Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: DAVIS Vantage PRO2  (Przeczytany 86566 razy)

Offline saradog

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Vantage Pro2 Plus data via WeatherLink Logger WiFi
DAVIS Vantage PRO2
« dnia: 15 Sierpnia, 2009, 20:45:03 »
No i nareszcie jestem szczęśliwym posiadaczem  Vantag Pro2 plus + wentylator 24h  :D.Na wstępie opiszę tylko pierwsze wrażenia  za kilka tygodni podam pozostałe spostrzeżenia.
Stację zamówiłem w USA , i otrzymałem po 10 dniach. Zakup normalnie w sklepie internetowym bez żadnych pośredników i pomocy znajomych płatność  PayPal  .
Paczka całkiem pokaźna 8,5kg  zwyczajny karton bez kolorowych nadruków i zbędnych bajerów  zresztą najczęściej tak jest pakowany sprzęt pro. ;)
 Zawartość to kompletna złożona stacja praktycznie gotowa do montażu nawet podłączone przewody w komplecie nadajnika bateria 3V i wszystkie uchwyty montażowe .
Wyświetlacz zasilany z zasilacza lub baterii (dokupiłem w kraju 230/5V)bo ten z kompletu jest na 110V należy dokupić również 3szt baterii sub C (R14) .
Istotna sprawa aby przesłać cokolwiek do PC należ dokupić  datalogger  (właśnie zamówiłem bo byłem pewien że jest w komplecie ???) .
Czujnik kierunku i prędkości wiatru posiada 12m przewód co daje nam możliwość montażu na 10m nad poziomem gruntu w moim wypadku właśnie tak uczyniłem (całkiem spory maszcik) sam czujnik jest bardzo solidny ponoć wytrzymuje wiatry ponad 250km/h . ;)
Czujniki UV i Solar posiadają indywidualne poziomice tak samo jak czujnik deszczu (całkiem spore wiadro) co ułatwia precyzyjne wypoziomowanie .
Obsługa stacji i poruszanie po menu jest intuicyjne a zarazem bardzo rozbudowane co daje nam możliwość kalibracji praktycznie wszystkich parametrów które tego wymagają .
Sprawdzałem zasięg  bez problemu przez 2 stropy i 2 ściany nośne  .
Podświetlanie jest w kolorze żółtym z czego jestem bardzo zadowolony .
Pomiar deszczu z dokładnością 0,2mm .
Z poziomu stacji możemy zdefiniować od jakiego miesiąca rozpoczynamy pomiar opadów .
Całe urządzenie wyprodukowane w USA poza zasilaczem :) ale i tak jest zbędny .
To tak na wstępie zobaczymy po kilku tygodniach i jak daję sobie radę z komunikacją z PC ale to za kilka dni jak otrzymam datalogger .
Kilka fotek stacji już po montażu .




Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

DAVIS Vantage PRO2
« dnia: 15 Sierpnia, 2009, 20:45:03 »

Offline saradog

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Vantage Pro2 Plus data via WeatherLink Logger WiFi
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Sierpnia, 2009, 12:49:31 »
Kolejne wnioski po kilku dniach użytkowania .
Pierwszy wniosek mam możliwość porównania wskazań stacji z innymi (nie podam typu ani firm ,nie jest to miłe jak ma się świadomość że posiadamy coś co nas cieszy a tu ktoś krytykuje dany wyrób)

Opad deszczu w Vontage dokładność 0.2mm w innych gdzie dokładność jest do 1mm pokazują bardzo zaniżone wskazania
Vontage 1,8mm inne wskazanie  1mm
Vontage 3,2mm inne wskazanie  2mm

Promieniowanie UV
Vontage 4,7 inne wskazanie 2 lub mniej

Prawdziwa porażka to ciśnienie nie podam  tu liczb ale np. kiedy na Vontage jest spadek lub zwyżka to inne wyłapują to po 3-4 godzinach lub nawet potrafią pokazać odwrotność przez pewien czas . Reakcje porównywałem czy czasami Vontage nie jest walnięta z barometrem mechanicznym .

Co do temperatury to jest porównywalna i niema zastrzeżeń do innych stacji .

Prędkość i kierunek wiatru  są porównywalne z innymi , oczywiście reakcja Vontage na te dwa czynniki jest inna bo jest możliwość ustawienia czułości ale ostateczne średnie wskazania są porównywalne .

Pomiar nasłonecznienia to doskonała sprawa która popchnęła mnie do poważnego rozważenia zastosowania paneli słonecznych  do ciepłej wody i C.O. .
Ponieważ w słoneczne dni  nasłonecznienie dochodzi do 1700 W/m2  ale nawet przy zachmurzonym niebie dostaje nawet do 500W/m2 .
Po podłączeniu stacji do PC przeanalizuję dane z dłuższego okresu a w szczególności w zimie.

Co do przewidywania pogody to na 24godz jest w 100%sprawdzalna  :D na  48godz. to tak w 80% ale moim zdaniem na 48 godz. przewidzieć pogodę to żaden wyczyn. ;)  

Nie chcę aby ktoś moją opinie odebrał jak przechwalanie się ale sam przeszedłem długą drogę od urządzeń własnoręcznie budowanych do tego którego jestem posiadaczem .
Szukam słabych punktów Vontage ale jak na razie (poza ceną :() nie widzę .

