Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Czujnik WS9040  (Przeczytany 10646 razy)

Offline TalRash

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS9040
Czujnik WS9040
« dnia: 14 Stycznia, 2016, 19:06:40 »
Witajcie.
Od kilku tygodni przeglądałem forum i pod opiniami zakupiłem stację TechnoLine WS9040.
Niestety jestem bardzo zawiedziony i to spowodowało że zarejestrowałem się i piszę ten wątek szukając porady.
Jestem zielony w temacie stacji pogodowych nigdy nie miałem i ta jest pierwsza.
Problem polega na tym że czujnik zewnętrzny pokazuje całkowite bajki.
Na dworze jest 0 stopni a czujnik twierdzi że +3.
Wczoraj w nocy było -2 czujnik twierdził że +2,4... Ciekawe dlaczego woda w wiadrze zamarzła.........
Cóż. Nie wiem co zrobić.
Czujnik zamontowany na ścianie kamienicy od strony północnej we wnęce okiennej tuż obok stary rteciowy termometr który od 20 lat pokazuje bezbłędnie...
Reklamować stację?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Czujnik WS9040
« dnia: 14 Stycznia, 2016, 19:06:40 »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Stycznia, 2016, 20:00:07 »
Jeśli masz możliwość to zmień lokalizację czujnika i wtedy zobacz, czy nadal zawyża.
Cytuj
tuż obok stary rteciowy termometr który od 20 lat pokazuje bezbłędnie...
Skąd wiesz, że pokazuje bezbłędnie? Wzorcowałeś go?

Jeszcze pozostaje kwestia tego na którym piętrze mieszkasz. Czasem temperatura na poziomi 2m jest dużo niższa, niż na poziomie np 4 piętra. I czy pod twoim oknem znajduje się np. okno sąsiada z dołu, który może uchylać okno i tym samym ciepłe powietrze z jego okna wpływa na wyniki pomiaru twojej stacji.
Czynników może być wiele, oczywiście wadliwej pracy samego czujnika też nie można wykluczyć. Ale moim zdaniem to wina warunków pomiaru :)

Offline TalRash

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS9040
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Stycznia, 2016, 20:22:36 »
Nie ma okna pod spodem. Mieszkam na parterze.
Stwierdzam poprawne działanie dziadka rtęciowego na zasadzie wieku. On się nie mylił ile pokazywali w pogodzie tyle miał...... I zawsze jak spadało na nim poniżej zera zamarzała woda. On sie nie myli. Wiem to. ;-)
Zaraz wsadzam czujnik do domu obok stacji pogody.
Do rana jak nie będzie wyświetlał tego samego to nie wiem.
Jutro wrócę z roboty dam fotki gdzie jest czujnik i opiszę co pokazywał w domu obok stacji.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Stycznia, 2016, 21:28:35 »
(...) Zaraz wsadzam czujnik do domu obok stacji pogody. Do rana jak nie będzie wyświetlał tego samego to (...)

Wcale się nie zdziwię jeżeli będzie pokazywał to samo  ;)

Takie uwagi -  temperatura na zewnątrz nie jest jednorodna - w różnych miejscach jest różna - przykład z dnia dzisiejszego w mojej lokalizacji (godz. 21.15) - na maszcie nad dachem (-0,3oC) , na wysokości 2m npg czujnik na futrynie okna  (+0,4oC), na wysokości 1m npg przy ścianie budynku, osłonięty wiatrochronami (+1oC), przy gruncie 10cm (-0,9oC) ok. 5m od budynku.

