Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: WH2080 problem z wiatromierzem  (Przeczytany 9279 razy)

Offline spec1307

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad WS-0101
WH2080 problem z wiatromierzem
« dnia: 22 Lipca, 2012, 12:30:04 »
Witam!
Mam problem z wiatromierzem gdyż nie pokazuje prędkości wiatru. Stacje montowałem zgodnie z instrukcją. Najbardziej obawiam się tego że wiatromierz może być uszkodzony. Liczę na waszą pomoc :).

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

WH2080 problem z wiatromierzem
« dnia: 22 Lipca, 2012, 12:30:04 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipca, 2012, 21:32:43 »
Witam!
Mam problem z wiatromierzem gdyż nie pokazuje prędkości wiatru.

Czy na wyświetlaczu są cyfry 0.0  czy  -- kreseczki ?

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipca, 2012, 22:10:37 »
Problem może tkwić w samym czujniku prędkości wiatru jak również w czujniku kierunku wiatru. Możliwe przyczyny braku pomiaru:

1. Kontaktron w czujniku prędkości wiatru - zasada działania polega na tym, że obracająca się kopułka z łopatkami ma magnes, który przy obrocie zwiera styki w kontaktronie. Zwarcie daje sygnał, który jest następnie przetwarzany na prędkość. Kontaktrony zawarte są też w pozostałych czujnikach (kierunku, deszczu). Jeśli kontaktron jest uszkodzony, lub jest za daleko od magnesu, to nie następuje zwarcie, zatem jest brak odczytu. Musiałbyś rozkręcić ten czujnik i sprawdzić.
2. Czujnik kierunku - jako, że czujnik prędkości łączy się z czujnikiem kierunku wiatru, to wina braku odczytu może leżeć w tymże. Być może w gnieździe, być może w samym przewodzie jest problem. Najlepiej by było dostać drugi czujnik aby sprawdzić i porównać, gdzie w Twoim jest problem. Jeśli jesteś z moich okolic lub z okolic kolegów z forum, to może się z kimś dogadasz i podjedziesz na testy.

Offline spec1307

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad WS-0101
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipca, 2012, 00:16:27 »
Czy na wyświetlaczu są cyfry 0.0  czy  -- kreseczki ?

Same 0.0 I jeszcze jeżeli odłączę kabelek od czujnika kierunku i podłączę go znowu to pokazuje prędkość wiatru 1.1 tak jest za każdym razem kiedy odłączam i podłączam kabelek. Przeprowadziłem próbę z suszarką też nic nie pokazał.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipca, 2012, 14:11:21 wysłana przez spec1307 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lipca, 2012, 21:44:26 »
Same 0.0 I jeszcze jeżeli odłączę kabelek od czujnika kierunku i podłączę go znowu to pokazuje prędkość wiatru 1.1 tak jest za każdym razem kiedy odłączam i podłączam kabelek. Przeprowadziłem próbę z suszarką też nic nie pokazał.

Czyli coś z czujnikiem, tak jak  napisał kolega wyżej może to być ten kontaktron.

Reset stacji robiłeś. ( cała procedura od początku wkładanie baterii )
Ps. to jest nowa stacja ( dopiero co zakupiona  ?
« Ostatnia zmiana: 23 Lipca, 2012, 21:47:03 wysłana przez wiatromen »

Offline spec1307

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Conrad WS-0101
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipca, 2012, 23:00:32 »
Na pewno jest coś z czujnikiem ponieważ kiedy troszkę poruszałem kabelkiem przy prędkościomierzu w magiczny sposób zaczął działać :D tylko nie wiem na jak długo.

Tak, stacja jest nowa
« Ostatnia zmiana: 23 Lipca, 2012, 23:02:47 wysłana przez spec1307 »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipca, 2012, 06:23:53 »
Obstawiam, że Twój czujnik ma "zimny lut". Rozkręć go, lutownicę w dłoń i popraw sobie luty.  A tak wygląda czujnik od środka.


« Ostatnia zmiana: 24 Lipca, 2012, 06:31:08 wysłana przez Dador »

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipca, 2012, 14:16:28 »
Jak jest nowa stacja to nic w niej nie ruszaj to wymienia na nowa w ramach gwarancji :)

Offline geepard

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • pogodapuszczykowo.meximas.com
  • Typ stacji: WS1080
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Lutego, 2014, 18:39:40 »
Mam  podobny problem co kolega powyżej. Mianowicie czujnik wiatru przestał przesyłać dane.
Na stacji wyświetla się cały czas prędkość 00, natomiast kierunek wiatru działa.
Zdemontowałem czujnik prędkości i rozkręciłem. Czytając powyższe posty postanowiłem sprawdzić kontaktron. Problem w tym , jak dokładnie sprawdzić czy działa owy kontaktron. Gołym okiem nie widać czy jest przepalony ?
Ewentualnie jak dokonać wymiany na nowy, konkretnie jaki to ma być kontaktron? Proszę o pomoc. Z góry dziękuje

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: WH2080 problem z wiatromierzem
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lutego, 2014, 19:39:09 »
Kontaktron sprawdzisz pierwszym lepszym miernikiem (multimetrem). Nastaw go na "buzzer" jeśli posiada, lub jako omomierz. Przy zbliżeniu magnesu następuje zwarcie blaszek. Jeśli kontaktron jest ok, to miernik zapiszczy lub pojawi się wartość rezystancji. Jeśli jest uszkodzony, to kup taki, żeby po prostu pasował do otworu. Wymiana jest prosta, lutowanie 2 nóżek. Polecam kupić 2 lub więcej (kosztują grosze), lub sprawdzić od razu w sklepie. Ja swego czasu kupiłem 2 szt. z czego jedna okazała się uszkodzona już na starcie.
Gorzej gdy padnie czujnik kierunku, tam jeśli nie kontaktron to rezystor SMD, a wymiana tego już jest dużo bardziej problematyczna.