Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080  (Przeczytany 11971 razy)

Offline malysz72

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH 1080
Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« dnia: 11 Lipca, 2014, 16:49:05 »
Witam wszystkich, Według instrukcji obsługi stacja Wh 1080 w czujniku zewnętrznym powinny znajdować się akumulatorki Zn-Mn. Czy można zastosować NiMh czy jakieś inne. Proszę o podpowiedź jakie do tego czujnika można włożyć.
Z góry dziękuję.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« dnia: 11 Lipca, 2014, 16:49:05 »

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lipca, 2014, 18:42:26 »
Proponuję: PURE 1.5V

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lipca, 2014, 22:27:55 »
W urządzeniach tego typu nie ma sensu stosować akumulatorów. Są to urządzenia pobierające mało energii a więc powinno się stosować baterie - najlepiej alkaliczne - wystarczą nawet jakieś tanie. Akumulatory za pół roku mogą już nie działać (samorozładowanie) a takie bateryjki raz na rok wymieniasz i masz spokój. Ja stosuję tanie GP po 4 zł za paczkę 4 sztuki - raz na rok wymieniam a i tak te stare są jeszcze całkiem dobre  ;D

Offline malysz72

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lipca, 2014, 00:12:42 »
Jeśli zamontuję zwykłe baterie to ta bateria słoneczna nie uszkodzi czegoś?

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lipca, 2014, 10:07:06 »
A, sorki, nie zauważyłem, że chodzi o opcję baterią słoneczną - tu oczywiście nie powinno stosować się zwykłych baterii alkalicznych - zapomnij o moim poprzednim poście ;D.
W takim wypadku wydaje się, że z powodzeniem możesz zastosować aku. NiMh ale o podobnej (może trochę większej) pojemności. Nie dawaj takich np. 2x pojemniejszych bo bat. słoneczna nie zdoła ich naładować - a im większa pojemność tym większe straty własne.

Offline malysz72

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipca, 2014, 12:05:29 »
A jaką minimalną pojemność powinny mieć te akumulatorki i jaką max najwyższą można zastosować aby były wykorzystywały swoją pojemność do obsługi wszystkich czujników.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lipca, 2014, 22:34:43 »
A jaką minimalną pojemność powinny mieć te akumulatorki i jaką max najwyższą można zastosować aby były wykorzystywały swoją pojemność do obsługi wszystkich czujników.
To zależy od tego jakie zostały przewidziane przez producenta. Czyli od tego jaki jest pobór prądu przez czujniki i jaka duża (mocna) jest bateria słoneczna. Chodzi o to, że przy słabej bat. słon. akumulatorki o dużej pojemności będą niedoładowane. Obstawiam pojemność coś w okolicach 900mAh.

Offline AdrSz10

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad WS 1080
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopada, 2014, 14:50:11 »
Witam.
Mam identyczny problem jak kolega "malysz72 ".
Po miesięcznych testach na balkonie  4 dni temu zamontowałem czujniki na dachu budynku w którym mieszkam i dziś stacja zgubiła sygnał. Na początku działała bez zarzutu. Od wczoraj temperatura spadła poniżej 0 i podejrzewam, że mogły paść baterie. Mój zestaw wyposażony jest w solar i w/g producenta baterie dołączone do zestawu powinny działać dożywotnio :(U mnie chyba nie.
W każdym razie mam utrudniony dostęp do miejsca w którym zamontowane są sensory i chciałbym prosić o pomoc na jakie dokładnie wymienić akumulatorki. W tej chwili mam zamontowane oryginalne z zestawu, ale nie wiem jakiej pojemności.
W instrukcji producent przestrzega przed montowaniem innych akumulatorków niż ZnMn o nap. znamionowym 1,5V
Proszę o pomoc w doborze konkretnego modelu akumulatorka.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Listopada, 2014, 16:02:22 »
Pytanie zasadnicze - jak daleko od stacji bazowej są czujniki?
Poza tym czy i przez ile stropów, dach, i inne elementy przechodzi komunikacja radiowa?

Bo w tym może być problem - w odległości - ja tak miałem.
Moja stacja była oddalona o jakieś 15-20m od bazy, ale sygnał przechodził przez 2 żelbetowe stropy i blaszany dach.
Od czasy do czasu następowało rozłączenie i samo nie mogło się nawiązać ponownie.

Offline AdrSz10

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad WS 1080
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Listopada, 2014, 22:08:12 »
Faktycznie czujniki są dość daleko.
Rysunek poglądowy budynku od frontu pokazuje mniej więcej jak to u mnie wygląda. Na dachu (czerwony kwadracik) czujniki są przykręcone do masztu antenowego umieszczonego na samym środku dachu licząc w szerokości i głębokości.
Okno zaznaczone na czerwono to okno kuchenne przy którym wisi panel dotykowy.
Jeśli to faktycznie odległość, zastanawia mnie jedynie fakt, że wszystko działało przez kilka dni bez zarzutu. Dopiero kiedy przyszły minusowe temperatury zaczęło niestety szwankować .
Byłem z panelem na dworze przed blokiem. Usiadłem z nim w samochodzie oddalonym o ok. 30 metrów od budynku i czujników w linii prostej. Czujniki były w zasięgu mojego wzroku i po wyciągnięciu baterii i ponownym zainstalowaniu ich panel połączył się z czujnikami.Po przyniesieniu stacji do domu po pewnej chwili sygnał znów się zgubił.
Troszke lipa:/
Jedyna alternatywa która wchodzi w grę to budynek który stoi obok mojego i maszt antenowy zamieszczony na jego dachu który widać z okna kuchennego.
Ale znów będą schody z załatwieniem kluczy na dach, pozwoleniem na wejscie i montaż.
Dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Listopada, 2014, 22:31:35 »
Czy akumulatory były w momencie instalacji naładowane do pełna? Bo jak ich nie ładowałeś, to przecież solar ich teraz nie naładuje - za krótki dzień. Chyba że to są akumulatory typu Panasonic Eneloop, które są wstępnie naładowane i nawet po pięciu latach zachowują 70% ładunku.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopada, 2014, 22:41:18 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline AdrSz10

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad WS 1080
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Listopada, 2014, 22:41:26 »
Nie sprawdzałem.
Kupiłem stację zupełnie przypadkowo, jako leżak magazynowy.
Faktycznie stacja miała porozrywane pudełko, ale była w idealnym stanie. Kompletna. Z folią na wyświetlaczu itd.
Być może leżała długo gdzieś na magazynie.
Myślicie, że doładowanie akumulatorów pomoże?

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Listopada, 2014, 22:56:12 »
Jeżeli to nie są aku typu Eneloop, to prawdopodobnie straciły z biegiem czasu pojemność - o ile były w ogóle wstępnie naładowane.
W zimie solar ci sam nie naładuje akumulatorów - nie ma szans.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline AdrSz10

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad WS 1080
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Listopada, 2014, 23:06:43 »
Na 100% to nie Eneloop. Z montażu pamiętam, że były zielone.
A co myślicie o zamontowaniu na czas ładowania oryginalnych akumulatorków, akumulatorów Sanyo Eneloop.
Używam ich w domu do kilku rzeczy i sprawują się rewelacyjnie. Baterie leżąc nawet ponad pół roku  w aparacie pozwalają robić normalnie zdjęcia.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Akumulatory Zn-Mn w WH 1080
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Listopada, 2014, 23:15:40 »
Odległość jest na pewno za duża !!!
Raczej nie ma mowy aby to działało jak sygnał musi przejść przez wiele mieszkań.
Musisz wykombinować coś innego :)