Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja Pogody średnio zaawansowana  (Przeczytany 22335 razy)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Marca, 2015, 19:12:29 »
Moim zdaniem skoro chcesz mocować do barierki to przejrzyj się systemom mocowania - tzw balkonowym.

Uchwyt balkonowy_przykładowy - jest tego dużo w sprzedaży.

Ten posłużyłby do zamocowania do poręczy - czyli najwyżej położonego kształtownika (na Twoim zdjęciu) - sugeruję fi rurki 38mm (to już max). Nie będzie potrzebne żadne wiercenie - tylko jeden wymiar klucza do śrub.  Zwróć uwagę aby cybant miał jak najdłuższy gwint (jak najbliżej wygięcia) - a całkowitą długość musisz sobie pomierzyć przy barierce.

Zasada generalna - czujniki jak najdalej od przeszkód - u ciebie , ściany lub okna.  Inne zasady u Ciebie niestety jak widać ze zdjęcia nie będą miały zastosowania...Szukaj takiego uchwytu aby miał jak największe odejście od ściany (poziomy odcinek)  - to umożliwi Ci, że być może do deszczomierza wpadnie chociaż trochę kropel.  ;) bo w przeciwnym wypadku gdy deszcz będzie zacinał od strony zawietrznej to deszczomierz będzie suchy  :(

Może również wtedy czujnik temperatury nie będzie się grzał  od ściany a wiatromierz będzie łapał wiatr w czasze i reagował będzie na kierunek wiatru z trzech stron  ;)

To tyle moich sugestii - piszę to ale wydawało mi się zawsze że amatorskie pogodynki są dla majsterkowiczów  ;) a Ci lubią majsterkować i kombinować oraz doświadczać prób i błędów      :)
« Ostatnia zmiana: 03 Marca, 2015, 21:24:24 wysłana przez Rychu_Świbno »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Marca, 2015, 19:12:29 »

Offline buszman

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 30
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Marca, 2015, 19:59:17 »
Znalazłem coś takiego http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5111247205 ale wszystkie te uchwyty mają średnicę rury fi 38mm :/ a w instrukcji  stacji jest jasno napisane max 30 mm :/

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Marca, 2015, 20:49:16 »
To wszystko to są uchwyty pod czasze TV SAT i dlatego im dłuższe ramie tym większa średnica.

Myślę że fi 38 też się nada - byle tylko paski mocujące (w zestawie) nie były za krótkie - ale można je zastąpić opaskami zaciskowymi - MOŻE  ;)

Próbuj jednak  znaleźć fi 30 skoro tak jest zalecane.

Gdyby nie było to dokup do tego zestawu kawałek rurki ocynk fi 30 (nie wiem czy jest w PL taka norma- pisze z pamieci  ;) chyba jest 28 a potem 32mm ), i dwie zaślepki.

Do tego dwa kpl cybantów i połączysz rurkę z uchwytem a stację do rurką fi 30 . Monterzy anten tak to robią.

Rurkę fi 30 wypuść ponad pionowe ramie uchwytu  który kupisz i do tego wystającego odcinka zamocuj stację.

Rozwiązanie fi 38mmm z kawałkiem fi 30 wydaje się rozsądniejsze ze względu na stabilność. Stacje pogodowe z pomiarem deszczu nie lubią drgań. Czasami zdarza się tak że wiejący wiatr niestabilny uchwyt  (cienka rurka) wprawia w drgania  - mechaniczne urządzenie do pomiaru deszczu które zainstalowane jest wewnątrz czujnika (waga z szalkami do napełniania deszczem) wprawiana jest w ruch i zlicza fałszywy deszcz.

« Ostatnia zmiana: 03 Marca, 2015, 21:39:24 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Marca, 2015, 20:52:50 »
A ten Twój uchwyt fi 38 to jakie ma ramie ?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Marca, 2015, 21:07:38 »
I jeszcze jedno - przyjrzyj się mocowaniu uchwytu - barierka będzie pewniej trzymana jeżeli znajdzie się pomiędzy dwoma ruchomymi nacinanymi elementami a nie jednym - dokup jeszcze dwie szt - tylko cybanty mogą być wtedy za krótkie - pamiętaj o rozstawie - to wymiar znormalizowany.

... i jeszcze inaczej...

Jest ryzyko, że gdy z jednej strony trzyma tylko goły pałąk cybanta to uchwyt będzie się przesuwał po barierce mimo dociśnięcia na max. Możesz do swojego zestawu dokupić np tak skompletowane cybanty aby pojawiły się właśnie razem cztery elementy z wycięciami- i jeszcze raz uważaj na rozstaw cybantów one są znormalizowane oraz na długości ramion pałąka cybanta.

... uff...    :)
« Ostatnia zmiana: 03 Marca, 2015, 21:18:04 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline buszman

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 30
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Marca, 2015, 21:28:49 »
o kurcze, ale żeś tu zakręcił :P teraz juz sam nie wiem o co chodzi :P, myśle ze ten zacisk co jest przy tym uchwycie powinien wystarczyć, gdyż ja mam barierke nie owalną, tylko bryłę, "sześcian" jeżeli chodzi o fi 30mm, to nie musi byc koniecznie 30.. w instrukcji jest jasno napisane od 2,5 mm do 30 mm :)
« Ostatnia zmiana: 03 Marca, 2015, 21:31:05 wysłana przez buszman »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Marca, 2015, 21:46:21 »
... O takie cybanty chodzi

Wydaje mi się - powtórzę - że będą dociskały pewniej z obu stron barierkę.

