Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Ankieta

Jaki mierzony parametr jest dla Ciebie najważniejszy?

siła i kierunek wiatru
11 (9%)
wielkość opadów
2 (1.6%)
temperatura, wilgotność i ciśnienie
52 (42.6%)
inne opcje (np. trendy, fazy księżyca, etc.)
3 (2.5%)
wszystkie parametry są dla mnie ważne
54 (44.3%)

Głosów w sumie: 118

Autor Wątek: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta  (Przeczytany 23055 razy)

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« dnia: 14 Lutego, 2012, 08:56:56 »
Witam,

Nadszedł czas na kolejną ankietę :)  Jak wiemy, stacje pogody mierzą różne parametry powietrza. Jesteśmy ciekawi, na jakie zwracasz szczególną uwagę a jakie są dla Ciebie mniej ważne. A może wszystkie są istotne? Zapraszam do głosowania  :)
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego, 2012, 11:24:35 wysłana przez Serenator »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« dnia: 14 Lutego, 2012, 08:56:56 »

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lutego, 2012, 14:17:08 »
Zaznaczyłem opcję - wszystkie parametry są dla mnie ważne.
Ale oczywiście w jakimś stopniu różnią się one.
Gdybym miał zacząć od najważniejszych to :

1. Temperatura
2. Prędkość wiatru ( szczególnie poryw )
3. Opady
4. Ciśnienie atmosferyczne ( nie sama jego wartość, a trendy )
5. Wilgotność, kierunek wiatru temperatura wewnętrzna oraz wilgotność wewnętrzna

Ważne dla mnie są jeszcze parametry które podaje cumulus, wszelakie trendy, temp. odczuwalna,
punkt rosy no i bez wykresów ciężko było by się obejść.

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline MarqTwo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: xonix TE651
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Października, 2013, 19:44:07 »
Może warto by wypisać wszystkie możliwe parametry?. Bo zupełnie co innego będzie znaczyło "wszystkie parametry są dla mnie ważne" w moim przypadku (posiadam skromną stację pogody prezentującą podstawowe parametry) i w przypadku kogoś z "wypasioną" stacją "z górnej półki". Oczywiście w przypadku gdy zakup stacji podyktowany był potrzebami, jakimś zastanowieniem się, czego oczekuję od stacji, a nie chęcią posiadania "wszystkiego, co się da" :-)

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Października, 2013, 20:37:53 »
[...]
Bo zupełnie co innego będzie znaczyło "wszystkie parametry są dla mnie ważne" w moim przypadku (posiadam skromną stację pogody prezentującą podstawowe parametry) i w przypadku kogoś z "wypasioną" stacją "z górnej półki".[...]

I właśnie w taki sposób należy rozumieć pytania zawarte w tej ankiecie  :)
« Ostatnia zmiana: 31 Października, 2013, 20:41:20 wysłana przez Serenator »

Offline APKus

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Bresser Weather Center
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Stycznia, 2014, 00:50:11 »
Jako że zajmuję się produkcją roślinną najważniejsze dla mnie parametry zmieniają się w zależności od pory roku:

zimą temperatura, temperatura odczuwalna (2 psy na podwórku)
wiosną siła wiatru, temperatura przy gruncie, punkt rosy (opryski)
latem ilość opadów, wilgotność, punkt rosy (żniwa)
jesienią temperatura przy gruncie (wykopki)

A zatem zaznaczyłem, że wszystkie parametry są dla mnie ważne :)

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lutego, 2014, 22:24:42 »
Dla mnie najważniejsze jest ciśnienie i temperatura. Potem wilgotność, kierunek i siła wiatru oraz opady. Lubie też czasy wsch., zach. słońca i księżyca. W mojej pracy przydatne są te 2 pierwsze parametry, czasem jeszcze wilgotność. Obecnie szczególnie interesuje mnie "rozkład ciśnienia w polu siły ciężkości", czyli to co opisuje tzw.: "wzór baryczny" wykorzystywany tutaj do przeliczania ciśnienia bezwzględnego i relatywnego.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maja, 2014, 18:06:02 »
Osobiście za najważniejszy parametr uważałem zawsze temperaturę, bo to ona determinuje nasze odczucia. Jednak od czasu kiedy moje stacje działają delikatnie zmieniłem ten pogląd. Czemu? Ano dlatego, że w przypadku amatorskich stacji meteo całkowicie poprawny pomiar temperatury nie jest łatwy. Po drugie o tym jaka jest temperatura w naszym miejscu zorientować się możemy z grubsza po wartościach z najbliższej stacji IMGW. To samo wiatr, ciśnienie czy wilgotność. Jedyny parametr, który jest jednocześnie dość łatwy do wiarygodnego mierzenia oraz zmienny nawet na małych obszarach to suma i natężenie opadów. Tu wyniki mogą się mocno różnić nawet dla stacji oddalonych o zaledwie 10 km.
 Oczywiście pomijam przypadki lokalne, takie jak np fen w górach bądź bryza nad zbiornikiem wodnym, gdzie zmienność innych parametrów niż opady jest również znacząca.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lutego, 2015, 01:34:07 »
(...) w przypadku amatorskich stacji meteo całkowicie poprawny pomiar temperatury nie jest łatwy. Po drugie o tym jaka jest temperatura w naszym miejscu zorientować się możemy z grubsza po wartościach z najbliższej stacji IMGW. To samo wiatr, ciśnienie czy wilgotność. Jedyny parametr, który jest jednocześnie dość łatwy do wiarygodnego mierzenia oraz zmienny nawet na małych obszarach to suma i natężenie opadów. Tu wyniki mogą się mocno różnić nawet dla stacji oddalonych o zaledwie 10 km.(...)

