Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi  (Przeczytany 392144 razy)

Offline Artz

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #630 dnia: 20 Lutego, 2017, 10:46:39 »
Niestety (przypuszczam) problemów ciąg dalszy, tym razem z temperaturą.

Wydaje mi się że od dwóch dni stacja zawyża temperaturę o ok 5 stopni. Dziś w nocy miałem minumalna 5,4 mimo że był przygruntowy przymrozek, szron na samochodzie i trawie. Wczoraj znów w ciągu dnia było ok 11 stopni, gdzie termopetr rtęciowy i samochodowy pokazywał okolice 4 stopni.

Liczę że to jednak cieplejszy wiatr wieje na wysokości 2,5m. Bo wieje od dwóch dni i smogu nie ma :)

Niestety stacja jest za duża by wsadzić ją do zamrażarki, będę obserwował jej zachowanie.

W którym miejscu jest czujnik temperatury? Może po ostatniej naprawie, przemieściłem go w złe miejsce :)
« Ostatnia zmiana: 20 Lutego, 2017, 10:49:59 wysłana przez Artz »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #630 dnia: 20 Lutego, 2017, 10:46:39 »

Offline griszka77

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Otrzymał podziękowań: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tel 790238467
  • Typ stacji: HP-1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #631 dnia: 20 Lutego, 2017, 11:09:41 »
chodzi ci o gniazdo na płycie? jesli pytasz o gniazdo to na wprost ukladu U2 14pin
« Ostatnia zmiana: 20 Lutego, 2017, 11:14:12 wysłana przez griszka77 »
http://chomikuj.pl/griszka77/HP-1001*2cHP-1003+4+GB+PL
http://chomikuj.pl/griszka77/HP-1001*2cHP-1003+-+39+MB+PL
Montaż modułów WiFi w stacjach HP-1003 (4GB i 39MB) zainteresowani na priv
Wschody i zachody słońca lokalizator http://vbest.com.pl/gps/

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #632 dnia: 20 Lutego, 2017, 12:15:59 »
(...) W którym miejscu jest czujnik temperatury? Może po ostatniej naprawie, przemieściłem go w złe miejsce :)

... a gdybyś pytał o sensor to w radiatorze ---> patrz fotka   ;)

Offline lmk

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad HP 1001 wifi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #633 dnia: 20 Lutego, 2017, 20:33:33 »
Wiem, że w kilku wątkach forum była mowa o umieszczaniu  właściwym doborze miejsca na stację zewnętrzną. Rychu_Świbno pisał, że powinienem przy skośnym dachu co najmniej 2 metry nad kalenica go umieścić. Z punktu widzenia pomiaru wiatru rzecz chyba jak najbardziej wskazana, jednakże z punktu widzenia temperatury już chyba nie, większa szansa na południowe "grzanie".
Okazało się, że pojawił się jeszcze inny problem, techniczny. Mimo długiej trzyczęściowej drabiny nie byłem w stanie dojść do kalenicy (wysokie piętro), a co dopiero zamontować tam bezpiecznie masz 2-metrowy. W deszczu, wietrze ryzykowałem i... poddałem się. Własnie z przyczyny technicznej, ale i ten 2-metrowy maszt też miałby zakłócenia, nie tylko temperaturowe, ale i z wiatrem. Mój dom bowiem składa sie z dwóch segmentów ze skośnymi dachami, ustawionymi pod kątem 90 stopni.  Gdybym nawet wysunął czujnik zewnętrzny nad kalenicę 2 metry, to jednak kilka metrów dalej wyższa ściana i kalenica dachu zasłaniałyby wiatry od zachodu. Wyniki byłyby oszukane.
 Przemyślałem więc sprawę, jutro dokupię inne kołki i montuję masz - od ziemi 3,7-4 metry na ścianie garażu wolnostojącego odsuniętego i cofniętego od domu. Z płaskim dachem, ponad który maszt będzie wystawał prawie 2 metry. Garaż na planie prostokąta, a maszt sytuowany będzie na ścianie najbliżej narożnika wschodnio-północnego. Uważam, że dla pomiarów wiatru, temperatury będzie to najlepsze sytuowanie.
Jak tylko zamontuję jutro, w środę (jutro nie zdążę zrobić zdjęć, ściemnia się jednak szybko po robocie) sfotografuję i wrzucę na forum. Poczekam na krytykę. Choć zakładam, że mój wybór jest dość dobry, zwłaszcza, że widzę u bywalców forum, że z tym bywa różnie - wcale tak pozytywnie :)
Przy okazji powiem wam jeszcze, że dziś z ciekawością porównałem sobie pracę czujnika nasłonecznienia ze stacji pogodowej z odczytem szczytowej mocy chwilowej instalacji fotowoltaicznej (dopiero co uruchomionej), którą też monitoruję m. in. przez Internet. I ku mojemu miłemu zdziwieniu szczyt produkcji chwilowej z instalacji nałożył się idealnie na najwyższe nasłonecznienie o godz. 11.35. To miłe i potwierdza trafność obserwacji. Gdyby ktoś chciał to zobaczyć, puszczam linki do zapisu mojej stacji z dziś (21.02.2017) na weatherunderground https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IPIA35#history i na monitoringu instalacji PV http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10066.
lmk

