Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.  (Przeczytany 11073 razy)

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« dnia: 02 Czerwca, 2013, 13:35:48 »
Od ponad miesiąca jestem użytkownikiem stacji Davis Vantage Vue. Wcześniej przez 2 lata używałem stacji WH 1090 (Abatronic Viking 02047). Do niedawna obie stacje pracowały równolegle, więc w tym czasie mogłem się przyjrzeć ich pracy i porównać ich działanie. Poniżej krótkie zestawienie moich obserwacji.

Obie stacje zamontowano w ogrodzie domu jednorodzinnego, w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej. Vue została umieszczona na maszcie na wys. ok. 2,0 m nad poziomem gruntu, natomiast w 1090 odpowiednio; czujnik thermo-hygro - 2,0m n.p.g, deszczomierz - 1,7m n.p.g, wiatromierze - ok. 5,5m n.p.g. W początkowej fazie obie stacje oddalone były od siebie o ok. 15 metrów. Dodatkowo Vue umieszczono dość blisko budynku. Po pewnym czasie Vue przeniesiono w pobliże 1090 tak, że dystans między stacjami zmniejszył się do 3 metrów. Konsole umieszczono obok siebie, na blacie biurka, przy laptopie.

Porównanie:

1. Temperatura zewnętrzna.

- odczyty temp. w Vue porównywalne z czujnikiem 1090 (odchyłki w słoneczne czy pochmurne dni nie więcej niż 1,0 st. C). Zaznaczyć tu muszę, że czujnik stacji 1090 umieszczono w dedykowanej osłonie z podstawek doniczkowych, białych, odblaskowych dodatkowo pomalowanych od spodu na czarno celem zaciemnienia wnętrza.
- szybsza reakcja na zmiany temp. w Vue niż w 1090;
- w słoneczne dni przy operacji Słońca na osłonie Vue, wzrost temp. o ok. 1,5 st. C;
- osłona czujnika w Vue, mimo wszystko, nie wydaje się być rewolucyjnym rozwiązaniem, jednak na pewno jest lepsza niż fabryczna w 1090. Jest rozbieralna, więc można ją po czasie umyć.

2. Temperatura wewnętrzna.

- wartości temp. porównywalne dla obu stacji;
- obie stacje posiadają w obudowach konsoli otwory wentylacyjne pozwalające na wymianę powietrza.

3. Wilgotność zewnętrzna.

- wartości w Vue z reguły wyższe o ok. 5%;
- wyraźna różnica w odczytach po przekroczeniu 90%. Czujnik w 1090 dość łatwo dochodził do 99%, nawet już po krótkotrwałych opadach lub w nocy, rano. W Vue w przeciągu miesiąca wartość 99% została osiągnięta raz! Po 2 dniowej mglistej, deszczowej pogodzie. Z reguły dochodzi do 97% lub 98%;
- wysoka "elastyczność" czujnika Vue, tj. gdy w 1090 wilg. osiągnie 99% to "trzyma" tak długo, aż się rozpogodzi lub czujnik po prostu wyschnie, natomiast w Vue nawet podczas mgły i opadów wilgotność się zmienia. Nieraz różnica wynosiła ponad 20%.

4. Wilgotnosć wewnętrzna.

- wskazania w Vue wyraźnie wyższe niż w 1090;
- przy wietrzeniu pokoju, nie notowano wyraźnego spadku wilg. w Vue tak jak ma to miejsce w 1090 (zimą, wartość wilg. wzgl., potrafiła spaść do 10%).

5. Ciśnienie atmosferyczne.

- różnica w odczycie wartości ciśnienia bezwzględnego wynosiła średnio 2-3 hPa;
- szybkość zmian ciśnienia również wykazywała różnice;
- w Vue, w czasie konfiguracji, możemy podać wysokość w m n.p.m ulokowania stacji, przez co na ekranie wyświetlanie jest ciśnienie nad poziomem morza (względne). W 1090 ciśnienie względne należy ustawić wg wskazań np. kalkulatora ciśnienia zredukowanego.