To na razie tyle c.d.n.  .

Offline sokolowsko - filanet

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sokołowsko (590 m npm) - amatorska stacja meteo
  • Typ stacji: WS/WH1080
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Września, 2009, 14:22:44 »
Ciekawe czy w zimie oblodzenia nie beda blokowac waitromierza...
Chyba nie ma podgrzewania?
Wiem ze deszczomierz ma taki dodatek. Jest w standardzie w Twojej stacji (czy to opcja do dokupienia)?

Offline saradog

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Vantage Pro2 Plus data via WeatherLink Logger WiFi
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Września, 2009, 08:41:27 »
Co do oblodzenia wiatromierza to w moim rejonie nie mam tego problemu a wiatromierze (różne)używam już od ponad 6 lat i były bez podgrzewania.
Jeśli chodzi o rejony górskie jest to niezbędne bywałem w obserwatorium na śnieżce i tam nawet podgrzewanie niepomagało , ale meteorolog wychodził z ręczniakiem i mierzył .
Podgrzewanie w mojej Vantage jest opcją kosztuje  142$ , ale mam coś w głowie c wykorzystać aby zmieścić się w 50zł http://www.dipol.com.pl/grzalka_obudowy_kamery_12v-5_5w_z_termostatem_M5614.htm


Offline Kuba1000

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Października, 2009, 18:36:38 »
A ja sobie myślę (może się mylę), że pożyteczniejsze było by podgrzewanie 'wiaderka" deszczomierza.

Offline henpor

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Października, 2009, 21:34:36 »
Kupuję ten pomysł DIPOLA do podgrzewania wiaderka deszczomierza - miernika opadów.
Faktycznie, to prawda, że zimą jest on zbyt mało wiarygodny, tzn. mniej wiarygodny niż latem... :-)

Offline kotesk

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Trzebiez pogoda ws2300
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Stycznia, 2010, 20:51:25 »
No i nareszcie jestem szczęśliwym posiadaczem  Vantag Pro2 plus + wentylator 24h  :D.Na wstępie opiszę tylko pierwsze wrażenia  za kilka tygodni podam pozostałe spostrzeżenia.
Stację zamówiłem w USA , i otrzymałem po 10 dniach. Zakup normalnie w sklepie internetowym bez żadnych pośredników i pomocy znajomych płatność  PayPal  .
Paczka całkiem pokaźna 8,5kg  zwyczajny karton bez kolorowych nadruków i zbędnych bajerów  zresztą najczęściej tak jest pakowany sprzęt pro. ;)
 

Kolego , możesz podesłac linka gdzie zamawiałes stacje ??

Z góry dziekuje !!


Offline kotesk

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Trzebiez pogoda ws2300
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Stycznia, 2010, 00:23:15 »
Porównanie VP 2 z sprzetem profi podczas 12 miesiecznego testu porównawczego.

http://www.weatherstations.co.uk/Prodata%20Expert%20Guide%20No.%201%20-%20Davis%20VP2%20AWS%20(c)%20Stephen%20Burt%202009.pdf

Pozdrawiam
Kotesk 

Offline saradog

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Vantage Pro2 Plus data via WeatherLink Logger WiFi
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Stycznia, 2010, 10:18:16 »
Więc teścik jest bardzo dobry a i stacja wypadła też bardzo dobrze poza deszczomierzem ale jest do tego komentarz (tu chodzi o średnicę wiaderka i dokładność pomiaru do 02mm)że jest do przyjęcia najważniejsze to że temperatura i ciśnienie są bardzo dobre wiaterek też no i polecają  ją jak najbardziej nawet o żywotności wspomnieli że to 10 lat w każdych warunkach da radę .  ;)
Nie zrobili tylko testu promieniowania UV i Solara chyba nie mieli do czego porównać a szkoda . :-[
A moja stacja po tych kilku miesiącach i ekstremalnych warunkach to wszystko hula i nawet śnieg i mrozy do 25 stopni nie mają wpływu na kierunek i prędkość wiatru po prostu czujnik jest taki jak w środku lata czarniutki  ::). Deszczomierz nie dostał zasilani więc jest cały w śniegu (brak czasu na podanie zasilania  :-[).
Stację zakupiłem tak jak podałem na początku z logerem na usb ale po miesiącu zamieniłem go na loger z ip i mam po problemie pc zbędny do wysyłania w sieć a i z zakupem logera z ip mam darmowe dożywotnie miejsce na serwerze Davisa no i co najistotniejsze jest to że 24godz. na dobę stacja jest w sieci i prądu mniej wciąga bo pc wyłączony ale strona z WD i WDL nadal funkcjonują i dane wysyłam ale tylko jak włączony jest pc .Z logerem(stacją) komunikuje się po sieci domowej zdecydowanie lepiej to simiga jak po usb  :).
Tu adresik do sklepu
http://www.archertradingpost.com/atp/

Offline krzywy1

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lutego, 2010, 08:32:15 »
Witam

Ja własnie przed kilka dni temu też dostałem moją stację pogodową Davis Vantage pro2, kupiłem na ebay-u, paczka z USA szła 5 dni , co mnie zaskoczyło , oczywiście pozytywnie  :). I powiem tak , że jestem pod ogromnym wrażeniem tej stacji , a zwłaszcza czułości barometru. Wszystko jest bardzo czytelne i odpowiednio rozmieszczone na dużym wyświetlaczu , no i te wykresy, po prostu bajka  ;D  Żałuje , że nie kupiłem od razu datalogera IP , ale planuje go zamówić . I teraz pytanie do saradog , napisz coś wiecej , jak to działa i jak to się sprawuje , jak byś mógł wrzucić screny z kompa byłoby miło.

Pozdrawiam wszystkich maniaków pogody  :)
« Ostatnia zmiana: 04 Lutego, 2010, 08:36:20 wysłana przez krzywy1 »

Offline kotesk

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Trzebiez pogoda ws2300
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lutego, 2010, 11:47:38 »
No to jest  ( bedzie ) nas wiecej :)

Moja Stacja Ws2300 jest juz wiekowa jak na sprzet tej klasy i powoli zaczynam mieć z nia narazie niewielkie kłopoty - staruszka wymaga ciegłej kontroli gubi zasieg , wiec od dłuższego czasu nosiłem sie z wyborem nastepnej stacji ,na co mogło paść po długiej analizie dostepnych stacji - tylko na VP2 . Opinie o Ws 2800 ( primus ) sa kiepskie , filozofia  Vue nie pasuje mi ( nie bardzo rozumiem jak mozna przeprowadzać  pomiary temp na wysokosci 10 m  bo tyle potrzeba aby uzuskać w miare wiarygodne pomiary wiatru  i odwrotnie wiatr na 2 m :) - no i brak mozliwości rozbudowy o dodatkowe czujniki typu solar czy UV  ) a od Oregona do VP juz nie jest daleko .

Wczoraj złożyłem zamówienie na VP2 z solar  ( bez UV ) +IP , i czekam . Co do IP to to nie moge sie zorientować czy majac na notebooku zainstalowany WL moge sie dostac do stacji  ( nie do danych, bo te sa na serwerze DAvisa ) po necie  np łączem GPRS .... Po LAN domowym to na 100% .

Co do loggerów to po mojej analizie danych z forów IP powinien byc optymalny  ( przynajmniej dla mnie ) , jedyne co jest mu zarzucane to brak mozliwości uploadu w trybie rapid do WU i stron domowych , zreszta aby ładowac dane do stron domowych i tak musi chodzić komp  ( pozerajacy 150 W lub notebook jako serwer  ) lub jakis inny router - co i tak jest narazie poza moimi mozliwościami pojmowania ( nie jestem web masterem czy informatykiem  słowo Linux jest dla mnie równie egzotyczne jak palma na Karaibach :)  ).


Pozdrawiam

Offline saradog

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Vantage Pro2 Plus data via WeatherLink Logger WiFi
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Lutego, 2010, 20:28:59 »
Jeśli chodzi o dostanie się do danych bezpośrednio do stacji używam WD .
WL zainstalowałem tylko na moment do uzyskania IP logera potem odinstalowałem jak dla mnie jest nieciekawy .
Stronę www z aktualną pogodą wyświetlam przy pomocy WDL jak pisałem wcześniej jest aktualizowana tylko wtedy kiedy działa PC .
Jeśli chodzi o działanie logera ip to nie mam żadnych zastrzeżeń po tych kilku miesiącach .
Wszystkie dane z logera czyli historię pobieram przy pomocy WD , generalnie to co potrafi WD to w moim przypadku to nie wiem czy wykorzystuję jego 10% możliwości .
Prosisz o screny ale co mam pokazywać wszystko znajdziesz na stronie WD
http://www.weather-display.com/index.php
a moja stacja pod WDL proszę pod tym adresem
http://domowa.internetdsl.pl/Pogoda/upload/
A pod tym moja stacja na stronie  Davisa
http://www.weatherlink.com/user/saradog/index.php?view=main&headers=1



Offline krzywy1

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Lutego, 2010, 21:27:12 »
saradog dzięki za wyjaśnienia  :).
 kotesk... , na pewno będziesz zadowolony z zakupu , ta stacja to po prostu odjazd  :-*
Mam jeszcze małe pytanie co to jest health index , bo we wcześniejszej stacji tego nie miałem  :-[

Offline ks7

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Lutego, 2010, 21:33:51 »
A moglibyście koledzy wyjaśnić jak wygląda sprawa z cłem jeśli kupuje się przez sklep internetowy w US? Też mam chrapkę na taką stację ;)

Offline kotesk

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Trzebiez pogoda ws2300
Odp: DAVIS Vantage PRO2
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Lutego, 2010, 22:53:51 »
To taka rosyjska ruletka :) .... krecisz i bach VAT + cło , krecisz i klik bez VAtu i cła ......