Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Ankieta

Jaki mierzony parametr jest dla Ciebie najważniejszy?

siła i kierunek wiatru
11 (9%)
wielkość opadów
2 (1.6%)
temperatura, wilgotność i ciśnienie
52 (42.6%)
inne opcje (np. trendy, fazy księżyca, etc.)
3 (2.5%)
wszystkie parametry są dla mnie ważne
54 (44.3%)

Głosów w sumie: 118

Autor Wątek: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta  (Przeczytany 23056 razy)

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Marca, 2015, 07:43:08 »
Trochę nie mogę rozgryźć Twoich dwóch linijek

----XII'14 11,2 kWh/m2 i jeden dzień przez 5 min pow. 300 czyli 304W/m2
----   I'15 12,3 kWh/m2 i jeden dzień przez 5 min ok.   300  tzn 298 W/m2


ale w każdym razie powiem tak, ja mam dwa płaskie panele czyli 4 m2 panelu i 300 litrowy zbiornik. Panele pracują non stop czyli pompka jest włączona i działa bez przerw (sterownik steruje mocą pompy w zakresie 100 - 30 % tak aby nie było przerw w działaniu ) i tak

wczoraj dzien słoneczny i

rano woda w bojlerze 40 stopni - w ciągu dnia woda jest używana , zużywana
wieczorem woda w bojlerze 55 stopni -

max w ciągu dnia było 450 w/m2 i 3 godziny powyżej 350 w/m2
wczoraj  8 marzec 2015 temperatura w dzień była 12 stopni

Schładzanie? A może jakieś przykrycie czy żaluzje na panele lub chociaż ich część ?


tak schładzanie gdyby była taka potrzeba - gdybym miał 3 panele czyli 6 m2 paneli to wtedy w lecie te 3 panele grzalyby tak mocno ze zbiornik 300 litrów mógłby być za mały. I wtedy najprościej jest zrobić tak.

Bojer ma dwie wężownice

górna do CO
dolna do solara

bojler stojacy

górna wężownica ma zamknięty obieg w lecie aby ciepło z bojera nie uciekało do CO i nie schładzało bojera, ale w sytuacji gdy byłby z tym problem to wystarczy otworzyć wężownicę od CO i włączyć pompę do CO kolo kotła, wtedy pompa od CO będzie wtłaczać do wężownicy zimna wodę z CO i wyciągać ogrzaną, bojer jest schładzany. Czyli na odwrót niż w zimie. Montowanie zasłonek na solare według mnie nie ma sensu, to jest prostsze rozwiązanie.

A zawsze można dorobić do tego automat, mierzący temperaturę w bojerze i gdy przekroczy ona np 80 stopni, automat, odkręcą zawór na wężownicy (otwiera ja ) i włącza pompę, po opadnięciu temp do 75 wyłącza pompę i zakręca zawór.

U Ciebie skoro masz słabsze nasłonecznienie pewnie musiałbyś założyć 3 panele na bojer i tyle, i zrobić to sam bo inaczej 15 000 nie Twoje.


Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Marca, 2015, 07:43:08 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Marca, 2015, 23:15:18 »
Trochę nie mogę rozgryźć Twoich dwóch linijek

----  XII'14 11,2 kWh/m2 i jeden dzień przez 5 min pow. 300 czyli 304W/m2
----   I'15 12,3 kWh/m2 i jeden dzień przez 5 min ok.   300  tzn 298 W/m2

Ten zapis  (patrz pierwszy wiersz) informuje że: w grudniu 2014r. (przez cały miesiąc) 1 m2 powierzchni ziemi w mojej lokalizacji przyjął 11,2 kWh energii słonecznej - a dla przykładu tylko przez 5 minut w ciągu całego miesiąca było nasłonecznienie na poziomie ok. 304 W/m2 a w pozostałym czasie dużo, dużo niżej - co oznaczać ma że panel słoneczny nie grzałby wody. I inaczej, pomimo tak dużego przyjęcia energii w ciągu całego miesiąca (11,2 kWh/m2), jednostkowe w ciągu dnia nasłonecznienie nie pozwoliłoby na nagrzanie wody w panelach słonecznych.

Drugi wiersz czytaj odpowiednio.

Offline tomeh

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
    • Informacje
  • Typ stacji: Auriol
Odp: Parametry mierzone przez stację pogody - ankieta
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Stycznia, 2017, 22:43:08 »
Jak dla mnie osoby jaka też wędkuje i jeździ turystycznie to jest wiele parametrów ważnych. Szczególnie opady, temp i ciśnienie a także kierunek wiatru i siła. Fazy księżyca niby powinny ale jakoś nie - przydaje się też info wstawania i zachodu słońca.
Serwis Poradniki