6. Opady.

- przy niedużych wartościach opadu praktycznie brak różnic w pomiarach. Zaznaczyć jednak muszę, że miałem zmodyfikowaną zlewnię deszczomierza (zastosowano lejek o średnicy 100mm). Zdarzył się jednak epizod z silnym deszczem, kiedy w ciągu doby spadło wg Vue 36mm deszczu, zaś wg 1090 32mm. Stacje w tym dniu były już blisko siebie. Różnica 4mm opadu mogła wynikać z "ucieczki" części opadu z powodu niedoskonałej przeróbki deszczomierza 1090;
- w Vue natężenie opadu przeliczane jest co 30s, natomiast w 1090 liczone było w programie cumulus;
- deszczomierz Vue posiada element plastikowy, wkładany w otwór deszczomierza, zapobiegający dostawaniu się owadów, liści i innych zanieczyszczeń. Podobną funkcję pełni krateczka, w orygnalnej zlewni deszczomierza 1090;
- deszczomierz w Vue to wychylna, plastikowa łyżeczka. Niestety już doświadczyłem jej małej wady, tzn. na jej dnie zbierają się wszelkie zanieczyszczenia, które uprzednio osiadły na ściankach zlewni lub które zebrał padający deszcz. Są to przede wszystkim pyłki kwiatów oraz sadze z kominów. Już po 3 tygodniach, w okresie największego pylenia roślin, na dnie uzbierała się mała, zbita skorupka właśnie z pyłków. Na szczęście ten element deszczomierza jest demontowalny, więc można go szybko odkręcić i przeczyścić. W 1090 system korytkowy jest wg mnie lepszym rozwiązaniem. Na pewno nie pozwala na gromadzenie się tylu zanieczyszczeń co w Vue.

7. Wiatr.

- z racji umiejscowienia czujników wiatru z 1090 na wys. ok. 5,5m n.p.g widoczna była różnica w wskazaniach prędkości wiatru. Oczywiście czujniki na maszcie rejestrowały wyższe wyniki. Po przeniesieniu Vue w pobliże 1090 w dalszym ciągu widoczna była różnica w odczycie wiatru. Wiatromierz Vue umiejscowiony 2,0m. n.p.g (3,5 metra niżej niż 1090) wskazywał w dalszym ciągu niższe wartości;
- porównywanie prędkości wiatru było utrudnione przez odmienne interwały pomiarowe. W 1090 pomiar następował co 48s, zaś w Vue co 2,5s;
- wiatraczek Vue wykonany jest z solidnego, grubego, czarnego plastiku. Nie poddaje się przy wyginaniu. Konstrukcja montażowa (osadzony na metalowej ośce) jest o tyle przemyślana, że raczej nie pozwala na dostanie się wody pod niego, przez co w zimie przy marznących opadach prawdopodobieństwo zamarznięcia wiatraczka jest znikome (niestety przymarzanie w zimie, to była bolączka wiatraczka 1090);
- strzałka kierunku wiatru w Vue wykonana jest również z grubego, czarnego plastiku. Atutem tego czujnika jest dużo większy opór, jaki stawia przy próbie obrotu, aniżeli w 1090. Strzałka Vue jest bardziej stabilna na wietrze niż w 1090. Dla mnie to działanie in plus.

8. Zasięg.

- zdarzyło się, a jakże, że Vue stracił zasięg. Działo się to w momencie, kiedy konsola i ISS znajdowały się po przeciwnych stronach budynku, dodatkowo po przekątnej. W odnalezieniu sygnału pomagało odsuniecie konsoli od laptopa (odległość ta wynosiła ok. 40cm). Z reguły jednak sygnał był i to na poziomie 90-95 (im mniejszy tym lepiej). Po przeniesieniu ISS siła sygnału poprawiła się i wynosi obecnie ok. 75. Przy samym ISS konsola pokazywała ok. 45. Obecna odległość konsoli do ISS to ok. 30m w zabudowie;
- stacja 1090, umiejscowiona praktycznie tak samo jak Vue, często gubiła sygnał. Prawie zawsze przy obfitych opadach deszczu lub w przypadku wysokiej wilgotności w okresie zimowym. Oczywiście, gdy odsunąłem konsolę 1090 od laptopa to łapała sygnał bez problemu;
- jeszcze nie testowałem maksymalnego zasięgu w Vue na wolnej przestrzeni.

9. Ekran.

- Vue podświetla na pomarańczowo, 1090 na niebiesko;
- włączenie podświetlenia w obu konsolach powoduje wzrost rejestrowanej temp. Jednakże, i tu ukłon dla 1090, w konsoli Vue długotrwałe podświetlenie skutkuje wzrostem temp. o ok. 2 st. C. W 1090 wzrost był minimalny lub żaden;
- kontrast zdecydowanie lepszy w Vue. Pod jakim kątem by nie spoglądać na ekran, wszystko jest wyraźne. W 1090 kontrast jest zależny od kąta obserwacji ekranu;
- ekran w 1090 jest większy.

10. Prognoza.

- w 1090 prognoza opiera się wyłącznie na tendencji zmian ciśnienia atmosferycznego;
- w Vue, wg producenta, do prognozowania pogody na najbliższe 12 godzin brane są pod uwagę takie parametry jak trend ciśnienia, prędkość i kierunek wiatru, opady, temperatura, wilgotność, długość i szerokość geograficzna oraz pora roku;
- prognozy w dużej mierze różnią się od siebie, tj. gdy rośnie ciśnienie to 1090 pokazuje słoneczko, zaś na Vue słoneczko za chmurką lub nawet deszcz. Myślę, że w Vue algorytm prognozowania jest bardziej dokładny, gdyż opiera się na większej liczbie czynników.


Ogólnie jestem zadowolony z Vue. Nie mam nic do zarzucenia tej stacji. Jest naprawdę solidnie wykonana, z dobrych i trwałych materiałów, a przede wszystkim jest dobrze przemyślana. Jednak zasiała się u mnie wątpliwość w momencie, kiedy zobaczyłem, że jej pomiary wcale tak bardzo nie odbiegają od tych z 1090. Obecnie mogę szczerze powiedzieć, że dla amatorskich pomiarów stacje FineOffset są w zupełności wystarczające. Dodatkowo, jeśli weźmie się pod uwagę aspekt finansowy, to FO wypadają bardzo dobrze. Zdania nie zmieniłem, i dalej uważam, że stosunek możliwości/cena jest w nich najlepszy na rynku. Cena Vue w Polsce jest wg mnie za wysoka w stosunku do jakości, jaką ta stacja prezentuje. Owszem, jest dobra, ale nie rewelacyjna. Wartość Vue wg mnie to ok. 1000 PLN, czyli mniej więcej amerykańska cena w dolarach x kurs dolara w złotówkach. Podobnie z pozostałymi produktami Davis.

Galeria ze zdjęciami Vue.

Galeria ze zdjęciami WH 1090.

« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca, 2013, 13:51:32 wysłana przez Dador »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« dnia: 02 Czerwca, 2013, 13:35:48 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Czerwca, 2013, 13:56:11 »
Dobry pomysł takie porównanie. Warto dodać, że Dador ma na czujniku WH1090 dodatkową osłonę radiacyjną ze spodków doniczkowych: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1066.msg8010#msg8010 .
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Czerwca, 2013, 22:54:05 »
Gratuluje zakupu.
Parę groszy od siebie dorzucę.

Cytuj
- wyraźna różnica w odczytach po przekroczeniu 90%. Czujnik w 1090 dość łatwo dochodził do 99%, nawet już po krótkotrwałych opadach lub w nocy, rano. W Vue w przeciągu miesiąca wartość 99% została osiągnięta raz! Po 2 dniowej mglistej, deszczowej pogodzie. Z reguły dochodzi do 97% lub 98%;
- wysoka "elastyczność" czujnika Vue, tj. gdy w 1090 wilg. osiągnie 99% to "trzyma" tak długo, aż się rozpogodzi lub czujnik po prostu wyschnie, natomiast w Vue nawet podczas mgły i opadów wilgotność się zmienia. Nieraz różnica wynosiła ponad 20%.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że to raczej Vue dobrze pokazuje wilgotność a nie 1090. Podczas opadów deszczu wilgotność nie musi wynosić 100% ( jeżeli już to podczas mżawki). Zazwyczaj jest to przedział między 90 a 95%. Wartości zbliżone do 100% powinny być wyświetlane głownie podczas mgły. Na swoim Pro 2 tak właśnie mam. Poniżej link do danych z deszczowego ostatnio Wrocławia. Jak widać punkt rosy nie zrównał się z temperaturą powietrza mimo długotrwałych, obfitych opadów.
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12424&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2013&mes=06&day=05&hora=18

06/05/2013    13:00    11.4 (temp)   10.3(punkt rosy), deszcz,  wilgotność powietrza 92.9%
06/03/2013    18:00    12.0            11.8              , mżawka wilgotność powietrza 98.7%

Cytuj
- w słoneczne dni przy operacji Słońca na osłonie Vue, wzrost temp. o ok. 1,5 st. C;

Nie ma dramatu. Po tego typu konstrukcji spodziewałem się wyższych błędów. Być może niedługo kolega też kupi Vue to będzie można porównać do Pro 2 z osłoną aspiracyjną.
Stawiam na 3c więcej na Vue w słonecznych, ciepły i słabo wietrzny dzień.

Cytuj
Ogólnie jestem zadowolony z Vue. Nie mam nic do zarzucenia tej stacji. Jest naprawdę solidnie wykonana, z dobrych i trwałych materiałów, a przede wszystkim jest dobrze przemyślana. Jednak zasiała się u mnie wątpliwość w momencie, kiedy zobaczyłem, że jej pomiary wcale tak bardzo nie odbiegają od tych z 1090.

No wiesz tu już można dyskutować. Sam napisałeś, że różnice (w pewnych warunkach) wilgotności przekraczały nawet 20%. Uważam, że to sporo i jak dla mnie jest to już dyskwalifikacja dla stacji 1090. Dochodzi jeszcze kwestia awaryjności i tzw solidności. Po 3 latach moja ws 3600 była już na śmietniku podczas gdy w Davisie nawet bateria się jeszcze nie wyczerpała :). Już prawie 3 lata działa mój Davis na jednej baterii!!!
 
Cytuj
Obecnie mogę szczerze powiedzieć, że dla amatorskich pomiarów stacje FineOffset są w zupełności wystarczające. Dodatkowo, jeśli weźmie się pod uwagę aspekt finansowy, to FO wypadają bardzo dobrze. Zdania nie zmieniłem, i dalej uważam, że stosunek możliwości/cena jest w nich najlepszy na rynku. Cena Vue w Polsce jest wg mnie za wysoka w stosunku do jakości, jaką ta stacja prezentuje. Owszem, jest dobra, ale nie rewelacyjna. Wartość Vue wg mnie to ok. 1000 PLN, czyli mniej więcej amerykańska cena w dolarach x kurs dolara w złotówkach. Podobnie z pozostałymi produktami Davis.

Na pewno masz racje aczkolwiek trzeba pamiętać jeszcze o awaryjności urządzeń. Nie wiem ile lat ma Twoja 1090, ale moja ws 3600 kosztowała mnie1200zł i pochodziła jakieś 2-3 lata ( z ciągłymi problemami). Teraz nie mam nic po tej stacji ( po Davisie przynajmniej profesjonalne osłony antyradiacyjne mi pozostaną). Zobaczymy ile podziała Ci 1090 a ile Vue.

I jeszcze pytanko do Ciebie? Dlaczego postanowiłeś kupić Vue? Wiem, że cena jest zachęcająca, ale nie kusiło Cię żeby pozbierać kasę i kupić choćby najprostszą z serii Pro? Wydaje mi się, że byłbyś bardziej zadowolony i nie miałbyś wątpliwości o których pisałeś. Wersja Pro ponadto daje nowe możliwości. Możesz całkiem fajnie ją rozbudować (dużo różnych czujników). A w przypadku Vue tak naprawdę nie masz nic nowego( po za jakością) w porównaniu do 1090. Pomiary masz te same, tylko w nieco lepszej jakości ( co by nie mówić, dalej osłona pasywna, która zawsze będzie zawyżać wskazania temperatury powietrza).

Jeżeli chodzi o mnie to zdecydowałem się na Davisa, głównie dla aspiracyjnej osłony ( rewelacja pomiar), zaawansowanych funkcji ( bardziej zaawansowana prognoza pogody, thsw - temperatura odczuwalna, ewapotranspiracja, wiatr co 2,5sek) i czujników których nie mogę mieć w tanich stacjach: nasłonecznienia, wilgotności gruntu, zwilżenia liścia, uv, temperatury gruntu i innych ciekawych (np w przyszłości czujnik wysokości pokrywy śnieżnej ). Chciałem mieć coś nowego a Vue na pewno nie spełniłoby moich zachcianek. Aczkolwiek rozumiem, że dla Ciebie stacja jest wystarczająca, ale jak sam napisałeś dopadły Cię wątpliwości. Stąd ta moja pogadanka:).

