Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi  (Przeczytany 391191 razy)

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Marca, 2015, 10:45:19 »
Zauważcie że dużo stacji z przerywaną obwódką to są stacje sieci Netatmo.

Te stacje nie mają:

- czujnika wiatru
- czujnika opadu (choć teraz już Netatmo wprowadził taki czujnik ale tylko 15% stacji z sieci netatmo ma taki czujnik.

Stacje Netatmo strasznie ch***** działają w dzień. W słoneczny dzień gdy temperatura dochodzi do 8 stopni one mogą wskazywać 18 albo 20 stopni. Nie ze wszystkimi stacjami Netatmo
tak jest ale niektóre maja bardzo zawyżona temperaturę. Może dlatego tak jest że maja metalowa obudowę, i nie maja "pseudo skrzynki pomiarowej dla czujnika temperatury" jak to maja normalne stacje typu Davis czy nawet nasze hpki maja taką pseudo skrzyneczkę gdzie jest czujnik tempertury .


« Ostatnia zmiana: 10 Marca, 2015, 19:54:30 wysłana przez Parasol »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Marca, 2015, 10:45:19 »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Marca, 2015, 21:29:54 »
Jak się na nie najedzie to widać "Station is missing some wind data" i stąd wynika ta przerywana obwódka.
A inny rodzaj nazewnictwa to prawdopodobnie wynik odrębnego od tradycyjnego protokołu do zakładania profili WU dla tych stacji.

Co do jakości osłony Netatmo to już kiedyś trochę tu o tym pisałem - wygląda na to, że ludzie, którzy je kupują stawiają wyżej lanserski wygląd nad prawidłowość pomiarów. O ile wygląd stacji bazowej jestem w stanie zrozumieć to nie czaję po co ten niepraktyczny dizajn zastosowano także przy czujniku zewnętrznym, który stoi sobie gdzieś za oknem.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Marca, 2015, 21:52:35 »
Jak się na nie najedzie to widać "Station is missing some wind data" i stąd wynika ta przerywana obwódka. (...)

Są też takie PWS w WU które mają pomiar wiatru ale brak pomiaru opadów deszczu i oznakowanie przerywaną linią a komunikat jak powyżej  ;)

W pobliżu mojej lokalizacji "żyje" PWS który ma pomiar wiatru i deszczu a b. często kółeczko zamienia się z ciągłej na przerywaną linię i widnieje taki komunikat jaki cytujesz powyżej. Taki stan można zaobserwować właśnie teraz - ID PWS: IPOMORSK18



Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Marca, 2015, 22:45:47 »
(...)W słoneczny dzień gdy temperatura dochodzi do 8 stopni  (...) niektóre maja bardzo zawyżona temperaturę. Może dlatego tak jest że (...) nie maja "pseudo skrzynki pomiarowej dla czujnika temperatury" jak to maja normalne stacje typu Davis czy nawet nasze hpki maja taką pseudo skrzyneczkę gdzie jest czujnik tempertury .

Wydaje się, że stacje posiadające obudowę taką jak HP 1000, 1003, 1001 - w tym właśnie tak umiejscowioną obudowę termo-higrometru - jak na zdjęciu - zapewniają optymalną wentylację czujnika temperatury.

Przykład z dnia dzisiejszego: dwie sąsiednie, blisko mnie położone PWS:

* ok. godz. 12.00 wykazują  11,5 i 12,0 °C, a u mnie 10°C - czujnik wyeksponowany na słońce - które dzisiaj dosyć przypiekało (pełne usłonecznienie) - nasłonecznienie 500 [W/m2]. Stacja IMGW raportuje 10°C  :)

* ok. godz. 17.00 wykazują 11,9 i 11,4 °C, a u mnie 11,7°C  - słońce w trakcie zachodu + mocne zachmurzenie (brak usłonecznienia), nasłonecznienie zero [W/m2]

Wnioski nasuwają się same - na korzyść dobrej wentylacji termo-higrometru stacji HP 1000, 1001 i 1003 wynikiem czego nie ma błędnych wskazań pomimo bezpośredniej ekspozycji na słońce.
« Ostatnia zmiana: 10 Marca, 2015, 22:52:31 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Marca, 2015, 00:31:25 »
Rychu, na jakiej wysokości wisi Twoja stacja?

