Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności  (Przeczytany 6632 razy)

Offline jmaciek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking VH1090
Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« dnia: 15 Sierpnia, 2016, 23:08:36 »
Zepsuł mi się czujnik (nadajnik) zewnętrzny do stacji Viking 02047 (WH1090). Niestety nie mogłem dostać go jako część zamienną więc byłem zmuszony kupić nową stację. Stara stacja współpracuje z nowym nadajnikiem. Obie stacje podają te same wartości mierzonych parametrów oprócz wilgotności wewnętrznej. Różnica między stacjami to około 20%.

Nowa stacja pokazuje te same wartości wilgotności wewnętrznej mierzone przez czujnik zewnętrzny i czujnik wewnętrzny czyli 42% (jak na zdjęciu) więc skłaniałbym się ku temu, że to poprawny pomiar. Jednak stara stacja pokazuje zaś 61% i ta wartość jest bardziej zbliżona do wartości podawanej w METAR Okęcie (65%) która jest w miarę blisko mnie (20 km).

Nie wiem co o tym myśleć - mam jeszcze 2 małe czujniki wilgotności TFA które w tym samym czasie pokazują 51% czyli wartość pomiędzy wskazaniami nowej a starej stacji...

Czy takie różnice w pomiarze wilgotności to zjawisko normalne dla stacji w tym zakresie cenowym?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« dnia: 15 Sierpnia, 2016, 23:08:36 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpnia, 2016, 17:45:22 »
Nie jest to normalny wynik. Jeśli masz zastrzeżenia co do starej "bazy" to wynieś ją na zewnątrz na godzinę w czasie suchej i słonecznej, najlepiej wietrznej pogody, a następnie ponownie do domu. Jeśli zebrała się tam jakaś wilgoć, to zostanie pewnie w ten sposób usunięta. Chodzi o to, że nowa "baza" i czujnik zewnętrzny pracowały i znajdowały się w tej samej lokalizacji, podczas, gdy twoja stacja bazowa nie. Jeśli wyniki były robione tuż po otrzymaniu stacji, to nie są wiarygodne.

Offline jmaciek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking VH1090
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpnia, 2016, 22:59:53 »
Nie wiem co do którego elementu powinienem mieć zastrzeżenia.

Stara baza stoi na swoim miejscu na biurku (tak jak na zdjęciu) od 5 lat więc na pewno nie jest zawilgocona.
Nowa baza i czujnik stoją przy niej od 5 dni (od czasu zakupu) czyli wszystkie elementy znajdują się w tej samej lokalizacji.

Które wyniki nie są wiarygodne?

Nowej stacji?  Baza i czujnik zewnętrzny pokazują idealnie tą samą wartość.
Starej bazy?  Nigdy nie była ruszana z miejsca i pokazuje wartość najbardziej zbliżoną do stacji z Okęcia która znajduje się niedaleko mnie.
Czujników TFA?  Są dwa i pokazują identyczną wartość która plasuje się pomiędzy wskazaniami starej a nowej stacji.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Sierpnia, 2016, 18:26:19 »
... Jednak stara stacja pokazuje zaś 61% i ta wartość jest bardziej zbliżona do wartości podawanej w METAR Okęcie (65%) która jest w miarę blisko mnie (20 km).
Ale przecież Twoja baza pokazuje wilgotność wewnątrz pomieszczenia a stacja na Okęciu pomiary wykonuje na zewnątrz !
Wilgotności wewnątrz i na zewnątrz przeważnie są różne.

...
Według mnie stara stacja podaje niewłaściwe wyniki. Wilgotność pokazywana przez Twoją stację może być całkiem inna niż na Okęciu. Zależy to od umiejscowienia stacji (czy jest wystawiona na promienie słoneczne, wiatr, itp.).

Offline jmaciek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking VH1090
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Sierpnia, 2016, 00:22:28 »
Ale przecież Twoja baza pokazuje wilgotność wewnątrz pomieszczenia a stacja na Okęciu pomiary wykonuje na zewnątrz !
Wilgotności wewnątrz i na zewnątrz przeważnie są różne.


Przeważnie są różne ale nie w takim stopniu w ciepły, suchy i słoneczny dzień - wtedy wilgotność zewnętrzna i wewnętrzna są zbliżone jeśli nie takie same.

Według mnie stara stacja podaje niewłaściwe wyniki. Wilgotność pokazywana przez Twoją stację może być całkiem inna niż na Okęciu. Zależy to od umiejscowienia stacji (czy jest wystawiona na promienie słoneczne, wiatr, itp.).

Owszem, wilgotność pokazywana między moją stacją a Okęciem może być całkiem inna ale nie aż tak inna. Sprawdziłem właśnie pomiar wilgotności na zewnątrz, stan na godzinę 23:30 (bez wiatru i słońca) - nowa stacja (czujnik i baza) 61%, czujki TFA 71%, stara stacja 81%, dane z METAR Okęcie 77%.
Różnica pomiędzy wskazaniami z tych trzech stacji jest taka sama jak przy pomiarach w dzień (dziś w dzień odpowiednio 38-48-58%) czyli zawsze 10% i zawsze stara stacja jest najbliżej danych z METAR a najdalej nowa stacja (chociaż jej czujnik zewnętrzy i wewnętrzny pokazują tą samą wartość więc między sobą są idealnie skalibrowane), po środku plasują się czujniki TFA.

Skłaniam się ku stwierdzeniu, że różnica w pomiarach bierze się z tego, że w tym przedziale cenowym w jakim znajduje się ta stacja pewnie nie ma 100% pewności dokładności pomiaru i zawsze pozostaje jakiś margines na niedokładność. Zastanawia mnie tylko szerokość tego marginesu - w moim przypadku jest to 20% przy pomiarze wilgotności. Zastanawiam się też która stacja pokazuje bardziej realne dane i myślę, że to stara stacja (najbliżej wartości z Okęcia, choć zastanawiające jest idealne skalibrowanie względem siebie czujników wilgotności nowej stacji, sugerujące, że dwa czujniki nie mogą się mylić). Zaś jeszcze inne wskazania czujek TFA zdają się potwierdzać tą tezę.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Sierpnia, 2016, 12:35:11 »
Przeważnie są różne ale nie w takim stopniu w ciepły, suchy i słoneczny dzień - wtedy wilgotność zewnętrzna i wewnętrzna są zbliżone jeśli nie takie same.
No niestety kolego, ale to jest zupełna nieprawda. W warunkach o jakich piszesz w domu możesz mieć wilgotność na poziomie 70% a na zewnątrz 30%. Jeśli masz w upał zamknięte okno, to wewnątrz masz chłodniej ale jest duża wilgoć i odczuwasz i tak, jakby było gorąco.

Offline jmaciek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking VH1090
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sierpnia, 2016, 15:53:58 »
No niestety kolego, ale to jest zupełna nieprawda. W warunkach o jakich piszesz

No niestety meterologiem nie jestem. Warunki jakie miałem na myśli to ciepły dzień i przewiewne pomieszczenie.

w domu możesz mieć wilgotność na poziomie 70% a na zewnątrz 30%. Jeśli masz w upał zamknięte okno, to wewnątrz masz chłodniej ale jest duża wilgoć i odczuwasz i tak, jakby było gorąco.

Właśnie sprawdziłem to organoleptycznie. Wystawiłem stacje na zewnątrz w cień i miejsce bez wiatru.

Stan wyjściowy: wewnątrz godzina 13:30 - stacje: stara 64%, TFA 54%, nowa 44%, Okęcie 39%.
Po 1.5h: zewnątrz godzina 15:00 - stacje: stara 49%, TFA 39% nowa 33%, Okęcie 40%.

Średnia różnica pomiędzy pomiarami wykonanymi wewnątrz a na zewnątrz to 13,66% (a nie 40%).

Mierząc na zewnątrz to w porównaniu do Okęcia najlepiej sprawdzają się czujniki TFA, stara stacja ma rozjazd +9% a nowa -7%.

OK - i chyba tak ma być. Chyba potwierdza to moje przypuszczenia, że jest to pewnie wynikiem zakładanej niedokładności pomiaru dla stacji pewnego poziomu cenowego. Żadne inne wytłumaczenie nie przychodzi mi do głowy. Jeśli przyjąć za punkt odniesienia wskazania Okęcia to jedna stacja zawyża o około 10% a druga zaniża o około 10%. Pewnie te 10% się mieści w marginesie błędu tych stacji (przecież nie są to stacje profesjonalne). Ale zestawienie ich obok siebie i różnica we wskazaniach względem siebie o 20% kazała mi się zainteresować tym tematem.

Offline jmaciek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking VH1090
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Sierpnia, 2016, 21:54:56 »
Wczoraj po południu niebo zachmurzyło się i ustał wiatr. Czujniki miałem na zewnątrz i o godzinie 14:00 wskazywały tak jak zwykle z 10% różnicą: stara 67%, TFA 57%, nowa 47% a Okęcie raportowało 65%. Znalazłem amatorską stację niedaleko mnie (http://pogoda.kampinos.waw.pl - na marginesie - bardzo fajnie zrobiona strona), która wskazywała 60%.
Patrząc na te dane to znów wskazania nowej stacji najmniej mi się podobają. Ale nic z tym nie zrobię. Jechałem po nową stację specjalnie do Radomia aby na miejscu osobiście sprawdzić, czy zadziała ze starą stacją i myślę, że zdalnie nic nie załatwię (nikt tam nie będzie sprawdzać np. trzech kolejnych stacji czy pokazują zbliżone wartości) a technicznie przecież wszystko działa (ba - jest rewelacyjnie bo czujnik zewnętrzny i wewnętrzny pokazują te same wartości).

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Sierpnia, 2016, 08:10:29 »
Moja konkluzja na ten temat jest taka. Spośród Twoich czujników prawidłowo lub też najbliżej prawdy są produkty TFA. Jak sam widzisz te czujniki mierzą tylko 2 parametry, nie kosztują groszy a zatem można domniemać, że elektronika w środku coś sobą reprezentuje. Co do konsol FinneOffset, to może trafiłeś na podobny przypadek do mojego. Otóż, gdy jeszcze użytkowałem stację WH1090 kupioną w TC z Radomia, pojawiały się co rusz problemy. A to z czujnikiem zewnętrznym, a to z wiatromierzem. Odesłałem po czym oddali z wymienionym czujnikiem a w gratisie dostałem dodatkową konsolę. I miałem dokładnie takie same rozterki co Ty. Rozrzut odczytów wilgotności wewnętrznej wynosił bodajże 15%. Doszedłem do wniosku, że dostałem konsolę, którą mieli ze zwrotów jako niesprawna, ale wszystko działało. Ktoś chyba nie był zadowolony z pomiarów i oddał. W każdym bądź razie, zawsze możesz skalibrować FO wg wskazań TFA lub innego, bardziej miarodajnego produktu. Wilgotność w pomieszczeniu nie ulega tak dużym wahaniom jak ta na zewnątrz, więc pomiary poza zakres raczej nie "wyjdą".

Przykład jak wyglądają odczyty w stacjach z nieco wyższej półki - Film

Offline jmaciek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking VH1090
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Sierpnia, 2016, 23:25:51 »
Dzięki za odpowiedź i informację.

W każdym bądź razie, zawsze możesz skalibrować FO wg wskazań TFA lub innego, bardziej miarodajnego produktu.

A czy możesz napisać, jak można skalibrować wskazania wilgotności w FO (albo gdzie znaleźć taką informację)?
Nie znalazłem takiej możliwości, bo chyba nie chodzi o obróbkę danych w jakimś programie do odbioru danych ze stacji...

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Sierpnia, 2016, 06:42:43 »
Offset można przeprowadzić za pomocą dołączonego oprogramowania EasyWeather. Służy do konfigurowania wielu parametrów stacji.

Offline jmaciek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking VH1090
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Sierpnia, 2016, 20:54:07 »
Offset można przeprowadzić za pomocą dołączonego oprogramowania EasyWeather. Służy do konfigurowania wielu parametrów stacji.
Za pomocą dołączonego oprogramowania EasyWeather nie można skalibrować stacji.
EW konfiguruje tylko jedną wartość - ciśnienie względne - innych wartości nie można korygować.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Dwie stacje WH1090 (Viking 02047) i pomiar wilgotności
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Sierpnia, 2016, 21:24:55 »
EW konfiguruje tylko jedną wartość - ciśnienie względne - innych wartości nie można korygować.

Hmm...poważnie? Cały czas miałem przeświadczenie, że można to było zrobić. Za długo widocznie w cumulusie i weatherlinku siedzę. No to faktycznie, chyba nie da rady tego w konsoli zrobić.