Jeszcze dodam tylko, że w Vue podoba mi się, że jest dorzucona dodatkowo 2 minutowa średnia prędkość wiatru. W Pro tego niema, jest tylko 10min średnia w dodatku bez wartości dziesiętnych (chodzi o konsole). Generalnie konsola ma klika fajnych funkcji, których nie ma w Pro( Vue jest nowszym produktem). Mógłbyś nagrać jakiś filmik który pokazałby pracę konsoli? Chodzi mi głównie o to jak zmienia się średnią 10 min prędkość wiatru na wyświetlaczu.
 
Pozdrawiam i życzę bezawaryjnej pracy sprzętu.

 

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwca, 2013, 15:55:27 »
Cytuj
W tym miejscu należy zaznaczyć, że to raczej Vue dobrze pokazuje wilgotność a nie 1090.

Bez wątpienia masz rację. Doskonale to widać na przykładzie dzisiejszej pogody, jaka panuje na Górnym Śląsku. Na niebie stratus, rano gęsta mgła, około południa umiarkowany opad mżawki. W powietrzu sama wilgoć, można by rzec. I tak też pokazują stacje FO w regionie. Cały czas 99% wilgotność. Jednak Davisy, w tym mój, pokazują wilg. niższą. Aktualnie u mnie 94%. W nocy i rano było 99% i już miałem nadzieję, że wskoczy na 100%, ale widocznie jeszcze nie dziś ;) W każdym bądź razie, zdecydowanie bardziej pod względem wilgotności ufam Davisom niż FO.

Cytuj
Stawiam na 3c więcej na Vue w słonecznych, ciepły i słabo wietrzny dzień.

Szczerze, to nie wiem czy Vue aż tak bardzo będzie przekłamywać w upały. Czas pokaże. Obecnie porównuje pomiary z Vue, która jest umieszczona w miejscu słonecznym, z czujnikiem thermo od Oregona. Czujnik ten przymocowany jest do drzewka (Tuja), przez co praktycznie cały czas jest w cieniu, dodatkowo po południu Tuja znajduje w cieniu budynku, przez co podłoże nie jest nasłonecznione i nie podgrzewa. Przy pochmurnej pogodzie wskazania są z reguły identyczne. Jak wspominałem, przy pełnym nasłonecznieniu różnica wynosi zazwyczaj 1,5 st. C.

Cytuj
Dochodzi jeszcze kwestia awaryjności i tzw solidności.

Pomału mija 2 miesiąc, gdy Vue jest na zewnątrz i jak dotąd żadnych, odpukać, problemów. Przez 2 lata użytkowania 1090 trochę się przy niej nalatałem. 2 razy uszkodził się czujnik thermo-hygro (trzeci działa bezawaryjnie ponad rok), zatarło się łożysko w wiatraczku (przysłali nowy). Na szczęście wszystko działo się na gwarancji. Jednak i tu trudno się z Tobą nie zgodzić, gdyż produkty Davisa charakteryzują się naprawdę dobrą jakością.

Cytuj
I jeszcze pytanko do Ciebie? Dlaczego postanowiłeś kupić Vue? Wiem, że cena jest zachęcająca, ale nie kusiło Cię żeby pozbierać kasę i kupić choćby najprostszą z serii Pro?

Kusiło i to bardzo :) Jednakże nie mogłem sobie pozwolić na zakup VP2. Miało na to wpływ wiele czynników (nie tylko finansowe). Myślę, że kiedyś sobie sprawię coś na wzór VP2, ale jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim to nastąpi :) A Vue kupiłem, bo nadarzyła się ku temu atrakcyjna okazja cenowa. Dla mnie Vue i jej parametry są wystarczające. Nie bawi mnie prognozowanie, lubię mieć po prostu podgląd na aktualne warunki za oknem. Szczegółowe dane pogodowe też by mi się do niczego nie przydały. Obecnie celem jest zakup WeatherlinkIP, by być non stop online.

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwca, 2013, 17:50:17 »
Cytuj
Obecnie celem jest zakup WeatherlinkIP, by być non stop online.
Gdy tylko będziesz miał loger IP koniecznie napisz i daj link do strony.

