Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: TFA Sinus 351095  (Przeczytany 18332 razy)

Offline kacza23

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Sinus 35.1095
TFA Sinus 351095
« dnia: 09 Grudnia, 2015, 11:10:02 »
Witam
Chyba kupię tą stację  ale najpierw czytam instrukcję czy jest zrozumiała i dość mądrze nappisana i mam do was pytanie:
Tam jest do ustawienia dane ciśnienia dla danej wysokości npm oraz dane ciśnienia  względnego dla wysokości npm. Skąd wziąć te wartości dla mojej miejscowości przy pierwszym ustawieniu stacji?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

TFA Sinus 351095
« dnia: 09 Grudnia, 2015, 11:10:02 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Grudnia, 2015, 15:38:40 »
(...) Tam jest do ustawienia dane ciśnienia dla danej wysokości npm oraz dane ciśnienia  względnego dla wysokości npm. Skąd wziąć te wartości dla mojej miejscowości przy pierwszym ustawieniu stacji? (...) 

Instrukca stacji - str 8 - mówi o ustalaniu jednostek ciśnienia ABS i REL i wartości ciśnienia REL;)

Nie mówi o ustalaniu wartości dla obu parametrów ciśnienia ABS i REL   ;)

ABS - ciśnienie rzeczywiste/lokalne - bezwzględne
REL- ciśnienie względem poziomu morza - względne.

Zazwyczaj stacje mają już skalibrowany czujnik cisnienia ABS i wymagają ustawienia właściwego REL stosownie do wysokości na jakiej czujnik ciśnienia docelowo się znajdzie u użytkownika - i tak jest w tej stacji. Ciśnienia ABS nie ustawiasz.

Z instrukcji wynika że należy ustawić tylko jednostę ABS i REL (sugeruję wybrać hPa) i wysokość npm dla na jakiej mieszkasz (na jakiej posadowiony jest budynek) plus wysokość od gruntu na jakiej powiesisz/postawisz czujnik ciśnienia - wysokość możesz pobrać z google.maps ustawiając kursor na swojej lokalizacji i dodać wysokość od ziemi/gruntu jak pisałem powyżej. Wysokość od gruntu to zazwyczaj ilość kondygnacji budynku - a kondygnacja to ok. 3m.      ;)

Wartości ABS nie ustawiamy - chociaż jest ona zależna od położenia geograficznego - dlatego konieczne jest podanie wysokosci npm.

Następnie mając już powyższe dane możemy uruchomić przelicznik z tego forum i pozyskać wartość ciśnienia REL a następnie wpisać do stacji.

Potrzebną do tego pomiaru temperaturę należy odczytać z czujnika zewnętrznego jaki stacja posiada - musi to być temperatura otoczenia na zewnątrz.

Jak wynika z powyższego nie musisz znać ciśnienia ABS - wystarczy znać wysokość npm i temperaturę zewnętrzną.




 
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia, 2015, 16:03:31 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Grudnia, 2015, 15:51:16 »
... ale gdyby potrzebne było porównanie Twojego ciśnienia z innymi stacjami to sugeruję np mapę WU ze stacjami amatorskimi i IMGW w tym lotniskowymi.

Stacje IMGW i lotniskowe oflagowane są na ww mapie ikonami pogody - tam można podejrzeć wartości ciśnienia.

W wypadku stacji lotniskowych nie korzystaj z raportu METAR lecz  z pomiarów rzeczywistych - ponieważ METAR odrzuca wszystkie wartości po przecinku - niezależnie od wartości po przecinku  - to są dane dla pilotów obiektów latających - podawane  w wartościach całkowitych  ;)

Offline kacza23

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Sinus 35.1095
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Grudnia, 2015, 19:28:09 »
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź widzę że miałem inną instrukcję która była biedniejsza.  Rozumiem żeby wypełnić ten kalkulator to muszę z portalu internetowego wunderground.pl spisać jakie jest obecnie ciśnienie?
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia, 2015, 20:16:48 wysłana przez kacza23 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Grudnia, 2015, 21:03:22 »
(...) Rozumiem żeby wypełnić ten kalkulator to muszę z portalu internetowego wunderground.pl spisać jakie jest obecnie ciśnienie?

Nie. Ciśnienie pokaże Ci zakupiona stacja - ale ona pokazuje ciśnienie bezwzględne (ABS) a stacja wymagać również będzie wpisania ciśnienia względnego (REL) - a to właśnie obliczy Ci wskazany powyżej przelicznik.

czyli:
1. rozpakowujesz stację
2. rozlokowujesz czujniki
3. podłączasz źródla zasilania
4. konfigurujesz jak instrukcja

... w czasie konfiguracji musisz wpisać między innymi:
* jednostki ciśnienia oddzielnie dla ABS i REL w jakich bedziesz chciał aby stacja podawała
* wysokość nad poziomem morza (npm) - jeśli nie znasz tej wysokości gdzie mieszkasz to skorzystaj z map googla lub tutaj
* wartość ciśnienia REL z przelicznika jak wyżej.