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody HP1001_pomiary a różnica wysokości
« Odpowiedź #634 dnia: 21 Lutego, 2017, 00:42:17 »
(...) Rychu_Świbno pisał, że powinienem przy skośnym dachu co najmniej 2 metry nad kalenica go umieścić.
Jeszcze raz potwierdzam. Pomiar prędkości i kierunku wiatru zgodnie z normami dokonuje się na wysokosci 10 m npg a temperatury ok. 2 m npg. 2 m nad kalenicą ale stacja nie może być nad połacią dachu lecz obok niego. 2m wynika z empirycznych doswiadczeń fachowców. Odbity od połaci pędzący wiatr nie trafia wtedy w kubełki wiatromierza - a przecież o to chodzi żeby kubełki łapały nie zawirowania lecz fizyczne nie zmącone obditymi strugami powietrza powiewy wiatru. Powieszenie WH24 nad połacią spowoduje ogrzewanie czujnika  ;)

Z punktu widzenia pomiaru wiatru rzecz chyba jak najbardziej wskazana,
Tak  ;)

jednakże z punktu widzenia temperatury już chyba nie, większa szansa na południowe "grzanie".
Tu nie chodzi o grzanie od strony południowej - ponieważ  konstrukcja radiatora czujnika WH24 HP1001 skutecznie zapewnia wentylację termohigrometru - przekonasz się o tym.

Okazało się, że pojawił się jeszcze inny problem, techniczny. Mimo długiej trzyczęściowej drabiny nie byłem w stanie dojść do kalenicy (wysokie piętro), a co dopiero zamontować tam bezpiecznie masz 2-metrowy.
Maszty (wygięte - kąt prosty) mocuje się do ściany a nie do kalenicy - dopiero ten właściwy (rura lub składany z odcinków) mocuje się do tych kątowych - siegając drabiną z dwóch części - empirycznie sprawdzone  ;)

Mój dom bowiem składa sie z dwóch segmentów ze skośnymi dachami, ustawionymi pod kątem 90 stopni.  Gdybym nawet wysunął czujnik zewnętrzny nad kalenicę 2 metry, to jednak kilka metrów dalej wyższa ściana i kalenica dachu zasłaniałyby wiatry od zachodu. Wyniki byłyby oszukane.
Tak, dlatego wtedy lepiej postawić na otwartej przestrzeni.