Pozdrawiam

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwca, 2013, 10:52:43 »
Dador

Świetna recenzja. Ja właśnie jestem zainteresowany zakupem Vantage vue jako stacji przenośnej, aby ja zabierać do pracy czy na wczasy (to już chyba zboczenie). Chciałbym tez sprawdzic czy moje przeczucia odnośnie zawyżania VP2 w zimie są zasadne. Chodzi o to,że mój VP2 ma aktywną osłonę radiacyjną i zachodzi podejrzenie,że zimą ta duża osłona, która zimową porą wcale nie jest aktywna (gdyż nie ma słońca), poprzez swoją bezwładność nie zawyża pomiarów. Może zajść sytuacja,że krótkotrwały szybki spadek poprzez nie działanie FARS nie zostanie wychwycony. Osłona radiacyjna w VUE jest malutka i wszystko powinno byc wyłapane.  Boli mnie w niej tylko to,że nie można oddzielic wiatromierza od reszty.
Życzę ci,żebys jak najszybciej zakupił weatherlink IP, trzymam kciuki.

Jeszcze prośba do admina. Czy mozna by ten temat wrzucić do tematów o Davisie.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwca, 2013, 11:10:21 »
Jeszcze prośba do admina. Czy można by ten temat wrzucić do tematów o Davisie.

To jest recenzja z porównania dwóch stacji pogodowych - zostaje tu.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwca, 2013, 11:12:38 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Czerwca, 2013, 22:59:35 »
Cytuj
Obecnie mogę szczerze powiedzieć, że dla amatorskich pomiarów stacje FineOffset są w zupełności wystarczające. Dodatkowo, jeśli weźmie się pod uwagę aspekt finansowy, to FO wypadają bardzo dobrze

Faktycznie, moja WH 2080 nie jest zła (podobna do WH 1090). Kluczowe jest poradzenie sobie z odpowiednim umieszczeniem czujników, zwłaszcza temperatury. Ostatni przykład, średnia temperatury dla maja 2013 wyniosła u mnie 15.2 °C. Patrząc na mapę Piotra Djakowa i lokalizację mojej stacji koło Konina:

 to różnica wynosi parę dziesiątych stopnia (u mnie odchylenie od średniej to ok. 1,9*C, na mapie to może z 1,6*C, co wynika pewnie z przymocowania czujnika do ściany domu ograniczające wentylację).

Nawet jeśli bym umieścił wiatraczek do osłony i wystawił sensor na Słońce to wydaje mi się, że i tak pomiar będzie lekko zawyżony. Nasłonecznione powietrze otaczające czujnik przy ciszy i tak ma wyższą temperaturę niż w zacienieniu, jak np. w klatce meteo czy cieniu domu.

Inna sprawa opady. Mam ogrodowy opadomierz i porównując wskazania są podobne. Różnica to może z 0,5 mm po opadach 10 mm. To można zawsze wykalibrować. Myślę, że jak się nie ma dobrej lokalizacji na czujniki to nie ma sensu inwestować w drogą stację, bo i tak wyniki będą zniekształcone przez lokalne warunki.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwca, 2013, 23:03:31 wysłana przez Mark »
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwca, 2013, 23:43:03 »
Cytuj
Nawet jeśli bym umieścił wiatraczek do osłony i wystawił sensor na Słońce to wydaje mi się, że i tak pomiar będzie lekko zawyżony.

A to zależy jakiej klasy masz osłonę. Jak wykonasz ją sam w garażu, niezgodnie ze sztuką to pewnie tak będzie. Profesjonalne indywidualne osłony wentylowane, mają znacznie lepsze właściwości jak popularne klatki meteo, które charakteryzują się dużą bezwładnością termiczną. Zwłoka w pomiarach w sprzyjających warunkach może sięgać nawet 15 min . Nie wprowadza się masowych zmian osłon  z uwagi na ciągłość pomiarową. Zamiana klatek na osłony indywidualne spowodowałaby redukcję temperatur dobowych o 0,7c co jest wartością istotną w każdych badaniach klimatologicznych (Różdżyński 2004).
 
W Davisie PRO  jest właśnie taka osłona wentylowana (wersja z aspiratorem), której maksymalny błąd wynosi +0.3C przy promieniowaniu ponad 1000W/m2 i słabym wietrze (poniżej 10km/h).
Takie warunki praktycznie w Polsce nie występują, także na naszym terenie błąd osłony Davisa spowodowany dużym nasłonecznieniem praktycznie nie istnieje.