Portal WU posłuży Ci do porównania Twoich pomiarów z innymi stacjami - to taki dodatek  ;)

Offline kacza23

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Sinus 35.1095
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Grudnia, 2015, 22:22:24 »
Jak przyjdzie mi ta stacja to bede tak próbowal robić. Co do ciśnienia to po włączeniu stacji to ona pokaże mi sama ciśnienie bezwzgledne? Wowczas to cisnienie,temerature oraz npm wprowadzam do przelicznika ktory pokaze mi cisnienie wzgledne?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Grudnia, 2015, 23:16:58 »
(...) Co do ciśnienia to po włączeniu stacji to ona pokaże mi sama ciśnienie bezwzgledne?

Tak wynika z instrukcji str 8 załączona powyżej - chociaż nie jest to napisane na wprost.

Opisane jest to w podtytule: Ustawianie parametrów ciśnienia podczas pierwszego uruchomienoa stacji.
Są tam podpunkty od 1 do 4:
* ppunkt 1 - wybierz jednostkę ciśnienia
* ppunkt 3 - wprowadź wys. npm

Ciśnienie bezwzględne stacja będzie mierzyła i prezentowała na tej samej zasadzie jak temperaturę czy predkość wiatru. Ale, że ciśnienie podawane jest w "dwóch wymiarach" ABS i REL -  to w tym przypadku musisz wykonać pewien zasób pracy - czego nie musisz robić dla pomiaru parametrów wiatru. ;) 

Jeżeli tego nie zrobisz to nic się nie stanie - a stacja będzie pokazywała Ci nieprawdziwe/prypadkowe wartości ciśnienia względnego (REL). Pamiętaj, że jeżeli zmienisz wysokość ustawienia czujnika który mierzy ciśnienie (np z parteru na IIp w domu) - to czynność z przeliczeniem ciśnienia względnego - z wpisaniem do konsoli - musisz powtórzyć. A to dlatego, że jest ono mocno zależne od wysokości npm - a tą wprowadzasz do przelicznika. Temperatura w przeliczniku zewnętrzna - nie wewnętrzna  ;)

(...) Wowczas to cisnienie,temerature oraz npm wprowadzam do przelicznika ktory pokaze mi cisnienie wzgledne?

Tak, ale dopiero gdy wykonasz czynności jak napisałem powyżej w szczególności pkt 1 i 3 i dopiero teraz przechodzisz do czynnosci w podtytule: Ustawienie ciśnienia na poziomie morza - czyli ciśnienia względnego - i tutaj trzeba wpisać uzyskaną z przelicznika wartość ciśnienia względnego jak ppunkt 3... tego podtytułu.

... masz to opisane na str 8 instrukcji  ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia, 2015, 23:37:05 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline kacza23

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Sinus 35.1095
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudnia, 2015, 17:31:24 »
Instrukca stacji - str 8 - mówi o ustalaniu jednostek ciśnienia ABS i REL i wartości ciśnienia REL;)

Nie mówi o ustalaniu wartości dla obu parametrów ciśnienia ABS i REL   ;)

ABS - ciśnienie rzeczywiste/lokalne - bezwzględne
REL- ciśnienie względem poziomu morza - względne.

Zazwyczaj stacje mają już skalibrowany czujnik cisnienia ABS i wymagają ustawienia właściwego REL stosownie do wysokości na jakiej czujnik ciśnienia docelowo się znajdzie u użytkownika - i tak jest w tej stacji. Ciśnienia ABS nie ustawiasz.

Tak patrzę na te wartości ciśnienia i wszędzie jest podawany chyba wartość METAR gdyż wartości są  bez jednostek po przecinku oraz podany jest słowo metar.

Z instrukcji wynika że należy ustawić tylko jednostę ABS i REL (sugeruję wybrać hPa) i wysokość npm dla na jakiej mieszkasz (na jakiej posadowiony jest budynek) plus wysokość od gruntu na jakiej powiesisz/postawisz czujnik ciśnienia - wysokość możesz pobrać z google.maps ustawiając kursor na swojej lokalizacji i dodać wysokość od ziemi/gruntu jak pisałem powyżej. Wysokość od gruntu to zazwyczaj ilość kondygnacji budynku - a kondygnacja to ok. 3m.      ;)

Wartości ABS nie ustawiamy - chociaż jest ona zależna od położenia geograficznego - dlatego konieczne jest podanie wysokosci npm.

Następnie mając już powyższe dane możemy uruchomić przelicznik z tego forum i pozyskać wartość ciśnienia REL a następnie wpisać do stacji.

Potrzebną do tego pomiaru temperaturę należy odczytać z czujnika zewnętrznego jaki stacja posiada - musi to być temperatura otoczenia na zewnątrz.

Jak wynika z powyższego nie musisz znać ciśnienia ABS - wystarczy znać wysokość npm i temperaturę zewnętrzną.