Przemyślałem więc sprawę, jutro dokupię inne kołki i montuję masz - od ziemi 3,7-4 metry na ścianie garażu wolnostojącego odsuniętego i cofniętego od domu. Z płaskim dachem, ponad który maszt będzie wystawał prawie 2 metry. Garaż na planie prostokąta, a maszt sytuowany będzie na ścianie najbliżej narożnika wschodnio-północnego. Uważam, że dla pomiarów wiatru, temperatury będzie to najlepsze sytuowanie.
Kompromis wiatr - temp dobry ale płaski dach (a do tego np papa) mocno grzeje.

Porównaj pomiary dwóch stacji z czujnikami WH24(A) oddalone od siebie ok. 20m ta sama działka. Jedna WH2600 a druga HP1001. WH2600 na wysokości 4 m npg a HP1001 9 m npg. Dzisiaj (20.02.2017) mocno wiało - na morzu sztorm "8" i padało więc można pokusić się o wyciągnięcie wniosków.

Napisz może  nam co rzuciło Ci się w oczy porównując pomiary obu stacji - te same warunki otoczenia a różnica wysokości 5 m:

HP1001_9m npg_2m nad kalenicą_ale nie nad połaciami

WH2600_4m npg_wolnostojący maszt

...ciekawe  czy do takich samych wniosków doszliśmy - to mogą być ciekawe informacje dla innych użytkowników stacji ;)

Przy okazji powiem wam jeszcze, że dziś z ciekawością porównałem sobie pracę czujnika nasłonecznienia ze stacji pogodowej z odczytem szczytowej mocy chwilowej instalacji fotowoltaicznej (dopiero co uruchomionej), którą też monitoruję m. in. przez Internet. I ku mojemu miłemu zdziwieniu szczyt produkcji chwilowej z instalacji nałożył się idealnie na najwyższe nasłonecznienie o godz. 11.35.
Zawsze wiedziałem, że HP1001 = wiarygodne pomiary  ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego, 2017, 00:58:19 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline lmk

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad HP 1001 wifi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #635 dnia: 21 Lutego, 2017, 23:19:39 »
Rychu_Świbno, no to poszła robota. Czujnik zamontowany w wolnej przestrzeni, że się tak wyrażę, bo to najlepsze miejsce na mojej działce. Znajduje się na wysokości 4,5-4,8 metra od ziemi, umieszczony przy tylnej ścianie garażu (od strony wschodniej, odsunięty od krawędzi garażu, co widać na zdjęciu, o około 30 cm.



Ja jestem zadowolony, póki co :) Wrzucam na szybko fotki zrobione z komórki




lmk

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #636 dnia: 23 Lutego, 2017, 21:57:24 »
(...) Jak tylko zamontuję jutro, w środę (jutro nie zdążę zrobić zdjęć, ściemnia się jednak szybko po robocie) sfotografuję i wrzucę na forum. Poczekam na krytykę. (...)

... wysokość ok ... ale mocowanie jednopunktowe tak długiego masztu ... to nie ok  ;)

Żeby nie wyglądało to na pustą krytykę to proponowałbym jednak zamocować jeszcze jednym wysięgnikiem np do widocznego na zdjęciu "ogniomurka". Ewentualnie usztywnienie drugim masztem mocowanym jednym końcem w gruncie - nanizany np na pręt - oraz do Twojego masztu - jak najwyżej - dwoma uchwytami ---> Cybantami

Doświadczyłem już co potrafi wyczyniać maszt z umieszczonym obciążeniem (czujnik WH24A) na jego szczycie gdy występują silne porywy wiatru a mocowanie najwyższego punktu jest zbyt odległe od szczytu masztu. "Telepie" całą konstrukcją, nadwyręża mocowanie w ścianie i luzuje kołki...

Nie wspomnę już o występowaniu fałszywych pomiarów deszczu podczas łomotania masztem - gdy deszcz nie pada tylko niemiłosiernie wieje  ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego, 2017, 22:08:36 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline lmk

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad HP 1001 wifi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #637 dnia: 23 Lutego, 2017, 22:39:04 »
Nie wspomnę już o występowaniu fałszywych pomiarów deszczu podczas łomotania masztem - gdy deszcz nie pada tylko niemiłosiernie wieje  ;)

No dziś już są porywy do 44 km/h i widzę, co się dzieje. Też o tym pomyślałem, a teraz jestem pewny, więc w sobotę podjadę, zobaczę jakieś mocowanie na antenę satelitarną krótkie, z odległością od ściany na tyle dobrą by cybantami spiąć obie rury, a tamte nowe też kołkami do ściany przymocować. Dzięki za podpowiedź. Mam nadzieję, że do soboty wszystko wytrzyma ;)
lmk

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi_nowa "skórka" konsoli
« Odpowiedź #638 dnia: 25 Lutego, 2017, 00:11:50 »
Powraca temat zmiany skórki na konsolę WS1001 i jej klonów - pisałem o tym wiele miesięcy temu ale temat umarł z powodu zawirowań z prawami autorskimi. Obecnie temat wydaje się wyprostowany - a skórka jest udostępniona przez jednego z userów weatherist34 - jak wynika - współautora.

... nie omieszkam zauważyć, że każdy ponosi ryzyko korzystania z ww produktu.

Podobno to tylko 5min tzw "roboty" - nakładka nie zmienia softu źródłowego stacji.  ;)

Ale przedtem warto poczytać panel FAQ - tutaj wyjaśniono w jaki sposób obejść problemy...

« Ostatnia zmiana: 25 Lutego, 2017, 15:17:32 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi_nowa "skórka" konsoli
« Odpowiedź #639 dnia: 27 Lutego, 2017, 01:43:00 »
... jaki jest a jaki może być design wyświetlacza LCD HP1001  - przyporządkowanie sektorów LCD pod dane pomiarowe nie uległo zmianie - zmienił się tylko sposób wyswietlania danych w poszczególnych sektorach...
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego, 2017, 02:15:22 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Mystic_Art

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Konstantynów Łódzki - stacja
  • Typ stacji: Conrad HP1001 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #640 dnia: 13 Marca, 2017, 11:11:07 »
Apropos nowego wyglądu
przerobiłem troche layout


Wersja soft 2.3.7
dla stacji 4 GB
https://drive.google.com/file/d/0B__GDxLAw88gT0N0eGRMMm5pZlk/view
« Ostatnia zmiana: 13 Marca, 2017, 11:34:45 wysłana przez Mystic_Art »

Offline lmk

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad HP 1001 wifi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #641 dnia: 13 Marca, 2017, 18:18:59 »
Wygląd ciekawy i mówisz, że chodzi bez problemu aktualizacja? A jest szansa na instrukcję jak to najpoprawniej zrobić? Mam na myśli aktualizację :)
« Ostatnia zmiana: 13 Marca, 2017, 18:49:20 wysłana przez lmk »
lmk

Offline Mystic_Art

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Konstantynów Łódzki - stacja
  • Typ stacji: Conrad HP1001 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #642 dnia: 14 Marca, 2017, 15:25:09 »
Wrzucasz na kartę pamięci katalog Update EasyWeather, wkładasz do stacji i wyłaczasz zasilanie

Offline lmk

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad HP 1001 wifi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #643 dnia: 14 Marca, 2017, 20:30:30 »
Wrzucasz na kartę pamięci katalog Update EasyWeather, wkładasz do stacji i wyłaczasz zasilanie
Ale mogę to zrobić, jeśli nawet aktualnie mam wersję niższą, 2.3.4?
lmk

Offline Mystic_Art

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Konstantynów Łódzki - stacja
  • Typ stacji: Conrad HP1001 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #644 dnia: 14 Marca, 2017, 21:17:22 »
Możesz. Stacja się zaktualizuje do 2.3.7. Tylko najpierw zrób sobie backup danych