Cytuj
Nasłonecznione powietrze otaczające czujnik przy ciszy i tak ma wyższą temperaturę niż w zacienieniu, jak np. w klatce meteo czy cieniu domu.

Na jakiej podstawie tak sądzisz?

To o czym piszesz może być prawdą, ale tylko w pewnych warunkach:
- pora dnia, poranek ( wychłodzony po nocy grunt w cieniu ogrzewa słabiej powietrze jak grunt w miejscu nasłonecznionym
- brak wiatru ( o tym wspomniałeś)
- naprawdę duży cień (np centrum miasta), czym większy zacieniony obszar tym większe różnice.

Tereny wiejskie (mała zabudowa) nagrzewają się szybciej jak miasta, ale też szybciej stygną. W godzinach przedpołudniowych temperatura powietrza na wsi będzie większa jak w dużym mieście właśnie z uwagi na mniejszą powierzchnię cienia na wsi(brak wysokich budynków). W mieście natomiast będą cieplejsze popołudnia i noce (Bogucki 1999).

W praktyce natomiast mało kiedy występują takie różnice o których piszesz.
Robiłem doświadczenia po południu i postawiłem osłonę pasywną ( także od Davisa) w pełnym cieniu po północnej stronie domu i termometr skalibrowany idealnie z Davisem pokazał dokładnie taką samą temperaturę powietrza co Davis wystawiony na pełne słońce. Wiatr był bardzo słaby.

Stawiam, że mogą pojawić się różnice o poranku, jutro to sprawdzę w praktyce.

Tak na marginesie dodam, że właśnie porównuje osłonę pasywną Davisa z aktywną. Jak na razie pasywna zawyża średnio o 0,5c. Czyli i dużo i mało. Trzeba zaznaczyć, że jest dosyć wietrznie ostatnio u mnie. Tylko ta moja pasywna to nie jest ten sam model co w Davisach pasywnych. Moja jest zdecydowanie większa widoczna na zdjęciu poniżej ( wykorzystana wówczas jako pomiar temperatury przygruntowej).


Davisy pasywne mają jeszcze inną osłonę, zdecydowanie mniejszą i przypuszczam, że mogą mieć większy błąd jak ta moja.

Cytuj
Faktycznie, moja WH 2080 nie jest zła (podobna do WH 1090). Kluczowe jest poradzenie sobie z odpowiednim umieszczeniem czujników, zwłaszcza temperatury. Ostatni przykład, średnia temperatury dla maja 2013 wyniosła u mnie 15.2 °C. Patrząc na mapę Piotra Djakowa i lokalizację mojej stacji koło Konina:

Średnia dla Koła za maj to 14.4c. Także masz prawie 1c wyżej mimo, że czujnik masz po północnej stronie budynku.
Na moim Davisie, który zlokalizowany jest w pełnym słońcu średnia za maj wyszła 14.0c.  Najbliższa moja oficjalna stacja to Resko gdzie średnia wyniosła 14.2c. Czyli mam mniej :)

« Ostatnia zmiana: 13 Czerwca, 2013, 00:03:52 wysłana przez Marcin D. »

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Czerwca, 2013, 18:04:06 »
Zamówiłem w poniedziałek w Conradzie davis vantage vue. Był akurat rabat 10%. Stacja powinna być u mnie w piątek. Będę robił porównania do VP2 z fars. Stacje będę używał jako przenośną. Myśle ze będzie ze mną 8 godzin w pracy :)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lipca, 2013, 21:44:26 »
Ile zawyża Vue w porównaniu do Pro z aspiaratorem?  Opisz wyniki zanim zapomnisz.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Davis Vantage Vue a WH 1090 - spostrzeżenia.
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marca, 2014, 21:22:44 »
Wczoraj uruchomiłem transmisję online ze stacji WH 1090, którą zamontowałem na dachu domu. Teraz wyżej omawiane stacje pracują prawie w tej samej lokalizacji. Zainteresowani mogą na bieżąco porównywać odczyty.

Jejkowice - Vantage Vue - ogród

Jejkowice -WH 1090 - dach
« Ostatnia zmiana: 04 Marca, 2014, 21:24:22 wysłana przez Dador »