Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Klatka meteo  (Przeczytany 50469 razy)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Maja, 2012, 18:07:37 »
Co to w ogóle za pomiar na dachu 10 metrów nad ziemią?! Czemu ma służyć taki pomiar? Chyba tylko dla gołębiarzy będzie istotna temperatura na tej wysokości.

Jeżeli spojrzymy na pionowy gradient temperatury (zjawisko zmiany temperatury wraz z wysokością w atmosferze), to zmiana temperatury wraz z wysokością nie jest duża. Jak podaje Wikipedia gradient ten wynosi (w zależności od warunków atmosferycznych) od 0.5°C/100m do 1.2°C/100m. Czyli różnica temperatury na 2m i 10m będzie bardzo niewielka, może ~0.1°C w najgorszym przypadku (przy gradiencie 1.2°C/100m). Często nasza stacja może nie mieć takiej dokładności pomiaru, aby tak małą różnicę wychwycić. Okazuje się, że pionowy gradient temperatury sprawdza się, ale na wyższych wysokościach, przy wysokości 2 i 10 metrów, różnice temperatury mogą dochodzić nawet do 1.5°C. Na stronie https://www.nsstc.uah.edu/mips/data/current/surface/ można porównać, jaka jest temperatura na wysokości 0.5m, 1m, 2m i 10m.

Niektóre stacje meteo jak np. Davis Vantage Vue mają zintegrowany czujnik (temp/wiatr/deszcz), wtedy ze względu na wiatromierz przeważnie instalujemy całość wyżej niż na zalecanej wysokości dla pomiaru temperatury. Kosztująca niemało stacja meteo na Politechnice Warszawskiej (Davis Vantage Pro2 Plus) jest umieszczona na dachu (~20m nad gruntem).

Ale oczywiście, jeżeli ktoś ma możliwość umieszczenia wszystkich przyrządów pomiarowych na zalecanych wysokościach, to najlepiej tak zrobić.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca, 2018, 17:13:06 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Maja, 2012, 18:07:37 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Maja, 2012, 10:19:33 »
U mnie też nie wszystko jest na standardowej wysokości. Czujnik temperatury i wilgotności jest na 2m nad ziemią w zacienionym miejscu a jego osłona  służy zazwyczaj jako ochrona przed deszcze i gradem ;).Deszczomierz mam na 3 m bo inaczej to moje zwierzątka odpowiednio by o niego zadbały ;).Wiatromierz jest nie na 10 a na 15 m nad ziemią, poprzez pobliskie drzewo o wysokości 11m  oraz komin domu na wysokości 13m.

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Maja, 2012, 13:31:01 »
Tomy M.
Cytuj
Zastanawia mnie zawsze dlaczego ludzie instalują np. miernik temperatury na dachu?!

A mnie zastanawia dlaczego ludzie którzy chcą badać na poważnie klimat instalują czujnik w cieniu altanki ? :)

Cytuj
Co to w ogóle za pomiar na dachu 10 metrów nad ziemią?! Czemu ma służyć taki pomiar?

A czemu ma służyć taki pomiar w cieniu altanki?

Chcesz badać temperaturę czujnika czy temperaturę powietrza?
Pamiętaj o tym, że Ci ludzie traktują pomiary hobbystycznie. Natomiast projekt w którym Ty uczestniczysz chyba powinien prezentować nieco wyższy poziom.
W Wikipedii możemy przeczytać.

W roku 2012 Fundacja Centrum Kultury i Tradycji Karkonoszy odtworzyła Stację Meteorologiczną w Jagniątkowie. Mieści się ona przy ul. Agnieszkowskiej 2A przy Pierwszej Winnicy Karkonoskiej na wys. 554 m n.p.m.50°49′16″N 15°37′01″E (pokaż mapę) . Stacja ta służy badaniom klimatu Kotliny Jeleniogórskiej, prowadzonym przez Centrum Kultury i Tradycji Karkonoszy wespół z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Stacja jest publicznie dostępna poprzez Internet. Link do stacji poniżej.

Ogarneło mnie przerażenie gdy to przeczytałem. Jak można badać klimat za pomocą czujnika, który stoi w cieniu altanki bez profesjonalnej osłony? :). Tomy M. z  całym szacunkiem dla twojej osoby, ale chyba powinieneś poczytać coś o pomiarach meteo. Niewątpliwie posiadasz wiedzę z zakresu informatyki, ale o pomiarach meteo wiesz niestety niewiele. Możesz to oczywiście zmienić czytając to: https://sklep.imgw.pl/index.php?str=3&id_produktu=14

Mam nadzieje, że nie okażesz się ignorantem i posłuchasz dobrej rady. Warto zastanowić się nad jakąś profesjonalną osłoną. Najlepszy czujnik bez osłony jest niestety bezwartościowy. Czujniki bez osłon nie tylko błędnie pokazują  temperaturę powietrza w dzień, ale mogą także błędnie pokazywać temperaturę powietrza nocą gdy skondensuje na ich powierzchni para wodna. Oczywiście ta osłona oregona może chronić przed deszczem i to chyba wszystko.

Aż nie chce się wierzyć, że Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zaakceptował takie amatorskie rozwiązania. Dziwne jest też to, że organizatorów tego przedsięwzięcia nie stać na choćby mini klatkę meteo. Nie mówiąc już choćby o najtańszym Davsie z oprogramowaniem do uprawy winorośli bo takowe istnieje.

Zobaczcie na analizę którą przygotowałem. Nie chce tu nikomu dokopać, a jedynie krytycznie spojrzeć na problem i poradzić dobre rozwiązanie.
 

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Fajnie z tych wykresów można rozpoznać kiedy na winnicy było słońce (lub duży udział promieniowania rozproszonego) a kiedy nie.
Wygląda to tak.
5-6 kwietnia Tmax na winnicy mniejsza. Hmm czyżby dlatego, że padało?
11 kwietnia Tmax na winnicy znacznie większe. Nie było słonecznie, ale zadziałało pewno promieniowanie rozproszone.
12 kwietnia na winnicy znacznie chłodniej. Pewno dlatego, że lało cały dzień i nie miało co za bardzo podgrzać czujnika.
14-15 podobna sytuacja.
Po 17 kwietnia winnica notuje już większe tmax. Chyba dlatego, że słoneczko zaczęło ogrzewać czujnik.

Kolejne wątpliwości jakie się rodzą to sytuacja z dnia 2.05.2012


Uploaded with ImageShack.us
 Jelenia Góra tego samego dnia zanotowała maksymalnie 28c. Na winnicy prawie 32c, czyli prawie tyle samo co w Słubicach 28 kwietnia. Jak dla mnie trochę niewiarygodne.
1    Slubice (Poland)    31.6 °C
2    Gorzow Wlkp (Poland)    30.6 °C
3    Torun (Poland)    30.5 °C


Także jeżeli chodzi o moje skromne zdanie to altanka nie spełnia swojej roli. Jeżeli chcecie mieć jako takie wyniki czym prędzej powinniście zainwestować w profesjonalną osłonę. W innym przypadku pomiary będą niewiele warte.
Już na podstawie tych danych można by było wysnuć błędny wniosek, że na winnicy jest cieplej w dzień jak Jeleniej Górze.

Oczywiście wiem co to są różnice topoklimatyczne i wiem, że na stoku może być cieplej (ale czy na północnym?). Niestety w tym przypadku pierwsze co, to mam wątpliwości co do jakości osłony czujnika.
Jeżeli Uniwersytet w tym bierze udział to niech za sponsoruje jakaś klatkę. Znając życie, wszyscy pozostaną w iluzji, że pomiary są ok. Lokalny mikroklimat... tak to zostanie nazwane :).

I jeszcze na koniec dwa słowa.
Stacja ogólnie jest fajna, często na nią zaglądam. Wykonałeś kawał dobrej roboty, szkoda byłoby to marnować właśnie przez brak dobrej osłony. Na pewno jesteś mistrzem w dziedzinie cena/ jakość wiec mam pytanie do Ciebie.
Jaki to konkretnie jest model kamery i czy zainstalowana  jest ona wewnątrz czy na zewnątrz? Czym kierowałeś się wybierając ten model?


« Ostatnia zmiana: 06 Maja, 2012, 13:38:06 wysłana przez Marcin D. »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Maja, 2012, 22:30:06 »


Uploaded with ImageShack.us

Jeszcze takie porównanie zrobiłem. Wg mnie jest to typowy błąd pobrania ( 1.2). Reprezentatywność stanowiska pomijam (1.1).


1)Błędy pobrania

1.1 Błędy wynikające z niewystarczającej reprezentatywności stanowiska pomiaru temperatury
- wykluczenie wpływu pobliskich źródeł ciepła
- wykluczenie wpływu przeszkód deformujących pole temperatury przy ziemi
- wykluczenie wpływu topografii terenu   

1.2 Błędy wynikające z niewystarczającej skuteczności osłon radiacyjnych
- osłona przyrządu przed promieniowaniem słonecznym (bezpośrednim, rozproszonym i odbitym), o każdej porze dnia.
- wykluczenie oddziaływania na przyrząd pomiarowy nagrzanych, zewnętrznych powierzchni osłony
- wykluczenie oddziaływania na przyrząd innych zewnętrznych źródeł ciepła (np rozgrzana drewniana altana)
- umożliwienie swobodnej wymiany powietrza z otoczeniem (altana raczej utrudnia wymianę powietrza)
- osłona przed opadami

Jeżeli spełnimy wszystkie kryteria techniczne osłony, a temperatura powietrza w dzień nadal będzie wyższa jak w Jeleniej Górze to możemy uznać, że  wzrost temperatury powoduje lokalna topografia terenu.
« Ostatnia zmiana: 06 Maja, 2012, 22:38:13 wysłana przez Marcin D. »

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Maja, 2012, 18:46:08 »
Ehhhh... rozumiem że nie mając profesjonalnej instalacji nie mam prawa krytykować pomiarów temperatury na antenie na dachu?

Moim błędem było NIEZAUWAŻENIE że te profesjonalne Davisy mają jeden nadajnik do wszystkich czujników. Całe szczęście nie doradziłem zakupu Davisa, tylko Oregona WMRS 200. Ta stacja posiada niezależne nadajniki dla:
1.  temp/wilgotność
2. deszczomierz
3. wiatromierz
Można więc je porozkładać dowolnie dokoła stacji bazowej.
Sądziłem że stacje profesjonalne też są tak zbudowane. Dlatego myślałem że to po prostu błąd montażu te instalacje na dachu. Nie zależy mi na krytykowaniu tylko na WIARYGODNYCH pomiarach, nie tylko "mojej" stacji lecz też innych. Krew mnie zalewa gdy widzę dane np. stąd:  http://polish.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IDOLNOU02  ... to stacja totalnie fałszująca wszystkie dane w dodatku zarejestrowana jako stacja w Jeleniej Górze, podczas gdy znajduje się ze 3 wiochy dalej. Tacy ludzi po prostu szkodzą całemu projektowi wunderground.com  :-(

Instalacja przy altance.

   Jak już kiedyś wspominałem, nie interesują mnie dane reprezentatywne dla regionu. W granicach miasta Jelenia Góra gradient temperatur sięga nawet 20C ..w tym samym czasie oczywiście.
Porównywanie z danymi meteo ze stacji IMGiW zamontowanej ... nie mam pojęcia gdzie.
Porównujesz dane z DNA KOTLINY do górskiej części Jeleniej Góry na wysokości 554 m n.p.m. Takie porównania nie mają sensu. Gdyby moje dane pokrywały się w danymi z DNA KOTLINY to wywaliłbym tego Oregona na śmietnik. Sam mieszkam w tej dolinie, ale na wysokości około 100 metrów niższej, codziennie wielokrotnie zjeżdżam na dno kotliny, z dziećmi do przedszkola itp. czyli kolejne 100 metrów niżej.
Wierz mi że bardzo często pod przedszkolem stoją samochody ze śniegiem na dachu podczas gdy na dnie kotliny nie ma płatka śniegu. To jedna z ciekawostek mieszkania w Jeleniej Górze, turyści zawsze mają dziwne miny gdy idąc w T-shirtach z plecakami przez np. Sobieszów mijają ich samochody z 10 cm warstwą śniegu na dachu.
Zdarza mi się też zawozić dzieciaki do przedszkola w T-Shircie podczas gdy ludzie na dnie kotliny chodzą w kozakach i płaszczach zimowych. Postronna osoba pomyślałaby: ale idiota, ale mieszkańcy wiedzą że widocznie inwersja jest (jak zwykle) i w górach cieplutko.

   Montaż czujnika na altance, to sposób na to "aby z niczego zrobić coś". To nie jest sposób na rzetelne dane meteo. Lecz to nie jest moja stacja, ja o tym nie decyduję. Gdyby to miała być stacja profesjonalna to potrzebowałbym 20-30 tys. budżetu. Ten projekt tak jak wiele innych AMATORSKICH PROJEKTÓW jest pod tytułem "tanim kosztem". Ale gdy widzę montaż czujnika temperatury na antenie nad rozgrzanych dachem to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera ;-)
   Co do współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, to jakie mają inne wyjście niż skorzystać z tego co jest?  Własna badawcza plantacja winorośli w Karkonoszach, z profesjonalną stacją meteo kosztowałaby mniej więcej 150 tys. zakładając że ktoś wydzierżawiłby im grunt pod plantację, a ręczę Ci że nikt, nawet z urzędem miejskim na czele nie wydzierżawi pola na uprawę wieloroczną na terenie Karkonoszy.
Plantacja jest na stoku Południowo- Południowo Zachodnim. Wbrew temu co można sądzić, w Polskich Karkonoszach jest mnóstwo południowych stoków.
    Słabym punktem Oregona jest brak czujników temp. w glebie, brak dobrego wskaźnika UV, oraz brak innych agrotechnicznych wskaźników. Ale to projekt BADAWCZY, ma służyć badaniom pt."Czy w Karkonoszach możliwa jest uprawa i przetwórstwo winorośli dla MAŁYCH wytwórców". Ci ostatni z definicji nie zainwestują w profesjonalne stacje METEO bo koszty rzędu 16 tys. za profesjonalną stację METEO ich przerażają i odstraszają. Gdybym realizował projekt "Jak najlepiej prowadzić uprawę winorośli?" to pierwszy punkt brzmiałby:

1.ZMIEŃ TEN CHORY KRAJ, Z CHORYM I SZKODLIWYM KLIMATEM, CHORYMI POLITYKAMI i CHORYM PRAWEM, WYJEDŹ NA ALZACJĘ I KUP KAWAŁEK ZIEMI, OLEJ STACJĘ METEO BO TAM KLIMAT JEST SUPER".

A teraz:



Gdyby słońce miało wpływ na czujnik temperatury to w godzinach 9-10 zobaczylibyśmy dziwny wzrost temp. na winnicy, bo słońce wyłania się tam zza góry w tych godzinach i promienie mogą padać na nędzną obudowę czujnika temperatury. Temperatura Tmax w godzinach popołudniowych może być wyższa w winnicy niż na dnie kotliny i mnie to nie dziwi ze względu na dobrze nasłonecznione stanowisko. Nie na darmo wszyscy w JG wiedzą że na Zabobrzu "zawsze piździ i jest zimno", a Zabobrze to dno kotliny. Raczej zadałby pytanie skąd się wziął ten wzrost na stacji IMGiW w godzinach WSCHODU SŁOŃCA, gdy temperatura powinna być najniższa?!
Łagodna krzywa temperatury winnicy sugeruje raczej ze te dane są OK pod tym względem. (oświetlania przez promienie słoneczne w specyficznych godzinach)
Podaj mi dane GPS klatki METEO w Jeleniej Górze, obejrzę ją, zrobię foto i przeanalizujemy, ciekawi mnie gdzie ją ustawili.
 
Ściany altany nie mają wpływu na temperaturę, nawet jeżeli się nagrzewają to od południowej strony, szansa że temp przeniesie się na północna ścianę jest żadna. Jedynym mankamentem mógłby być nagrzewający się dach altany, jednak kąt padania słońca na tą połać jest niekorzystny dla wzrostu temperatury, poza tym czujnik temperatury znajduje się 20-30 cm poniżej dachu.

Uważam że umiejscowienie stacji meteo Pierwszej Winnicy Karkonoskiej to idealny przykład jak NALEŻY montować takie amatorskie stacje, natomiast nie jest to przykład na to JAK NALEŻY BUDOWAĆ PROFESJONALNE STACJE. Przykład montażu stacji meteo  na antenie dachowej jest za to przykładem: JAK NIE NALEŻY MONTOWAĆ STACJI METEO.

lećmy dalej:

Cytuj
5-6 kwietnia Tmax na winnicy mniejsza. Hmm czyżby dlatego, że padało?
Nie, nie padało przez te dwa dni. Było zimno i mgliście. Parowanie obniżyło temperaturę w całym Jagniątkowie. 5-6 kwietnia w Jagniatkowie nastąpiło bardzo rzadko spotykane zjawisko tzw. termostatu. Wahanie temperatur dobowych było bardzo małe, na filmie widać dlaczego:
http://www.wunderground.com/webcams/Tomym/1/video.html?month=04&year=2012&filename=2012045.mp4

Najintensywniejsze tego typu zjawisko wystąpiło jednak w 25 października 2007 roku, zarejestrowała je amatorska stacja meteo w Borowicach, różnica temperatur między dniem a nocą wyniosła max 1,2C.
O zjawisku z 5-6 kwietnia 2012 napisałem artykuł do Twoja Pogoda, być może się tam niebawem ukaże.


Cytuj
11 kwietnia Tmax na winnicy znacznie większe. Nie było słonecznie, ale zadziałało pewno promieniowanie rozproszone.
Nie, cały dzień był słoneczny, podczas gdy nad Jelenią Góra słońce nie wyglądało praktycznie wcale:
http://www.wunderground.com/webcams/Tomym/1/video.html?month=04&year=2012&filename=20120411.mp4

Cytuj
12 kwietnia na winnicy znacznie chłodniej. Pewno dlatego, że lało cały dzień i nie miało co za bardzo podgrzać czujnika.
http://www.wunderground.com/webcams/Tomym/1/video.html?month=04&year=2012&filename=20120412.mp4

Padało i myślę że zimny deszcz z chmur budujących się za szczytami Karkonoszy obniżał temperaturę.

Cytuj
14-15 podobna sytuacja.
http://www.wunderground.com/webcams/Tomym/1/video.html?month=04&year=2012&filename=20120414.mp4

Nie, nie padało, w dodatku było dużo rozproszonego promieniowania.

Cytuj
Po 17 kwietnia winnica notuje już większe tmax. Chyba dlatego, że słoneczko zaczęło ogrzewać czujnik.
Cytuj
http://www.wunderground.com/webcams/Tomym/1/video.html?month=04&year=2012&filename=20120417.mp4

Muszę jeszcze przeanalizować ale już widzę że w południe nastąpiła zmiana kierunku wiatru, i północny wiatr pchnął nagrzane masy powietrza z dna Kotliny Jeleniogórskiej w kierunku gór. Nastąpiło zjawisko które chyba ja pierwszy zaobserwowałem na tym terenie: COFKA. Więcej o tej hipotezie przeczytasz tutaj:
http://www.twojapogoda.pl/artykuly/110591,pierwsza-winnica-u-stop-karkonoszy

Tutaj też pięknie widać korelację temperatury i kierunku wiatru (cofka nagrzanego powietrza znad kotliny po zmianie kierunku wiatru o 180 stopni z Południowego na Północny)


Tutaj zdjęcie np. z 30 kwietnia 2012, widać na nim że mniej więcej od 9:30 do 10:30 promienie oświetlają czujnik temperatury, nie widzę żadnego skoku w tym momencie na archiwalnych danych. O tej porze dnia promienie są na tyle słabe że nie fałszują danych temp., osłonka czujnika wydaje się radzić sobie z tm doskonale, wiem jednak że w pełni lata będą problemy i trzeba będzie dobudować jakieś słony.
Ponieważ mam już tam prąd w tej altance to myślę nad wentylowaną osłoną, z wentylatorem umieszczonym nad czujnikiem.

Strzałką oznaczony jest czujnik temp. w osłonie, czujnik ten ma dwie osłony, jedną takąjak w popularnych stacjach pogodowych z Biedronki, a drugą na zewnątrz z przestrzenią około 5 cm. pomiędzy osłonami.


Sam czujnik:


Dzięki serdeczne za Twoje analizy, posiedzę nad tymi zagadnieniami z pewnością, jestem z pewnością kompletnym amatorem i nie wstydzę się tego.
Gdzie mogę pobierać dane meteo z Jeleniej Góry z IMGiW?

Cytuj
Jaki to konkretnie jest model kamery i czy zainstalowana  jest ona wewnątrz czy na zewnątrz? Czym kierowałeś się wybierając ten model?

To webkamera LOGITECH HD C510, kierowałem się samplami z YouTube oraz tym że ta kamera potrafi działać w oparciu o standardowe sterowniki windowsa, bałem się że z nietypowymi kamerami będę miał problemy ze sterownikami jeżeli np. użyję innego systemu (Windows Embedded, Linux itp.) Jest zamontowana do ramy okna w dolnej jego części, do tego zabezpieczona silikonem dookoła aby nie przedostawał się kurz do obiektywu którego teraz nie można czyścić. Filmuje przez szybę, która od czasu do czasu można wyczyścić. Ważne aby jej nie przestawiać bo robi dodatkowe zdjęcia w HD, jedno co godzinę (poza tym przekazem "live" który, jest zdjęcie w mniejszej rozdzielczości co 3 minuty) Transmisja w streamie nie jest uruchomiona bo łącze 250 kbit nie dawało rady.
« Ostatnia zmiana: 12 Maja, 2012, 20:51:18 wysłana przez Tomy M. »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Maja, 2012, 16:13:25 »
Witaj Tomy M.

Cytuj
Moim błędem było NIEZAUWAŻENIE że te profesjonalne Davisy mają jeden nadajnik do wszystkich czujników

Nie jest to do końca prawdą. Davis Vue jest zlepiony w całość i nie wiem jak tam jest z dodatkowymi nadajnikami. Natomiast w Davisach PRO możesz mieć osobny nadajnik do wiatromierza oraz dodatkowych czujników temperatury i wilgotności powietrza, temperatury gruntu, wilgotności gruntu, zwilżenia liścia. W sumie konsola może odbierać sygnały z 8 różnych nadajników. Przykładowo u siebie odbieram sygnały tylko z dwóch. Jeden główny ISS i drugi do którego mam wpięte czujniki temperatury i wilgotności gruntu oraz czujnik zwilżenia liścia (lub jak kto woli może być to traktowane jako szybki wykrywacz opadu lub rosy. Ważny element jeżeli chcemy prognozować pojawianie się chorób lub szkodników u roślin ). Gdybym chciał zamontować wiatromierz na dachu wieżowca to także mogę to zrobić bezprzewodowo.

To tak na marginesie tylko.


Cytuj
Porównywanie z danymi meteo ze stacji IMGiW zamontowanej ... nie mam pojęcia gdzie.
Porównujesz dane z DNA KOTLINY do górskiej części Jeleniej Góry na wysokości 554 m n.p.m. Takie porównania nie mają sensu. Gdyby moje dane pokrywały się w danymi z DNA KOTLINY to wywaliłbym tego Oregona na śmietnik.

Robiąc porównanie nie oczekiwałem idealnego pokrycia się danych. Jak już wspomniałem wcześniej wiem co to są różnice topoklimatyczne. Nie chodzi o to żeby były identyczne dane, ale jak na moje oko Tmax masz podejrzanie wysokie. Są teraz dwie możliwości o których wspomniałem wcześniej.
Pierwsza to:
 Błędy wynikające z niewystarczającej skuteczności osłon radiacyjnych

 Druga to lokalny wpływ topografii terenu (pożądane zjawisko w przypadku winnicy).
Przy czym pierwszeństwo ma tu oczywiście pierwsza możliwość. Jeżeli zrobisz dobrą osłonę i dalej będą tmax wyższe to znaczy, że tak działa topografia. Jednak na dzień dzisiejszy mam wątpliwości co do skuteczności osłony.

Cytuj
Raczej zadałby pytanie skąd się wziął ten wzrost na stacji IMGiW w godzinach WSCHODU SŁOŃCA, gdy temperatura powinna być najniższa?!

Taki efekt pojawia się czasem gdy "ruszy się" wiatr w nocy. Wtedy miesza się ciepłe powietrze z wyżej położonych terenów z zimnym powietrzem zalegającym na dnie kotliny powodując przy tym wzrost temperatury powietrza na dnie kotliny.

Tak też było wtedy ponieważ widać, że w momencie wzrostu temperatury mamy do czynienia z wiatrem wschodnim o prędkości około 30km/h.
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12500&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2012&mes=05&day=02&hora=18
Uwaga czas UTC na ogimecie. Na swoich wykresach dodałem +2 godziny.

Cytuj
Łagodna krzywa temperatury winnicy sugeruje raczej ze te dane są OK pod tym względem.

No właśnie przejrzałem trochę historii waszej stacji i wg mnie mogło by być bardziej łagodnie. U mnie przykładowo tak to wygląda.


Uploaded with ImageShack.us

Cytuj
Podaj mi dane GPS klatki METEO w Jeleniej Górze, obejrzę ją, zrobię foto i przeanalizujemy, ciekawi mnie gdzie ją ustawili.



Uploaded with ImageShack.us

Cytuj
Ponieważ mam już tam prąd w tej altance to myślę nad wentylowaną osłoną, z wentylatorem umieszczonym nad czujnikiem.

Słuszna decyzja.

Cytuj
Gdzie mogę pobierać dane meteo z Jeleniej Góry z IMGiW?

http://www.ogimet.com/gsynres.phtml.en

Nr stacji: 12500

http://www.foreca.pl/Poland/Jelenia_Gora
Aktualizacja danych co godzinę.
W momencie pisania postu:

Aktualne warunki
+8 °C
W 4 m/s
Pochmurnie
Temp. odczuwalna: +6°
Ciśnienie: 1028.7 hPa
Punkt rosy: 0°
Wilgotność: 56.1%
Widoczność: 40 km


Wschód słońca: 05:09
Zachód słońca: 20:37
Na dzień 13/05 15:00
Miejsce obserwacji: Jelenia Gora

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Maja, 2012, 16:46:18 »
Dzięki serdecznie, widzę że od Ciebie sporo się mogę nauczyć.
Mam pewien fajny pomysł.  Mam teraz drugi zestaw Oregon WMRS 200 i po zbudowaniu klatki dla czujnika temperatury obok obecnego podłączę drugi czujnik. Będę miał dobre porównanie tego o ile poprawi się odczyt temperatury w specyficznych warunkach atmosferycznych (np. podczas opadu deszczu czy porannej rosy która jest bardzo częsta na tym terenie).
Porównanie takie będzie fajnym przykładem tego jak dobra klatka poprawia jakość pomiarów.
Oczywiście upublicznię te dane i zrobię jakiś mały artykuł na podstawie tego "eksperymentu".
Mam nadzieję że pomożesz mi przy tej analizie :-)

Zastawiam się tylko nad tym jak ładnie to spiąć z całym systemem aby zadymy nie wprowadzać, być może nazwę ten czujnik jakoś inaczej i będę osobno logował jego pomiary. Baza Oregon WMRS 200 pozwala na odbiór z 10 czujników na raz, więc nie ma chyba problemu z podłączeniem kolejnego.