Zwróć uwagę na poprawki które wprowadziłem w powyższych postach  ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Marca, 2015, 21:48:44 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Marca, 2015, 22:22:47 »
Jeżeli nie chcesz mocować bezpośrednio do barierki, to potrzebujesz uchwytu do balustrady, zobacz: http://www.dipol.com.pl/oferta-technika-montazowa-uchwyty-antenowe-do-balustrady,4795.htm
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline buszman

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 30
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Marca, 2015, 13:07:23 »
Jeżeli nie chcesz mocować bezpośrednio do barierki, to potrzebujesz uchwytu do balustrady, zobacz: http://www.dipol.com.pl/oferta-technika-montazowa-uchwyty-antenowe-do-balustrady,4795.htm

wiem wiem, tylko chce kupić coś takiego żeby miało 60 cm długości wygiętew kkształcie "L" i rura fi 30, ewentualnie tak jak kolega pisał , dokupićze 30 cm rrurki fi 28, i cybantami dosztukowac dwie rurki :) stacja pogody właśnie przyszła,  tzn nie przyszla , bo kurier nawet nie powiadomił mnie telefonicznie ze nikogo nie byłow domu i pprzesyłkę zostawił u kogoś 4 km dalej ...  to jakis absurd..

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Marca, 2015, 17:09:54 »
Proponowałbym wysięgnik umieścić tak aby wygięcie szło do dołu. Wtedy cała stacja będzie nie nad, ale pod poziomem balustrady. Nie będzie przeszkadzać w widoku i ew. układania czegoś na balustradzie.
Najgorsze u Ciebie jest to, że masz bardzo blisko szybę okienną. Niestety od niej będzie promieniowało najwięcej ciepła - zarówno z domu jak i odbijanego. Możesz ew. pomiędzy stacją a balustradą (np. od strony okna) umieści jakiś jasny ekran (nie odbijający ale raczej jakiś matowy z materiału o możliwie najmniejszej pojemności termicznej (typu twardy styropian, ew. drewno). No ale ucierpi na tym trochę estetyka :((

Offline buszman

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 30
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Marca, 2015, 19:41:45 »
Tak wiec,

stacja doszła,  teraz sobie trochę testuje :) póki co zamontowalem tymczasowo czujnik odrazu na balustradzie :) narazie wiatraczek od pprędkości wwiatru sięnie kkręci, nie wspomnę i strzałce która wskazuje kierunek :) , może ktośwwyjaśni o co chodzi z tym pierwszym wprowadzeniem ręcznie ciśnienia ??

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Marca, 2015, 20:02:36 »
Tak wiec, ... , może ktoś wwyjaśni o co chodzi z tym pierwszym wprowadzeniem ręcznie ciśnienia ??

Prawdopodobnie chodzi o ustawienie ciśnienia względnego (rel). Najczęściej ustawia się je na poziom morza.
Odczytaj jego wartość z tej mapki i wprowadź do stacji:
http://www.pogodynka.pl/cisnienie

Jeżeli interesuje Cię jak policzyć to ciśnienie to poszukaj, na forum było już kilka wątków na ten temat.

Witaj w gronie użytkowników stacji meteo :)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Marca, 2015, 22:37:04 »
Tak wiec, stacja doszła,  teraz sobie trochę testuje :)
... no i jednak udało sie  ;)

(...) narazie wiatraczek od prędkości wiatru się nie kręci, nie wspomnę i strzałce która wskazuje kierunek :) (...)
.. a moze nie ma wiatru?   ;) podmuchaj  ;)

(...) może ktoś wyjaśni o co chodzi z tym pierwszym wprowadzeniem ręcznie ciśnienia ??

Nie czytałem Twojej instrukcji, ale jak pewnie zawsze trzeba wprowadzić właściwe ciśnienie wzgledne które jest w miejscu lokalizacji stacji - Oblicza to ten kalkulator

Do tego potrzebujesz wartość ciśnienia bezwzględnego odczytanego ze swojej stacji (teraz) oraz wielkość temperatury.

Tą wielkość którą "odda" Ci kalkulator wpisz do stacji.

PS: na jakiej wysokości nad poziomem morza [mnpm] jest Twój budynek a na jakiej wysokości od gruntu na którym stoi Twój budynek umiejscowiłeś stację ?

« Ostatnia zmiana: 04 Marca, 2015, 22:39:14 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline buszman

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 30
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Marca, 2015, 22:48:13 »
No udało się:)  teraz stacja mi podaje ze jjest 1010 hPa .. wiec skąd ja mam wiedzieć czy ono jest prawdziwe? Ja mieszkam na 2 piętrze , wiec za bardzo nie mam pojęcia ile to będzie mnpm,  chyba że są jakieś aplikacje na androida które pokażą :)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja Pogody średnio zaawansowana
« Odpowiedź #44 dnia: 04 Marca, 2015, 23:01:07 »
Stacja Renkforce W2052GU, 868 MHz kupiona  ;) więc proponuję emigrować z tego wątku “Jaką stację kupić” do

 Renkforce W2052GU, 868 MHz (link do nowego wątku)

i tam prowadzić dalsze "rozważania"  - ok ?
« Ostatnia zmiana: 05 Marca, 2015, 00:31:38 wysłana przez Rychu_Świbno »