Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Wolna reakcja czujnkiów temperatury  (Przeczytany 5694 razy)

Offline Szymon81

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Otrzymał podziękowań: 0
Wolna reakcja czujnkiów temperatury
« dnia: 08 Września, 2011, 20:50:49 »
Od niedawna użytkuję stację pogody Abatronic 02041 (odpowiednik WH1080). Zauważyłem, że w porównaniu z termometrem elektronicznym przewodowym, dużo wolniej reaguje na zmiany temperatury. Jest to zauważalne np.  pod wieczór, gdy temperatura szybciej się obniża. Różnice wynoszą ponad  1 st. Przy stabilnej temperaturze różnice wyrównują się. Wiem, że aktualizacja danych odbywa się co 48s, ale to i tak wg mnie są za duże różnice. Czy moze być to spowodowane tak niską reakcją czunika ? Czy może wpływa ma  zbyt mała (moim zdaniem) średnica osłony chroniącej powodująca zbyt słabą wymianę powietrza?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Wolna reakcja czujnkiów temperatury
« dnia: 08 Września, 2011, 20:50:49 »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Wolna reakcja czujnkiów temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Września, 2011, 09:11:51 »
Za pomiar temperatury odpowiada półprzewodnikowy element charakteryzujący się dużymi zmianami rezystancji w zależności od zmian temperatury, czyli termistor. Termistory wykonywane są z tlenków manganu, niklu, kobaltu, miedzi, glinu, wanadu i litu. Właściwości termistora zależą od rodzaju i proporcji użytych tlenków. Przekłada to się m.in. na jego czułość. I to wyjaśnia różnice w pomiarach zaobserwowane przez Ciebie. Żeby dokładnie to sprawdzić, należałoby posługiwać się termometrem posiadającym świadectwo legalizacji. Wszelkie osłony mogą również mieć wpływ na dokładność i szybkość pomiaru. Jeśli to możliwe, sprawdź efektywność pomiaru przy zdjętej osłonie.

Offline Szymon81

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Wolna reakcja czujnkiów temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Września, 2011, 15:57:56 »
Nie spodziewałem się tak fachowej i szczegółowej odpowiedzi :). Dzięki, sprawdzę i być może nie obejdzie się bez wymiany osłony na większą.