Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)  (Przeczytany 6380 razy)

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« dnia: 16 Lutego, 2014, 22:26:47 »
Witam. Na forum widziałem, że był projekt aplikacji pogodowej na androida, czyli głównie na smartfony. Nie znalazłem takich aplikacji na mniej zaawansowane telefony. Przygotowałem więc, prostą aplikację w Javie, która pokazuje aktualne warunki pogody ze stacji meteo. Program pobiera dane z pliku "realtime.txt", więc może działać z tymi stacjami które używają programu Cumulus. Gdyby kogoś interesowało udostępnienie danych ze swojej stacji użytkownikom tej aplikacji (wystarczy podać nazwę miejscowości i adres do pliku "realtime.txt"), lub w razie innych pytań, proszę o kontakt.
Poniżej link i okno aplikacji w emulatorze.
http://lgaska.fm.interia.pl/LocalWeather.jar

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« dnia: 16 Lutego, 2014, 22:26:47 »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Marca, 2014, 20:00:00 »
Witam. Jest nowa wersja programu w której są już wykresy. Dodałem wykresy dla temperatury, ciśnienia i wilgotności z ostatnich 200 zarejestrowanych pomiarów (przy interwale 10 min to ponad 1 doba). Program pobiera te dane z pliku <miesiąc><rok>log.txt który generuje Cumulus. Plik należy umieścić w tej samej lokalizacji co plik "realtime.txt". Wykresy są na razie rysowane na połowie ekranu wyświetlacza. Nie wykorzystana połowa czeka na jakiś ciekawy pomysł. W załączniku okno z wykresem ciśnienia.


Jeśli ktoś używa Local Weather na PC (opisany w innym wątku), może przesyłać automatycznie wspomniane pliki, zaznaczając opcję "realtime.txt" oraz "MonthLogFile" w zakładce "Files" (okno Settings).

« Ostatnia zmiana: 05 Marca, 2014, 14:36:40 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Marca, 2014, 18:01:13 »
W aktualnej wersji 1.03 dodałem funkcję wysokościomierza (Altimeter).
Wzór jaki wykorzystałem do obliczenia wysokości:

               h = -Ln(p/p0)·R·(t + 273.15)/(u·g)

h - wysokość nad poziomem odniesienia [m]  (Altitude)
p0- ciśnienie na poziomie odniesienia [hPa]  (Ref. Press.)
p - ciśnienie w miejscu obserwacji [hPa] (Pressure)
t - temperatura powietrza [°C] (Temperature)
g - przyśpieszenie siły ciężkości [m/s^2]
R - stała gazowa [8.314 J/(mol·K)]
u - masa molowa  [0.0289644 kg/mol]

Wysokość H nad poziomem morza  [m] (Height)

        H = h0 + h

h0 - wysokość poziomu odniesienia nad poziomem morza [m] (Ref. Height)

Ciśnienie na poziomie odniesienia a także temperatura może być pobierane ze stacji meteo (w tym celu najpierw trzeba użyć funkcji "Update"  w "Current Weather").

Poniżej zdjęcie ekranu z oknem wysokościomierza.


« Ostatnia zmiana: 07 Marca, 2014, 18:49:59 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Marca, 2014, 20:58:11 »
Witam. Zmiany programu w wersji 1.04 w stosunku do 1.03:
- poprawiona dokładność obliczania wysokości w altimetrze,
- rejestracja pomiarów ciśnienia, temperatury i wilgotności oraz pozycji i czasu (Measurement),
- możliwość przeglądania i edycji danych pomiarowych (Measure List i Measurement),
- wyświetlenie punktowej mapy (przeglądanie parametrów - data, czas, ciśn., temp., wilg., wys. - przyciskiem "Next") (Meas Map),
- eksport pomiarów do pliku "WeatherMeasurement.txt" i możliwość wyczyszczenia wewn. pamięci pomiarów  (Meas Export),
- w trybie pomiaru  (Measurement) z menu jest dostęp do Altimetru i pozycjonowania (np.: GPS, jeśli dostępny jest w telefonie),
- w przypadku pomiaru wysokości z wbudowanego GPS-u, zastosowałem model geoidy dla całego kraju (dokładność modelu ok. 0.10m). Jednak w rezultacie dokładność pomiaru zwykłego GPS jest znacznie mniejsza (2-5m).

Przy eksporcie danych istotny jest poprawny folder lub ścieżka dostępu (z jednym "/" na końcu w nazwie) określony w polu "Path" w oknie "Station Detail".
Punkty i odpowiadające im dane na mapie można włączać i wyłączać (bez usuwania z pamięci wewn.). Do tego służy pole "Visible on map" w oknie Measurement.
Współrzędne w polach "Latitude" i "Longitude" (okno Measurement) nie muszą być szerokością i długością.
Gdy ktoś nie ma GPS, może wpisać współrzędne prostokątne z mapy (np. turystycznej czy topograficznej).
Dla wyświetlania na mapce aplikacji jest istotne, żeby wszystkie punkty pomiarowe były w jednym, tym samym układzie współrzędnych. Rysunek jest tylko poglądowy (nie jest kartometryczny).
I jeszcze jedna uwaga. Ponowne instalowanie (np. nowszej wersji) usuwa całą wewnętrzną pamieć aplikacji (w tej wersji - zapisane dane stacji i pomiary "geo-meteo"). Pomiary można wcześniej wyeksportować, więc też i zachować.
Dla jasności jeszcze jedna uwaga :) Program nie zbiera tych danych z podłączonych  przez internet stacji meteo. Dane meteo najlepiej jest podać z przenośnego, podręcznego urządzenia mierzącego ciśnienie, temperaturę i wilgotność. Funkcja tych pomiarów powstała z myślą o pieszych i rowerowych wędrówkach.

Kolejna, ale już zupełnie luźna uwaga :) Jeżeli nie masz telefonu obsługującego Jave ME 2.0 ale posiadasz turystyczny odbiornik GPS (np. Garmin, niektóre modele mają barometr i altimetr) lub inne urządzenie z GPS, nie musisz rezygnować z takiej formy rekreacji. Możesz zapisywać dane meteo w komentarzu tzw.: "waypointa". Jeżeli brak jest GPS, można używać mapy (np.: wydrukowanej z internetu) i zapisywać pomiary bezpośrednio na tej kopii. Warunkiem zabawy jest przenośne urządzenie mierzące parametry atmosfery. Wystarczy jeden parametr np.: temperatura, czyli nawet zwykły termometr ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Marca, 2014, 00:44:53 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marca, 2014, 16:16:32 »
Witam. Jest kolejna wersja - 1.05.
- Poprawiłem funkcję "Sun & Moon" bo nie było wsch. i zach. Księżyca. Dodałem też opisową fazę księżyca (jak w Cumulusie, bo wcześniej była niedokładna w %), datę i czas 4 podstawowych faz Księżyca.
- Największa zmiana to dodanie 22 stacji meteo oraz,
- mapa (Station Map) przedstawiająca podstawowe dane ze stacji (nazwa, opis, wys., temp., ciśn., wilg., prędk. wiatru, opad deszczu). Działająca podobnie jak mapka pomiarów opisana post wyżej w wersji 1.04.
- Aktualizacja grupowa wszystkich stacji (Update All), można też pojedynczo przez Station List i Current Weather.
- Export zapamiętanych danych stacji i podstawowych odczytów ze stacji do pliku "Stations.txt" (Export Station).

Podobnie jak w przypadku mapy pomiarów (patrz. v1.04) stację można wyłączyć (domyślnie są włączone) opcją "Visible on map" w oknie "Station Detail". W tym samym oknie jest jeszcze opcja "Label Anchor" co oznacza miejsce zaczepienia tekstów na mapie. Do wyboru jest górny-lewy, górny-prawy, dolny-lewy i dolny-prawy narożnik tekstu.
Te dwie możliwości wprowadziłem w celu poprawy czytelności wyświetlanych tekstów na małym ekranie telefonu.
W tym oknie znajduje się jeszcze pole "Rel-Abs press" czyli różnica miedzy ciśnieniem względnym i bezwzględnym dla danej stacji.
Poniżej zrzuty ekranu emulatora Javy.

Uaktualnienie do wersji 1.05b:
- Aplikacja nie otwierała się na telefonach bez usługi lokalizacji (GPS). Już się uruchamia (sprawdziłem na jednym bez gpsu i działa).
- Dodałem nowe okno "Options", do którego przeniosłem z Station Detail pole "Path" i "realtime.txt source". Dodatkowo są tam opcje wyboru jaki rodzaj parametru ma być wyświetlany na mapie. Wcześniej były tylko parametry podstawowe, teraz jest do wyboru 5 rodzajów temp. i 5 wiatru oraz 3 deszczu.
Te opcje oczywiście są zapisywane i program pamięta je przy każdym uruchomieniu.
« Ostatnia zmiana: 18 Marca, 2014, 16:20:58 wysłana przez geofinder »

Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Marca, 2014, 17:52:15 »
wszystko fajnie ale z kod go ściągnąć na androida, bo szukam i n ie umie znaleźć.

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - wersja mobilna na telefon (Java)
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Marca, 2014, 18:48:10 »
wszystko fajnie ale z kod go ściągnąć na androida, bo szukam i n ie umie znaleźć.

Tego programu nie ma na androida jest tylko na telefony z Javą. Może jest już Java na Androida, kompatybilna z Javą ME 2.0 ?

Aplikacji pogodowych na Androida jest bardzo dużo (zarówno płatnych jak i bezpłatnych).

Tutaj jest "sklep" z takimi aplikacjami:
https://play.google.com/store/apps/category/WEATHER

a tu jest aplikacja z tego forum
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.waw.android.weather.stacjapogpody
« Ostatnia zmiana: 17 Marca, 2014, 19:36:34 wysłana przez geofinder »