Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: HP 1001 odległość czujników od stacji  (Przeczytany 1852 razy)

Offline Jaculo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP 1001
HP 1001 odległość czujników od stacji
« dnia: 31 Października, 2017, 09:48:51 »
Jako że to mój pierwszy wpis - post, na początek chce wszystkich serdecznie powitać - i ostrzec że jako nowy tutaj, pozawracam wam trochę wasze (jak czytam) bardo mądre głowy :)
Otóż za kilka dni będę instalował w/w stacje.
Stacja będzie w Warszawie,  na pewno na 10 piętrze budynku, w moim mieszkaniu, a czujniki na dachu przeciwległego budynku oddalonego jakies 60m. na przeciwko - ale dach jest nad 20 piętrem - Czy takie wysokości mogą być?
Druga opcja to stacja tak jak wyżej, a czujniki na dachu mojego budynku.. w linii okna ale też będzie to dwudzieste piętro..
Trzecia opcja to 30 metrów od okna, na przeciwko, na słupie monitoringu (4m. wys)
Czwarta opcja, dla czujników - zapewne najgorsza to duży narożny balkon mojego mieszkania na 10 pietrze....
Proszę o rade.......
 Proszę też mi powiedzieć w jaki sposób dowiem sie że stacja nie odbiera sygnałów od czujnika bo sa od siebie już za daleko.. Zakładając że zarejetruję stacje na WU. Czy stacja ma jakiś wskaźnik połączenia lub jego braku z czujnikami.?

To na tę  chwilę tyle - z góry dziękuję za rzetelne odpowiedzi..

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

HP 1001 odległość czujników od stacji
« dnia: 31 Października, 2017, 09:48:51 »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: HP 1001 odległość czujników od stacji
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Października, 2017, 12:41:07 »
Brak komunikacji stacji z czujnikiem poznasz chociażby po tym, że w miejscu, w którym znajdują się parametry odczytane przez czujnik będą widoczne same "---".
Moim zdaniem z opcji, które podałeś to najbardziej kompromisowa będzie ta trzecia. Pierwsza i druga zapewnią dobry pomiar ilości opadów, prędkości i kierunku wiatru, natomiast jeśli chodzi o temperaturę to zależy czym pokryty jest dach. No i temperaturę powinno się mierzyć na 2m a nie na 60 :) Dochodzi też duże ryzyko braku zasięgu, szczególnie w opcji nr 2.
Trzecia opcja to dobry pomiar temperatury i opadów. Od otoczenia zależy jak to będzie z wiatrem, ale przynajmniej zasięg masz zapewniony. Musisz pomyśleć na jakim pomiarze najbardziej ci zależy, bo w przypadku tego typu czujników zawsze trzeba z czegoś rezygnować na rzecz rzetelności innych pomiarów.
Czwarta opcja - nie ma sensu :)
« Ostatnia zmiana: 31 Października, 2017, 12:42:39 wysłana przez karasek38 »

Offline Jaculo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP 1001
Odp: HP 1001 odległość czujników od stacji
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Października, 2017, 13:07:31 »
Bardzo dziękuję Ci kolego za odpowiedź. Tak jak mówisz, że zawsze z czegoś trzeba zrezygnować. Dla mnie najistotniejsza jest zima.. Zajmuje się min: odśnieżaniem, więc najmniej istotne będą opady - a najważniejsza temperatura... wiatr... i wilgotność...??  Też ta opcja na słupie mi najbardziej pasuje, a jeśli to nie wypali to wtedy zainstaluje na budynku na przeciwko... Dach jest tam kryty papą, ale zimą to niema znaczenia..
Nad nim do wys. 3 m. są instalacje antenowe więc na jednym z jej masztów chciałem zamocować - tak że fizycznie widziałbym stacje z okna.. Przez lornetkę widziałbym czy się kręci...
Jeszcze jedno pytanie - czy stacje można zalogować na WU, fizycznie jeszcze jej nie mając? czy lepiej poczekać.. złożyć, sprawdzić czy działa i ustawić - a rejestracje zostawić na koniec...? i drugie... czy ta stacja mam menu na wyświetlaczu po Polsku..?? bo na Youtube widziałem takową...
Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź.. :) 
   

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: HP 1001 odległość czujników od stacji
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Października, 2017, 21:16:44 »
(...) Trzecia opcja to 30 metrów od okna, na przeciwko, na słupie monitoringu (4m. wys) (...)

Tak jak napisał @karasek38 - opcja trzecia jest najbardziej optymalna jeśli chodzi o wzajemną odległość transmiter/konsola czyli o siłę sygnału radiowego pomiędzy konsolą a transmiterem WH24.

(...) Dla mnie (...) najważniejsza temperatura... wiatr... i wilgotność (...)

Dokonując pomiarów dla celów jak piszesz - interesują Cię pewnie warunki bardziej przy ziemi a nie na wysokości ponad 70 m. Na tej wysokości występują zupełnie odmienne warunki atmosferyczne niż na przy ziemi czy na wysokości 4 m npg. W szczególności te trzy parametry które są dla Ciebie tak istotne będa bardzo mocno odbiegać od tych przy ziemi.
Dla potwierdzenia poobserwuj pomiary z moich dwóch stacji (patrz stopka posta) HP1001 i jej siostry WH2600 - obie mają ten sam typ transmitera WH24(A). Transmiter od WH2600 wisi 9m npg a HP1001 3m npg. Oba są z sobą skalibrowane. Zobacz na grafach WU jak duże różnice w pomiarach występują z uwagi na wysokości na jakich wiszą. Środowisko atmosferyczne nie jest jednorodne - niestety.

(...)czy ta stacja mam menu na wyświetlaczu po Polsku..?? bo na Youtube widziałem takową (...)

Jeżeli kupisz oryginalną stację od polskiego dystrybutora to menu będzie w języku angielskim. Ale na tym forum w wątku_kliknij user HP1001 oferuje spolszczoną wersję - zanim to zrobisz skontaktuj się jednak z autorem tej modyfikacji. Dlaczego ? Dlatego ponieważ biblioteki .dll dotyczą spolszczenia ale plik .exe jaki oferuje to chyba modyfikacja wyglądu konsoli - a nie wiem czy chcesz zmieniać wygląd konsoli.
 
« Ostatnia zmiana: 31 Października, 2017, 21:24:19 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: HP 1001 odległość czujników od stacji
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Października, 2017, 21:39:25 »
Jeszcze jedno pytanie - czy stacje można zalogować na WU, fizycznie jeszcze jej nie mając? czy lepiej poczekać.. złożyć, sprawdzić czy działa i ustawić - a rejestracje zostawić na koniec...?

Ten proces logowania jak napisałeś tak faktycznie nazywa się założeniem swojego Konta/Profilu na WU. Zakładanie Konta/Profilu i proces rejestrowania stacji są od siebie niezależne. Na jednym Koncie/Profilu możesz użytkować wiele stacji. Tak więc możesz już zakładać Konto - zanim nabędziesz stację.

Proponuję poniższą krótką instrukcję:   ;)

Proces  - w trzech krokach: założenie konta na WU --->  rejestracja stacji na WU poprzez konto WU ---> konfiguracja konsoli stacji

« Ostatnia zmiana: 31 Października, 2017, 21:49:57 wysłana przez Rychu_Świbno »