Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch  (Przeczytany 11174 razy)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« dnia: 08 Lutego, 2012, 17:37:02 »
Witam!
Mam takie pytanie do użytkowników. Czy zdarzyło się komuś, że podczas burzy uszkodził się jakiś czujnik przewodowy. W zasadzie dotyczy to czujników bardziej oddalonych i dodatkowo z przedłużeniem przewodów. W zasadzie chodzi mi o uszkodzenia związane z napięciami indukowanymi w przewodach polem elektromagnetycznym pochodzenia piorunowego. W długim przewodzie (np. powyżej 10m) może wyindukować się całkiem spore napięcie.
Jeżeli tak się zdarzało to można zastosować jakiś protektor np. netprotector stosowany bardzo często w sieciach komputerowych.
Ale może najpierw niech się ktoś wypowie na ten temat, czyli czy były takie przypadki, że uszkodzenie pojawiło się właśnie podczas burzy.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« dnia: 08 Lutego, 2012, 17:37:02 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lutego, 2012, 21:56:54 »
Ciekawe nie zastanawiałem się nad tym , ale pod czas silnej burzy która wystąpiła 13 sierpnia, dzień później  miałem problemy z termo-hydro, tu cały temat http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=836.0 i niestety czujnik musiałem wysłać do serwisu, czy to rzeczywiście może wystąpić pod czas burzy ??.


Ps. a czy to od razu po burzy widać jakiś nieprawidłowości, czy trzeba trochę czasu.
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego, 2012, 22:04:36 wysłana przez wiatromen »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lutego, 2012, 11:23:14 »
Ps. a czy to od razu po burzy widać jakiś nieprawidłowości, czy trzeba trochę czasu.
Uszkodzenie powstaje w momencie wyładowania atmosferycznego. Może powstać silne przepięcie dochodzące nawet do setek woltów. Oczywiście wszystko to zależy od tego jak daleko uderzył piorun, jak są prowadzone przewody i jakie są długie. To są tzw. napięcia indukowane.
Ja mam Internet bezprzewodowy ze stacją na dachu. Skrętka biegnie na strychu i do domu przez jakieś 20-25m. Już dwa razy burza uszkodziła mi router- spaliło się łącze WAN. Za drugim razem było tak, że nie zdążyłem poodpinać kabli i ciach - padło. Teraz mam zabezpieczenia - tzw. NetProtektory. Mam nadzieję, że będą chronić. 

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lutego, 2012, 20:53:43 »
Uszkodzenie powstaje w momencie wyładowania atmosferycznego. Może powstać silne przepięcie dochodzące nawet do setek woltów. Oczywiście wszystko to zależy od tego jak daleko uderzył piorun, jak są prowadzone przewody i jakie są długie.

Hmm ja ma przewody 10 metrowe ( oryginalne ) nic nie przedłużałem, przewody po prowadzone są wzdłuż krokwi zew. ale na wiosnę będę  zmieniał, puszcze je swobodnie po dachówkach. 
A co sądzicie o zamontowaniu piorunochronna ? 
A czy Ty Kriu montowałeś ten net protector w swojej  stacji ?
Czy on wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. ?
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego, 2012, 21:31:19 wysłana przez wiatromen »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lutego, 2012, 23:22:57 »
Hmm ja ma przewody 10 metrowe ( oryginalne ) nic nie przedłużałem, przewody po prowadzone są wzdłuż krokwi zew. ale na wiosnę będę  zmieniał, puszcze je swobodnie po dachówkach. 
A co sądzicie o zamontowaniu piorunochronna ? 
A czy Ty Kriu montowałeś ten net protector w swojej  stacji ?
Czy on wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. ?

Długość oczywiście im większa tym gorzej ale nie jest to regułą. Może być takie ustawienie przewodów względem fali piorunowego pola elektromagnetycznego, że nawet i w 5 metrowym coś się wyindukuje a w 20m nie. Nie ma reguły.

Tak, ten protektor to coś takiego, ten jest dość drogi (dodatkowo z opcją PoE) ale są też tańsze. Ja na razie na stacji pogodowej nie mam protektora bo nie zdążyłem przed zimą podłączyć przewodów. Mam poprowadzoną skrętkę komputerową (8 żył) z czego będę wykorzystywał 6 żył. Być może, że zainstaluje też protektor na tym przewodzie. Ochroni mi on wtedy wszystkie 6 żył. Trzeba tylko kupić taki na normalną linię chroniący wszystkie 8 przewodów a nie z opcją PoE bo też takie są. Najlepiej taki protektor umieścić w połowie przewodów. Oczywiście można i dwa, po obu stronach. No i najważniejsze podłączyć przewód protektora do uziemienia.

Instalacja piorunochronna nic tu nie pomoże - ona ochrania obiekt (dom) przed skutkami przepływu prądów piorunowych, które są wartości nawet ponad 100kA. Po uderzeniu pioruna w dom z instalacją piorunochronną i tak szlag trafi wiele urządzeń elektrycznych. No ale dom się nie spali :)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lutego, 2012, 23:48:04 »
Dzięki Kriu za wyjaśnienie. :)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Maja, 2012, 15:30:04 »
Zamontowałem czujnik bazowy (term-higr) w nowym miejscu. Za jakiś czas postaram się wrzucić kilka fotek. Doprowadziłem do niego skrętkę (8-przewodową) po krokwiach dachowych, do której z kolei dolutowałem przewody z czujników wiatru i deszczu - łącznie 6 przewodów. Odciąłem je po prostu i dolutowałem do przewodów w skrętce. Całość dobrze zaizolowałem i zabezpieczyłem silikonem dodatkowo w osłoniętym miejscu. Tak więc nie ma obawy o zamakanie o czym wielokrotnie pisali inni koledzy. Skrętki jest coś ok. 15m plus po jakieś 2m przewodów oryginalnych. Na nowym końcu od strony czujnika bazowego (term-higr) zacisnąłem zaciskarką nowe wtyczki RJ-11.

Dodatkowo zamontowałem protektor taki do sieci LAN zabezpieczający wszystkie 8 przewodów. Zastosowałem taki ale bez PoE (taki miałem): http://www.cyberbajt.pl/produkt/303/filtr-netprotector-poe.html można oczywiście dowolny inny bez opcji PoE. Te są ponoć dobre: http://www.cyberbajt.pl/produkt/3646/axon-net-protector.html
Całość dobrze działa. Czujnik (term-higr) w nowym miejscu ma lepszy kontakt z bazą - jest znacznie bliżej i sygnał nie przechodzi przez stropy. Zastanawiam się jednak czy jest w dobrym miejscu ponieważ umieściłem go pod wiatą przy domu, tak na skraju tej wiaty i dość nisko - ale wydaje mi się, że lekko zawyża jednak temperaturę skubaniec ale za to cały dzień jest w cieniu, nawet teraz - a to zaleta. Wiata ma ostry spadek tylko w jednym kierunku tak więc jest dobry przewiew. Postaram się niedługo zrobić fotki to będzie to widać. Mam zamiar jeszcze dodatkowo zrobić taką jakby drugą ściankę dachu wiaty, osłonę nad czujnikiem tak aby deski dotykające blachy nie przenosiły ciepła - w upały są leciutko cieplejsze np. niż grube krokwie od spodu. Czujnik od tych desek jest oddalony ok. 60-70 cm ale może to za mało.

Offline theoben

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lipca, 2014, 09:31:56 »
Witam!
 Odgrzewam stary temat.
Interesują mnie jednak dalsze doświadczenia kolegów w zakresie ochrony przed piorunami.Będę montował zestaw czujników stacji pogodowej na 8-metrowej rurze( na końcu wiatromierz)i chciałbym zabezpieczyć(jeżeli to możliwe)przed ewentualnym zniszczeniem elektroniki przez piorun.

Pozdrawiam

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipca, 2014, 11:08:49 »
Tak jak napisałem w moim poście powyżej zastosowałem 2 netprotektory i wszystko działa poprawnie. Wiadomo, że nie uchroni to przed bezpośrednim uderzeniem pioruna (nie ma takich zabezpieczeń), ale na pewno pomoże w ochronie przed tzw. napięciami indukowanymi.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Lipca, 2014, 10:43:32 »
Myślę, że wystarczy 1 protektor, przy czujniku temo / higro.
Wiatromierz i deszczomierz nie ma żadnej elektroniki, więc małe szanse że się uszkodzi.
Masz całkowitą rację. Choć trochę elementów elektronicznych tam jest, ale chyba same rezystory.
Ja dałem dwa ponieważ na początku nie miałem jak dołączyć uziemienia do protektroa przy czujniku temo/higro. Potem to przerobiłem i zostały dwa :)

Offline ShamY

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • www.pogodakrotoszyn.pl
    • Pogoda Krotoszyn.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 + czujniki Ecowitt
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Lipca, 2014, 21:01:27 »
Gdzie można kupić odpowiedni protektor i jak go zamontować, bo chciałbym zabezpieczyć stację jakoś przed burzą.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Uszkodzenia czujników przewodowych w stacjch
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Sierpnia, 2014, 14:57:01 »
Nie można powiedzieć że nie padnie, mnie spaliło wiatromierz i czujnik temperatury jak pierdzielnęło 70m ode mnie.