Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro  (Przeczytany 12867 razy)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« dnia: 29 Marca, 2009, 12:09:39 »
Na Allegro pojawiła się stacja TFA Dostmann Sinus w cenie poniżej 400zł. Stacja ta umożliwia podłączenie do PC (USB) i jest "klonem" stacji znanej pod oznaczeniem TE831X, możliwości (i zapewne wady) ma podobne do NEXUS'a. Główna różnica w stosunku do NEXUS'A (poza wyglądem) to mniejsza pamięć - 200 rekordów danych pogodowych - i nieco inny układ na wyświetlaczu. Czujniki zewnętrzne są identyczne (30.3148, 30.3149, 30.3150), możliwości i oprogramowanie wydają się być bardzo podobne - jeżeli nie identyczne. Obecna cena podobnej stacji Conrad TE831X to około 600zł, a cena NEXUS'a na Allegro to 800zł.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpnia, 2009, 23:49:42 wysłana przez admin »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« dnia: 29 Marca, 2009, 12:09:39 »

Offline TERDENS

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Czerwca, 2009, 16:37:06 »
Witam,
NEXUS i SINUS, to zupełnie inne stacje.
Sinus jest biedniejszą wersją Nexusa ze wszystkimi jego "chorobami" z okresu nowości.
Nowe egzemplarze Nexusa posiadają juz dodatkową anteną zewnętrzną wzmacniającą odbiór sygnału z nadajników, poprawione oprogramowanie na PC, zmodernizowaną elektronikę wiatromierza oraz inaczej skalibrowany sensor ciśnienia (barometr).
Z uwagi na fakt, iż producentem jest nadal Hideki, kształt nadajników jest ten sam (niższe koszty).
Sinus na Allegro jest w cenie 400 pln... To sporo poniżej ceny zakupu w TFA. Cena zakupowa jest niewiele niższa od Nexusa.  Właśnie z uwagi na cenę nie wprowadziłem Sinusa do sprzedaży.
Jestem od wielu lat jedynym oficjalnym dystrybutorem TFA na Polskę i naprawdę wiem co mówię.
Cena... Wszystkie tanie stacje pogody dostępne na Allegro, to produkty kradzione w niemieckich sklepach (widać po informacjach typu "nie wystawiam fv oraz paragonów fiskalnych") lub kupowane po sezonie na tzw "wagę" z niemieckich sieci supermarketów. Stacje są wtedy po różnych przejściach czyli wielokrotnie przekładane, otwierane, włączane, niejednokrotnie upuszczone. Widać to oferowanej ilości (2-5 szt). Przeważnie brak gwarancji lub jest tylko na kilka miesięcy. Wszystkie produkty / reklamacje wysłane z Europy Wschodniej i tak trafiają do mnie więc widzę co i w jakim stanie przysyłają użytkownicy.
Cena Conrada, to poprostu jeszcze stare zapasy sprzed wzrostu kursów euro/usd/pln i dotyczy modelu bez dodatkowej anteny oraz innych dodatków. Przeważnie Conrad sprzedawał produkty TFA we własnym opakowaniu.
Pozdrawiam 

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Czerwca, 2009, 10:56:43 »
Witamy na forum.

Nowe egzemplarze Nexusa posiadają [..] inaczej skalibrowany sensor ciśnienia (barometr).

Jeżeli sensor ciśnienia jest ten sam, to nie wiem czy kalibracja barometru rozwiąże te problemy, o których pisałem w recenzji. Z tego co widzę, to dokładność ciśnienia jest ta sama +/-3hPa (instrukcja), czyli np. w stosunku do WS3650 lub TFA Dostmann Touch Screen IT gdzie dokładność jest na poziomie +/-1hPa jest to kiepsko - a przecież ceny tych stacji są podobne do NEXUS'a. Nawet dużo tańsze stacje WH1070 czy WH1080 mają lepszą dokładność +/-1.5hPa (instrukcja). Wiadomo, że bez dobrego barometru nie będzie dobrej prognozy...
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca, 2009, 11:00:32 wysłana przez admin »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline TERDENS

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Czerwca, 2009, 15:26:10 »
Nie chcę się mądrzyć ale wg mnie błąd pomiaru wpływa tylko na wynik chwilowy jeśli jest powtarzalny nie wpływa na wynik prognozowania zmian pogodowych w czasie najbliższych kilku, kilkunastu godzin. Wypadkowa będzie niższa ale tendencja pozostanie bez zmian. Oczywiście błąd nie może byc duży i musi być powtarzalny w pełnym zakresie.
Nie chcę tu bronić modelu Nexus bądź innych stacji, których jestem dystrybutorem ponieważ pojęcie dokładności takich urządzeń jest dość złożone.
Tak naprawdę cena jest wprost proporcjonalna do jakości. I nie chodzi tu tylko o materiały obudowy i kontrast wyświetlacza ale przede wszystkim sensory pomiarowe. Tak naprawdę jedyną wartością normowaną jest temperatura. Wg nowego ISO i starej PN wszystkie urządzenia (termometry) nielegalizowane powinny zawierać się w przedziale dokładności +- 1,0 oC. Nie ma norm dotyczących higrometrów bądź barometrów.

Nie ma się co oszukiwać, higrometry bardzo dokładne, to +- 3% w zakresie 20-95%, wysoki standard, to +- 5%, norma dla tanich urządzeń (za 15-20 pln), to +-8%.
Komory klimatyczne dobrej klasy posiadają dokładność +- 2,5 - 3,0 % oraz dokładność temperatury +-0,5 oC.
Higrometry z chłodzonym lustrem używane do kalibracji takich komór mają dokładność +- 1,0 - 2,0%.

Barometry bardzo dokładne, to +-0,5 - 1,0 hPa, dokładne, to +-2,0 - 3,0 hPa, standard to +-5,0 hPa.
Żaden producent nie podaje w jakim zakresie jest ta dokładność. Na pewno nie w pełnym. Robiłem testy w Zakopanem z modelem Master Touch lub jak kto woli WS3600. Dokładność w dolnym zakresie w stosunku do lokalnej stacji IMGW wynosiła średnio +2,5 hPa.

Co do stacji FOSHK, czyli WH1050, 70, 80 i inne. Jeśli na partię 1.000 szt 40% znich utrzyma dokładność +-1,5 hPa, to już niebywały sukces. Sam jestem bezpośrednim importerem kilku modeli z FOSHK i zapewniam, że dokładność jest znacznie niższa. Atutem jest cena tych stacji oraz ilość funkcji. Niestety nie wykorzystują w pełni pasma 868 MHz, zużywają znacznie więcej prądu i posiadają niski kontrast wyświetlaczy, co jest szczególnie widoczne w modelach z panelem dotykowym (WH1080). Niemniej z uwagi na cenę świetnie nadają się do sprzedaży masowej. Niedługo wprowadzę nowy model z ekranem dotykowym (WH1090) w obudowie bardzo podobnej do modelu Touch Screen IT (WS3560IT). Tylko cena będzie dużo niższa...

Problem nie jest w dokładności ale w powtarzalności. Najgorzej, gdy błąd rośnie logarytmiczne a tak niestety dzieje się dość często.
Aby dokładnie przetestować higrometr lub barometr należy dysponować urządzeniem za kilka lub nawet kilkadziesiąt tys. pln, które posiada świadectwo wzorcowania w co kilkunastu punktach pomiarowych. Każdy punkt kosztuje min. 150 pln i zależy jaką klasę dokładności chce się uzyskać.
Poza firmami zajmującymi się „zawodowo” stacjami oraz laboratoriami pomiarowymi nikt inny nie posiada takich urządzeń. Bo i po co...