Wieszasz stacje 10 m nad ziemią - najlepiej od strony płn - lub w obudowie dobrze wentylowanej w słońcu i pomiar powinien być prawidłowy. Zawsze będzie różnica pomiędzy 1m a 10 m nad ziemią  ;) IMGW ma ten sam dylemat. Pomiar pozostałych parametrów stacją amatorska też ma sens ponieważ każdy z nich różni się znacząco w zależności od lokalizacji - nawet 1 km a nie 10 km.
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego, 2015, 02:01:23 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lutego, 2015, 08:07:22 »
IMGW ma ten sam dylemat.
Tzn jaki? :D

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lutego, 2015, 10:48:03 »
... na różnych wysokościach mają różne pomiary temperatury... jeden "ogródek" IMGW wyżej inny niżej, w zależności od ukształtowania terenu - czujniki na masztach ale i też na ziemi...

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lutego, 2015, 18:30:50 »
Rychu,
Pomiary w IMGW są ustandaryzowane, w zgodzie z normami WMO, a te mówią wyraźnie - Temp mierzymy tylko na wysokości od 1,5 do 2m - w Polsce równo 2m. Maszty są tylko do pomiaru wiatru - musi to być wysokość 10 metrów. Co do ukształtowania terenu to może on być pagórkowaty, byle tylko stacja stała w jak najbardziej odpowiadającym warunkom lokalnym miejscu. Niestety to ostatnie w obecnych czasach spełnić najtrudniej, szczególnie przy mocno ograniczonym budżecie IMGW

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lutego, 2015, 21:01:31 »
Tak powinno być ale tak nie zawsze jest. Normy w PL są po to aby je omijać i moim zdaniem jeszcze długo tak zostanie.
Co z tego, że białe skrzynki z żaluzjami stoją - ale pytanie czy we właściwym miejscu - czy przypadkiem nie stoją na nie reprezentatywnym dla okolicy miejscu.

Zmiany widać od jakiegoś czasu w tych IMGW- piękne ocynkowane stelaże, ogródki z instalacją p/włamaniową, zdalnie otwierane bramy wjazdowe, nawet całodobowo świecące soczewkowe lampy LED-owe i tablice informacyjne z oświetleniem solarnym.

Samo położenie czujników i otoczenie jednak pozostaje bez zmian a już dawno teren nie był reprezentatywny.

... niestety  ;)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lutego, 2015, 21:39:28 »
A wracając do tematu wątku - istotne są dla mnie parametry pomiarowe które pomogą mi w utrzymaniu ogrodu we właściwym stanie. Np dzięki pomiarowi opadów i zwymiarowaniu pokryć dachowych z których zbieram deszczówkę wiem w jakim stopniu napełnia mi się zadołowany 5000 litrowy zbiornik na deszczówkę.

Wilgotność powietrza i temperatura punktu rosy powie mi czy w bezdeszczowe dni szykować się do podlewania ogrodu - właśnie tą "złapaną" deszczówką.  :)

Pomiary nasłonecznienia mają mi pomóc w podjęciu decyzji o instalacji paneli solarnych do ogrzewania wody. Trzymiesięczne pomiary nie nastrajają mnie jednak  optymistycznie. W moim rejonie jest najniższe w Polsce nasłonecznienie - 900 kWh/m2/rok. Ja jednak nie osiągam dotychczasowych norm miesięcznych - czyli nawet tych 900-set za cały rok nie osiągnę.

... o innych parametrach...  ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego, 2015, 21:46:06 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Marca, 2015, 11:06:19 »
Hej Rychu

Co do Twoich paneli  solarnych to powiem tak.

Za chuja się to nie opłaca :-D - sorry za język

Dlaczego?

Jeśli zainstaluje Ci firma to wydasz 12-15 tyś plus koszty kredytu na dotację z 1-2 tyś (prowizja, odsetki za dwa miesiące, papiery etc). Odjąć dotację 6 tyś. Wychodzi około 8,5-10 tyś koszt instalacji solaru. Zwrot inwestycji to jest około 15 - 20 lat.

Ja zainstalowałem dwa solary płaskie i zbiornik 300 litrów.

Solary kupiłem protestowe za 2 szt 1300 zł.
Bojler 300 litrów używany za 700 zł.
Pompa 200 zł
Sterownik 150 zł
Rurki, złączki i reszta kosztowała mnie 2150 zł.

Razem 4500 zł

Dlaczego zainstalowałem?

Nie mam gazu w domu tylko butle gazową, więc każdego dnia latem musiałem napalić w piecu aby zagrzać wodę. Teraz ten problem został rozwiązany w około 85 - 93 procentach. Mam o wiele mniej pracy, koszty ogrzania wody spadły rocznie gdzieś o 400 - 500 zł. Tak więc zwrot inwestycji to około 10 lat.

Własne przemyślenia.

Niestety solary pracują tylko wtedy gdy świeci słońce (niby oczywiste, ale wszędzie pierd... że w niesłoneczne dni tez taki solar nagrzeje, otóż nie zagrzeje musi być minimum 450W/m2 aby solar pracował nonstop , czyli musi bć czyste niebo. wtedy 2- 3 godzin pracy i wodę mamy ciepłą wodę)

Jak dzień jest pół na pół słoneczny, to w marcu nagrzeje Ci wodę tyle co kot na kolanach nagrzeje ci nogi.

Ale przy mojej instalacji wystarczą 2-3 godziny słońca w środku dnia na wiosnę abym miał te 44 stopnie ciepłej wody. W lecie 2-3 godziny słońca i mam już ponad 55 stopni ciepła wodę.

W lecie w dniu pol na pol i mamy tez ciepła wodę około 44 stopni.

Generalnie problem został rozwiązany. Mam ciepła wodę bez roboty. Choć zdarzają się dni gdy muszę zapalić ( w 3 pochmurny dzień z rzędu nie mam cieplej wody w bojlerze)

Można by jeszcze bardziej podrasować instalację i dać 3 panele na 300 litrowy zbiornik, wtedy nawet w dni z słabszym nasłonecznieniem woda byłaby ciepła i spadłaby minimalna ilość watów na metr kwadrat aby solar pracował nonstop np do 360 W/m2

Minus w upały trzeba by było zrobić system do schładzania bojera bo solar mógłby nagrzać wodę do ponad 80 stopni. teraz udało mi się nagrzać maks do 75stopni.

Wnioski - jest jeszcze jakiś sens instancji solara jeśli zrobi się go samemu.

P.s. Trzeba też pamiętać o kosztach związanych z serwisowaniem takiej instalacji.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Marca, 2015, 15:36:02 »
(...) Co do Twoich paneli  solarnych to powiem tak.
...się to nie opłaca (...)
... jest (...) jakiś sens instancji solara jeśli zrobi się go samemu.
(...) w upały trzeba by było zrobić system do schładzania bojera bo (...) ponad 80 stopni.

Dzk za info.  :)

Ten temat drążę już z 5 lat - i ciągle mam rozterki. Głównie z powodu słabego nasłonecznienia i usłonecznienia w moim rejonie.

Ale przekazałeś teraz istotne informacje:
- ile musi wynosić chwilowe W/m2 aby panel grzał tj. 360-450W/m2 - a u mnie:
----XII'14 11,2 kWh/m2 i jeden dzień przez 5 min pow. 300 czyli 304W/m2
----   I'15 12,3 kWh/m2 i jeden dzień przez 5 min ok.   300  tzn 298 W/m2
- powinien to być raczej bezchmurny dzień - i tu jest problem bo stale ponuro  ;)
- woda osiąga 55-75*C (to rewelka).

To ostatnie napawa mnie optymizmem  ;) Ale reszta ...  :o
Moja gmina dotuje (bezzwrotnie) w wysokości 2 000 PLN.
Może do tego dojrzeję.
Koleżanka mi mówiła, że jej mąż w zimie chodzi po dachu i odśnieża panele - aby mieć CWU  :) Więc raczej powinny być na ziemi ?
Schładzanie? A może jakieś przykrycie czy żaluzje na panele lub chociaż ich część ?