Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych  (Przeczytany 171465 razy)

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Lipca, 2013, 12:31:02 »
Nie lepiej wam zamówić prosto od niemiaszków zamiast robić listy jakieś:D Podstawowe podzespoły kupujecie od nich a resztę w Polsce można kupić. Jest parę stron gdzie jest wytłumaczone jak poskładać wszystko nie wiem jak to się ma do nowych części czy coś się zmieniło. Ale pewnie jak wyślą płytke to będzie z jakąś instrukcją co i jak. Radar powinien mieć zasięg ok 500 km z tego co czytałem na stronie a dokładność w zależności od liczby urządzeń w okolicy.


Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Lipca, 2013, 12:31:02 »

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Lipca, 2013, 14:15:43 »
Niemcy nie sprzedają gotowych urządzeń, ani nawet częściowo zmontowanych tylko kit'y - zestawy do samodzielnego montażu.
My tu robimy listę na płytki - resztę kupujemy w Polsce na kilka sztuk od razu (dużo taniej po przeliczeniu na sztukę potem wychodzi).
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca, 2013, 22:30:48 wysłana przez szopler »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Lipca, 2013, 16:26:34 »
Jeszcze dla wyjaśnienia: To nie jest żaden radar.
To jest system detekcji i lokalizacji wyładowań piorunowych wykorzystujący metody TOA (time of arrival) i TOGA (time of group arrival). Są to metody polegające na wyznaczaniu współrzędnych wyładowania na podstawie opóźnień czasowych dla impulsów pola magnetycznego (ew. elektrycznego) zarejestrowanych przez kilka stacji. Musi być minimum 3 stacje.
Dodatkowo nie ma tu czegoś takiego jak zasięg ponieważ stacje pracują w sieci. Zresztą popatrzcie na mapę na stronie - wyładowania widać praktycznie na całym świecie. Zasięg dla pojedynczej stacji zależy od siły wyładowania, wielkości i usytuowania anteny. Dochodzi nawet do kilku tysięcy km. Ale dla słabych wyładowań może to być tylko 50km.
Ważna informacja - na stronie http://www.blitzortung.org w zakładkach "o projekcie" i "Aktualności" są nowe zdjęcia - są nowe wersje urządzeń. Piszę o tym bo ja dopiero teraz to zauważyłem i być może niektórzy zainteresowani nie wiedzą o tym. Opis w pdf'ie jest datowany z wczorajszą datą 10 lipca !!! Widać wyraźnie, że opis w tym pdf'ie nie jest skończony - brakuje rozdziałów (są puste).
Nowa wersja ma interfejs LAN i nawet webserwer i nie potrzeba już podłączać urządzenia do komputera - pracuje samodzielnie w sieci LAN. Na kontrolerze w nowej wersji jest także wyświetlacz LCD, na którym podawane są różne informacje.
Z tego co wyczytałem ta wersja jest przejściowa i zamierzają docelowo ja zmodyfikować. Teraz i tak jest bajerancka  8)
Już wiem co oznacza "System RED"  ;D

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Lipca, 2013, 17:33:07 »
Ja wątku nie zakładałem... może jakiś moderator zmieni tytuł na powyższy ^^^
Jeśli chodzi o listę to oczywiście na najnowsze hardware. Starych płytek wzmacniacza nawet już nie mają na stanie, a centralki zostało im kilka...
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca, 2013, 17:34:54 wysłana przez szopler »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Lipca, 2013, 17:34:56 »
Ja z tym radarem tylko tak dla wyjaśnienia  ;)
ps. uaktualniłem poprzedni wpis.

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Lipca, 2013, 21:15:18 »
Gdyby ktoś z chętnych dysponował środkami i zechciał dorzucić się do puli to zapraszam.
Może coś uda się zamówić w tym miesiącu i podziałać już...

