Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station  (Przeczytany 43157 razy)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Witam wszystkich. Chciałem napisać, swoje spostrzeżenia dotyczące owej stacji. Nie będę podawał tu wartości katalogowych, ponieważ każdy może je sobie sprawdzić w folderach reklamowych. Postaram się raczej skupić na własnych obserwacjach.

Minął już ponad rok od kiedy posiadam wymienioną w tytule stację. Jak na razie ze stacją nie było żadnych problemów. Zobaczymy co będzie  się  działo później. Przez ponad rok konsola ani razu nie straciła  kontaktu z modułem zewnętrznym na dłużej jak 10 sekund. Krótkotrwałe zaniki powodujące zapalenie się literki R na konsoli zdarzają się sporadycznie a już po kilku sekundach wznowione jest poprawnie odbieranie sygnału. Nigdy nie zaistniała sytuacja aby zamiast danych na konsoli pojawiły się popularne, tak nie lubiane przez nas znaki ---. Odległość jaka dzieli konsolę a owy moduł jest stosunkowa duża i wynosi ok. 40 m. Sygnał radiowy ma do pokonania 3 grube ściany domu jednorodzinnego.

Konsola

Warto pamiętać o tym, że należy przed startem systemu poświęcić trochę czasu na ustawienie konsoli. Są tam bardzo ważne informację, bez których stacja nie będzie funkcjonowała prawidłowo. Przykładowo nie podanie danych dotyczących wysokości nad poziomem morza, spowoduje błędne odczyty ciśnienia atmosferycznego, które natomiast wygenerują błędną prognozę. Podobnie sprawa wygląda ze współrzędnymi. Stacja potrzebuje tych danych nie tylko do wyliczenia terminów wschodów i zachodów słońca, lecz także do kalkulacji wskaźnika THSW oraz prognozy pogody.
Parę słów na temat prognozy. Prognoza została wykonana w oparciu o algorytmy Sagera. Jest to dosyć ciekawe, ponieważ sprzęt nie działa na prostej zasadzie jak inne stacje ( przykładowo ws3600) gdzie każdy prosty wzrost ciśnienia oznacza już pojawienie się ikony słoneczka. Tu jest trochę inaczej. Wyniki prognozy są prezentowane w postaci ikon oraz w formie tekstowej na pasku informacji (ticker tap). Trzeba nauczyć się interpretować prognozy które są generowane przez stację oraz mieć świadomość, że owa prognoza jest raczej ciekawostką i nie podejmować ważnych życiowych decyzji na jej podstawie. Prosty przykład. Prognoza o  treści : Wzrost zachmurzenia oraz małe zmiany temperatury. Najczęściej ta forma prognozy pojawia się przy stosunkowo wysokim i stałym ciśnieniu atmosferyczny. Taka sytuacja prowadzi często do wystąpienia ładnej pogody ze stopniowym wzrostem zachmurzenia w ciągu dnia ( np. rozwój cumulusów). Natomiast nie oznacza to, że zrobi się przykładowo całkowicie pochmurno. Małe zmiany temperatury oznaczają natomiast to, że nie nadejdzie front chłodny lub ciepły, a nie to, że będą małe zmiany temperatury w ciągu doby. Często właśnie wielu użytkowników tej stacji zadaje sobie pytanie: no jak małe zmiany temperatury?! Przecież rano było 5C a w dzień jest 20C. Kolejny przykład. Ciśnienie gwałtownie rośnie i na konsoli pojawia się słoneczko. Niestety za 12 godzin wyglądamy za okno a słońca nie ma. Czy to oznacza, że prognoza jest słaba? Być może tak, ale warto pamiętać, o pewnych rzeczach. Zimą w naszych szerokościach geograficznych często występują tzw. zgniłe wyże. Wtedy zamiast upragnionego słońca mamy mgłę i niski stratus. Przy podobnej sytuacji synoptycznej w porze letniej, nasza prognoza mogła by okazać się  bardziej trafiona. Zatem warto mieć świadomość, na czym polega sposób prognozowania przez VP2. Prognozy te nigdy nie dorównają prognozom z modeli numerycznych (choć te też zawodzą), ale przy odrobinie własnej wiedzy można z nich zrobić jakiś użytek. Na koniec warto wspomnieć, że istniej prawie 200 różnych wariantów tekstowych prognozy pogody. Oprócz tego dochodzą jeszcze inne wiadomości tekstowe uaktywniane przy konkretnych warunkach pogodowych. Niestety ich progi zadziałania są tak ustawione, że w polskich warunkach mało kiedy zobaczymy je na pasku wiadomości.  Przykładowo ostrzeżenie przed stresem ciepła uaktywnia się gdy HEAT INDEX przekroczy 32°C a przed stresem zimna bodajże przy WIND CHILL -45°C. Także raczej nie będziemy mieli przyjemności obserwować tych wiadomości(co najwyżej ostrzeżenie przed stresem ciepła) a szkoda, bo jest to zawsze jakaś informacja, którą można pożytecznie wykorzystać. Niestety inżynierowie z Davis'a nie pomyślelił nad tym aby dostosować, ostrzeżenia dla konkretnych rejonów świata, albo dać chociaż możliwość dla zastosowania własnych ustawień. Na pewno było by to ciekawe urozmaicenie.
Konsola potrafi nam wyświetlić naprawdę bardzo dużo danych. Pod jednym polem liczbowym może być ukrytych kilka różnych parametrów. W miejscu gdzie mamy HEATINDEX, możemy także wyświetlić, WIND CHILL, DEW POINT oraz THSW INDEX.
Chciałem zatrzymać się na tym ostatnim ponieważ uważam, że warto. Jest to indeks, który podaje temperaturę odczuwalną, biorąc pod uwagę, dane dotyczące temperatury, wilgotności, promieniowania słonecznego oraz prędkości wiatru. Czyli jednym słowem prawdziwa temperatura odczuwalna w przeciwieństwie do WIND CHILL czy HEATINDEX. Jak wiemy WIND CHILL, bierze pod uwagę tylko temperaturę powietrza i prędkość wiatru  a HEATINDEX tylko temperaturę i wilgotność powietrza. Wg mnie jest to świetny wskaźnik, który znakomicie oddaje warunki termiczne panujące na zewnątrz. W upalny, letni dzień wartości te mogą przekraczać nawet 40°C przy temperaturze powietrza w granicach 30°C. Wszystko zleży od temperatury, mocy promieniowania słonecznego, prędkości wiatru i wilgotności powietrza. Czym mocniej słońce będzie operować, a wiatr będzie słaby przy dużej wilgotności powietrza (parność), tym odczucie ciepła będzie większe co świetnie obrazuje ten wskaźnik.  Pponiej wykres temperatury powietrza i i THSW Index podczas letniego, gorącego dnia.



Uploaded with ImageShack.us

Sama konsola jest wykonana bardzo starannie i do niczego nie można się przyczepić. Co prawda nie posiada dotykowego wyświetlacza tak jak np ws 3600, ale uważam, że tak owy jest zbędny. Komfort poruszania się po opcjach konsoli znakomicie realizują miłe w dotyku przyciski umiejscowione po prawej stronie od wyświetlacza. Ważną zaletą konsoli Davisa jest to, że zapisuje podstawowe dane w swojej pamięci nawet gdy nie mamy datalogera. To sprawia, że możemy sprawdzić max i min wartości wszystkich parametrów do 24 dni wstecz.
Możemy także wybrany przez nas parametr przeglądać do 24 godzin wstecz. Czyli np. przeglądać jak zmieniała się temperatura podczas nocy. Ustawiając ikonę wykresu na interesującym nas parametrze naciskamy wtedy przycisk GRAPH wtedy to na konsoli pojawia się taki o to widok.


Uploaded with ImageShack.us

Przyciskiem < lub > przełączamy godziny pomiarów obserwując równocześnie zmiany położenia punktu na wykresie. Punkcik na wykresie informuje nas w jakim momencie czasowym aktualnie się znajdujemy. Jak widać na fotografii niestety przywoływanie wartości w taki sposób ma wadę.  Otóż wartości możemy obserwować bez wartości dziesiętnych. Niestety aby mieć dokładniejszy dostęp do informacji trzeba zaopatrzyć się w drogi dataloger. Wtedy na ekranie komputera mamy wszystko doskonale prezentowane. Nie mniej jednak warto mieć świadomość co oferuje sama konsola. Przeglądając natomiast wartości HI/LOW z poprzednich dni dysponujemy już wartościami dziesiętnymi, aczkolwiek są to nieco oszukane wartości, ponieważ pojawiają się w „krokach” co 0,6°C w przypadku temperatury powietrza.  Zanim nabyłem data loger wartości spisywałem, ręcznie z konsoli i wtedy zauważyłem ową przypadłość nienaturalnego powtarzania się pewnych liczb np. 0.0, 0.6,1.1,1.7 itd. Oczywiście to wynika z faktu przeliczana °F na °C.


Uploaded with ImageShack.us

Bardzo fajnie działa podświetlenie konsoli niestety wiąże się to ze wzrostem temperatury w jej wnętrzu a co za tym idzie błędnym  pomiarem temperatury i wilgotności wewnętrznej. Gdy zasilamy stacje z baterii  podświetlenie znika samo po kilku sekundach natomiast przy zasilaniu z zasilacza nie zgaśnie do póki sami tego nie uczynimy. Konsola oczywiście jest wyposażona w całą masę różnych alarmów i tutaj pojawia się pierwsza wada. Nie można na stałe wyłączyć piszczałki tak jak np. w WS 3600. Chciałbym przykładowo ustawić sobie tzw. ciche alarmy, które funkcjonują bez głośnego dźwięku wyświetlając informacje na ticker tap lub ewentualnie dają sygnały w postaci migającego podświetlenia. Przykładowo HI TEMP ALARM. W większości sytuacji ( tak jak dla mnie) wystarczy wizualny alarm bez dźwięku. Uważam, że sprzęt powinien być wyposażony w taką możliwość. W moim przypadku jest tak, że po prostu nie używam funkcji alarmów ponieważ nie chcę budzić domowników.

Moduł zewnętrzny, składa się z osłony antyradiacyjnej (w środku czujnik temperatury i wilgotności), czarnego deszczomierza, czujników uv i promieniowania słonecznego, nadajnika oraz panelu słonecznego zaopatrującego w energię wiatraczek we wnętrzu obudowy, którego zadaniem jest wymuszanie ruchu powietrza wokół czujnika temperatury i wilgotności. Całość jest fajnie zintegrowana, którą z łatwością możemy zainstalować w odpowiednim miejscu.  Na górze znajduje się czarny deszczomierz, który nagrzewając się nie zawyża wskazań temperatury. Na fotografii widać jeszcze dodatkowy nadajnik, do którego podłączony jest czujnik temperatury przygruntowej ( w dodatkowej pasywnej osłonie),oraz czujniki temperatury i wilgotności gruntu (na głębokości 10 cm). Foto robione tydzień temu podczas instalacji nowych elementów.


Uploaded with ImageShack.us


 Przypominam, że mam wersję z osłoną aspiracyjną nie wiem jak jest w wersji podstawowej gdzie mamy do czynienia z pasywną osłoną (mam pasywną przy gruncie, ale o innej konstrukcji). Pewne jest natomiast to, że sama pasywna osłona zawyży nam wskazanie temperatury w słoneczny dzień ( specyfikacja podaje +2°C). Jaki to będzie stopień błędu to głównie będzie to zależało od prędkości wiatru. Czym wiatr będzie słabszy tym błąd będzie większy. Warto mieć tego świadomość decydując się na wersję bez aspiratora. Choć podejrzewam, że owy błąd będzie i tak sporo mniejszy jak w  innych popularnych tańszych stacjach ( typu ws 3600, ws1080). Nie mniej jednak +2°C to nie mało. Proszę spojrzeć na wykres temperatury powietrza. Dane z mojej stacji bardzo ładnie pokrywają się ze stacją w Resku. W przypadku zastosowania pasywnej osłony prawdopodobnie wynik byłby podobny już do przebiegu tego zarejestrowanego w Pile co oczywiście doprowadziło by do błędnych wniosków. Średnia tmax dla mojej stacji w czerwcu 2011 to 23.0C tyle samo co w Resku. natomiast średnia dla Piły wyniosła już 24.6C.


Uploaded with ImageShack.us
 Wracając do aspiracyjnej osłony to zastawanie tej opcji w polskim klimacie nie jest bez wad. Jak doskonale wiemy w zimę brakuje słońca, co powoduje, że FARS (wentylatorek) ma długie okresy zastoju. To powoduje, że czujnik temperatury dosyć wolno reaguje  na zmiany warunków. Nie jest to jakiś wielki problem, ale warto mieć tego świadomość. Często bywa tak, że podczas gwałtownego spadku temperatury, wartości na Davise są jeszcze podejrzanie wysokie. Nie świadczy to oczywiście o dużym błędzie czujnika, lecz o wolniejszej reakcji czujnika na zmiany. Czujniki przewodowe z metalowa czujką bardzo szybko reagują na zmianę temperatury powietrza, dlatego też to może doprowadzić, do rozbieżności wskazań pomiędzy Davisem a takim termometrem. Co  oczywiście nie świadczy o błędzie czujnika a jego wolniejszym czasem odpowiedzi. Warto wiedzieć, że czujniki NTC nawet gdy są poprawnie skalibrowane, to nie koniecznie muszą nam objawiać prawdę na temat rzeczywistej temperatury powietrza. Aby taki czujnik pokazał prawidłową temperaturę powietrza nie powinien być mokry czy zamarznięty oraz musi być chroniony przed promieniowaniem bezpośrednim i rozproszonym. Samo postawienie w cieniu nie wystarczy ponieważ, nie wyeliminuje to udziału promieniowania rozproszonego. Dlatego uczulam przed porównywaniem wskazań w nieprawidłowy sposób i wyciąganiem potem pochopnych wniosków. Należy pamiętać, że należy zapewnić takiemu czujnikowi na kablu osłonę, zanim dokonamy porównania. A to już nie będzie takie proste. Ponieważ wykonanie dobrej osłony to zadanie bardzo trudne. Jak czytamy w pozycji Kazimierza Różdżyńskiego pt. „Podstawy telemetrycznego miernictwa meteorologicznego” nawet powszechnie stosowane tradycyjne, drewniane osłony żaluzjowe( klatka meteorologiczna) nie są wolne od błędów. Duża masa klatki sprawia, że temperatura samej klatki nadąża z pewną zwłoką za zmianami temperatury otaczającego powietrza. Z badań międzynarodowych wynika, że przy gorszych warunkach wentylacji zwłoka ta dochodzi nawet do 15 min. Bezwładność termiczna klatki jest więc jedną z przyczyn zaniżania krótkookresowych ekstremów dodatnich temperatury powietrza i podobnie zawyżania ekstremów ujemnych. Indywidualne osłony wentylowane, rozwiązują te problemy, pod warunkiem, że pracują 24 godziny / dobę a jak już wcześniej stwierdziłem, osłona Davisa w zimę często nie wentyluje. Dopiero (a może już) marcowe słońce jest w stanie na tyle naładować akumulatorki farsa aby ten kręcił się 24 godziny na dobę.  Jak wynika z prowadzonych badań temperatura wnętrza  tradycyjnej osłony drewnianej w miesiącach letnich i jesiennych była zawsze wyższa od temperatury we wnętrzu osłony wentylowanej, co wynika głównie z większej masy osłony drewnianej oraz możliwości jej nagrzania promieniowaniem słonecznym w ciągu dnia i powolnym stygnięciem w godzinach późniejszych. W specyfikacji Davisa możemy odczytać iż błąd wskazań temperatury spowodowany silną operacją słoneczną nie przekracza +0.3°C dla wentylowanej osłony w porównaniu z  RM Young Model 43408 Fan-Aspirated Radiation Shield.  Także niestety rozwiązanie bardziej ekskluzywne w postaci wentylowanej osłony nie zawsze wychodzi nam na dobre. Mamy co prawda dokładne odczyty ze stacji która stoi w pełnym słońcu, lecz niestety płacimy za to zimą gdy fars jest uśpiony. Dla mnie osobiście ważniejszy jest dokładny pomiar temperatury wciągu dnia i nie zawyżanie wskazań w letnie dni niż reakcja czujnika w zimowe wieczory dlatego wybrałem ten rodzaj osłony. Na upartego można podać zawsze stałe źródło zasilania do wiatraczka i cieszyć się wspaniałymi pomiarami przez cały rok.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Stycznia, 2012, 18:35:52 »
Temperatura i wilgotność powietrza

Ze wskazań temperatury jest zadowolony. Porównywałem je do popularnego termometru meteorologicznego który jest widoczny na fotografii.


Uploaded with ImageShack.us
W zakresie od 5 do 10°C nie było różnicy w pomiarach. Różnice pojawiły (ok. +0,5°C więcej na Davisie) się w kontrolnym pomiarze przy temperaturze powietrza -3C. Jednak nie mam pewności czy nie wynikały one (tak jak pisałem wcześniej)  z wolniejszej odpowiedzi na bodziec, który był spowodowany nieaktywnością farsa. Do poprzednich pomiarów takich obaw nie miałem ponieważ pomiary dokonywane był w stabilnych warunkach pogodowych, bez nagłych zmian temperatury. Aczkolwiek aby być obiektywnym nie można wykluczyć, że Davis nieco zawyża temperaturę powietrza w niższych temperaturach. W specyfikacji możemy zobaczyć wykres z którego wynika, iż najmniejszy błąd czujnik temperatury (nie biorąc pod uwagę błędu osłony) osiąga w przedziale temperatury od 15 do ponad 35°C. Wtedy to wynosi on zaledwie +/- 0.3°C. Nieco gorzej jest w niskich temperaturach poniżej -15°C. Wtedy to możemy się już spodziewać błędu na poziomie +/- 1°C. Gdyby jednak użytkownik chciał dokonać kalibracji, zawsze można to uczynić gdyż w konsoli jest taka możliwość. Mimo wszystko nie polecam tego rozwiązania, gdy nie mamy dostępu do profesjonalnej komory klimatycznej.
Natomiast ze wskazań wilgotności jestem nieco mniej zadowolony. Oczywiście w porównaniu do Ws 3600 to są dwa różne światy. Podczas mgły ws pokazywała 94% a Davis pokazuje 97-99%. Niby tylko parę procent a jednak dla mnie ma to spore znaczenie. Moje niezadowolenie ze wskazań wilgotności wynika z tego iż czujnik nigdy nie osiągnął wartości 100%. Najczęściej podczas mgły jest 97% w zależności od długości jej trwania. Czym dłużej trwa stan nasycenia tym bardziej wilgotność wzrasta ,aż do maksymalnej wartości 99%. Przyznam szczerze, że liczyłem na szybsze działanie czujnika, ale niestety cudów nie ma, to nie Vaisala.
Chciałem jeszcze dodać, że w Ws 3600 po kilku latach mocno pogorszyło się wskazanie wilgotności powietrza. Tuż przed śmiercią czujnika maksymalnie pokazywał on 88% co świadczy o jakości stosowanych materiałów. Po ponad roku użytkowania Davisa czujnik dalej osiąga 99%. Wartość można oczywiście skalibrować i dołożyć ten 1% dla świętego spokoju, ale takie rozwiązanie ma wadę ponieważ, zmieniamy wartość pomiaru dla całego przedziału wartości. Natomiast jak dobrze wiemy problem z dokładnością czujnika dotyczy bardziej wartości powyżej 95%. Stąd niektóre programy oferują opcję typu: pokaż 100% gdy wilgotność sięga 97,98 lub 99%.