 

Tak patrzę na te wartości ciśnienia i wszędzie jest podawany chyba wartość METAR gdyż wartości są  bez jednostek po przecinku oraz podany jest słowo metar.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia, 2015, 15:40:03 wysłana przez kacza23 »

Offline kacza23

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Sinus 35.1095
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudnia, 2015, 15:48:15 »
Nie mogę dojść  do ładu z tą stacją jak zmieniam wysokość npm to zmienia mi się  ciśnienie jak zmienię ciśnienie to zmienia mi się  wys npm.
Oczywiście wpisałem w przeliczniku ciśnienie ze strony wunderground.com dla mojej  miejscowości Goleniów oraz wysokość npm plus kondygnacje na jakich się znajduje odbiornik stacji i temperaturę z czujnika zewnętrznego (tylko że temperatura z czujnika z anemometru jest o 1,5 stopnia niższa) a więc wpisałem wartość obliczoną i... wysokość w metrach na stacji się zmieniła z prawidłowej (22,5m)  na 4,7m. O co chodzi? Pomóżcie.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia, 2015, 17:58:24 wysłana przez kacza23 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudnia, 2015, 22:37:30 »
Ustaw dokładną wysokość na jakiej znajduje się stacja pogodowa, ciśnienie względne jest automatycznie obliczane przez stacje na podstawie ciśnienia bezwzględnego (zmierzonego przez stacje) i wpisanej wysokości (możesz to sprawdzić tu: http://stacjepogody.waw.pl/kalkulator_cisnien.php). Jeżeli chcesz aby stacja wyświetlała ciśnienie względne, i pokrywało się ono z tym co podają inne stacje pogodowe w twoim rejonie, to możesz skorygować je poprzez ustawienie identycznej wartości w stacji.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia, 2015, 22:41:11 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Grudnia, 2015, 23:35:47 »
Tak patrzę na te wartości ciśnienia i wszędzie jest podawany chyba wartość METAR gdyż wartości są  bez jednostek po przecinku oraz podany jest słowo metar.

... nie wszędzie - ponieważ np w miejscowości Czarna Łąka_kliknij (chyba w Twojej okolicy) masz "piękne zestawienie"  z dziesiętnymi częściami [hPa] - do porównania z Twoimi pomiarami  ;)

... a Goleniów - no cóż to lotnisko "szczecińskie" - symbol lotnisk polskich cywilnych to EP a Szczecina SC - razem EPSC_kliknij - dane ciśnienia podawane w raportach METAR w liczbach całkowitych z odrzucaniem tego co po przecinku - jak pisałem powyżej   ;)

« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia, 2015, 23:39:41 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline kacza23

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Sinus 35.1095
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Grudnia, 2015, 10:26:20 »
Ale to w większości tych portali. np wunderground czy imgw to ciśnienia są podawane z poziomu morza? Czy ciśnienie bezwzględne? Pytam bo wpisałem w kalkulator takie wartości ciśnienia że obliczył mi ciśnienie z poziomu morza które pokrywa się z podanym z tym z czarnej łąki, ale ciśnienie  bezwzględne mam inne niż podają  różne strony (1026,8 hpa) a podają 1030 - no ale powstaje pytanie czy to są ciśnienia z względne? czy bezwzględne?No chyba że to ciśnienie względne nie wpływa na prognozę pogody w postaci tych symbolów na stacji?
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia, 2015, 11:14:22 wysłana przez kacza23 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Grudnia, 2015, 17:16:22 »
Ja u siebie wpisywałem 5 lat temu z oficjalnej stacji wartość REL. Aktualnie ta obliczona z kalkulatora w stosunku do tej wskazywanej przez stację różni się o 0,2 hPa. W podanym kalkulatorze wpisujesz ciśnienie ABS odczytane ze stacji, zazwyczaj stacje na WU podają REL, jednak stacja Davis VP2 koło mnie np podaje wartość ABS.
Na mapie zawsze będą pokazywane ciśnienia zredukowane do poziomu morza, bo inaczej w trakcie przechodzenia niżu głębokiego nad morzem byłoby np 975hPa, a w górach 945hPa zamiast np 1008hPa. Po prostu wskazywane ciśnienie na mapie nie powinno być zależne od wysokości, bo zaburzy to pomiar i ciężko byłoby ustalić wtedy, gdzie są niże, gdzie wyże itd.

Offline kacza23

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 50
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Sinus 35.1095
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Grudnia, 2015, 17:57:26 »
... I np dziś u mnie na stacji jest następująco: godz. 18.00:
 Moja stacja ciśnienie local: 1014,8 hpa
 sea level   1017,4 hpa
Czyli wg kalkulatora - dobrze, na portalach jest: http://www.wunderground.com/history/airport/EPSC/2015/12/17/DailyHistory.html?req_city=&req_state=&req_statename=&reqdb.zip=&reqdb.magic=&reqdb.wmo=
ciśnienie zredukowane do poziomu morza wynosi: 1019,57 hpa
Na http://pogodynka.pl/polska/16dni/goleniow_goleniow  wynosi 1018 hpa  (nie podają czy to rel czy abs?)
Na http://szczecin.infometeo.pl/  wynosi 1018 hpa  (także nie podają czy to Rel Czy ABS)
Dobrze podaje moja stacja?

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: TFA Sinus 351095
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Grudnia, 2015, 21:07:22 »
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia, 2015, 21:15:12 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl