Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Jak obliczyć ciśnienie względne?  (Przeczytany 178259 razy)

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Lutego, 2014, 13:40:15 »
Ciśnienie bezwzględne = absolutne       
Ciśnienie względne = zredukowane = relatywne


W okienko kalkulatora wpisujesz ciśnienie absolutne ze stacji. Następnie wynik, czyli ciśnienie względne (zredukowane do poziomu morza) ustawiasz dla wartości rel na konsoli.
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego, 2014, 13:43:46 wysłana przez Dador »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Lutego, 2014, 13:40:15 »

Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Lutego, 2014, 14:31:27 »
Tak jak na załączniku
porównaj z moim bo mieszkamy w odległości około 15km w lini prostej od siebie
http://tomaszko.beepworld.pl/index.htm
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego, 2014, 14:34:31 wysłana przez tomaszko79 »

Offline 603Mariusz

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Lutego, 2014, 17:00:47 »
Dzięki za info
Czyli mamy to samo ciśnienie bezwzględne,
Wówczas wpisałem 976,5hPa  tylko po kilku dniach dopiero,a bezwzględne się już zmieniło też na pewno.
wyszło,że mam jak na zdjęciu  1312,2 hPa 
i to mam wpisać  w ciśnieniu REAL na konsoli
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
gdzie szukać odpisać obecne w danej chwili ciśnienie bezwzględne,proszę o linka
.
« Ostatnia zmiana: 09 Lutego, 2014, 09:09:25 wysłana przez 603Mariusz »
ALL
vy73

Offline gdziasek

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Activejet AEL-107
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Sierpnia, 2014, 13:05:10 »
Witam,posiadam stację pogodową activejet ael-107,mieszkam w Zabrzu,wg google maps,wysokość nad poziomem morza wynosi 238 mnpm, mieszkam w bloku na 4 piętrze, wartość ciśnienia bezwzględnego stacja pokazuje 977, dzisiaj przy temperaturze 30 stopni celcjusza, wpisałem dane do kalkulatora aby obliczyć ciśnienie względne ,tzn do wysokości 238 dodałem 10m czyli 248 mnpm, 977hPa, 30 stopni celcjusza, wyszło mi  1004,3 hPa , wpisałem tą wartość do stacji,ale niestety wartość bezwzględna nie zmieniła się, nadal pokazuje 977 hPa, a wg stacji meteorologicznej w Zabrzu w tej chwili jest 1011hPa,dlaczego wartość ciśnienia bezwzględnego na mojej stacji tak dużo różni się od wskazań innych stacji meteorologicznych ?

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Sierpnia, 2014, 11:50:47 »
Nie znam tego modelu stacji. Ale sądzę, że nie wystarczy tylko wpisać samej wartości ciśnienia. Trzeba także podać wysokość n.p.m. posadowienia budynku. Prawdopodobnie dlatego nic się nie zmieniło w wartości podawanego ciśnienia przez stację.
Poniżej masz aktualne parametry powietrza w Zabrzu; na bieżąco możesz porównywać ze wskazaniami Twojej stacji:
http://yowindow.com/weather.php#location_id=gn:3080985&ln=Zabrze

Offline Mateusz_R

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Września, 2014, 19:46:17 »
Bardzo bym prosił, aby admin zedytował pierwszy post i wpisał normalny wzór redukcyjny. Nie wiem kto wymyślił wersję rekurencyjną, ale jest nieprecyzyjna i kompletnie niezalecana. Niestety, strona jest bardzo popularna i po raz kolejny spotkała mnie sytuacja, kiedy ktoś posługuje się błędnymi równaniami.

Wstawiałem wzór na redukcję ciśnienia w wersji IMGW, ale przepadł, więc wrzucam jeszcze raz "zebrany" w całość( w załączniku).

Proszę jeszcze zaznaczyć, że ciśnienia do poziomu morza NIE REDUKUJE SIĘ dla stacji położonych ponad 500m n.p.m. a wyznacza się wysokość geopotencjalną.

Offline Piotrek_P

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Viking/Abatronic 02 047 (WH1090)
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Września, 2015, 10:10:18 »
Witam,


Mam pytanie odnośnie przeliczania ciśnienia bezwzględnego na zredukowane. Czy temperaturę, której wartość potrzebna jest do obliczeń, należy mierzyć w miejscu gdzie jest umieszczony czujnik ciśnienia (np. w pomieszczeniu) czy ma to być temperatura zewnętrzna na wysokości stacji? Projektuję sobie stację pogodową na czujniku ciśnienia Motoroli i testy robię z czujnikiem umieszczonym w mieszkaniu gdzie temperatura zazwyczaj jest wyższa niż na zewnątrz. Temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną mierzę stacją WH1090. Zastanawiam się tylko, którą wartość temperatury podstawić do obliczeń.
P.S. Widziałem w necie też wzór uwzględniający szerokość geograficzną, ale z tym to może kiedyś spróbuję;-)


Pozdrawiam
PP


Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Września, 2015, 15:55:05 »
To ma być temeratura jaka panuje na zewnątrz nie wewnątrz budynku bo to bez sensu ;p


Offline Piotrek_P

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Viking/Abatronic 02 047 (WH1090)
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Września, 2015, 17:58:32 »
To ma być temeratura jaka panuje na zewnątrz nie wewnątrz budynku bo to bez sensu ;p


Dobrze, ale przecież stacje pogodowe nawet te wyposażone w zewnętrzny czujnik temperatury, liczą ciśnienie na podstawie tej temperatury która panuje tam gdzie jest czujnik ciśnienia, czyli w konsoli głównej. Widzę że masz stację WH2080. Jak przestanie działać Ci czujnik zewnętrzny to pomiar ciśnienia się nie zmienia, tak?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Września, 2015, 23:43:57 »
Dobrze, ale przecież stacje pogodowe nawet te wyposażone w zewnętrzny czujnik temperatury, liczą ciśnienie na podstawie tej temperatury która panuje tam gdzie jest czujnik ciśnienia, czyli w konsoli głównej. Widzę że masz stację WH2080. Jak przestanie działać Ci czujnik zewnętrzny to pomiar ciśnienia się nie zmienia, tak?

@miniomax
@Piotrek_P potrzebuje uzasadnienia postawionej przez Ciebie tezy ;)

Spróbuję go zadowolić  ;)

W zasadzie odpowiedź została zamieszczona w pierwszym post-cie niniejszego wątku - autorstwa @Parasola

Cytuj
4. Znalezienie średniej temperatury dla warstwy powietrza
 Pionowy gradient temperatury wynosi około 0.6C na 100 m, co znaczy, że na poziomie morza temperatura jest wyższa o 1.8 0C w porównaniu z temperaturą stacji.

    t - temperatura zmierzona przez stację pogody
    tpm - temperatura na poziomie morza

... a stacja (IMGW) mierzy temperaturę otoczenia zewnętrzną i taką przesyła do międzynarodowego serwisu. Nikogo nie obchodzi jaką ma temp. w pomieszczeniu.

Na początek parę pewników:
1. Ciśnienie na danym obszarze jest jednakowe dlatego obojętnie gdzie umieścimy czujnik  - tzn.  w pomieszczeniu czy na zewnątrz
2. Stacje IMGW umieszczają z zasady czujnik w pomieszczeniu
3. Stacje pogody (PWS) również "ukrywają" czujniki ciśnienia z dala od czynników atmosferycznych np w panelu który mierzy jednocześnie temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu - to dla większej trwałości czujnika.
4. Temperatura otoczenia ma wpływ na ciśnienie atmosferyczne, a dlaczego? - patrz poniżej:
Cytuj
Powietrze nagrzewa się od podłoża.

Nad obszarami ciepłymi powietrze unosi się (ciepłe powietrze jest lżejsze).
Maleje jego nacisk na powierzchnię Ziemi.
Powstaje ośrodek niskiego ciśnienia - N.

Nad obszarami chłodnymi powietrze opada.
Chłodne, cięższe powietrze wywiera większy nacisk na Ziemię.
Powstaje ośrodek wysokiego ciśnienia - W.

Z powyższego wynika, że musi to być temperatura mas powietrza a nie temperatura mikro otoczenia jakim jest np salon w mieszkaniu czy pomieszczenie służbowe stacji IMGW. W salonie panuje mikroklimat - grzeją np grzejniki lub niemiłosiernie od południa pali Słońce.  Temperatura w salonie nie powie Ci czy masy powietrza wiszące nad głową są lżejsze czy cięższe co odpowiada mniejszemu bądź większemu ciśnieniu.  ;)

Wniosek końcowy: wszystkie parametry ujęte w wystąpieniu @Parasola  cytowanego powyżej - potrzebne do "ręcznego" obliczenia ciśnienia - a w szczególności temperatury - dotyczą czynników zewnętrznych - chociaż czujnik może być umieszczony w lub poza pomieszczeniem.

Pomogło ?   ;)

A co na to eksperci meteo ?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Września, 2015, 00:59:40 »
(...) P.S. Widziałem w necie też wzór uwzględniający szerokość geograficzną, ale z tym to może kiedyś spróbuję

Dodatek  ;)

Taki przykład pomiarów i przeliczeń ciśnienia ABS na REL w dniu dzisiejszym w mojej lokalizacji:

ABS - 1003,8 hPa dla szer. geogr. 54o20' => 54,33o  i   9,0m n.p.m.

REL wg wzoru z tego forum dla temp. w pomieszczeniu 23,7oC -----------> 1004,8  hPa
REL wg wzoru z tego forum dla temp. na zewnątrz 19,2oC-----------------> 1004,8  hPa

REL wg wzoru z szerokością geogr. dla temp. w pomieszczeniu 23,7oC ---> 1004,84 hPa
REL wg wzoru z szerokością geogr. dla temp. na zewnątrz 19,2oC---------> 1004,86 hPa

PS -różnica pomiędzy REL - 1004,86 i 1004,84 hPa - dla temp. odpowiednio 19,2 i 23,7oC nie oznacza oczywiście, że w pomieszczeniu jest większe ciśnienie ale to, że posiłkowanie się temp. wewnątrz pomieszczenia zamiast temp. zewnętrzną wprowadza błąd w obliczeniach REL. Dowodzi również temu, że przy niższej temp. - przy założeniu że są to temp. zewnętrzne - słup powietrza nad głową jest cięższy.
« Ostatnia zmiana: 18 Września, 2015, 02:07:17 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline notturnomarco

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: EMOS E5018
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Listopada, 2017, 16:33:51 »
Witam  :) Ostatnio zmieniłem swoją starą stację meteo BIOTERM (model nieznany) na czeską EMOS E5018 - w obu wprowadza się aktualną wysokość n. p. m. - i tu mam 2 nurtujące mnie pytania związane z tym tematem:

1) Moja ulica jest 210 m. n. p. m., a ja mieszkam i "pogodynkę" z czujnikiem mam umieszczone na 3 piętrze (niemal równe 10m nad ulicą) - powinienem ustawić stację na 220m czy zostawić 210m?

2) Czy w prognozach pogody podają ciśnienie względne czy bezwzględne?...bo w prognozach podają teraz dla Rzeszowa 998hPa, moja stara "pogodynka" pokazuje 999hPa, a nowa (EMOS) pokazuje 1019hPa / temperatura ~6°C...czy to może stara stacja nie bierze pod uwagę korekty wysokości n. p. m.?...
Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam  :)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Listopada, 2017, 21:32:02 »
(...)
1) Moja ulica jest 210 m. n. p. m., a ja mieszkam i "pogodynkę" z czujnikiem mam umieszczone na 3 piętrze (niemal równe 10m nad ulicą) - powinienem ustawić stację na 220m czy zostawić 210m?

2) Czy w prognozach pogody podają ciśnienie względne czy bezwzględne?(...)

Ad 1: Zawsze bierzesz pod uwagę faktyczną wysokość na jakiej umieszczony jest czujnik ciśnienia w stosunku do poziomu morza -  - dlatego do standardowego poziomu npm należy doliczyć npg (nad poziomem gruntu) i tę wartość wpisać do stacji lub do przelicznika ABS vs REL. W Twoim wypadku 220m npm.

Ad 2: Względne - tak standardowo podaje się wartość ciśnienia w serwisach pogodowych.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopada, 2017, 21:42:57 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline notturnomarco

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: EMOS E5018
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Listopada, 2017, 01:12:22 »
Zatem wychodzi mi na to, że IMGiW podaje ciśnienie nie standardowo - bezwzględne...natknąłem się na taki post: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2292.0
sprawdziłem zawarte w nim linki do serwisów pogodowych i faktycznie tak jest jak kolega 603Mariusz w tym poście napisał - co serwis to inne ciśnienie podają - względne, bezwzględne - wedle uznania...wartości ciśnienia z jednych serwisów pogodowych pokrywają mi się ze starą "pogodynką", a z drugich serwisów pokrywają się z tą nową - dlatego zbaraniałem...jak na próbę skorygowałem npm w stacji na 0m npm to stacja pokazała ciśnienie jak w serwisie pogodynka.pl - a to przecież serwis IMGiW, prawda?...

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Jak obliczyć ciśnienie względne?
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Listopada, 2017, 14:02:30 »
Serwisy pogodowe maja bałagan to fakt. Dlatego zadzwoń do najbliźszej stacji IMGW i poproś aby podali Ci ciśnienie bezwzględne - czyli, jak oni to  nazywają "przed korektą". W ten sposób ogarniesz temat  ;)
REL (względne) sam sobie obliczysz.