Osłona w niej zastosowana zdecydowanie nie jest optymalna, ale mimo swoich skrmnych rozmiarów daje zadowalające rezultaty.
Kolega Marcin D., który czasami tutaj zagląda, swego czasu zarzucił fajny ranking osłon - wynikało z niego, że b. dobre wyniki daje pasywna osłona Davisa, która notabene była zdecydowanie najtańszą z testowanych - kosztuje ok. 400 zł.  Jednak pewnym warunkiem w jej przypadku było dobrze odsłonięte stanowisko pomiarowe, tak by nawet słaby wiatr nie był w żaden sposób blokowany. Wygląda ona tak:


Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Marca, 2015, 09:42:07 »
Wydaje się, że stacje posiadające obudowę taką jak HP 1000, 1003, 1001 - w tym właśnie tak umiejscowioną obudowę termo-higrometru - jak na zdjęciu - zapewniają optymalną wentylację czujnika temperatury.(...)

(...) mimo swoich skrmnych rozmiarów daje zadowalające rezultaty.(...)

Cel uświęca środki...    :)
« Ostatnia zmiana: 12 Marca, 2015, 09:44:13 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Marca, 2015, 09:48:59 »
(...)ranking osłon - wynikało z niego, że b. dobre wyniki daje pasywna osłona Davisa, (...)

Kiedyś przeglądałem wątek dotyczący osłon... optuję jednak za wersjami kompaktowymi stacji pogodowych...

Offline Artz

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Marca, 2015, 21:55:50 »
Panowie,

na jakiej wysokości najlepiej powiesić naszą stację ?
Nad ziemią pokrytą trawą? Nad dachem domu? Nad kostką brukową?
Czy jest jakaś aplikacja na androida która obsługuje naszą stację? Czy jesteśmy skazani tylko na stronę dostępną przez przeglądarkę?

Pobrałem program WuWeather, nawet się w niej zablokowałem, ale nie widzę danych z mojej stacji, a nawet mojej lokalizacji nie znajduje.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Marca, 2015, 23:16:10 »
(...)na jakiej wysokości najlepiej powiesić naszą stację ?
Nad ziemią pokrytą trawą? Nad dachem domu? Nad kostką brukową?(...)

Mamy stację ze zintegrowanymi czujnikami zewnętrznymi w jednym module. I tu jest kłopot z określeniem dokładnej wysokości. Nie mają tu bowiem zastosowania takie zasady jak czujnik temperatury od północnej strony obiektu ponieważ moduł czujników musi być wyeksponowany na słońce na południową stronę (panel słoneczny do ładowania akumulatorów)  ;) Kłócą się ze sobą zalecenia dotyczące wysokości dla pomiaru wiatru i temperatury.

Wiatr powinno się mierzyć na wysokości 10 m, a wiatromierz powinien być powyżej przeszkód (np sąsiednich budynków). Wiatromierz powinien być również oddalony o 4 wielkości wysokości sąsiedniej przeszkody - od tej przeszkody.  ;)

Ale temperaturę otoczenia powinno się mierzyć na wys. 1,5 do 2 m od gruntu - takie normy obowiązują np w IMGW - i z dala od obiektów nagrzanych energią słoneczną.

Dlatego trzeba wybrać rozwiązanie salomonowe. Wg mnie lepiej wyżej ponieważ nie stracisz wiarygodności trzech pomiarów wiatru (kier i prędkość oraz porywy). Temperatura jak to opisałem w moim post-cie powyżej nie odbiega od pomiarów IMGW pomimo, że moje pomiary są realizowane kilka metrów wyżej od IMGW ;) Temperatura odczuwalna zależna jest właśnie od wiatru. Jeżeli nie będzie on (pomiar wiatru) wiarygodny to i temp. odczuwalna będzie błędna.

Gdy moduł czujników będzie wysoko (np 10 m nad ziemią) - wtedy nie ma znaczenia czy trawa czy kostka.

Ale ważne też są dodatkowe uwarunkowania :

Najlepiej tak usytuować moduł czujników, abyś miał w miarę dostęp do nich:
* wymiana akumulatorów co 2Y
* czyszczenie czujnika nasłonecznienia - co 1Q
* czyszczenie deszczomierza.

Dach to dobry pomysł ponieważ będzie stabilne mocowanie (krótszy maszt) ale nie bezpośrednio nad połacią tylko:
* ok 2m nad kalenicą lub
* wysięgnik odchodzący w bok od elewacji budynku i do niego mocowany maszt a stacja ok. 1 m nad kalenicą. - tak aby stacja nie była nad połacią ale jednocześnie przewyższała wysokość kalenicy,

W przeciwnym razie pomiary będą błędne z powodu:
* dach grzeje
* dach dwuspadowy spowoduje zakłócenia w przepływie powietrza - odbicia prądów będą celowały w wiatromierz

Maszt mocowany w gruncie musi mieć odciągi. W sprzedaży są takie teleskopowe (rozciągane) takie jak stosują krótkofalowcy. Ale nie polecam ponieważ deszczomierz jest wrażliwy na chybotania modułu czujników zewnętrznych pod wpływem wiatru i wtedy bez deszczu deszczomierz może wskazywać opady. ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Marca, 2015, 01:46:09 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Marca, 2015, 23:58:38 »
(...)Czy jest jakaś aplikacja na androida która obsługuje naszą stację? (...)Pobrałem program WuWeather,(...), ale nie widzę danych z mojej stacji, a nawet mojej lokalizacji nie znajduje.

Wszystkich danych_takich jak na wunderground to tam nie zobaczysz.

Pracuję na WUWeather na Androidzie - widzę Twoją stację  ;)
Zauważyłem, że App na Androidzie dobrze "chodzi" gdy połączenie z siecią jest już jakiś czas aktywne  ;)
Swoją stację musisz "zakotwiczyć" (opcja select), wtedy App-ka będzie zgłaszała się na niej a nie np na sąsiedniej...
« Ostatnia zmiana: 13 Marca, 2015, 01:55:32 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Marca, 2015, 00:26:55 »
(...)Czy jest jakaś aplikacja na androida która obsługuje naszą stację? (...)Pobrałem program WuWeather,(...)

Oprócz WU Weather jest jeszcze WU Weather ACG - bardzo szybka !!!  Prezentuje bieżące warunki i wczorajsze (kpl), pułap chmur w tym dane astronomiczne (wsch-zach słońca i księżyca, fazy księżyca )oraz prognozy na 11 dni - w formie graficzno-opisowej (bardzo czytelne).

Dodatkowo komunikaty METAR i pare innych gadżetów.  ;)

App-ka w języku PL i EN. Wpisujesz miejscowość i masz asap dane jak wyżej.

Pracuję na niej - świetna rzecz - polecam  :)


Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Marca, 2015, 12:51:23 »
Kontynuując temat App dla Androida i wgląd do naszej stacji PWS poprzez WU Weather ACG i nie tylko ACG - dla tych których nie interesują tylko prognozy wg METAR ale chcą więcej.

Jeden ze sposobów wejścia do kokpitu PWS i śledzenia danych jak np w IE na laptopie:

1. uruchom WU Weather ACG – jak powyższy post – jeżeli masz tu za mało danych to:
2. Wpisz ID swojej stacji w polu wyszukiwania
3. wybierz www.wund.com

lub z pominięciem WU Weather ACG poprzez przeglądarkę Androida wejdź do www.wund.com

4. wybierz region ->Europa
5. wybierz kraj ->Polska
6. wybierz najbliższe siebie miasto -> otrzymujesz warunki i prognozę wg najbliższego AirPort
7. wybierz full site
8. wybierz change station -> swoją PWS z listy lub z wundermap - na liście masz te PWS które aktualnie widzisz na mapie – jak w IE lub FireFox n laptopie
9. jesteś w kokpicie swojej PWS – widok w systemie RapidFire

Masz tutaj wszystko to co w laptopie poprzez  IE lub FireFox czy Chrome włącznie z tabelami

Powyższy sposób dochodzenia do celu można dowolnie modyfikować.    ;)

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Marca, 2015, 13:03:46 »
Kiedyś przeglądałem wątek dotyczący osłon... optuję jednak za wersjami kompaktowymi stacji pogodowych...
A właśnie ja wręcz przeciwnie. Chcę mieć wszystko oddzielnie. Aktualnie u mnie:
Czujnik wiatru 11m nad ziemią /dawniej do grudnia 2012 10m
Czujnik temperatury - 2m nad ziemią
Czujnik opadów - 3m nad ziemią (bo na 1m miałbym narażony na działanie zwierząt znajdujących się w moim ogródku i ich ingerencję w jego działanie :)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Marca, 2015, 19:11:32 »
A właśnie ja wręcz przeciwnie. Chcę mieć wszystko oddzielnie. Aktualnie u mnie:
Czujnik wiatru 11m nad ziemią /dawniej do grudnia 2012 10m(...)

... wzorcowe wysokości  ;)

... a ja biorę kompakt HP 1001 pod pachę i wieszam asap w innym miejscu - tylko cztery nakrętki luzuję  ;)

PS: zauważyłeś jakieś zmiany w pomiarach po zwiększeniu wysokości o 1m ?

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Marca, 2015, 19:29:26 »
Pomiary raczej bez zmian, ale musiałbym dwa identyczne wiatromierze montować na 10 i 11m by porównać, choć muszę jeszcze podnieść ale nie chce, bo już nic to nie da. Trochę wariuje przy wietrze zachodnim wpływ drzewa około 10m dalej na zachód, a tak ok. Mimo dokładności stacji pomiary temperatury wzorcowe praktycznie. Identyczne z danymi ogimet ze stacji Radawiec. Oczywiście różnica jest tylko w opadach, ale to normalne, bo inne lokalizacja.