Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Sygnał DCF a mróz  (Przeczytany 5941 razy)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Sygnał DCF a mróz
« dnia: 21 Stycznia, 2014, 09:37:16 »
 Otóż od 2- 3 dni odkąd w moim regionie temperatura spada do -13/-14`C w dzień nie wzrasta do -9`C. i wieje  silny wiatr w porywach do 70 km/h ( odczuwalna na poziomie ( -25/ -30`C ), sygnał DCF przestał być odbierany przez stacje. Trochę się tym niepokoje gdyż na dworze jest bardzo zimno ( głównie przez wiatr ) czy czasem czujnik nie popsuł się ? ktoś miał kiedyś takie problemy

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Sygnał DCF a mróz
« dnia: 21 Stycznia, 2014, 09:37:16 »

Offline ridan

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Stycznia, 2014, 23:04:39 »
Podpinam się pod temat. Również zauważyłem u siebie taki objaw, z tym że także potrafi na parę godzin zerwać komunikację z czujnikiem. Miał tak ktoś jeszcze?

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia, 2014, 13:35:38 »
Cytat: Propagacja sygnału DCF77
Energia wypromieniowywana przez nadajnik sygnału, rozchodzi się jako fala przyziemna i jonosferyczna. Do modelowania rozchodzenia się fali jonosferycznej można użyć modelu falowodowego lub modelu refleksyjnego. W obu tych modelach fala rozchodzi się (lub odbija pomiędzy) powierzchnią ziemi i warstwą D jonosfery. Odległość między nimi wynosi za dnia ok. 70 km, nocą ok 90 km. Natężenie fali przyziemnej jest większe od natężenia fali jonosferycznej w promieniu do ok. 600 km od nadajnika (zimą) i do ok. 1050 km (latem). Biorąc to pod uwagę należy pamiętać, że w miejscu odbioru sygnału obie fale ulegają nałożeniu i w szczególnych przypadkach mogą się one wzmacniać lub znosić. Dodatkowo na skutek zmian w jonosferze zachodzi zjawisko "pływania fazy" fali jonosferycznej na skutek czego okresy wzmocnienia i osłabienia natężenia sygnału w danym miejscu odbioru zmieniają się w cyklach kilkunastominutowych (ok. 15 min). Wystarcza to zazwyczaj do odebrania pełnej informacji.[...]Ze względu na to, że sygnał DCF77 nadawany jest na fali ultradługiej jest on wrażliwy na pewnego rodzaju zakłócenia. Ich źródłem mogą być urządzenia elektroniczne takie jak komputery, monitory, telewizory (z reguły odległość od nich powinna być większa niż 2m), anteny nadawcze, silniki szczotkowe (minimalna odległość zależy od poziomu emitowanych zakłóceń). Dodatkowo okresowe zakłócenia mogą powodować np. fronty atmosferyczne lub burze przechodzące w pobliżu, wschody słońca.

Cytat powyższy zaczerpnąłem z topicu http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=495.msg2992#msg2992

Jak wynika z tego opracowania, osłabienie czy zanik sygnału może być spowodowany różnymi przyczynami. Nie ma tam co prawda mowy o niskich temperaturach ale niewykluczone, że i one mogą tu mieć jakiś negatywny wpływ. Ze swojej strony mogę napisać, że u mnie odbiór jest bez zastrzeżeń  :)

Offline ridan

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Stycznia, 2014, 12:23:59 »
A czy możliwa jest sytuacja, w której stacja pokazuje, że odbiera sygnał DCF a nie mam połączenia z czujnikami ?

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Stycznia, 2014, 13:37:41 »
Jasne, przecież to dwa niezależne tory radiowe o innej częstotliwości.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Stycznia, 2014, 17:05:18 »
W stacjach typu WHx080 czujnik zewnętrzny odbiera sygnał DCF, a stacja komunikuje się z czujnikiem na 868MHz lub 433MHz. Prawdopodobnie do "ramki (pakietu) danych pogodowych" z czujnika, dołączany jest (co jakiś czas) sygnał synchronizujący DCF i całość leci do bazy/konsoli.
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia, 2014, 17:16:58 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lutego, 2014, 14:22:23 »
 Jakieś dwa tygodnie temu czujnik schowałem do domu, mimo temperatury powyżej +15`C, DCF  nadal nie działa.

 Stacje wyłączyłem

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Kwietnia, 2014, 10:49:48 »
  Przedwczoraj włączyłem stacje, zegar  DCF nadal się nie włączał jednak po kilku godzinach ku mojej uciesze nawiązał połączenie.

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Sygnał DCF a mróz
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Kwietnia, 2014, 21:19:19 »
Sygnał najlepiej jest odbierany w nocy ma najmniej zakłóceń;)  Pozdro
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia, 2014, 21:21:30 wysłana przez miniomax »