Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047  (Przeczytany 5256 razy)

Offline Ole

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Abatronic 02 047
Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« dnia: 21 Lipca, 2014, 18:17:18 »
Witam! Wiem że ten wątek był już poruszany w kilku miejscach lecz te wpisy były kilka lat temu. Mam wiatromierz na szczycie rurki od anteny a termometr na samym dole tej rurki od strony wschodniej więc przez kilka godzin świeci na ten czujnik słońce plus co gorsza oddziaływuje również rozgrzana dachówka.Chciałbym się więc dowiedzieć co zrobić by przedłużyć przewód od wiatromierza do 15-20 metrów, tak aby sprowadzić ten czujnik "na ziemię"i czy to przedłużenie wpłynie na jakość pomiarów bo w tych poprzednich watkach było w tym temacie małe zamieszanie. Nie mam jakiś wielkich zdolności manualnych więc czy istnieje w razie czego alternatywa w postaci zakupu oryginalnego, dłuższego przewodu a jak tak to gdzie go można dostać i przede wszystkim jaki to miałby być najlepiej przewód. Na koniec jeszcze jedno dodatkowe pytanie,  czy ta osłona dołączona do czujnika nie powoduję że w cieniu termometr notuje wyższe temperatury niż wtedy gdy byłby sam termometr? Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« dnia: 21 Lipca, 2014, 18:17:18 »

Offline pernaczy

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Otrzymał podziękowań: 17
  • Płeć: Mężczyzna
    • NIESIOŁOWICE NA KASZUBACH-pogoda online
  • Typ stacji: WH 2080, TFA Spring, Oregon AWS888N
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipca, 2014, 10:16:40 »
Co do przedłużenia przewodu to już od 3 lat eksploatuję stację ws 0101 (wh 2080), która ma wiatromierz identyczny. Trzeba zakupić przewód telefoniczny odpowiedniej długości zakończony z obu stron wtyczkami RJ45 oraz mufkę (ja mam porcelitową ale są różne) która pozwoli połączyć dwa przewody zakończone wtykiem RJ45. Na wszelki wypadek całą mufkę (po włożeniu do niej końcówek) zaizolowałem taśmą izolacyjną. Działa. Na początku testowałem działanie wiatromierza z przedłużeniem przewodu i bez przedłużenia. Nie zauważyłem różnic we wskazaniach.
Piotr



Dzień w którym się czegoś nauczyłem nie jest dniem straconym.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipca, 2014, 07:56:52 »
Nawet jeśli miałyby wyniki się różnić lekko to i tak lepsze niż błędny pomiar temperatury. Chyba przy przedłużeniu do 40m przewodu nie przekłamuje, ale za to zwiększa się ryzyko wyindukowania niebezpiecznego napięcia podczas bliskiego uderzenia pioruna mogącego czujniki uszkodzić.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lipca, 2014, 18:14:25 »
Samo przedłużenie przewodów to nie problem - ja zrobiłem to zwykłą skrętką - 2 pary żył na wiatromierz, 1 para na deszczomierz (1 para pozostała wolna) oraz zwykłymi przejściówkami do 4-żyłowych złączek telefonicznych typu RJ11 (nie potrzeba RJ45). Cały klops polega na odpowiednim zabezpieczeniu połączeń przed warunkami atmosferycznymi. U mnie pierwsza próba zakończyła się kompletną porażką - do środka przejściówek dostała się woda i wiatromierz przysyłał zupełnie niepoprawne pomiary. Następnego dnia przejściówki schowałem w plastikowe osłonki - całość dokładnie 2 razy zaizolowałem taśmą, a połączenie schowałem pod krawędzią dachu, tak by z obu stron kable lekko zwisały poniżej połączenia (w przeciwnym przypadku mogłaby po nich spływać woda i dostać się do złączek). Ważne jest również by złączki RJ11 dobrze zacisnąć, najlepiej zaciskarką, a jeśli się jej nie ma to ew. kombinerkami (byle nie za mocno, bo piny w gniazdku mogą się nie stykać).
Co do osłony to sprawuje się nieźle o ile nie jest narażona na bezpośrednie Słońce, ale cieniu przy lekko pochmurnym niebie też może trochę zawyżać (o kilka dziesiątych stopnia), dzięki promieniowaniu rozproszonemu.

Offline pernaczy

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Otrzymał podziękowań: 17
  • Płeć: Mężczyzna
    • NIESIOŁOWICE NA KASZUBACH-pogoda online
  • Typ stacji: WH 2080, TFA Spring, Oregon AWS888N
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lipca, 2014, 19:13:36 »
Przepraszam za pomyłkę. Chodziło mi oczywiście o wtyki RJ11
Piotr



Dzień w którym się czegoś nauczyłem nie jest dniem straconym.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Offline Ole

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Abatronic 02 047
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Sierpnia, 2014, 12:44:36 »
Przedłużyłem przewód do anemometru, kilka dni pomiary były ok, przed chwilą zaczął padać deszcz no i niestety do zaizolowanej mufki dostała się chyba wilgoć po temperatura zaczęła skakać od 17 do 20 stopni a potem od -32 do 13, a  wiatr mimo że wiatrak cały czas lekko się obracał raz pokazywał poryw np. 3,5 km, a po chwili 0,0. Jak najlepiej zabezpieczyć tą mufkę przed wilgocią oraz jak stwierdzić czy pomiary prędkości wiatru nie są zaniżane?

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Sierpnia, 2014, 22:20:49 »
... Jak najlepiej zabezpieczyć tą mufkę przed wilgocią oraz jak stwierdzić czy pomiary prędkości wiatru nie są zaniżane?
Najlepiej odciąć wtyczki, polutować przewody i dobrze zaizolować np. rurką termokurczliwą ale taką z klejem - to taka wersja z dodatkowym wypełnieniem rozpuszczającym się w temperaturze i zalewającym szczelnie wnętrze rurki.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sierpnia, 2014, 15:00:07 »
U mnie i tak jakimś cudem dostała się woda i na przewodzie osadziło się 17kg lodu i go przerwało w zimie akurat jak byy najsilniejsze wiatry, taki pech.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Przedłużenie przewodu do anemometru Abatronic 02 047
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Listopada, 2014, 10:47:24 »
Ja posiadam stację WH2080 (Conrad WS-0101) i zaryzykowałem przedłużenie przewodów do deszczomierza i wiatromierza nie za pomocą skrętki bądź też mufki, ale poprzez bezpośrednią ingerencję w układy w środku wiatrowskazu i deszczomierza. Wylutowałem kabel oryginalny i zakupiłem 2x 25m kabla telefonicznego 4-ro żyłowego i oczywiście wtyki RJ11. Zmiana tego kabla jeśli chodzi o wiatrowskaz była katorgą, ponieważ do układu wchodzą 4 żyły, które są na układzie bardzo blisko siebie przylutowane i założenie nowych jest ciężką sprawą (brakuje rąk do przytrzymania tego małego układu podczas lutowania :P ) Z deszczomierzem sprawa jest prostsza, bo do niego wystarczą 2 żyły. Jednak wydaje mi się że ryzyko się opłaciło. Póki co testuje nowe kable, ale wskazania prędkości i kierunku wiatru są zadowalające. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie gdyż nie ma ryzyka dostania się do środka wody, połączenie jest trwałe, a zależało mi na tym żeby czujnik termo - higro mieć pod ręką na balkonie w razie wymiany baterii. Kabel kupiłem długi, bo mieszkam na 3 piętrze, a anemometr i deszczomierz zamontowane są na dachu budynku. Deszczomierz postawiłem na dachu, bo nie chciałem mieć błędnie nabijanego deszczu przy mocnych porywach wiatru.  Nie trzeba szukać jakichś specjalnych kabli do tego. Zwykły kabel telefoniczny 4-ro żyłowy (linki) nadaje się do tego rodzaju usprawnienia. Do deszczomierza nie trzeba kupować specjalnie dwużyłowego. Wystarczy 2 żyły uciąć. Pamiętać tylko należy o odpowiedniej kolejności zakładania wtyku RJ11. Przed demontażem starego kabla najlepiej zapisać sobie kolejność kolorów i taką samą zastosować też przy zaciskaniu wtyku. Tutaj też przyda się zaciskarka. Żadnych przekłamań w odczycie temperatury i innych wskazań na razie nie zauważyłem. Ponadto znalazłem promocję na allegro odnośnie takiego kabla. Gość 25 metrów sprzedaje po 2 zł :) (Dla porównania u mnie w sklepie 1 metr takiego kabla kosztuje 1 zł) Błyskawicznie otrzymałem zakupiony towar. Podaję link do aukcji http://allegro.pl/kabel-przewod-telefoniczny-4-zyly-25m-f-vat-czarny-i4789097379.html Pozdrawiam :)