Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Cumulus MX na raspberry Pi 2  (Przeczytany 26696 razy)

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Cumulus MX na raspberry Pi 2
« dnia: 08 Listopada, 2015, 23:20:53 »
Czy ktoś z Was już uruchomił Cumulus MX na raspberry? Zaliczyłem dwa podejścia, ale poległem.

Na razie tylko nieco wyczyściłem layout mojej stacji http://zielona10.pl/. Gdyby ktoś chciał te skórkę po faceliftingu to proszę pisać tutaj.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Cumulus MX na raspberry Pi 2
« dnia: 08 Listopada, 2015, 23:20:53 »

Offline ShamY

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • www.pogodakrotoszyn.pl
    • Pogoda Krotoszyn.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 + czujniki Ecowitt
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Listopada, 2015, 01:09:22 »
Prawdę mówiąc nie wiem skąd pobrać Cumulusa MX? Zmieniło się coś w programie?

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Listopada, 2015, 08:57:33 »
MX jest jeszcze beta wersją możesz pobrać ze strony. Jak uda się komuś zainstalować na Malinie to może się podzielić screenami i możliwościami nowego Cumulusa ;)


Offline pernaczy

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Otrzymał podziękowań: 17
  • Płeć: Mężczyzna
    • NIESIOŁOWICE NA KASZUBACH-pogoda online
  • Typ stacji: WH 2080, TFA Spring, Oregon AWS888N
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Listopada, 2015, 09:00:23 »
Cumulusa MX można pobrać tutaj (na końcu pierwszego postu): http://sandaysoft.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=12908
Program został napisany całkiem od nowa, w innym języku i z innymi założeniami. Np. NIE OBSŁUGUJE Windowsa XP (i dlatego go nie instalowałem). Dobrze jest o nim trochę poczytać zanim się podejmie próbę instalacji.
To prawda, że jest jeszcze w wersji beta ale mnóstwo ludzi już go używa.
We wskazanym wyżej wątku jest również opis instalacji na raspberry.
Piotr



Dzień w którym się czegoś nauczyłem nie jest dniem straconym.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Offline ShamY

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • www.pogodakrotoszyn.pl
    • Pogoda Krotoszyn.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 + czujniki Ecowitt
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Listopada, 2015, 16:52:00 »
Na terminalu z Win 8 nie chciał zaskoczyć, ale na PC zadziałał i wygląda nawet ciekawie muszę przyznać. Nie mniej jednak uważam, że wersja przeglądarkowa to zdecydowany krok w tył, również ze względu na brak możliwości uruchomienia na mini komputerze Intela.

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Listopada, 2015, 20:25:05 »
Nie ma rzeczy niemożliwych, pewnie trzeba inaczej uruchomić niż to robisz. Jak działa na linuxie to wszedzie musi działać ;)


Offline ShamY

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • www.pogodakrotoszyn.pl
    • Pogoda Krotoszyn.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 + czujniki Ecowitt
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Listopada, 2015, 21:36:25 »
Tak samo uruchamiam na Win 7 i tutaj działa a tam nie :) Nawet nie chce mi się męczyć z tym, bo nie przekonuje mnie to, wykresy z HighCharts a więc to jedyny plus jak dla mnie
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2015, 21:41:17 wysłana przez ShamY »

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Listopada, 2015, 19:10:09 »
Jak już pisano - to wersja Beta, więc nie ma jeszcze interface, choć - jak czytam - jest taki planowany.

Mnie interesuje wyłacznie pod kątem raspberry pi2 bo wówczas wystarczy małe pudełeczko przypiete do terminala stacji pogodowej zeby rozsyłać dane.
A wykresy hi charts mozesz sobie przypiąć do starej wersji - choćby tak,jak ja to zrobiłem tu: http://zielona10.pl/trends.htm

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudnia, 2015, 15:12:58 »
Uruchomiłem CumulusMX na raspberry Pi2.
Działa pod starym adresem (czyli tym w stopce). Oczywiście muszę jeszcze napisać nową "skórkę" bo wiele plików się pozmieniało, ale mam juz pełną funkcjonalność.

Zalety:
zamiast starego laptopa, który szumiał wentylatorem, latem się grzał i żarł prąd mam małe pudełeczko  za 200zł (cena z obudową). Zasilam je standardową ładowarką do telefonu, która nawet się nie zagrzała)

Wady? Nie widzę wad.

Kluczowe przy instalacji:
Raspbianowi nie zmieniajcie języka - najlepiej jeśli pozostanie oryginalny angielski[gb]. Nie będzie potem kłopotu z  notacją dziesiętnych (w polskiej wersji są przecinki, a powinny być kropki).

Nie instalujcie najnowszej wersji mono na raspberry. Cumulus stabilnie pracuje z wersją 3.2.8. Ja to zrobić:
Po zainstalowaniu systemu na raspberry:
W konsoli poleceń:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install mono-complete


A po zainstalowaniu dla sprawdzenia wersji:
mono -V

powinno być:
Mono JIT Compiler version 3.2.8 (Debian  3.2.8+dfsg - 10)

Zeby sprawdzić adres IP raspberry (będzie potrzebny przy uruchomieniu dostępu do konsoli:
hostname -I

Po zainstalowaniu konsolę najlepiej urochomić na dowolnym innym komputerze w tej samej sieci co raspberry, bo przeglądarka raspbbery może jej nie unieść.
żeby uzyskać dostep do konsoli z dowoelnego innego komputera w ramach tej samej sieci wpisujemy w przeglądarce
 adresIPraspberry:8998/
czyli np: http://192.168.1.13:8998/

Polecenia do odpalenia programu :
dokatalogu w którym znajduje się CumulusMX.exe wchodzimy przez konsolę poleceń wpisująć
cd /sciezka katalog/
czyli np:
 cd /home/pi/CumulusMX

program uruchomiamy:
sudo mono CumulusMX.exe


I już możemy skonfigurować program. Po wybraniu rodzaju stacji  w zakładce settings/station settings trzeba będzie zrestartować program. Ale potem mozemy już całość obsługiwać nie dotykając maliny.

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Grudnia, 2015, 20:19:00 »
W związku z tym, ze sporo osób wysyła do mnie pytania, jak zainstalować stację pogodową na raspberry pi2, albo jak zainstalować moją "Skórkę" do CumulusaMX - dodałem na mojej stronie stacji pogodowej zakładkę INSTRUKCJA INSTALACJI STACJI (w dziale LINKI).

Starałem się wyjasnić krok po kroku, jak zainstalować własną stację pogodową. Mam nadzieję, że tutorial okaże się przydatny. Taki prezent z okazji Świąt.

jarostacja
http://zielona10.pl/

Offline pogodapszczyna.pl

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 38
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Typ stacji: ws1090
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Stycznia, 2016, 13:46:19 »
Witam, pierwszy raz na forum

Bardzo podoba mi się ostatnia skórka kolegi " jarostacja" . Korzystam z wersji cumulusa 1,9. plus szablon weather by you.
Czy istnieje możliwość instalacji tej skórki w  starym cumulusie lub przynajmniej samych  zegarów pogodowych. Moje zegary -gauges  viev  sa po prostu brzydkie.

ps. instalacja MX  w windows xp , terminal hp odpada?

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Stycznia, 2016, 15:53:58 »
instalacja MX  w windows xp , terminal hp odpada?

Nie sądzę. Wydaje mi się, że powinno chodzić. Sprawdź.
stąd pobierzesz program:
http://sandaysoft.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=12908 (link na samym dole pierwszego posta)
template strony (skórkę) z mojej strony w zakładce linki -> instrukcja instalacji stacji -> this page template (taka sama, jak na stronie)

Przeczytaj również część instrukcji a głównie punkty:

Ważne dla tych, którzy przenoszą się z Cumulusa 1 na Cumulus MX.
konfiguracja CumulusMX
tworzenie własnej strony pogodowej w Internecie
Wykorzystanie "skórki tej strony" na własnej stronie pogodowej


W Cumulus 1.9 mozesz też uzyć takich samych zegarów, jak ja nie zmieniając całego programu.
paczkę z zegarami i instrukcją instalacji i uruchomienia (w najnowszej wersji) pobierzesz stąd: https://github.com/mcrossley/SteelSeries-Weather-Gauges/archive/master.zip
a spolszczenie znowu znajdziesz na mojej stronie linki-> PLIKI DO POBRANIA -> Spolszczenie zegarów analogowych

Powodzenia, to nie powinno być trudne - pamiętaj tylko o pliku,który podaje wartości zegarom. szczególowo opisałem to w pkt 9. innstrukcji (tworzenie własnej strony pogodowej w Internecie)

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Stycznia, 2016, 17:40:16 »
W związku z tym, ze sporo osób wysyła do mnie pytania, jak zainstalować stację pogodową na raspberry pi2, albo jak zainstalować moją "Skórkę" do CumulusaMX - dodałem na mojej stronie stacji pogodowej zakładkę INSTRUKCJA INSTALACJI STACJI (w dziale LINKI).
http://zielona10.pl/

Fajna instrukcja, ale napisałeś w niej o akumulatorkach do stacji (bazy i czujnika), o tyle o ile dana stacja będzie miała faktycznie w zestawie akumulatorki, które są w niektórych przypadkach ładowane przez ogniwo PV, to niektóre stacje są po prostu zasilane zwykłymi bateriami. A to jest ważne, ponieważ akumulatorki (1,2V) i baterie (1,5V) mają różne napięcia. Niestety sam się o tym przekonałem:D Stacja po prostu po jakimś czasie padnie!!! Więc lepiej ten podpunkt lepiej rozwinąć i wytłumaczyć, żeby na przyszłość ludzie uważali na takie kombinacje;) POZDRO

EDIT
I nie mini SD tylko micro SD ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia, 2016, 23:04:25 wysłana przez miniomax »


Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Stycznia, 2016, 23:42:03 »
Dziękuję za uwagi do instrukcji.Poprawiłem tekst.


Offline pogodapszczyna.pl

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 38
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Typ stacji: ws1090
Odp: Cumulus MX na raspberry Pi 2
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Stycznia, 2016, 08:30:49 »
Wracam do tematu zegarów w cumulusie 1.9 szablon weather by you.  Pobrałem   https://github.com/mcrossley/SteelSeries-Weather-Gauges/archive/master.zip, spolszczenia również, jednak nie wiem czy mam nadpisywać pliki czyli stare usuwać na nowe? Który folder wysłąc na ftp : exttras, weather_server , web_server ?

Bez instrukcji ciężko.