Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi  (Przeczytany 391187 razy)

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #75 dnia: 20 Kwietnia, 2015, 05:36:28 »
Witam, jakim programem zainteresować się, który obsługuje HP 1001na komputerze, włożyłem kartę micro Sd do stacji pogody potrzeba dodatkowego ustawienia, aby dane trafiały na kartę. Chciałem dopytać o taka rzecz posiadam swoja swojego bloga gdzie chciałbym umieścić pogodę na parę dni czy jest szansa abym te dane posiadał na swojej stronie, co pod adresem poniżej wdzięczny będę za wskazówki.Przyznam, że nie wszystkie posty jeszcze przeczytałem, więc może być namiar abym mógł doczytać byłbym wdzięczny za pomoc.
http://www.wunderground.com/q/zmw:00000.12.12585?sp=IWITOKRZ6&MR=1 (takie dane chciałbym uzyskać)
moja strona
http://www.alarmypolaniec.pl/#param=id_34
« Ostatnia zmiana: 20 Kwietnia, 2015, 07:05:40 wysłana przez jjjanek »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #75 dnia: 20 Kwietnia, 2015, 05:36:28 »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #76 dnia: 20 Kwietnia, 2015, 08:33:27 »
Stacja pogody służy do obserwacji bieżących stanów - do prognozowania służą modele numeryczne.
Jeśli na HP1001 przejdziesz do archiwum pomiarów to możesz dać ich eksport na kartę SD - dane zapisywane są w prostej formie tabel Excel'a. Niestety, żaden z popularnych programów do stacji meteo (jak Cumulus czy WeatherDisplay) nie ma opcji do opracowywania danych w takim formacie.
Możesz również eksportować do pliku dane bezpośrednio z Wunderground.

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #77 dnia: 20 Kwietnia, 2015, 09:35:39 »
charly dziękuje za pomoc odnośnie  zapisu danych ,dane które można pobrać ze strony są wystarczające jak dla mnie .Dodatkowo pobrane dane i uporządkowanie  w Excelu dają ogólny obraz sytuacji dla danego okresu .Pozdrawiam  ;)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #78 dnia: 20 Kwietnia, 2015, 12:28:15 »
Witam, jakim programem zainteresować się, który obsługuje HP 1001na komputerze, włożyłem kartę micro Sd do stacji pogody potrzeba dodatkowego ustawienia, aby dane trafiały na kartę. (...)

Tak, jak napisał @charly - HP1001 nie współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem (pogodowym) - poza Weather Underground (WU) - do obróbki danych z HP1001. Dane możesz zgrać - na microSD z zakładki "Factory" - podzakładka "Backup" lub wprost z WU. Dane są w formacie Excel ale uwaga: w wydaniu US - czyli liczby z kropkami a nie z przecinkami. Liczby te trzeba przekonwertować na format UE. Z takich danych możesz "dziergać" swoje wykresy i prezentacje  ;)

(...) Chciałem dopytać o taka rzecz posiadam swoja swojego bloga gdzie chciałbym umieścić pogodę na parę dni czy jest szansa abym te dane posiadał na swojej stronie, co pod adresem poniżej wdzięczny będę za wskazówki.(...) http://www.wunderground.com/q/zmw:00000.12.12585?sp=IWITOKRZ6&MR=1 (takie dane chciałbym uzyskać) moja strona http://www.alarmypolaniec.pl/#param=id_34 

Tak, jest taka opcja. Link trzeba wkleić na swoją stronę.
-----
PS - widzę, że już masz linki powklejane   ;)

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #79 dnia: 23 Kwietnia, 2015, 08:48:51 »
Rychu_Świbno dziękuje za wyjaśnienie faktycznie dane wstawione ale apetyt rośnie ,zobaczymy jak to wyjdzie na razie podglądam różne strony użytkowników i jestem pod wrażeniem  szkoda tylko że nie ma  widgetu który prezentował by dane w formie wykresu i tabeli bo miałbym wtedy wszystko w jednym miejscu, pozdrawiam. ;D
« Ostatnia zmiana: 23 Kwietnia, 2015, 08:52:00 wysłana przez jjjanek »

Offline pawe188

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #80 dnia: 01 Maja, 2015, 07:48:04 »
Witam. Doczytałem w opisie stacji że pobiera dane pogodowe z internetu, mógłbymi ktoś wytłumaczyć na czym to polega.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #81 dnia: 02 Maja, 2015, 01:37:49 »
Witam. Doczytałem w opisie stacji że pobiera dane pogodowe z internetu, mógłbymi ktoś wytłumaczyć na czym to polega.

Pewnie chodzi Ci o ten opis na stronie Conrada? Pisałem już na tym forum, że Conrad jest bardzo nieprecyzyjny jeśli chodzi o opisy oferowanych produktów – a instrukcje dedykowane w języku polskim są skandalicznie okrojone w stosunku do oryginałów np w języku niemieckim. Stąd wynikają nieprecyzyjne określenia.

Stacja HP 1001 jedyne co pobiera z sieci Internet to aktualny czas w miejscu jej instalacji – realizuje to poprzez połączenie z siecią szerokopasmową (Internet). Czas ten wyświetla na ekranie głównym konsoli.

A Tobie pewnie chodzi o określenia z opisu HP 1001 jak powyższy link:


Cytat: opis HP 1001 na www.conrad.pl
Profesjonalna, radiowa stacja pogodowa WiFi

Opis produktu
Profesjonalna stacja pogodowa zapewnia wszystkie niezbędne dane na kolorowym wyświetlaczu na pierwszy rzut oka. Dzięki przejrzystemu wyświetlaczowi, można podglądać każdą małą zmianę pogodową i jest się doskonale zabezpieczonym przed niespodziankami. Poza tym mogą Państwo również dzięki połączeniu z internetem upewnić się, że dane są prawidłowe i nie są obarczone błędem pomiarowym.

Charakterystyka
* Automatyczne pobieranie pogody
* Gniazdo sieciowe
* Tabelaryczne i graficzne przedstawienie danych
(...)

Pierwsze wyboldowanie jest prawdziwe i mówi, że można porównać swoje pomiary z pomiarami innych stacji które prezentowane są w różnych serwisach pogodowych

Drugie wyboldowanie - czyli Automatyczne pobieranie pogody jest nieprawdziwe, ponieważ stacja funkcjonuje w pełni autonomicznie i nie jest wspierana przez żadne dane z zewnątrz (oprócz pobieranego czasu). Chodzi o samą stację a nie serwis Weather Underground - o czym poniżej. Dane które stacja pobiera ze swoich czujników są rejestrowane, a część z nich dodatkowo poprzez "zaszyte" w sofcie algorytmy jest przetwarzana - a to wszystko prezentowane jest na wyświetlaczu konsoli na rożnych poziomach zakładek w sposób tabelaryczny i graficzny. Graficzne prezentowanie pogody również pochodzi z zaszytego algorytmu a nie z Internetu.

Stacja HP 1001 poprzez Internet wykonuje "ciężką" pracę wysyłania danych w celu ich upubliczniania a nie pobierania.

Określenie Automatyczne pobieranie pogody dotyczy pewnie współpracy HP 1001 z serwisem pogodowym Weather Undergroundh w skrócie WU.

Współpraca ta polega na wysyłaniu danych z interwałem 16 s z czujnika zewnętrznego i z 64 s interwałem z czujnika wewnętrznego na portale WU posadowione w USA i w UE. Tam odpowiednie aplikacje-roboty dane zapisują i prezentują w sposób graficzny i tabelaryczny oraz na mapach. Pokazywane sa dodatkowo max, min i średnie pomiary głównych parametrów synoptycznych.

Właśnie w tym miejscu procesu, tworzone są prognozy pogody w WU niezależnie od prognozy wytwarzanej przez Twoją HP 1001. Tworzenie tej Internetowej prognozy pogody opiera się na pomiarach wielu stacji pogodowych z Twojej okolicy w tym PWS, lotniskowych, IMGW itp które również do WU wysyłają dane. Prognozy pogodowe są wyświetlane w WU  - a Conrad w opisie oferty handlowej HP 1001 nazwał to pobieraniem pogody  ;)

Można nazwać to pobieraniem tylko dlatego ponieważ Ty - bez udziału HP 1001 - logujesz się na WU i tak oglądasz podstawiane prognozy pogody.

To tak z grubsza na temat quasi pobierania danych pogodowych z Internetu przez HP 1001 o którym pisze serwis Conrad-a.  ;)
Stacja HP 1001 nie pobiera prognozy pogody. Ty oglądasz prognozę poprzez swojego laptopa na WU.

Przykładem “pobieranej” wg Conrada prognozy pogody jest prognoza pogody dla Twojej miejscowości i okolic   prezentowana w kokpicie Twojej PWS_kliknij ale tylko na stronie www - a nie na konsoli Twojej stacji.

Zauważ, że dane w Twoim kokpicie wzbogacone są o dane z IMGW czy z raportów METAR np. widzialność czy podstawa chmur... których "jeszcze" stacja HP 1001 nie mierzy  ;)
« Ostatnia zmiana: 02 Maja, 2015, 01:41:51 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #82 dnia: 02 Maja, 2015, 02:54:38 »
@Rychu
Wysokość podstawy chmur często wylicza się bezpośrednio z innych pomiarów, wystarczy do tego temperatura i temp. punktu rosy (czyli wilgotność):
H = 125 * (T - TPR)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #83 dnia: 02 Maja, 2015, 10:55:19 »
H = 125 * (T - TPR)

... no, tak - to ciekawa informacja... będę z niej korzystał  ;)

Czy wg Ciebie WU podstawia dane z METAR  czy z własnych obliczeń - na przykładzie -jeszcze działającego - WU classic:

Dane PWS wzbogacone o dane lotniskowe oraz opcja tylko dane lotniskowe

Ponowię pytanie - dla zaspokojenia mojej ciekawości - czy wg Ciebie - wysokość podstawy chmur pochodzi z wyliczeń WU czy wprost z METAR - na powyższym przykładzie ?

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #84 dnia: 03 Maja, 2015, 04:09:53 »
Po pierwsze - pokaż mi gdzie WU pokazuje wysokość podstawy chmur.
Szczerze mówiąc to nie wiem jak WU robi - patrząc np po widzialności to w przypadku bliskich stacji pobiera z METAR'a , w przypadku innych oblicza (pytanie - w jaki sposób?).
« Ostatnia zmiana: 03 Maja, 2015, 14:05:52 wysłana przez charly »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #85 dnia: 03 Maja, 2015, 09:31:41 »
Po pierwsze - pokaż mi gdzie WU pokazuje wysokość podstawy chmur. (...)

Przykro mi ale wu classic nas zawiódł... chyba to juz jego bliski koniec  ;) 15 maja kończy żywot...

Podałem link...  Niestety dzisiaj wygląd strony wu classic jest nieco odmienny i brak jest widocznego panelu który normalnie zlokalizowany jest w prawym, górnym widoku ekranu i zawiera też dane o zachmurzeniu. Gdy pisałem post-a w dniu 2 maja - pułap chmur był na wysokości 1158m.

Dzisiaj można tylko podejrzeć pułap w panelu lotniskowym - zrobiłem zrzut poniżej ponieważ może się znowu widok zmienić i będziemy pisać o gruszkach na wierzbie  ;) - pułap w zakładce "Lotnictwo" - "Pułap".  Dzisiaj jest niestety Unlimited (brak zachmurzenia) METAR podaje pułap chmur gdy są one poniżej 1500m a dla Krakowa poniżej 2000m.

Cytat: wu classic_lotnictwo
Zasady lotu:   VFR (EPGD)
Prędkość wiatru:   3.0 kts.
Kier. wiatru:   128° (PdWs)
Pułap:   Unlimited

A co mówią METARY-y ?  ;)
Dzisiaj jest brak chmur istotnych operacyjnie - oznaczenie NSC - patrz METAR dla Air Gdańsk:

Cytat: METAR EPGD
Lokalizacja:   EPGD Gdańsk
Czas:   06:30 UTC
Średni kierunek wiatru:   270 °
Średnia prędkość wiatru:   4 węzłów
Kierunek wiatru zmienia się od:   240 °
Kierunek wiatru zmienia się do:   300 °
CAVOK:   Widzialność 10 km i więcej, zjawisko: NIL, zachmurzenie: NSC
Temperatura powietrza:   8 °C
Temperatura punktu rosy:   3 °C
Ciśnienie QNH:   1014 hPa

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #86 dnia: 04 Maja, 2015, 13:38:02 »
Po pierwsze - pokaż mi gdzie WU pokazuje wysokość podstawy chmur. (...)

@charly
Dziś parametry zachmurzenia w wu classic są widoczne - pewnie dlatego, że dzień jest pochmurny. wartości pod wskaźnikiem UV...

Offline pawe188

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #87 dnia: 12 Maja, 2015, 19:29:45 »
Witam. Mam takie pytanie jak odczytywać wskazania w stacji z poprzednich dni.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #88 dnia: 12 Maja, 2015, 23:22:04 »
(...) jak odczytywać wskazania w stacji z poprzednich dni.

Odczyty rejestrowane są w konsoli w formie tabel i wykresów.

W głównym widoku konsoli masz na dole ikonę wyglądającą jak zapisana kartka papieru - nazwijmy tę ikonę "kartka".

Jeżeli chcesz odczytać zapisy (bieżącego roku) swojej stacji dowolną ilość minut-godzin-dni-tygodni-miesięcy wstecz - to:

a) wariant: odczyt z tabeli - kliknij "kartkę" - 2 razy - następnie przewijanie (góra/dół) i przesuwanie (lewo/prawo) rekordów strzałkami (prostymi)
b) wariant: odczyt z wykresów - kliknij "kartkę" - 3 razy - następnie przewijanie i przesuwanie jw.

Gdy chcesz dotrzeć do poprzednich lat i analizować swoje zapisy  - klikasz ikonę "kartka" wariant a) lub b) jak wyżej a następnie wybierasz rok ikoną - "potrójna nie zapisana kartka"
« Ostatnia zmiana: 12 Maja, 2015, 23:28:04 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi_burza vs zakłócenia transmisji
« Odpowiedź #89 dnia: 14 Czerwca, 2015, 08:40:02 »
Zakłócenia czujnika zewnętrznego podczas wyładowań atmosferycznych_kliknij

Powyżej zaprezentowałem jak transmisja pomiędzy czujnikami zewnętrznymi a konsolą HP 1001 była zakłócana przez odległe wyładowania atmosferyczne w dniu 13 czerwca 2015 w godz 0.09 do 2.36.

Nie było nawet słychać grzmienia ale po serii błysków - widocznych na horyzoncie - transmisja na jakiś czas zanikała i powracała samoczynnie po ok. kwadransie. Gdy chciałem skrócić czas oczekiwania na powrót transmisji korzystałem z opcji ponownego wywołania  czujników zewnętrznych w zakładce Factory - patrz krótsza przerwa w godz. 0.09 do 0.19 na grafie.

... to taka ciekawostka ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca, 2015, 08:56:23 wysłana przez Rychu_Świbno »