Gdyby przenikalność cieplna ścian i szyb była równa zero to nie trzeba by było w zimie ogrzewać pomieszczeń - a jednak stale dostarczamy ciepło które uchodzi przez przegrody budynków a "zauważają" to zjawisko nasze termometry powieszone przy śianach i oknach  ;)

I jeszcze jedna uwaga - im większa różnica temperatur w sąsiadujących z sobą ośrodkach tym szybsza i większa wymiana temperatury między nimi. W lecie np moje ww czujniki wskazywałyby pewnie tę samą temperaturę - te na ścianach i oknach jak i te przy gruncie i wysoko nad dachem  ;)

PS: takie pytanie - to wiadro z wodą to na jakiej wysokości od gruntu stało i ewenualnie w jakiej odległości od budynku.
 ?
« Ostatnia zmiana: 14 Stycznia, 2016, 21:36:48 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Stycznia, 2016, 23:43:52 »
Budynek go grzeje wg mnie. Rtęciowy termoemtr u znajomego 50m ode mnie pokazuje "kosmos", przy +2 na mojej stacji on pokazuje -4 i to na 2m, przy czym oficjalna stacja +2. Jeśli taki błąd miałby twój rtęciowy to umiejscowienie go np na ścianie powoduje wskazywanie właściwej temperatury. (zaniża o 4, ściana podwyższa o 4 stopnie załóżmy, błąd pomiaru 0). W dzień powinna być wtedy obserwowana tendencja odwrotna (zaniżanie temperatury - ściana wychłodzona w nocy odbiera ciepło za dnia). Myślę, że każdy czujnik takiego samego modelu może mieć inny błąd "przesunięcia zera".

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Stycznia, 2016, 13:12:07 »
W ujemnych temperaturach przeważnie dokładność jest gorsza. Nawet w VP2 - stacji za kilka tyś zł. - przy 0°C może być błąd pomiarowy około 0.6°C, zobacz wykres (górna skala, linia przerywana).



Zobacz też: Dlaczego, gdy czujnik zewnętrzny jest obok stacji meteo, wskazania się różnią?
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline TalRash

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS9040
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Stycznia, 2016, 18:14:54 »
Witajcie.
Wróciłem właśnie z pracy i bardzo mnie ucieszyła ilośc odpowiedzi w wątku.
Miło że mój kłopocik nie jest Wam obojętny.
Niestety tu dobre wieści się kończą.
Od 24 godzin czujka jest 1cm od stacji.
Temperatura stacja 16,4 wilgotność 67.
Czujnik 17,2 wilgotność 59
No ja bym nie nazwał tego wiarygodnymi wskazaniami...
Dziś rano po 12 godzinach bycia w domu czujka pokazywała 16stopni a stacja 18...
Rano zaniżał, teraz zawyża...
 :(

Zobacz też: Dlaczego, gdy czujnik zewnętrzny jest obok stacji meteo, wskazania się różnią?

Wygląda na to że właśnie u mnie tak jest. :(
Szkoda liczyłem na to że za dwieście parę złotych będzie dokładność na poziomie rtęciówki za 20zł...
No i... Zakupu żałuję. Bajer ta stacja i tylko tyle...
Chciałem zdemontować i wywalić rtęciowy. Lepiej go zostawię.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia, 2016, 18:25:35 wysłana przez TalRash »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Stycznia, 2016, 21:40:01 »
Masz termometr wzorcowy, że wiesz które wskazania były ok? Poza tym czujniki oba były w bliskiej odległości, ale nie w tym samym miejscu. Samo dotykanie czujnika już powoduje ponad godzinną różnicę wskazań. Nie ważne, czy dotkniesz stacji, czy czujnika zewnętrznego. Dodatkowo jeśli czujnik był na zewnątrz, zimne baterie wewnątrz jego będą zaniżać wskazania do momentu, aż same się nie nagrzeją (generując w ten sposób nawet wilgoć wewnątrz czujnika). Pytanie: Gdzie stała stacja i czujnik w momencie testu?

Offline TalRash

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS9040
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Stycznia, 2016, 10:30:49 »
W domu leżały 5cm od siebie.
Teraz czujnik na podwórku około metra od budynku leżąc na ziemi obok wspomnianego wiadra z wodą.
Woda w wiadrze zamarzła przez noc czujnik cały czas upiera się że jest 2stopnie powyżej zera...
Więc na pewno kłamie bo woda nie zamarza w 2 stopniach...

EDIT
Fakt coś jest na rzeczy. Temperatura spadła do -0.1...
Czyli okno promieniuje cieplnie? To czemu rtęciówka na to niewrażliwa?
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia, 2016, 15:59:08 wysłana przez TalRash »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Stycznia, 2016, 17:41:05 »
(...) Fakt coś jest na rzeczy. Temperatura spadła do -0.1... Czyli okno promieniuje cieplnie? (...)

Czy okno przewodzi cieplnie_tutaj masz odpowiedź

Pisałem o tym powyżej. Przy okazji zapoznasz się którymi miejscami budynku czy mieszkania "ucieka" najwięcej ciepła. Zdecydowanie są to szyby, konstrukcja kasety z argonem pomiędzy szybami i wadliwe osadzenie okien w ścianie ... postudiuj nt charakterystyki termowizyjnej budynków i mieszkań - w powyższym materiale.

(...) To czemu rtęciówka na to niewrażliwa?

Może "rtęciowy" jest zainstalowany w takim miejscu gdzie nie ma przenikalności cieplnej  - kilka centymetrów od tego miejsca może już być duży upływ ciepła - patrz załączona fotka ściany budynku wykonana kamerą termowizyjną.

Dla własnej ciekawości sprawdź sobie temperaturę w miejscach gdzie przeważnie następuje duży upływ ciepła z budynku - przykładowe miejsca_kliknij - w szczególności drzwi wejściowe, narożniki ościeżnic okiennych, parapety okienne... powtarzam temperatura na zewnątrz mieszkania i np w pokoju nie jest jednorodna. W zimie ogrzewany budynek to taki bardzo duży grzejnik ogrzewający powietrze wokół niego.

... "zapodasz" nam wyniki jakie zaobserwujesz ?   ;)
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia, 2016, 18:12:47 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Stycznia, 2016, 18:09:25 »
Szkoda liczyłem na to że za dwieście parę złotych będzie dokładność na poziomie rtęciówki za 20zł...
No i... Zakupu żałuję. Bajer ta stacja i tylko tyle...
Chciałem zdemontować i wywalić rtęciowy. Lepiej go zostawię.

Spróbuj może zareklamować/wymienić stację - może trafi ci się produkt lepiej skalibrowany w niższych temperaturach. W stacji masz więcej informacji niż uzyskasz ze standardowego termometru, oprócz temperatury masz ciśnienie atmosferyczne, wilgotność, prognozę pogody itp...
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia, 2016, 18:11:03 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Stycznia, 2016, 18:15:45 »
@Parasol

Dlaczego reklamować ?

@TalRash - pisząc:

(...) Fakt coś jest na rzeczy. Temperatura spadła do -0.1... (...)

- "donosi", że jednak temperatura w miejscu gdzie stoi wiadro z zamarzniętą wodą jest ujemna ... i widzi to czujnik...

« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia, 2016, 18:19:27 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Stycznia, 2016, 18:45:15 »
@Parasol
Dlaczego reklamować ?

Jeżeli uważa, że pomiar temperatury w niskich temperaturach jest zbyt niedokładny, to może spróbować produkt wymienić. Ale tak jak pisałem, nawet VP2 przy faktycznej temperaturze 0°C może wskazywać +0,6°C - według specyfikacji producenta. Z drugiej strony, ujemne temperatury mogą występować tylko przez 3  miesiące :).
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia, 2016, 18:50:26 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline TalRash

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS9040
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Stycznia, 2016, 19:02:29 »
Nie będę wymieniał. Ale zaciekawił mnie termometr wzorcowany. Takim bym się chętnie pobawił i porównał wyniki w różnych miejscach.
Przydałby się z dużą skalą dajmy na to -50 +300
Żona bardzo często chce wiedzieć ile jest w piekarniku (zapalona maniaczka kulinarna)
Polecicie coś takiego?
Tymczasowo używam multimetru z termometrem ale wiadomo granica błędu pomiarowego takiego urządzenia jest nieznana i zapewne olbrzymia.
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia, 2016, 19:15:16 wysłana przez TalRash »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Czujnik WS9040
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Stycznia, 2016, 19:17:56 »
Termometr wzorcowy XP101 ---> temperaturę 18,8oC  wskaże Ci np. tak :   18,765oC   ;)