Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru  (Przeczytany 7242 razy)

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« dnia: 07 Grudnia, 2013, 14:15:42 »
Witam,

Interesuje mnie stacja pogodowa, która pokaże mi następujące wielkości:

- temperatura zewnętrzna + wilgotność

- temperatura wewnętrzna + wilgotność

Chcę mierzyć temperaturę w 3 pokojach oraz temperature na zewnątrz.

Do tych celów zakupiłem stację OREGON RAR501 która ma 3 czujniki i pokazuje na stacji bazowej temperaturę z 4 czujników. Wszystko by było ok gdyby nie fakt, że czujnik zewnętrzny gubi mi zasięg z bazą. Czujnik zewnętrzny mam na ścianie północnej a bazę na ścianie południowej ( czyli drugi koniec mieszkania + kondygnacja. Niestety przez ściany sygnał słabo przechodzi i w większości baza oregon nie pokazuje mi  z czujnika zewnętrznego.

Dodatkowo brakuje mi na stacji np godziny i daty (data w mniejszym stopniu ale godzina musi być.

Czy drodzy użytkownicy możecie polecić jakąś stacje która spełni moje oczekiwania budżet to max 300-400zł wraz z czujnikami.

Nie potrzebuję pomiaru opadów kierunku i siły wiatru.

Zależny mi natomiast by na dodatkowych czujnikach były wyświetlacze, które wskażą mi również temperaturę i wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.

Proszę Was o doradztwo :)


Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« dnia: 07 Grudnia, 2013, 14:15:42 »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Grudnia, 2013, 15:46:15 »
[...]
Do tych celów zakupiłem stację OREGON RAR501 która ma 3 czujniki i pokazuje na stacji bazowej temperaturę z 4 czujników. Wszystko by było ok gdyby nie fakt, że czujnik zewnętrzny gubi mi zasięg z bazą. Czujnik zewnętrzny mam na ścianie północnej a bazę na ścianie południowej ( czyli drugi koniec mieszkania + kondygnacja. Niestety przez ściany sygnał słabo przechodzi i w większości baza oregon nie pokazuje mi  z czujnika zewnętrznego.

Skoro stacja bazowa nie odbiera sygnału z czujnika, to czy nie można jej przenieść gdzieś bliżej, tak żeby sygnał docierał? Nic nie piszesz, czy robiłeś jakieś próby z tym związane. Poza tym jeśli kupisz coś nowego, to nie znaczy, że kłopot z poprawną komunikacją zniknie. Może być tak, jak do tej pory.






Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Grudnia, 2013, 18:18:16 »
Tzn powiem tak, próby zostały poczynione i jak tylko baze przeniosę o jeden pokój bliżej to wszystko jest ok. Jednak sytuacja jest taka, że bazę muszę mieć akurat w tym najdalej odsuniętym pokoju.

Myślałem, że może coś z większą mocą radiową np 836MHz będzie lepsze niż 433MHz.

Chyba, że przenieść czujnik zewnętrzny ze ściany północnej na ściane południową (chyba mija sie to z celem) lub na ścianę zachodnią tylko nie wiem czy czujnik będzie pokazywał poprawnie temperaturę w ciągu całego dnia.

Co z tym zrobić ?

Ps. No i brakuje mi na stacji tej godziny....

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudnia, 2013, 20:22:24 »
[...]
Chyba, że przenieść czujnik zewnętrzny ze ściany północnej na ściane południową (chyba mija sie to z celem) lub na ścianę zachodnią tylko nie wiem czy czujnik będzie pokazywał poprawnie temperaturę w ciągu całego dnia.

Podstawowa zasada jest taka, że czujnik winien być w miejscu bezpośrednio nienasłonecznionym. A więc najlepiej od strony północnej. Jeśli nie mamy innego wyjścia, to ostatecznie może być od strony południowej, ale wówczas obowiązkowo trzeba zastosować osłonę na czujnik. W przeciwnym wypadku, pomiar temperatury będzie zawyżony. Na forum jest dość dużo informacji na ten temat, m.in. jak samemu wykonać taką osłonę. Na przykład:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=230.msg4273#msg4273

« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia, 2013, 20:29:05 wysłana przez Serenator »

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Grudnia, 2013, 22:11:17 »
Rozumiem, że nie ma po prostu stacji pogodowej, która spełnia moje oczekiwania ?

PS. Czy czujnik thn132n też musi mieć osłonę ?

Czy na ścianie zachodniej  mogę dać czujnik ? czy lepiej na południowej,bo tylko te ściany wchodzą w grę.

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Grudnia, 2013, 08:11:16 »
Rozumiem, że nie ma po prostu stacji pogodowej, która spełnia moje oczekiwania ?

Nie o to chodzi. Skoro stację już masz, to czy nie lepiej spróbować przenieść czujnik i zobaczyć, co z tego wyniknie? I dopiero wówczas, jeśli stwierdzisz że żadna zmiana nic nie dała, myśleć o kupnie czegoś innego? Ja na Twoim miejscu, właśnie tak bym postąpił.
A jeśli chciałbyś wstępnie rozeznać sytuację to
może na początek, proponuję skorzystać z wyszukiwarki:
http://stacje-pogody.pl/wyszukiwarka_stacji_pogody.html
Proszę zaznaczyć wszystkie opcje, jakie ma posiadać stacja a w wyniku pokaże się lista marek i modeli stacji, które mają takie opcje. Przejrzyj, poczytaj opisy i wybierz kilka modeli, które najbardziej przypadły Ci do gustu. Wówczas sugestie co do wyboru, będą łatwiejsze.

PS. Czy czujnik thn132n też musi mieć osłonę ?
Czy na ścianie zachodniej  mogę dać czujnik ? czy lepiej na południowej,bo tylko te ściany wchodzą w grę.

Tak, jak pisałem wcześniej... z braku innych możliwości, każda ściana będzie dobra, pod warunkiem że czujnik będzie miał osłonę. Najpierw spróbuj od strony zachodniej.
Jeśli masz taką możliwość, to można też zamocować czujnik, w sposób przedstawiony na obrazku (we wnęce okna). Jednak czujnik nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i padającego  deszczu lub śniegu. Wówczas mógłby być bez dodatkowej osłony.

« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia, 2013, 08:28:02 wysłana przez Serenator »

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Grudnia, 2013, 17:39:06 »
Chyba ta stacja Stacja pogody Oregon Scientific RMR500ES  jest podobna do mojej ma dodatkowo czas i datę oraz sterowanie DCF. Jednak jest na tym samym paśmie 433MHz i zasieg ma do 30metrów, więc pewnie też nie będzie mi łapał sygnału. Jutro przeniose czujnik na zachodnia ścianę.

Domek mam podpiwniczony nad drzwiami do piwnicy mam rynnę czy czujnik mogę umieścić pod rynną ?

Czy potrzebuje jakis dodatkowych osłon na czujnik ?

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Grudnia, 2013, 22:21:26 »
[...]
Domek mam podpiwniczony nad drzwiami do piwnicy mam rynnę czy czujnik mogę umieścić pod rynną ?
Czy potrzebuje jakis dodatkowych osłon na czujnik ?

W każdym przypadku, mają zastosowanie opisane przeze mnie wcześniej zasady montażu i ochrony czujnika.

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudnia, 2013, 13:41:20 »
A więc tak po wielu próbach i testach oddałem swoja stacje Oregon RAR501. Nie spełniała ona moich oczekiwań.

Interesuje się stacją : http://www.conrad.pl/Stacja-pogodowa,-bezprzewodowa-TechnoLine-WS9040-IT,-zew%2e-39,9-do-%2b59,9%b0C.htm?websale8=conrad&pi=672729&ci=SHOP_AREA_17192_0514060

Mam jednak kilka pytań odnośnie tej stacji.

1) Czy i ewentualnie gdzie można zakupić do niej dodatkowe czujniki ?
Jeden czujnik dam na zewnątrz a dwa dodatkowe  w dwóch innych pokojach.

2) Lacrosse czy Technoline ?

3) W której części wyświetlacza nastąpi zmiana temperatury jeśli zacznę przełączać kanały ?
Czy zmieniając kanał na 2 i 3 to będzie mi wyświetlać te kanały na temperaturze zewnętrznej (najniższy segment ) czy wewnętrznej  (najwyższy segment ?

4) Czy na tych czujnikach można ustawić żeby jednocześnie pokazywało temperaturę i wilgotność ?
Z jaka częstotliwością się one zmieniają ?

Czy jest jakaś stacja podobna do Oregon RAR501, która ma znacznie lepszy zasięg, pokazuje godzinę oraz jednocześnie temperaturę z 3 lub 4 czujników ?

Czekam na opinię i ewentualne propozycje.


Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Grudnia, 2013, 16:35:11 »
1) Czy i ewentualnie gdzie można zakupić do niej dodatkowe czujniki ?
Jeden czujnik dam na zewnątrz a dwa dodatkowe  w dwóch innych pokojach.

Sądzę, że w firmie "Conrad" powinni Ci udzielić takiej informacji.

2) Lacrosse czy Technoline ?

Zarówno jedna, jak i druga marka są cenione wśród użytkowników. Te stacje, to po prostu bliźniacze odpowiedniki (klony).

3) W której części wyświetlacza nastąpi zmiana temperatury jeśli zacznę przełączać kanały ?
Czy zmieniając kanał na 2 i 3 to będzie mi wyświetlać te kanały na temperaturze zewnętrznej (najniższy segment ) czy wewnętrznej  (najwyższy segment ?

Temperatura i wilgotność zewnętrzna są wyświetlane w części wyświetlacza oznaczonej jako "outdoor", natomiast parametry wewnętrzne, oznaczonej jako "indoor".

4) Czy na tych czujnikach można ustawić żeby jednocześnie pokazywało temperaturę i wilgotność ?
Z jaka częstotliwością się one zmieniają ?

Nie można. Temperatura i wilgotność wyświetlane są naprzemiennie, co kilka sekund.

« Ostatnia zmiana: 14 Grudnia, 2013, 22:28:09 wysłana przez Serenator »

Offline Apofis

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WS-0101
Odp: Stacja pogodowa z 4 opcjami pomiaru
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Grudnia, 2013, 18:29:32 »
A co powiecie jeszcze o tym czujniku ?

SMART TFA  35.1070

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
« Ostatnia zmiana: 14 Grudnia, 2013, 19:25:33 wysłana przez Serenator »