Taki test pozwoli mi ocenić wiarygodność danych zebranych do tej pory, być może nawet dokonanie korekt na podstawie różnic danych zebranych z dwóch czujników poprzez interpolację tych danych.

A może jednak dane z obecnego czujnika będą dosyć wiarygodne? :-)

PS. Jak się na tym forum oznacza "podziękowania"? Widzę z boku taką opcję ale nie wiem jak np. Tobie kliknąć "podziękowania".
« Ostatnia zmiana: 13 Maja, 2012, 16:48:27 wysłana przez Tomy M. »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Maja, 2012, 11:37:45 »
Marcin D. U ciebie też jest skok ale o 21 na tym wykresie co sugeruje chyba że na kilka minut się zachmurzyło, bo wiatr zmienił kierunek, albo tez w zależności od wiatru Masz trochę różnicy jeszcze. Ja muszę sobie porządną osłonę zrobić bo rano zawyża o 2 stopnie podczas wschodu słońca. U mnie tez takie zjawisko było na stacji ale w zimie tak jak na tej z IMGW. Miałem skok o 4 stopnie w nocy bo wiatr się ruszył i też taka górka na wykresie. Jestem ciekaw czy na moja stację ma wpływ promieniowanie rozproszone, bo dzis w Lublinie 13 o 11, u mnie 14 o 11:10, czy to może różnica z wolniejszego nagrzewania klatki i 10 minut różnicy czasu? A może to różnice w terenie także i szybkość nagrzewania w danym miejscu? Na innych stacjach nawet w stosunku do mojej jest spora różnica.w grę też mogłaby wchodzić różnica w zachmurzeniu bo dziś jest małe zachmurzenie o 11.

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Maja, 2012, 07:57:26 »
Tomy M.

Pomogę w miarę możliwości.

Mati

Cytuj
U ciebie też jest skok ale o 21 na tym wykresie co sugeruje chyba że na kilka minut się zachmurzyło, bo wiatr zmienił kierunek, albo tez w zależności od wiatru Masz trochę różnicy jeszcze.

Wiatr zmienił się na SW i podniósł nieco temperaturę powietrza. Wg mnie jest to związane z tym, że zabudowę miejską (wyżej położoną)  mam właśnie od południowego zachodu a od wschodu mam łąkę (dolina). Chwilowa zmiana kierunku prawdopodobnie zaburzyła gwałtowny spadek temperatury powietrza jaki dokonuje się na łące w dolinie. Podobny efekt jak ten z Jeleniej Góry tylko na bardzo małą skalę. Przywiało nieco ciepła od strony wyżej położonej zabudowy miejskiej. Później znowu zaczęło wiać od łąki i wróciło wszystko do normy.

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Maja, 2012, 11:57:15 »
Wczoraj czyli 19 maja 2012 ponownie wystąpiło zjawisko "cofki ciepłego powietrza" z dna Kotliny Jeleniogórskiej w stronę górskich miejscowości i dzielnic Jeleniej Góry.
To zjawisko pierwszy raz obserwowałem w tak mocnym wydaniu.
W Jeleniej Górze przy lotnisku aeroklubu gdzie znajduje się klatka meteo IMIGW temperatura maksymalna wyniosła 17,1C, tymczasem w stacji meteo Pierwszej Winnicy Karkonoskiej temperatura maksymalna wyniosła  23,5 °C  i szczyt ten osiągnęła o godzinie 18:00 !!!

Proszę spojrzeć na ciekawy wykres:


Widać bardzo mocny wzrost temperatury około godziny 10:30 (czas na wunderground jest nieprawidłowy trzeba dodać do niego 1 godzinę) natychmiast po zmianie kierunku wiatru z Południowego na Północny. Efekt dogrzewania Jagniątkowa przez kotlinę jeleniogórską jest niesamowity, całą Kotlina działa jak bateria słoneczna i dostarcza ciepło do Jagniątkowa.

Trzeba dodać że w nocy z 18 na 19 maja temperatura w Jeleniej Górze spadłą do 1,7C natomiast w Jagniątkowie na wysokości 554m nie spadła poniżej 4,4C.  Dowodzi to istnieniu zjawiska nie opisanego do tej pory w profesjonalnych pracach meteorologicznych w tym rejonie. Dużo się pisze o zjawiskach fenowych w Karkonoszach natomiast nikt ani słowem nie wspomniał o zjawisku które opisuję.