Wiatromierz
Transmisja danych co 2,5 sekundy pozwala obserwować wiatr na przyzwoitym poziomie. Co ciekawe nie zdarzyło mi się aby zamarzł w przeciwieństwie do czujnika ws. Dużym plusem jest to, że konsola wyświetla średnią 10minutową prędkość wiatru. W ws 3600 mogłem tylko o tym pomarzyć. Jednak jak to bywa nie obyło się bez rozczarowań. Prędkość wiatru jest podawana w sposób skokowy. Tzn. 2,3,5,6,8km/h. Nigdy nie zobaczymy 1km/h albo np. 4 i 7. Wiąże się to z tym, że jest to sprzęt amerykański i wszystkie wartości są przeliczane z mil. Można to uznać za wadę, mimo to obserwacja wiatru pozostaje przyjemnością.   

Deszczomierz
Jest bardzo duży. Pierwsze wrażenie po wyciągnięciu z paczki, to właśnie zaskoczenie na widok  deszczomierza. Nabija on wartości co 0.2 mm. W WS 3600 były to kroki co 0.5mm także różnica dla mnie zadowalająca. Nie mam żadnych zastrzeżeń, choć powstaje pytanie czy nie mogli by iść jeszcze o krok dalej i zrobić nabijanie co 0.1mm. To już by było coś.  Na konsoli możemy obserwować zarówno sumę dzienną opadów jak i natężenie opadów wyrażonych w mm/h. Gdy natężenie opadów jest duże wtedy na pasku wiadomości pojawia się napis.


Uploaded with ImageShack.us

Czujnik promieniowania słonecznego informuje nas o aktualnym promieniowaniu całkowitym (W/m2). Wartość uśredniona podawana jest co ok. 3 min. Warto pamiętać, że jest to promieniowanie całkowite. Czyli promieniowanie rozproszone + promieniowanie bezpośrednie. Możliwa jest taka sytuacja, że w dzień pochmurny  z niewielką ilością słońca promieniowanie w szczycie(tzw peak) będzie wiesze niż w dzień całkowicie bezchmurny. Dzieje się tak ponieważ w dzień pochmurny mamy duży udział promieniowania rozproszonego. Wystarczy, że na chwile zaświeci słonce i już mamy „kosmiczne” wartości na wyświetlaczu ponieważ dochodzi wiązka promieniowania bezpośredniego. W przypadku gdy jest dzień bezchmurny, promieniowanie rozproszone stanowi niewielki odsetek. Także największe wartości szczytowe promieniowania całkowitego będziemy notować nie w dzień bezchmurny, lecz w dzień z zachmurzeniem ( najlepiej piętra wysokiego), gdzie co jakiś czas pada silny strumień promieniowania bezpośredniego ( czyli po prostu mówiąc zaświeci słońce, przez dziurę w chmurach). Czujnik zaczyna rejestrować promieniowanie od 5W/m2. Takie małe rozczarowanie. Czujnik Uv natomiast zaczyna pomiar od 0,5 UV index. Także w tym przypadku liczyłem na więcej. Myślałem, że będzie zaczynał od 0.1 uv. Ważne jest także to, że bez czujnika promieniowania słonecznego, stacja nie będzie nam prezentowała temperatury odczuwalnej THSW oraz nie policzy ewapotranspiracji. Warto o tym pamiętać przy wyborze zestawu. Osobiście gdybym miał wybierać pomiędzy czujnikiem UV a czujnikiem promieniowania to wybrałbym ten drugi. W stacji po prostu  bardziej się przydaje. 

Opcjonalne czujniki

Tu niestety fani Davisa mocno się zawiodą. Faktycznie, Davis jest sprzętem rozwojowym jednak nie jest tak pięknie jakby mogło się wydawać. Na pewno trzeba uważnie czytać instrukcje bo w niej jest napisane, że wszystkie dodatkowe czujniki mają rozdzielczość wskazań 1°F i 1°C. Na początku to zbagatelizowałem i uznałem to za jakąś pomyłkę. Niestety. Dokupując np. stacje do pomiaru temperatury i wilgotności gleby wyniki pomiarów są wysyłane w rozdzielczości co 1°F. Czyli w praktyce wygląda to tak, że co prawda wartość jest wyświetlana w °C i w wartościach dziesiętnych, ale jest to takie nie do końca prawdziwe. Wartości po prostu wyświetlają się w skokach co 1°F przeliczonych na C. Czyli wygląda to tak: 0.0, 0.6, 1.3°C itd. Czyli podobnie jak w konsoli o czym pisałem na początku. Na początku byłem tym załamany, ale po dłuższych rozważaniach przyjąłem to rozwiązanie do wiadomości. Jednym słowem nie tego się spodziewałem. Tutaj poważny minus dla Davisa. Z drugiej jednak strony jaki jest sens wyświetlania wartości dziesiętnych skoro i tak błąd czujnika wynosi +/- 0,5°C?
A no chociażby taki wizualny, przyjemniej by się patrzyło pewnie, bo dokładności to raczej nie zwiększy. Także w tym przypadku rozdzielczość pomiaru nie jest tak istotna zwłaszcza, że czujniki wylądują w gruncie. Niektórzy mylą rozdzielczość pomiaru z dokładnością pomiaru. Myślą, że skoro stacja wyświetla po przecinku to znaczy, że jest także dokładna co do 0.1°C. Nic bardziej mylnego. Można mieć przecież stację która wyświetla wartości dziesiętne a jej błąd pomiarowy będzie wynosić +/-2°C albo i lepiej. Także ta rozdzielczości co 0.1°C nic nam  nie daje poza wizualną satysfakcją o czym trzeba pamiętać.

Jak otworzyłem paczkę z dodatkowymi czujnikami to doznałem znowu oszołomienia pt. jakie to wielkie. Reakcja była podobna na wielkość deszczomierza przed rokiem.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Po rozpakowaniu zacząłem skręcać osłonę antyradiacyjną w której miał wylądować czujnik temperatury przygruntowej.  Z tego zakupu najbardziej się cieszyłem.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

 Po złożeniu osłony zabrałem się za proces przygotowania do pracy czujnika wilgotności gruntu. Proces polegał na przemiennym suszeniu i moczeniu czujnika w wodzie. Robiłem to przez 3 dni co miało na celu poprawić czas reakcji czujnika. Po włożeniu czujnika do wody na wyświetlaczu powinniśmy zobaczyć wartość 0cb. Po wyciągnięciu czujnik schnie około 30 godzin i możemy obserwować zwiększanie się wartości na konsoli. Suchy czujnik powinien pokazać 150-200cb. Mi udało się dobić do ok. 50cb, gdyż nie było czasu na bardziej intensywne suszenie. Czujniki temperatury i wilgotności gruntu zamontowałem na głębokości 10cm. Kolejny z czujników znalazł się w osłonie 30 cm na gruntem. Mam jeszcze miejsce na 2 czujniki temperatury, 3 czujniki wilgotności gruntu oraz 2 czujniki zwilżenia liścia. Te ostatnie można wykorzystywać przez oprogramowanie WD jako detektor lekkiego deszczu, np. mżawki. Zanim zareaguje deszczomierz to może mżyć cały dzień. Stacje prosto się konfiguruje. Wystarczy ustawić odpowiednie ID w nadajniku i przełączyć w konsoli na LEAF AND SOIL w stacji nr2.



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Oprogramowanie i loger
 
Przy instalowaniu logera trzeba pamiętać aby wyjąć baterie. W przeciwnym razie można uszkodzić loger. Jak już mamy zamontowany loger to zasilanie z baterii będzie za słabe i trzeba podłączyć także zasilacz. Baterie mogą zostać w środku.


Uploaded with ImageShack.us

Niestety, ale oprogramowanie pozostawia wiele do życzenia. Jest to najsłabsza strona Davisa. Na szczęście istnieją inne programy, które bez problemów współpracują z Vantage Pro2. Zaletą WL jest natomiast bardzo szybkie pobieranie danych np. w porównaniu do cumulusa czy WD. Za pomocą oprogramowania WLR-680 można wygenerować fajne raporty miesięczne w pliku pdf. Oto przykład.


Uploaded with ImageShack.us

Podsumowanie
Choć stacja dla przeciętnego Polaka nie jest tania to jednak polecam każdemu maniakowi meteo. W odróżnieniu od tańszych zabawek oferuje większe możliwości. Dla mnie najważniejsze było:
- aspiracyjna osłona antyradiacyjna (wysoka dokładność pomiaru w słoneczne dni)
- temperatura odczuwalna THSW
- prędkość wiatru odświeżana co 2sek
- stabilna praca ( bardzo dobry system bezprzewodowy)
- dokładniejszy pomiar wilgotności
- rozdzielczość deszczomierza 0.2mm
- zasilanie stacji (3V litowa bateria + panel słoneczny, stacja stoi już ponad rok i nie brakuje jej energii)
- czaszowy anemometr
- rozbudowana prognoza pogody
- duże możliwości rozbudowy
- stała dostępność części zamiennych bez obawy wycofania produktu z rynku ( tak jak to było np. z ws 3600)
- pomiar ewapotranspiracji
- pomiar wilgotności gruntu
- pomiar promieniowania słonecznego i uv
- możliwość kalibracji czujników

Wady

- dodatkowe czujniki mają niższą rozdzielczość prezentacji pomiaru
- prędkość wiatru jest podawana skokowo ( w krokach). Jest efekt przeliczania mil na km/h.
- pomiar uv rozpoczynamy od wartości 0.5uv index
- pomiar promieniowania rozpoczynamy od wartości 5w/m2
- brak możliwości wyłączenia na stałe buzzera alarmu (na chwile można wyłączyć).
- brak możliwości liczenia godzin słonecznych przez konsolę. Może to robić oprogramowanie, ale metodyka jest nie do końca prawidłowa.
- wskaźnik tendencji ciśnienia atmosferycznego nie reaguje na gwałtowne zmiany ciśnienia (może to nie wada, ale raczej sposób prezentacji danych, aczkolwiek na ws 3600 tendencja lepiej się obserwowało, była bardziej dynamiczna, zaraz po przejściu frontu szybko wskakiwała na +, tu tak nie jest ponieważ przebieg jest uśredniony).

Koniec.
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia, 2012, 05:57:48 wysłana przez Marcin D. »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia, 2012, 20:52:49 »
Świetna recenzja Davisa. Bardzo dokładna i szczegółowa.

Cytuj
Jak otworzyłem paczkę z dodatkowymi czujnikami to doznałem znowu oszołomienia pt. jakie to wielkie. Reakcja była podobna na wielkość deszczomierza przed rokiem.

Duże bo porządnie zrobione, grube przewody...
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia, 2012, 22:45:06 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Stycznia, 2012, 22:23:36 »
Bardzo fajnie działa podświetlenie konsoli niestety wiąże się to ze wzrostem temperatury w jej wnętrzu a co za tym idzie błędnym  pomiarem temperatury i wilgotności wewnętrznej.

Chciałem się odnieść do tego zdania z pozycji użytkownika stacji WH 1090. Otóż obecnie obserwuję, że w konsolach tych stacji ma się podobna rzecz, tj. następuje wzrost temperatury wewnątrz przy włączonym podświetleniu. Obecnie konsola mojej stacji działa bez podświetlenia i stałego podłączenia do PC a zasilana jest z baterii. Wskazania temperatury i wilgotności wewnętrznej są praktycznie identyczne (aż sam jestem zdziwiony) ze stacją Oregon BAR 310HG, która stoi obok. Przy włączonym na stałe podświetleniu (czyli podłączonym na stałe zasilaczu) i podpiętym kablu USB (czy ma wpływ, tego nie wiem jeszcze), różnica między stacjami wynosi średnio 1,0 st. C. Warto zatem wziąć poprawkę na to, że podpinając na stałe zasilacz do stacji, zakłamuje się głównie pomiar temperatury wewnętrznej.

Offline radio

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2 Plus Aktiv Agro + Davis Vantage Vue
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Stycznia, 2012, 22:42:02 »
Wspaniale opisane i co najważniejsze to przejrzyście, dzięki temu wielu z nas będzie miało ułatwione podjęcie decyzji o zakupie stacji tej firmy, mi w każdym bądź razie ułatwiło to taką decyzję bo wahałem się dość długo.
Pozdrawiam
Mariusz

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Stycznia, 2012, 05:55:20 »
Cytuj
Warto zatem wziąć poprawkę na to, że podpinając na stałe zasilacz do stacji, zakłamuje się głównie pomiar temperatury wewnętrznej.

Jeżeli chodzi o Davisa to zasilacz i loger nie powoduje u mnie zniekształcenia pomiaru temperatury.
Jedyne źródło zniekształceń to podświetlenie, które podnosi temperaturę wewnętrzną więcej jak o jeden stopień (w zależności od długości świecenia).

Offline theoben

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Kwietnia, 2012, 19:37:05 »
Witam!
Chciałbym kupić davisa vantage pro 2 z aktywną osłoną(lub nie), czujnikiem promieniowania słonecznego, czujnikiem temp.przygruntowej, pomiarem temp. i wilgotności w gruncie - i może z czujnikiem zwilżania liścia(odnośnie tego ostatniego nie bardzo rozumiem jaki to czujnik mierzy).
W związku z powyższym mam nast.pytania:
-czy deszczomierz, czujnik promieniowania słonecznego i panel słoneczny można oddzielić od czujnika termo-hydro-tak aby ten ostatni stał w cieniu(wystarczyłaby pasywna osłona) a deszczomierz z czujnikiem promieniowania słonecznego i panel słoneczny stały w słońcu? Jeśli nie można to muszę kupić wersję z aktywną osłoną.
- rozumiem, że wyniki z dodatkowych czujników(temp.przygruntowej, temp.w gruncie, wilg.w gruncie itp. nie mogą być przesyłane nadajnikiem z ISS lecz potrzebny jest do tego dodatkowy nadajnik.
- jak to jest z tą wilgotnością liścia (jaki czujnik to mierzy)
-jeżeli chodzi o kontakt stacji z PC( z programem cumulus) nie chcę wysyłać wyników na stronę internet to jaki data loger muszę kupić

Pozdrawiam

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Kwietnia, 2012, 23:40:15 »
Dzięki Marcin D za recenzje, na pewno się przyda. plus dla Ciebie :)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Kwietnia, 2012, 09:31:00 »
theoben

Cytuj
-czy deszczomierz, czujnik promieniowania słonecznego i panel słoneczny można oddzielić od czujnika termo-hydro-tak aby ten ostatni stał w cieniu(wystarczyłaby pasywna osłona) a deszczomierz z czujnikiem promieniowania słonecznego i panel słoneczny stały w słońcu? Jeśli nie można to muszę kupić wersję z aktywną osłoną.

Oddzielić teoretycznie się da. Tylko po co to robić? Rozumiem ,że chcesz aby pomiary były jak najbardziej dokładnie, ale przyrządy pomiarowe nie powinny stać w cieniu innych obiektów ponieważ także wtedy pomiar  jest zniekształcony. Ważne jest to aby instrumenty pomiarowe temperatury powietrza stały w miejscach niezacienionych przez inne obiekty typu: domy, drzewa itp.

Poczytaj jeszcze raz dokładnie moją recenzje. Sugerowałbym zastanowić się nad tym czy potrzebujesz aspiracyjnej osłony. Pamiętaj o tym, że taka osłona ma też wady o których wspomniałem w owej recenzji. Pasywna osłona ustawiona w przewiewnym miejscu nie powinna mieć bardzo dużego przekłamania (wydaje mi się, że średnio byłoby to ok +1c). Producent podaje że osłona w pogodny, letni, bezwietrzny dzień zawyża o "tylko" +2c. Oddzielenia komponentów odradzam bo zrobisz niepotrzebny bałagan wtedy. Ponadto będziesz musiał ciąć nowe kable żeby je przedłużyć. Mam tu namyśli przykładowe połączenie ISS do czujnika promieniowania. 

Davis to nie ws albo jakiś tani termometr i nie trzeba stawiać czujnika do cienia. To jest zupełnie inny typ osłony i nie zawyży Ci ona wskazań o 6-10 stopni jak inne tanie stacje z ich pseudoosłonami. Jak już wcześniej pisałem  błąd będzie, ale stosunkowo nieduży. Natomiast aspiracyjna osłona też nie jest bez wad. Dobrze zachowuje się podczas ciepłych, słonecznych dni. Natomiast zimą gdy jest pochmurno (gdy nie pracuje wiatraczek) sprawuje się gorzej.

Cytuj
rozumiem, że wyniki z dodatkowych czujników(temp.przygruntowej, temp.w gruncie, wilg.w gruncie itp. nie mogą być przesyłane nadajnikiem z ISS lecz potrzebny jest do tego dodatkowy nadajnik.

To wszystko opisałem w swojej recenzji. Mam dodatkowe czujniki gruntu (temp i wilgotność) oraz temperatury przygruntowej. Potrzebny jest dodatkowy ISS. Do niego możemy wpiąć 4 czujniki temperatury, 4 czujniki wilgotności gruntu - 2 czujniki zwilżenia liścia. Ja do monitorowania temperatury przygruntowej użyłem jeden z 4 dostępnych kanałów przeznaczonych do temperatury gruntu. Z racji tego, że nie potrzebuje 4 czujników w ziemi, to jeden z nich przeznaczyłem na monitorowanie temperatury przygruntowej.

Cytuj
- jak to jest z tą wilgotnością liścia (jaki czujnik to mierzy)

Właściwie jest to czujnik zwilżenia liścia. Jest to zwykła płytka pokryta elementami przewodzącymi, która zmienia rezystancje w zależności od tego czy jest wilgotna czy sucha. Wyniki są prezentowane w skali od 0 do 15. ) Sucho to 0, 15 to wilgotno (o ile dobrze pamiętam).  Czujnik może być zastosowany jako szybki wykrywacz deszczu lub rosy. Idea jest taka, żeby obliczyć za pomocą tego czujnika prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych. Liść który będzie zbyt długo wilgotny w określonej temperaturze jest narażony na pojawienie się różnego rodzaju grzybów. Są specjalne oprogramowania które, obliczają terminy oprysków, na podstawie zebranych danych.

Cytuj
jeżeli chodzi o kontakt stacji z PC( z programem cumulus) nie chcę wysyłać wyników na stronę internet to jaki data loger muszę kupić

Kup w takim razie zwykły loger na serialu lub usb. Bez IP.
Zwykłym logerem też możesz wysyłać dane tylko, że komputer na którym jest oprogramowanie musi pracować cały czas. W przypadku wyłączenia komputera  nie będzie aktualnych danych w sieci. Po ponownym uruchomieniu brakujące dane zastaną uzupełnione ( piszę to na przykładzie wunderground).

Nie polecam Cumulusa. Program jest słaby. Polecam VWS lub Weather Display. 
« Ostatnia zmiana: 15 Kwietnia, 2012, 09:40:28 wysłana przez Marcin D. »

Offline theoben

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Kwietnia, 2012, 16:04:29 »
Witam!

Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienia!

Rezygnuję z  koncepcji z rozdzieleniem czujników  od ISS
Rozumiem, że zalety aktywnej osłony uwidaczniają się latem, a wady zimą. Czy zawyżenia temp.zimą czujnika  w aktywnej osłonie mogą być (ze względu na różnice w konstrukcji)większe niż w osłonie konwencjonalnej?Jeżeli tak,to może sensowne byłoby mieć dwie osłony -aktywną na lato i pasywną na zimę-czy mogłaby być to alternatywa do rozwiązania z dodatkowym zasilaniem wiatraczka zimą,który komplikuje trochę sprawę i wprowadza dodatkowe koszty
Ponieważ chciałbym również dokupić(oprócz czujnika promieniowania słonecznego) dodatkowe czujniki do pomiaru temp. przygruntowej, temp gleby i wilgotności gleby- jak oceniasz z obecnej perspektywy dokładność tych pomiarów i ich przydatność.
Jak oceniasz bezawaryjność całej instalacji,która u ciebie pracuje?

Pozdrawiam

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwietnia, 2012, 15:57:50 »
Cytuj
Rozumiem, że zalety aktywnej osłony uwidaczniają się latem, a wady zimą. Czy zawyżenia temp.zimą czujnika  w aktywnej osłonie mogą być (ze względu na różnice w konstrukcji)większe niż w osłonie konwencjonalnej?

Idealne rozwiązanie jest wtedy gdy fars (wiatraczek) pracuje cały czas. Zimą z powodu braku promieniowania wiatraczek pracuje co najwyżej tylko w dzień. W nocy fars staje ponieważ słabe słońce nie było w stanie odpowiednio naładować akumulatorów. 

Kolejną wadą osłony aspiracyjnej jest to, że wiatraczek ulegnie pewnego pięknego dnia uszkodzeniu. Trzeba być na to przygotowanym. Wymiana wiatraczka, będzie wymagać trochę pracy. W osłonie pasywnej nie ma takich problemów. Aspiracyjna osłona jest tak zbudowana, że w środku jest taka jakby tuba. W przypadku awarii wiatraczka podejrzewam, że czujnik może  wtedy kosmiczne temperatury  pokazać, ponieważ sam wiatr raczej nie ma szans ochłodzić osłony.
U mnie jak na razie fars działa.  Nie raz doznałem szoku jak może być gorąco przy zaledwie 21c na davisie. Wszystkie inne termometry pokazują po 25C w cieniu a na davisie widzimy tylko 21c. To jest ogromna zaleta tej osłony. Stojąc w pełnym słońcu pokazuje prawdziwą temperaturę powietrza. Naprawdę nie spodziewałem się, że przy 21c może być tak ciepło :). W podobnych warunkach pasywna pokazałby pewno 23c a to już jest różnica, prawda?

Nie można powiedzieć, że sama osłona zawyża temperaturę powietrza zimą. Tu może być problem innego typu. Mianowicie chodzi o opóźnienie pomiaru. Gdy fars nie działa obudowa wolniej reaguje na gwałtowne zmiany temperatury. Dla mnie to nie jest jakiś wielki problem. Podejrzewam ,że w pasywnej osłonie będzie to nieco lepiej wyglądało. Niestety pasywna osłona ma także swoje wady w innych sytuacjach.

Ja problem rozwiązałem tak, że zamontowałem pasywną osłonę przy gruncie, która bada temperaturę przygruntową. Różnice nie są jakieś oszałamiające a jak wiadomo przy gruncie jest dużo chłodnej zazwyczaj (w zależności o klimatu lokalnego, rodzaju gleby i jeszcze wielu innych czynników).

Cytuj
Ponieważ chciałbym również dokupić(oprócz czujnika promieniowania słonecznego) dodatkowe czujniki do pomiaru temp. przygruntowej, temp gleby i wilgotności gleby- jak oceniasz z obecnej perspektywy dokładność tych pomiarów i ich przydatność.

Jeżeli przeczytałeś recenzje to wiesz już zapewne, że pomiar wszystkich dodatkowych czujników jest podawany z rozdzielczością co 1F. Czyli po przeliczeniu na stopnie C. Wartości zmieniają się skokowo co około 0.6c (czyli 1F).

Po za tym wszystko jest fajnie. Temperatura gleby to piękna sprawa. Pomiar wilgotności gleby także jest ciekawy, choć na trawiastym podłożu jakoś nie obserwuje specjalnych wahań. Pewno dlatego, że jest jeszcze dosyć chłodno i stosunkowo wilgotno po zimie. Jak będzie susza to na pewno będzie się ciekawie obserwować.



Uploaded with ImageShack.us

Na wykresie widać wyraźne owe skoki ( temperatura gruntu). Nie jest to dla mnie jakiś wielki problem aczkolwiek zaletą na pewno też to nie jest.


Uploaded with ImageShack.us
Na koniec wykres wilgotności gleby.
Widać wyraźnie kiedy ziemia była zamarznięta. Zamarznięty czujnik pokazuje 200cb podobnie jak podczas skrajnej suszy. Podczas mokrej gleby jest to około 4-5cb, czujnik w wodzie pokazuje od 0 do 3cb. Najwięcej ostatnio miałem 11cb. Później popadało i spadło do 5cb znowu. Generalnie podlewania należy rozpocząć gdy jest ok 30cb.

Cytuj
Jak oceniasz bezawaryjność całej instalacji,która u ciebie pracuje?
Zero problemów od grudnia 2010 (wtedy to kupiłem). Nawet zasięgu nie zgubiła a stoi dosyć daleko. Jakieś 30-40m od budynku. WS 3600 gubiła tak średnio 2,3 razy w tygodniu zasięg a baterie co pół roku do wymiany. W davisie od grudnia 2010 pracują i jak na razie nic się nie dzieje jeszcze.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia, 2012, 15:59:38 wysłana przez Marcin D. »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Stati
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Kwietnia, 2012, 20:50:43 »
Davis nie może zgubić zasięgu przy zaledwie 45m odległości bo jego zasięg to do 300m w otwartej przestrzeni, przy zaledwie 100 dla WS 3600 którą posiadam. Ale oba te zasięgi transmisji są lepsze niż w niektórych tańszych stacjach gdzie zasięg to zaledwie 30m. Moja stacja WS np sprawuje się dobrze. Baterie założone w kwietniu 2011 działają dalej. a temperatura jest o 1 - 2 stopnie niższa w słoneczny dzień niż np na pobliskim davisie Pro 2(być może bez aktywnego chłodzenia.)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Kwietnia, 2012, 07:39:03 »
Cytuj
Davis nie może zgubić zasięgu przy zaledwie 45m odległości bo jego zasięg to do 300m w otwartej przestrzeni, przy zaledwie 100 dla WS 3600 którą posiadam.

Ja nie mieszkam w otwartej przestrzeni. Dlatego może gubić zasięg wcześniej. 300m to taki maksymalny zasięg w którym pewno są już problemy z odbiorem. Nie interesuje mnie taka opcja.
Moja ws 3600 też miała zasięg niby do 100m a nie radziła sobie dobrze nawet w 1/3 tej odległości.
100 m w otwartej przestrzeni deklarował producent, ale powiedzmy sobie szczerze. Kto z nas mieszka w szczerym polu bez drzew, budynków i innych sygnałów radiowych?

Dlatego uważam, że stwierdzenie, że Davis
Cytuj
nie może zgubić zasięgu przy zaledwie 45m odległości bo jego zasięg to do 300m
jest nie na miejscu. Dużo tu zależy od specyfiki otoczenia.

Ja mam tylko odniesienie do ws 3600 (niby 100m) i jednej takiej taniej stacji National Geographic (niby 30m). Ta co ma zasięg niby 30 m to tak na prawdę ma problem żeby sięgnąć dalej jak 5-7m. Tak to wygląda w praktyce.  Także nie oczekiwałbym od Davisa, że na 300m bez problemu będzie działać. Uważam to za mało prawdopodobne.

Cytuj
a temperatura jest o 1 - 2 stopnie niższa w słoneczny dzień niż np na pobliskim davisie Pro 2(być może bez aktywnego chłodzenia.)

Producent deklaruje błąd pomiarowy ws 3600 na +/- 1 do 2C także wszystko w normie, nie przejmuj się.
Jak na tego typu czujniki to i tak dobra dokładność. Znam produkt, który ma rozrzut +-5c.
Wiem wiem , WS nie zaniża, to Davis zawyża... :) na pewno to chciałeś nam przekazać :).
Ja wiem jakie ma wady i zalety Davis jak również ws 3600. Taka sytuacja jest tylko możliwa wtedy gdy czujnik od ws masz schowany w głębokim cieniu.  A jak wiadomo to nie są warunki dla dobrego pomiaru, choć w przypadku ws to jedyne rozwiązanie, aby nie mieć głupot na wyświetlaczu. Drugim rozwiązaniem jest budowa klatki meteo a do tego trzeba mieć już trochę wiedzy i pieniędzy.

Proponuje porównać pomiary w dzień kiedy to na niebie będzie zachmurzenie piętra wysokiego. Wtedy zauważysz, że nawet twój czujnik umiejscowiony w cieniu znacznie zawyży temperaturę odczytu. Od promieniowanie rozproszonego nie uciekniesz jak postawisz czujnik w cieniu. Postawienie czujnika w cieniu to tylko ucieczka od promieniowania bezpośredniego. Dlatego pomiar w cieniu budynku jest stosunkowo dokładny tylko wtedy gdy niebo jest bezchmurne. Dlaczego? Dlatego, że wtedy jest mniej  promieniowania rozproszonego a dominuje wtedy bezpośrednie. Wobec tego mniej promieniowania rozproszonego włazi nam w cień i mniej tym samym ogrzewa nasz czujnik.

Jeszcze na koniec parę informacji dla theoben.
Mati przypomniał mi o ws 3600 i koszmar jaki z nią przeżywałem. Otóż w Davisie nie ma takich zdarzeń jak:

- zawieszanie się konsoli
- restarty konsoli
- samowolne nabijanie opadów o kosmicznej wartości
- zamarzanie wiatromierza
- braki zasięgu
- awarie deszczomierza
- kosmiczne nabijanie temperatury zaraz po odwieszeniu stacji.
- brak pamięci ustawień po odłączeniu zasilania.




« Ostatnia zmiana: 17 Kwietnia, 2012, 07:50:58 wysłana przez Marcin D. »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Kwietnia, 2012, 10:36:00 »
Zero problemów od grudnia 2010 (wtedy to kupiłem). Nawet zasięgu nie zgubiła a stoi dosyć daleko. Jakieś 30-40m od budynku.

Ja nie mieszkam w otwartej przestrzeni. Dlatego może gubić zasięg wcześniej. 300m to taki maksymalny zasięg w którym pewno są już problemy z odbiorem. Nie interesuje mnie taka opcja.
Moja ws 3600 też miała zasięg niby do 100m a nie radziła sobie dobrze nawet w 1/3 tej odległości.
100 m w otwartej przestrzeni deklarował producent, ale powiedzmy sobie szczerze. Kto z nas mieszka w szczerym polu bez drzew, budynków i innych sygnałów radiowych?

Davis w dokumentacji podaje też zasięg "przez ściany" (Through Walls). Dla VP2 jest to od 60m (75m w nowszej dokumentacji) do 120m. Czyli można przyjąć (teoretycznie), że w obszarze zabudowanym nie powinno być problemów do 60m (75m). Warto dodać, że transmisja radiowa jest na częstotliwości 868MHz (wersje europejskie) przy wykorzystaniu metody rozpraszania widma FHSS. FHSS zostało opracowane pierwotnie dla amerykańskiej armii i jest obecnie stosowane w telefonii GSM. Więcej o FHSS napisałem tutaj: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=985.msg6891#msg6891 .

WS 3600 gubiła tak średnio 2,3 razy w tygodniu zasięg a baterie co pół roku do wymiany.

WS3600 działa w paśmie 433MHz - czyli najbardziej eksploatowanym.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwietnia, 2012, 10:55:31 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Kwietnia, 2012, 14:23:43 »
Wracając do temperatury i czujników w cieniu.
Dziś mam to o czym pisałem rano.
Czujnik w głębokim cieniu budynku 10c, Davis 6.5c.
Gdy jest słonecznie ( i gdy mało jest promieniowania rozproszonego) ten czujnik w cieniu pokazuje podobnie jak Davis.

Cytuj
Davis w dokumentacji podaje też zasięg "przez ściany" (Through Walls). Dla VP2 jest to od 60m (75m w nowszej dokumentacji) do 120m. Czyli można przyjąć (teoretycznie), że w obszarze zabudowanym nie powinno być problemów do 60m (75m)

Parasol to wszystko prawda. Tylko to co piszesz to jest zwykła teoria.
Praktyka jest taka ,że jak wchodzę w diagnostykę konsoli to widzę siłę sygnału.
W tej chwili sygnał mam na poziomie ok 30 jednostek na 60. Czyli ledwo połowa.
BGN mam na poziomie 12 także stosunkowo niskie są szumy tła.  To oznacza (z tego co się orientuje),  że jak siła sygnału spadnie poniżej 12 jednostek to mogę mieć problem z odbiorem danych.

To by się zgadzało z tym co piszesz Parasol o tych 60 metrach. Tylko czy dostane wtedy gwarancje, że na tych 60 -70m będę miał sygnał bez zaników? Wydaje mi się, że nie. Owszem stacja będzie w zasięgu przez powiedzmy 80-90% czasu, ale takie coś mnie nie satysfakcjonuje. 

Zmierzam tylko do tego, że wcale nie jest takie oczywiste, stwierdzenie wygłoszone przez Matiego, że Davis nie może zgubić zasięgu przy zaledwie 45m.  Zresztą prawie 50m to nie takie zaledwie. :)
Radzę się nie nastawiać na 300m zasięg w Davisach w terenie o dużym szumie tła. Przyjmując surowe kryteria to ta stacja ma dla mnie zasięg około 60m. Ws 3600 gubiła zasięg nawet przy 10m z tego co pamiętam.