Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Czujnik opadu pytanie  (Przeczytany 2696 razy)

Offline jklo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH2080
Czujnik opadu pytanie
« dnia: 16 Listopada, 2016, 18:26:51 »
Witam .
Kupiłem stacje WS-0101 do nowego czujnika temperatury/wilgotności powietrza podpiąłem czujnik wiatru i opadów od starej stacji Watson model W-8681 (nie chciało mi się ich demontować) i zauważyłem, że oblicza mi za niskie opady deszczu. Dzisiaj pokazała opad 1,2 mm, a druga stacja Abatronic 02047 usytuowana ok. 200 metrów dalej pokazała 2,7 mm. Czy to oznacza, że muszę jednak zamocować orginalne czujniki wiatru i opadów, te co dostałem razem ze stacją?, czu to nie ma znaczenia z jakiej stacji czujniki pochodzą.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Czujnik opadu pytanie
« dnia: 16 Listopada, 2016, 18:26:51 »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Czujnik opadu pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopada, 2016, 09:17:45 »
Tak, muszą być oryginalne czujniki. W przeciwnym wypadku będą wskazywać nie właściwie.

Offline jklo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH2080
Odp: Czujnik opadu pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopada, 2016, 10:16:02 »
Dzięki za odpowiedź. Bo już sie martwiłem, że z bazą stacji ject coś nie tak.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Czujnik opadu pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopada, 2016, 15:53:49 »
Mnie się nie wydaje, że stary czujnik deszczu wpięty do nowego czujnika TH będzie przekłamywał odczyty. Z tego co się zorientowałem, to czujniki zewnętrzne wyglądają identycznie. Zasada działania pozostaje zatem taka sama. Z resztą, te produkty wykonuje ten sam "chińczyk", tylko dla różnych producentów. Do tego dochodzi fakt, że porównywanie opadów w ten sposób, jest dość dyskusyjne. Przy odległości 200 metrów mogą występować znaczne różnice w mierzonych parametrach pogody, tj. inna temperatura, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru oraz wspomniane powyżej opady deszczu.

Offline adamm

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Czujnik opadu pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopada, 2016, 18:16:05 »
Jeżeli odlewy komory gdzie gromadzi się woda są takie same a powinny być to każde 0,2794 mm zebranych opadów aktywuje przełącznik zamykając w ten sposób obwód ,więc zliczanie powinno być takie same.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Czujnik opadu pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Listopada, 2016, 09:14:29 »
Mnie się nie wydaje, że stary czujnik deszczu wpięty do nowego czujnika TH będzie przekłamywał odczyty....
Czujnik deszczu faktycznie może i nie będzie przekłamywał jeżeli ma takie same wymiary geometryczne. Działanie deszczomierza jest przecież jak gdyby zliczaniem dyskretnym (skokowym). Natomiast z wiatromierzem może być już różnie - mogą być różne wielkości i długości łopatek.
Dopiero teraz zauważyłem, że chodzi tylko o pomiar opadów. Pisząc poprzednio myślałem, że podmienione zostało wszystko czyli także czujnik temperatury i wilgotności. Tutaj oczywiście sprawa wygląda inaczej. Mogą być zastosowane tam inne elementy elektroniczne. Nawet z tym samym hardware może być też inny sposób obsługi (odczytów) wartości mierzonych.

Offline jklo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH2080
Odp: Czujnik opadu pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Listopada, 2016, 19:23:30 »
Problem rozwiązany. Dador masz racje, że odległość, usytuowanie czujnika ma wpływ na pomiar opadów, teraz u mnie na WS-0101 opady 4,5mm, a na Abatronic 02047 tej oddalonej o 200m jest 3,9mm.