Mam pytanie, w jaki sposób robisz takie porównania?

i skąd masz dokładne dane godzinowe z tej stacji w Jeleniej Górze?

« Ostatnia zmiana: 20 Maja, 2012, 12:08:01 wysłana przez Tomy M. »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Maja, 2012, 18:33:06 »
Dlaczego do godziny na wunderground.com mam dodawać godzinę, skoro czas zgadza się z zegarkiem? Dana z 17 jest zapisywana u mnie o 17 na wykresie.

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Maja, 2012, 18:51:21 »
Już jest chyba OK. Wcześniej nie miałem ustawionej prawidłowo strefy czasowej (nie zauważyłem że serwis nie robi tego samodzielnie). Więc na wyżej pokazanym serwisie jest nieprawidłowy czas GMT, a nie -1 GMT (zrzut zrobiłem przed przestawieniem)

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Maja, 2012, 17:57:26 »
Ja miałem niezły problem ze stacją po zmianie czasu DCF i tak ustawiał się w tryb czasu z godziną wcześniej przez co przez godzinę stacja by nie zapisywała do pamięci danych, i źle wysyłała, myślałem by wyłączyć DCF,ale po chwili mnie olśniło, zmieniłem ręcznie strefę czasową i DCF się poprawnie zaktualizował a nie godzinę wstecz cofając mi czas do tyłu o godzinę.

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Maja, 2012, 18:50:44 »
Cytuj
Wczoraj czyli 19 maja 2012 ponownie wystąpiło zjawisko "cofki ciepłego powietrza" z dna Kotliny Jeleniogórskiej w stronę górskich miejscowości i dzielnic Jeleniej Góry.
Cytuj
W Jeleniej Górze przy lotnisku aeroklubu gdzie znajduje się klatka meteo IMIGW temperatura maksymalna wyniosła 17,1C, tymczasem w stacji meteo Pierwszej Winnicy Karkonoskiej temperatura maksymalna wyniosła  23,5 °C  i szczyt ten osiągnęła o godzinie 18:00 !!!

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12500&ndays=30&ano=2012&mes=05&day=21&hora=18&ord=REV&Send=Send

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12500&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2012&mes=05&day=19&hora=18

http://www.ogimet.com/cgi-bin/decomet?ind=12500&ano=2012&mes=05&day=19&hora=18&min=00&single=yes&lang=en

Tego dnia tmax w Jeleniej Górze wyniosła 21.6C

Cytuj
Mam pytanie, w jaki sposób robisz takie porównania?
Kopiuje dane do arkusza kalkulacyjnego i generuje wykres.

Cytuj
i skąd masz dokładne dane godzinowe z tej stacji w Jeleniej Górze?
Z ogimetu. Musisz kliknąć na datę wtedy wyświetli się godzinowo.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Maja, 2012, 18:43:00 »
Pokusiłem się o małe zestawienie wyników pomiarów maksymalnej dobowej temperatury dla miesiąca Maj (od 1 do 25 dnia) ze stacji Jejkowice oraz posterunku IMGW (nr 12540) znajdującego się na południe od Raciborza. W linii prostej stacje dzieli dystans 21 km. Dane ze stacji Racibórz zaczerpnięto ze strony www.ogimet.com.



Porównując dane zawarte w tabeli widać, że stacje rejestrują praktycznie te same wartości. Odchylenia większe niż 1 st. C wystąpiły tylko dwukrotnie, tj. 2 i 12 maja, kiedy to stacja Jejkowice zanotowała wyższe temperatury maksymalne. Sytuacja z 12 maja jest o tyle ciekawa, że najwyższą wartość temp. osiągnięto w godzinach nocnych. Wystąpiło tu zjawisko opisywane przeze mnie wcześniej, tj. wolniejsze obniżanie się temp. w stacji Jejkowice z racji umiejscowienia czujnika temperatury na wys. ok. 10 metrów n.p.g. Stąd też po północy w stacji Jejkowice było cieplej niż w stacji Racibórz, a były to jednocześnie najcieplejsze godziny doby. Jak widać umiejscowienie czujnika na dachu nie wpływa w wyraźny sposób na przekłamania pomiaru temperatury zewnętrznej. Duże znaczenie ma zastosowanie (w mojej opinii dość dobrej) osłony radiacyjnej innej niż oryginalnie dołączonej do czujnika. Średnia temp. obliczona dla stacji Jejkowice i stacji Racibórz wynosi odpowiednio 21,10 i 21,03 st. C. Zatem jeśli ktoś nie ma innej możliwości, jak tylko montaż na dachu, to przy odpowiednim zabezpieczeniu czujnika temperatury można uzyskać miarodajne wyniki pomiarów.