Offline dandi

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • Prognozowanie Pogody dla miasta Choszczno i okolic.
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Lipca, 2013, 22:04:59 »
szopler zanim cokolwiek zamówisz napisz ile to będzie każdego z nas kosztowało. Może znajdę jeszcze kilku chętnych ale muszę znać cenę.
Pozdrawiam

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Lipca, 2013, 22:55:58 »
Jest podane wyżej... 500 złotych za komplet zmontowanej elektroniki. Z tego wzmacniacz najprawdopodobniej w aluminiowej obudowie robiącej za ekran.
Postaram się także znaleźć pasującą obudowę do centralki. Jak dobrze pójdzie (będą znaczące oszczędności przy zakupie części) to wysyłka na terenie Polski - gratis.

Do tego trzeba będzie zrobić anteny, ale to oddzielny temat...
Kable (do LAN'u i połączenia wzmacniacza z centralką) każdy sobie kupi we własnym zakresie dobrane na długość (typowa skrętka komputerowa).
Zasilacz 5V też większość ma choćby od starych telefonów komórkowych (ewe. wystarczy zmienić wtyczkę).
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca, 2013, 22:58:02 wysłana przez szopler »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Lipca, 2013, 22:36:16 »
Ja też był bym zainteresowany tym urządzeniem.
Mam jednak pytania do "szopler":
1) Czy płytki będą wykonane profesjonalnie czyli podobnie jak te z Blitzortung?
2) Czy cena 500zł, którą podałeś dotyczy wersji z wyświetlaczem LCD?
3) Czy wszystko będzie zgodne (kompatybilne) z tymi na Blitzortung?
4) Czy w komplecie będzie antena GPS?

Pytam o te sprawy bo wydaje mi się wszystko ważne. Chodzi o to aby urządzenia były w 100% zgodne z tymi z Blitzortung i działały w tej sieci.

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Lipca, 2013, 23:00:50 »
Ja też był bym zainteresowany tym urządzeniem.
Mam jednak pytania do "szopler":
1) Czy płytki będą wykonane profesjonalnie czyli podobnie jak te z Blitzortung?
2) Czy cena 500zł, którą podałeś dotyczy wersji z wyświetlaczem LCD?
3) Czy wszystko będzie zgodne (kompatybilne) z tymi na Blitzortung?
4) Czy w komplecie będzie antena GPS?

Pytam o te sprawy bo wydaje mi się wszystko ważne. Chodzi o to aby urządzenia były w 100% zgodne z tymi z Blitzortung i działały w tej sieci.

Ehh... Czytanie ze zrozumieniem się kłania, ale niech tam...
Ad.1 To będą płytki z Blitzortung :)
Ad.2 Cena za złożony komplet z wyświetlaczem... Jak się zmieścimy z kasą to również w obudowach.
Ad.3 To będzie zestaw Blitzortung, złożony na płytkach Blitzotung tylko części zostaną zakupione w Polsce, hurtowo na np. 10 sztuk, a więc taniej niż gdyby każdy sam miał kupować i składać.
Ad.4 Anteny GPS nie będzie bo każdy potrzebuje innej długości przewodu. W ogóle zastanawiam się czy nie lepiej dać GPS na przewodzie i cały moduł sobie wystawić tam gdzie potrzeba (jak w starej wersji - wychodzi taniej). Antena GPS z 3m przewodu to kolejne przynajmniej 35 złotych (pierwsza lepsza cena z Alle..o).

Koresponduję z ludźmi z Blitz... w tej sprawie - chcę, żeby każdy komplet płytek miał nadane osobne ID i tymczasowe hasło, aby każdy miał oddzielne konto u nich.

Coś jeszcze?

Lista:
1. seba (październik)
2. dandi
3. kriu ?
4. ...
+5 osób z innego forum.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca, 2013, 23:14:05 wysłana przez szopler »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Lipca, 2013, 23:18:25 »
Dzięki za odpowiedź - teraz wszystko jasne  8)
A co do anteny GPS:
1) Jaka może być max. długość przewodu do anteny GPS aby to pewnie działało?
2) Jak cały moduł GPS będzie dołączony na przewodzie to wtedy jaka może być ta długość?
A z tym oddzielnym kontem dla każdego to chyba obowiązkowo. No bo jak zakupisz u nich 10 kompletów płytek to tak powinno być. Poza tym nie wyobrażam sobie abyśmy wszyscy mieli wspólne konto - zresztą to chyba by nie mogło tak działać. Nie wiem czy dobrze rozumuję?

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Lipca, 2013, 23:40:45 »
Dzięki za odpowiedź - teraz wszystko jasne  8)
A co do anteny GPS:
1) Jaka może być max. długość przewodu do anteny GPS aby to pewnie działało?
2) Jak cały moduł GPS będzie dołączony na przewodzie to wtedy jaka może być ta długość?
A z tym oddzielnym kontem dla każdego to chyba obowiązkowo. No bo jak zakupisz u nich 10 kompletów płytek to tak powinno być. Poza tym nie wyobrażam sobie abyśmy wszyscy mieli wspólne konto - zresztą to chyba by nie mogło tak działać. Nie wiem czy dobrze rozumuję?

Ad.1 Zależy od jakości tego przewodu i zysku anteny. Zysk typowej anteny GPS akurat nie wiem jaki jest, więc nie podam :(
Ad.2 Komunikacja z modułem jest po RS-232 przy niewielkiej wartości bps, więc teoretycznie 15m spokojnie...
Ad.3 Każdy detektor ma oddzielne ID, ale wiele ID może być przypisane do jednego konta użytkownika...
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca, 2013, 23:48:32 wysłana przez szopler »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Lipca, 2013, 23:55:05 »
Do "szopler":
"Pogrzebałem" trochę w necie i znalazłem, że jesteś aktywnym użytkownikiem wielu forów. Zainteresował mnie projekt Radioactive@Home.
Napisz proszę jaki jest koszt takiego czujnika i całej instalacji do pomiaru promieniowania gamma?

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Lipca, 2013, 00:07:35 »
Do tej pory koszt czujki z wysyłką wynosił 27E, ale wkrótce czujki będzie rozprowadzać Fundacja BOINC Polska i koszt się zmieni - jeszcze nie wiem jak bardzo, ale oceniam że nie bardziej jak na 35E. Pierwsze wersje czujnika zaprojektowałem osobiście, teraz jest wersja 3.1 (na innym procesorze i z inaczej rozwiązaną przetwornicą wysokiego napięcia) którą produkuje znajomy...
Jak wygląda czujka V3.0 można zobaczyć tu:
http://www.boincatpoland.org/smf/index.php?action=media;sa=media;in=9718;preview
Podpina się to do USB, instaluje klienta BOINC (obliczenia rozproszone) i podpina do projektu Radioactive@Home pod adresem http://radioactiveathome.org/boinc
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca, 2013, 00:11:46 wysłana przez szopler »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Blitzortung-detektor wyładowań atmosferycznych
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Lipca, 2013, 11:07:00 »
"szopler" dzięki za wyjaśnienia. W zasadzie od zawsze interesowały mnie pomiary i monitorowanie różnych wielkości fizycznych i środowiskowych. Ot chociażby po to aby wiedzieć co mnie otacza. Wiem, że projekty typu (Blitz, Radioactive) jako amatorskie nie wnoszą nic wielkiego do świata nauki, ale przecież należy to traktować jako hobby - ja do tego tak podchodzę.
Jestem mocno zainteresowany także projektem Radioactive@Home.
Nie chcę więcej pisać o tym temacie na tym forum więc pewnie zacznę coś pytać na: http://www.boincatpoland.org/smf/radioactivehome/
Czy to to właściwe i najlepsze? Ew. daj jakieś namiary (najlepiej po polsku).
Napisz jeszcze tylko, jakie minimalne wymagania są co do komputera do którego podłącza się czujkę. Czy do podłączenia czujki wystarczy taki terminal, dodatkowo już lekko obciążony: http://www.parkytowers.me.uk/thin/Futro/index.shtml
I jeszcze jedno - czy jest oprogramowanie pod Windows?