Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus  (Przeczytany 12216 razy)

Goldi

  • Gość
Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« dnia: 19 Czerwca, 2007, 16:31:49 »
Na stronie http://www.hbgswiss.ch/Webcam_Home/Beschreibung/Wetterstation_Umbau_Irox.htm jest informacja jak zwiększyć zasięg nadajników stacji Irox PRO-X USB.

Skorzystałem z tego opisu i zwiększyłem zasięg stacji TFA Nexus przy pomocy zwykłej anteny AM od wieży.  Po takiej modyfikacji odległość w jakiej możemy umieścić nadajniki znacznie wzrasta.

Starą antenę należy odlutować i w to miejsce przylutować jeden kabelek od anteny AM. Drugi kabelek anteny AM należy przylutować do drugiej części anteny stacji – do kabelka wychodzącego z modułu RF 433Mhz o długości około 15cm.

« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca, 2007, 18:50:07 wysłana przez Goldi »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« dnia: 19 Czerwca, 2007, 16:31:49 »

Offline spinacz

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwca, 2008, 23:32:30 »
Znacznie, tzn ile?? Tak mniej więcej proszę. Potrzebuje bo chce postawić wysoki maszt dosyc daleko od zabudowań. Czy orientujesz sie czy wiatromierz da rade umieścić na 30 m wysokości?? 

Goldi

  • Gość
Odp: Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwca, 2008, 10:46:03 »
Znacznie, tzn ile?? Tak mniej więcej proszę.

Nietestowałem tak dokładnie, ale z 50% to na pewno.
 
Potrzebuje bo chce postawić wysoki maszt dosyć daleko od zabudowań. Czy orientujesz sie czy wiatromierz da rade umieścić na 30 m wysokości?? 

Im wyżej tym lepiej  ;D Jak niebędzie zasięgu to dasz antenę na zewnątrz budynku.
Cała zabawa zajmuje kilka minut, najlepiej sprawdź sam - zawsze możesz odlutować.
Można też zmienić anteny w czujnikach.


Offline spinacz

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Czerwca, 2008, 22:01:10 »
No będę musiał sprawdzić. Potrzebuje zrobić pomiar rocznej wietrzności, stąd pytanie o zasięg bo chcę wszystko zrobić jak najtaniej. A maszt będzie oddalony trochę od bazy (mam dwie opcje albo 430 metrów albo 150 metrów przy czym wolałbym 430 metrów bo to dokładnie to miejsce w którym moze stanie moj wiatrak  ;D. Mam jeszcze pytanko czy np antena FM może być podłączona do bazy 20 metrowym kablem. Jesli tak to czy powinien on być np ekranowany jakoś czy moze być zwykła miedź ?? I jeszcze jedno pytanko czy twoja stacja meteo zachowuje się podobnie jak ta z testu admina, zmniejszenie zasięgu niektórych czujników po podłaczeniu usb do kompa, wałki z pomiarem ciśnienia ??

Dzieki za szybką odpowiedź, tak szczerze to się nie spodziewałem, niewiele się dzieje na tym forum, choć temat przyznam diabelnie ciekawy.

Goldi

  • Gość
Odp: Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Czerwca, 2008, 07:50:58 »
20 metrów to dużo, nie wiem czy nie będzie strat sygnału. Kabel najlepiej antenowy, ale na zwykłym miedzianym też powinno działać ;D
Stacji już nie mam, ale miałem podobne problemy co na forum - barometr, zasięg.

Najlepiej zrobić gniazdo antenowe na zewnątrz jak tu: http://www.hbgswiss.ch/Webcam_Home/Beschreibung/Wetterstation_Umbau_Irox.htm - kabel wypuść przez otwory wentylacyjne, gniazdo mocuj nie do obudowy a na zewnątrz na kabelku - po co niszczyć obudowę. 

Warto chyba poeksperymentować z różnymi antenami, najlepiej kupić antenę na 433Mhz (40zł allegro) - ja miałem pod ręką antenę AM od wieży, ale można spróbować np.z anteną samochodową i najlepiej zamocować na zewnątrz.




Offline michałek82

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Marca, 2009, 10:25:44 »
Witam :)

Posiadam podobną stację Nexus i potwierdzam że po podłączeniu do usb następuje zanik odczytu,u mnie z czujnika temperatury-wilgotności.Nawet po wypięciu USB,stacja już nie nawiązywała połączenia z sensorem,konieczny był reset.
Zanikał także odczyt z Wiatromierza,ale tutaj z kolei po wypięciu USB wszystko wracało do normy.
Wymieniłem nawet stację bazową na nową,ale nic nie pomogło.
Jednakrze nie to jest najistotniejsze,odkryłem coś jeszcze stację podpiołem pod Laptopa i wszystko działało bez problemu ,a więc myślę że ta stacja jest dość wymagająca co do komputera,bądź USB.
Teraz mam nowego PC,i wszystko śmiga bez zarzutu ani razu się nic nie zawiesiło a jest podpięta 24/h.

Pozdrawiam wszystkich Michał z Tenczynka.

Offline TERDENS

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Zwiększenie zasięgu stacji TFA Nexus
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Czerwca, 2009, 16:13:22 »
Witam,
Są już dostępne nowe partie modelu NEXUS wyposażone w dodatkową antenę wzmacniającą odbiór sygnału, nowy poprowiony soft do PC oraz poprawione wiatromierze i lepiej skalibrowane sensory ciśnienia.

Pozdrawiam