Teoretycznie najlepszymi i najbardziej zaawansowanymi stacjami sa produkty TFA, TechnoLine, LaCrosse (te ostatnie co najdziwniejsze są najmniej zaawansowane a produkty TFA najbardziej, TechnoLine jest w środku stawki). Fabryka, która produkuje te stacje, to olbrzymi kompleks zatrudniający ponad 1.500 osób z bardzo rozbudowanym ośrodkiem badawczym. W porównaniu z kilkoma innymi liczącymi się (umiejącymi produkować stacje) fabrykami, to olbrzym (byłem i widziałem każdą z nich).

Pozdrawiam

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Czerwca, 2009, 15:04:16 »
Nie chcę się mądrzyć ale wg mnie błąd pomiaru wpływa tylko na wynik chwilowy jeśli jest powtarzalny nie wpływa na wynik prognozowania zmian pogodowych w czasie najbliższych kilku, kilkunastu godzin. Wypadkowa będzie niższa ale tendencja pozostanie bez zmian. Oczywiście błąd nie może być duży i musi być powtarzalny w pełnym zakresie.

Zgadzam się, jeżeli błąd jest powtarzalny (stały) to nie powinien mieć wpływu na prognozę pogody przedstawianą za pomocą symboli graficznych. Do takiej prognozy wykorzystywany jest barometr różnicowy - czyli prognoza na podstawie znajomości kierunku i szybkości zmian ciśnienia. Ale właśnie w NEXUS'ie był problem powtarzalności błędu, tak to wyglądało.

.

W pewnym momencie następował nagły skoku ciśnienia o 4hPa i prognoza się zmieniała, po jakimś czasie był kolejny nagły skok w drugą stronę i kolejna zmiana prognozy :)

Co do stacji FOSHK, czyli WH1050, 70, 80 i inne. Jeśli na partię 1.000 szt 40% znich utrzyma dokładność +-1,5 hPa, to już niebywały sukces. Sam jestem bezpośrednim importerem kilku modeli z FOSHK i zapewniam, że dokładność jest znacznie niższa. Atutem jest cena tych stacji oraz ilość funkcji

Wygląda na to, że WH1070 to to samo co TFA Stratos. W jednym z niemieckich serwisów TFA Stratos była oceniana bardzo dobrze. Odchylenie temperatury od Vantage Pro 2 było na poziomie 0.2-0.3oC, wilgotności około 6%, a zaskakująco dobrze wypadło właśnie odchylenie ciśnienia - tylko 0.2 hPa.

Niedługo wprowadzę nowy model z ekranem dotykowym (WH1090) w obudowie bardzo podobnej do modelu Touch Screen IT (WS3560IT). Tylko cena będzie dużo niższa...

Możesz coś więcej o tej stacji napisać? Jakie są różnice w stosunku do WH1080?
« Ostatnia zmiana: 06 Września, 2010, 22:09:58 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline TERDENS

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Czerwca, 2009, 00:36:02 »
Odnośnie Nexusa. Nie wiem czemu ale do tej pory reklamacje związane ze wskazaniami barometru były dosłownie 2 w ciągu 3 lat sprzedaży (specjalnie wczoraj sprawdzilem). Sprzedaż tego modelu, to kilkaset sztuk (sądze, że dokładna ilość nie jest istotna). Dziwię ponieważ każdy egzemplarz posiada 24 miesięczną gwarancję... Jeśli już, to problemy dotyczą pracy wiatromierza (zasięg transmisji). Mój "firmowy" egzemplarz pokazowy, pracujący ciągle od ok 2,5 roku również wolny jest od tej wady.
 
Nie wypowiem się na temat artykułu w niemieckiej prasie ponieważ go nie czytałem. Niestety testy przeprowadzane są na stacjach, które przeważnie dostarcza producent / dystrybutor więc na zbytni obiektywizm by nie liczył (to akurat znam z autopsji)...

Patrząc na 20 wybranych losowo sztuk z partii 2.000 szuk modelu Staratos:
- uzyskanie dokładności temperatury 0,3 oC - spore wyzwanie (bliżej 1,0 oC),
- uzyskanie dokladności 6% - żaden problem,
- uzyskanie dokladności 0,2 hPa - wg mnie nie ma takiej możliwości.

Wytłumaczenie jest dość proste - z ekonomicznego punktu widzenia, to nie ma sensu. Materiały do uzyskania dokładności rzędu 0,2 oC lub 0,2 hPa są koszmarnie drogie.
Termometr elektroniczny o dokładności 0,1 oC w zakresie -30... + 50 oC, to wydatek ok 1500 pln, barometr o dokładności 0,2 - 0,3 hPa jest w podobnej cenie.

Swoje pomiary wykonuję w komorze klimatycznej oraz rtęciowym barometrem Toricellego - to chyba najdokładniejsze urządzenie.

Tak Stratos, to prawie to samo co WH1070 tyle, że użyte zostały trochę lepsze komponenty. Dzięki temu posiada większą dokladność... a raczej cała partia powtarzalność.
Sam importuje niezależnie WH1070 i różnice są spore. 90% importerów dba o cenę produktów a nie o jakość. Dla większości z nich stacje pogody, to tylko dodatek a nie główny asortyment. Widać to po firmach, które w ciągu ostatnich dwóch lat zaczeły importować stacje. Nie mają pojęcia co sprzedają ale ważne, że udało się tanio kupić.
Najlepszym przykladem jest właśnie WH1080. Ktoś, kto najpierw kupił ten produkt a potem widział wyświetlacze TFA lub TTL wie o czym mówię. Kontrast jest jak w tanim starym zegarku. Blady, z przebiciami / cieniami pozostałych symboli. Dotykowa folia odcina sie tak wyraźnie, że wyświetlacz staje się niemal mleczny.
A można bylo zaimportować lepszy model. Malo tego, ten sam model ale ze znacznie lepszym wyświetlaczem. Tylko cena była ok 9 usd wyższa... Teraz już nie ma sensu importowanie tego modelu.
WH1090 jest zupelnie inny. Jakość wyświetlacza jest jak w modelach WS3600. Cierpliwości, niedługo model będzie dostępny. ;)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: NEXUS z małą pamiecią - czyli TFA Sinus na allegro
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Czerwca, 2009, 09:23:01 »
Odnośnie Nexusa. Nie wiem czemu ale do tej pory reklamacje związane ze wskazaniami barometru były dosłownie 2 w ciągu 3 lat sprzedaży (specjalnie wczoraj sprawdziłem). Sprzedaż tego modelu, to kilkaset sztuk (sądze, że dokładna ilość nie jest istotna). Dziwię ponieważ każdy egzemplarz posiada 24 miesięczną gwarancję... Jeśli już, to problemy dotyczą pracy wiatromierza (zasięg transmisji). Mój "firmowy" egzemplarz pokazowy, pracujący ciągle od ok 2,5 roku również wolny jest od tej wady.
 

Ten problem nie dotyczył tylko 1 egzemplarza - widziałem takie nagłe duże skoki w ciśnieniu na 2 NEXUS'ach. Jeżeli ktoś nie analizuje danych zapisanych w pamięci to problem może być trudny do wychwycenia - trzeba by obserwować cały czas ciśnienie i prognozę pogody. Poza tym, błąd pojawiał się w różnych odstępach czasowych. Myślę, że problem może dotyczyć większej liczby egzemplarzy tylko nie wszyscy są jego świadomi...

Patrząc na 20 wybranych losowo sztuk z partii 2.000 szuk modelu Staratos:
- uzyskanie dokładności temperatury 0,3 oC - spore wyzwanie (bliżej 1,0 oC),
- uzyskanie dokladności 6% - żaden problem,
- uzyskanie dokladności 0,2 hPa - wg mnie nie ma takiej możliwości.
 

Nie pisałem, że stacja ma takie dokładności - chodziło o różnice w pomiarach od Davis Instruments Vantage Pro2. Wiadomo, że Vantage Pro2 ma też swoją dokładność...

« Ostatnia zmiana: 18 Czerwca, 2009, 10:53:58 wysłana przez admin »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl