Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Problem z odbiorem sygnału DCF  (Przeczytany 16662 razy)

Offline Piotrek_P

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Viking/Abatronic 02 047 (WH1090)
Problem z odbiorem sygnału DCF
« dnia: 22 Września, 2012, 21:04:09 »
Posiadam stację WH1090 od prawie dwóch lat. Od dwóch miesięcy zauważyłem permanentne zaniki sygnału DCF. Ostatnio (jakiś tydzień temu) musiałem siedzieć po nocach przy kompie, a że panel stacji mam na biurku to widzę na bieżąco co się dzieje. DCF stacja łapała około 1 w nocy (było już o tym na forum) i rano jak wstawałem o 5 do pracy to było OK. Jak wracałem do domu po 9 godzinach DCFa już nie było. Jak u Was to wygląda, jeżeli można spytać?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Problem z odbiorem sygnału DCF
« dnia: 22 Września, 2012, 21:04:09 »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Września, 2012, 21:36:05 »
W moim modelu też występują zaniki DCF-u. Jednak nie ma na to żadnej zauważalnej reguły, no może poza tym, że często gdy na zachodzie przechodzi aktywny front z obfitymi opadami deszczu, to u mnie gubi się sygnał, ale nie zawsze. Są to jednak tylko moje obserwacje, które niekoniecznie muszą mieć ze soba związek. Dla poprawienia siły sygnału możesz nakierować front czujnika tak, aby "patrzył" na źródło czyli nadajnik w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Dla mnie pomocny okazał się GoogleEarth, gdzie dokładnie sprawdziłem kierunek.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Września, 2012, 23:21:43 »
W moim modelu też występują zaniki DCF-u. no może poza tym, że często gdy na zachodzie przechodzi aktywny front z obfitymi opadami deszczu,

 U mnie podobnie, gdy na zachodzie, są "grube" chmury typu nimbo lub dość aktywne burze, to nie raz zanika DCF.

Dla poprawienia siły sygnału możesz nakierować front czujnika tak, aby "patrzył" na źródło czyli nadajnik w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem w Niemczech.

Dador chodzi Ci o front czujnika czyli tam gdzie jest dioda ??

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Września, 2012, 23:24:19 »
Ja mam stację WH 2080, ale jest przecież podobna do 1090 i to właśnie na początku użytkowania były największe problemy z sygnałem. Po zamontowaniu aż tydzień czekałem na sygnał. Potem jak załapał to sygnał pojawiał się coraz częściej - co dwa dni, codziennie po południu. Teraz mam sygnał przez większość dnia. Czasem jest chyba 4-godzinna przerwa. Zależy też to od położenia stacji. Ogólnie jednak nawet gdybym miał sygnał raz na tydzień to też bym nie narzekał, bo i tak jak dla mnie to wystarczy (oprócz oczywiście weekendów ze zmianą czasu :) ).

Z tego co kojarzę to ten odbiornik sygnały jest w okolicach czerwonej diody, czyli nad gniazdami do wtyczek rj. Jak ja mam nadajnik zamontowany na północnej ścianie to ta miniantena DCF jest nie dość, że skierowana na południe to ma ścianę, cały dom i za nim od południa świerki. Jest trochę przeszkód, ale jak widzę teraz to nie przeszkadza.
« Ostatnia zmiana: 22 Września, 2012, 23:27:49 wysłana przez Mark »
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Września, 2012, 12:03:03 »
Dador chodzi Ci o front czujnika czyli tam gdzie jest dioda ??

Miałem na myśli stronę, na której nie ma baterii. Jednakże nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby sensor był ustawiony prostopadle do źródła sygnału DCF.

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Września, 2012, 12:46:23 »
Niestety, sygnał DCF 77 jest bardzo podatny na zakłócenia. Przyczyny zakłóceń są podane w poniższym poście:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=495.msg2992#msg2992
Często zdarza się też, że pojawiają się problemy z odbiorem w miejscu, gdzie dotychczas ich nie było. Możemy nie znaleźć na to radykalnego rozwiązania. O ile często da się wyeliminować przyczyny zakłóceń spowodowane przez urządzenia znajdujące się w gospodarstwie domowym, o tyle leżące poza nim, właściwie już nie. Jeśli nie pomaga zmiana lokalizacji odbiornika, to praktycznie jesteśmy bezsilni.
« Ostatnia zmiana: 24 Września, 2012, 12:48:39 wysłana przez Serenator »

Offline Marcin

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marca, 2013, 15:42:25 »
Witam.
Jeśli chodzi o odbiór sygnału DCF to rok czasu moja stacja spisywała się wzorowo. Do czasu.
Dziesięć dni temu wymieniłem baterie w jednym czasie w konsoli oraz w nadajniku i od tego czasu stacja nie łapie sygnału. Wszystko chodzi normalnie a sygnału brak.
Procedura uruchomienia urządzeń została zachowana. Najpierw włączyłem sensory a później konsolę.
Na początku winiłem grubą pokrywę chmur ale od kilku dni jest słonecznie i dalej nic się nie dzieje.
Ne tę chwilę godzinę ustawiłem ręcznie i czekam co się będzie działo. Myślę żeby zrobić reset jak się zrobi cieplej.
Macie może jakieś rady jak "złapać" sygnał?
EDIT:
Jak wymieniałem baterie to po włożeniu do nadajnika natychmiast włożyłem tez do konsoli. Nie sądzicie że powinienem odczekać te przysłowiowe 5 minut?
« Ostatnia zmiana: 26 Marca, 2013, 16:22:33 wysłana przez Marcin »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Marca, 2013, 16:37:11 »
Powinieneś, bo każda wymiana baterii, to tak jakby uruchomienie nowej stacji :)

Offline DominikG

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
    • Amatorska Stacja Meteo w Radlinie
  • Typ stacji: Xonix te 651, Velleman WS1080, Conrad KW-9015
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marca, 2013, 17:23:38 »
A ukierunkowałeś czujnik zewnętrzny pod względem położenia nadajnika tego sygnału ?

Offline Marcin

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marca, 2013, 17:36:34 »
Powinieneś, bo każda wymiana baterii, to tak jakby uruchomienie nowej stacji :)
Tak właśnie zrobię jak tylko będzie trochę cieplej.
A ukierunkowałeś czujnik zewnętrzny pod względem położenia nadajnika tego sygnału ?

Mam w tym samym miejscu co wcześniej. Wtedy łapał sygnał bez problemu.
Wydaje mi się że zbyt krótko czekałem po wymianie baterii w sensorach.

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Marca, 2013, 17:51:36 »
Może warto skierować czujnik na zachód, chociaż na dobę. Czasem jak pierwszy raz uda się zsynchronizować to potem już łapie sygnał gdziekolwiek.

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Marca, 2013, 17:57:19 »
Moja stacja teraz codziennie łapie sygnał, a na początku jej działania raz na tydzień. Tak jakby z czasem czujnik ustawił sobie kierunek i od tej pory ciągle widzi sygnał DCF.
Ostatnio w październiku wymieniłem baterię na litową. Swoją drogę chodzi idealnie, żadnych problemów przy długo utrzymującej się mroźnej aurze. Wtedy jednak konsola była podłączona do komputera. Po włożeniu baterii do czujnika termo jedynie zrestartowałem konsolę tak, że nie musiałem od nowa jej ustawiać. I chodziło bez problemu...
« Ostatnia zmiana: 26 Marca, 2013, 17:58:53 wysłana przez Mark »
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline Marcin

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Marca, 2013, 18:01:19 »
Może warto skierować czujnik na zachód, chociaż na dobę. Czasem jak pierwszy raz uda się zsynchronizować to potem już łapie sygnał gdziekolwiek.
No właśnie mam centralnie na zachód  :D
Jednak pierwszy raz jak łapałem sygnał to odbiornik był troszeczkę w innym miejscu (całkowicie odsłonięty od zachodniej strony).
Jakoś przed zimą przeniosłem go (nadal jest od strony zachodniej) pod płytę balkonową sąsiada który mieszka piętro wyżej. Czyli obrazując to, w tej chwili jest jakby "pod sufitem" i ma "zasłonięte niebo" ale jest ciągle odsłonięty od zachodu.
Tak myślę że jak będe robił reset to zdejmę go i ustawię na jakiś czas w bardziej odsłonięte miejsce. Jak złapie sygnał to znów przykręce w to miejsce co w tej chwili.

Offline msh

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Marca, 2013, 14:04:40 »
Mam stacje 1080 ponad rok miałem cały czas sygnał DCF aż pewnego dnia zanikł , zrobiłem reset stacji i czujnika sygnał pojawił sie na jakiś tydzień i znowu zanikł .

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Problem z odbiorem sygnału DCF
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Marca, 2013, 17:50:03 »
Trzeba skierować czujnik szerokim bokiem w kierunku nadajnika DCF: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=366.msg7332#msg7332
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl