Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne  (Przeczytany 9488 razy)

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« dnia: 12 Kwietnia, 2015, 19:49:22 »
Witam zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze stacji pogodowej, która będzie odpowiednia do mojego zastosowanie. Ogólnie jestem zielony w temacie, choć już jestem od dłuższego czasu na forum ( bardziej, jako czytający) wygląda to tak mam zainstalowane panele fotowoltaiczne i zależy mi, aby stacja podawała nasłonecznienie i miała możliwość zapisu danych na komputer koszt, jaki chcę przeznaczyć to max 1400zł.Ogólnie posiadam w budynku sieć lan, więc dobrze by było, gdy by taka stacja wysyłała dane po lanie. Bardzo bym prosił o podanie namiaru, czym się zainteresować byłbym wdzięczny za pomoc.
P.s zależało by mi aby stacja miała możliwość wysyłki danych na stronę OpenWeatherMap ponieważ w domu posiadam manipulator TSI który wyświetla pogodę z tej strony wtedy mógłbym wykorzystać  już zainstalowane urządzenie do podglądu aktualnej pogody.
Zastanawiam się nad  Conrad HP 1001, pomiar opadu, UV, wiatru.Tylko nie wiem jak jest z tym nasłonecznieniem w tych modelach.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia, 2015, 21:21:07 wysłana przez jjjanek »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« dnia: 12 Kwietnia, 2015, 19:49:22 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwietnia, 2015, 23:41:52 »
(...) zależy mi, aby stacja podawała nasłonecznienie i miała możliwość zapisu danych na komputer koszt, jaki chcę przeznaczyć to max 1400zł.Ogólnie posiadam w budynku sieć lan, więc dobrze by było, gdyby taka stacja wysyłała dane po lanie. (...)
P.s zależało by mi aby stacja miała możliwość wysyłki danych na stronę OpenWeatherMap (...) Zastanawiam się nad  Conrad HP 1001, pomiar opadu, UV, wiatru.Tylko nie wiem jak jest z tym nasłonecznieniem w tych modelach.

Jeśli chodzi o HP 1001 to wykonuje pomiar nasłonecznienia i radzi sobie z tym dobrze - możesz prześledzić pomiary na mojej stacji - klikając po lewej stronie w ikonkę pod awatarem.

Stacja zapisuje pomiary w swojej pamięci z częstotliwością od 1 min do 240 min. Tak często zapisze dane jaki interwał sobie wybierzesz. Jeżeli wybierzesz interwał 5 min. to starczy Ci pamięci na ok. 6 lat w tym modelu.  ;)

Dane ze stacji możesz wysłać pod dowolny jeden adres. Taki adres wpisujesz w odpowiednim polu w panelu konfiguracyjnym konsoli.

W jaki sposób stacja skomunikuje się ze wskazaną przez Ciebie stroną należałoby skonsultować z bok@conrad.pl dostawcą tego modelu na rynek europejski.

Komunikacja - stacja komunikuje się z siecią Internet bez udziału komputera poprzez sieć WiFi. Dane transmituje poprzez WiFi do rutera. Prezentacje danych można oglądać na komputerze z wykorzystaniem strony do której stacja wysyła dane. Prezentacje danych graficznie i tabelarycznie w tym ekstrema można też śledzić na kolorowym wyświetlaczu w jaki jest wyposażona stacja.

PS: w jakim regionie Polski masz posadowione panele fotowoltaiczne ?
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia, 2015, 23:47:29 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Kwietnia, 2015, 05:47:04 »
Dziękuje za wyjaśnienie w takim razie wychodzi że HP 1001 będzie rozsądnym zakupem.Co do paneli to zainstalowane zostały o mocy 5kW 10 km od Połańca woj-Świętokrzyskie, ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Kwietnia, 2015, 16:44:51 wysłana przez jjjanek »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwietnia, 2015, 10:29:50 »
(...) Co do paneli to zainstalowane zostały o mocy 5kW 10mkm od Połańca woj-Świętokrzyskie, ;)

Pytam o lokalizację, ponieważ od niej zależy jak skuteczne będzie łapanie promieniowania słonecznego. W Polsce nasłonecznienie średnio wynosi 1000kWh/m2 powierzchni ziemi w ciągu roku. Najmniejsze nasłonecznienie, bo 900kWh/m2  występuje w całym pasie Pomorza wraz z Mazurami ale bez samego Wybrzeża Zachodniego, a największe Tomaszów Lubelski, Kraśnik, Lublin, Puławy, Biała Podlaska 1200kWh/m2. W Twoim rejonie jest 1100kWh/m2 ale zahaczasz o 1200  ;)

Dla przykładu w Rzeszowie - a więc koło Twojej lokalizacji nasłonecznienie w kWh/m2 w poszczególnych miesiącach roku przedstawia się następująco:

I.......II......III....IV.......V......VI.....VII...VIII...IX.....X......XI.....XII
29....48.....82...113...151...148...158...133..90....56.....29.....21

... razem 1058kWh/m2 w ciągu statystycznego roku. W miastach nasłonecznienie jest zawsze zaniżone z uwagi na większe zanieczyszczenie powietrza niż poza miastem.  ;)

Innym problemem w fotowoltaice jest usłonecznienie - to liczba godzin, w ciągu których dociera bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Wielkość usłonecznienia wykorzystuje się do prognozowania wykorzystania energii słońca. Parametr ten używa się do szacowania ile godzin będzie pracować instalacja. W Polsce największe usłonecznienie występuje w Kołobrzegu, przeszło 1620 godzin rocznie. W Warszawie nieco mniej 1579 godzin. W Zakopanym usłonecznienie to tylko 1467 godzin rocznie.

Zważając, że rok ma 8760 godz. wraz z porą nocną to  stopień usłonecznienia średnio w Polsce wynosi ok. 20%.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwietnia, 2015, 10:50:49 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwietnia, 2015, 16:51:57 »
Rychu_Świbno dziękuje za wyjaśnienie ,stację już dziś zamówiłem HP 1001 ma dotrzeć do mnie  od 2 do 5 dni .Tak więc na spokojnie sobie wszystko przygotuje ,ponieważ fotowoltajka  już zrobiona ale jeszcze nie używam bo czekam na odbiór i wymianę licznika z PGE.Na razie przeglądam forum i czytam instrukcję obsługi stacji ,ponieważ gdy trafi już do mnie to chciałbym od razu uruchomić ją.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwietnia, 2015, 17:59:33 »
(...)stację już dziś zamówiłem HP 1001 ma dotrzeć do mnie  od 2 do 5 dni .(...) Na razie przeglądam forum i czytam instrukcję obsługi stacji ,ponieważ gdy trafi już do mnie to chciałbym od razu uruchomić ją.

Zapraszamy więc do wątku Stacja pogody Conrad HP 1001 WiFi może coś tam dla siebie znajdziesz  ;)

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Kwietnia, 2015, 18:16:26 »
Dziękuje chętnie skorzystam ;D

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Kwietnia, 2015, 11:55:20 »
Dziękuje chętnie skorzystam ;D

Czy mógłbyś nam podać jaki wariant stacji otrzymałeś - dane w zakładce "Display"

Model:
Total storage :
Hardware revision number:
OS version:
Firmoware revision number:
Frequency:

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Kwietnia, 2015, 12:16:20 »
Oczywiście dziś otrzymałem info z Conrada że stacja została wysłana myślę że jutro powinna już śmigać u mnie,pozdrawiam

Offline jjjanek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 27
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP-1001 fimvare.2.2.1
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Kwietnia, 2015, 21:42:37 »
Witam dziś stacja dotarła do mnie na szybkiego uruchomiłem ,ogólnie ustawienia standardowe ,udało mi się wysłać dane na stronę http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IWITOKRZ6#history/tgraphs/s20150416/e20150416/mdaily teraz pozostanie mi doczytać i zrozumieć dane które odbieram.Oczywiście załączam wersję oprogramowania która obiecałem jak dojdzie stacja z "Display" .pozdrawiam

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Kwietnia, 2015, 00:09:12 »
Witam dziś stacja dotarła do mnie na szybkiego uruchomiłem ,(...)

Stacja odpalona, więc zapraszamy do wątku HP1001

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Czerwca, 2015, 11:39:43 »
jjanek

a powiedz mi proszę czy masz w konsoli wyświetlane takie dane jak

wschody i zachody słońca i fazy księzyca?

Pozdrawiam

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Zakup Stacji Pogodowej nadzór ogniwa Fotowoltaiczne
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Czerwca, 2018, 14:53:11 »
Pojawia się coraz więcej stacji, które mogą być wykorzystane w fotowoltaice. Informacje o tym, jakie stacje się do tego nadają, i jak obliczyć nasłonecznienie, znajdziecie w tekście: Stacje pogodowe przydatne w fotowoltaice.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipca, 2018, 00:16:30 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl