Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: jarostacja pogodowa w Chylicach koło piaseczna  (Przeczytany 5241 razy)

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
jarostacja pogodowa w Chylicach koło piaseczna
« dnia: 16 Października, 2013, 20:42:48 »
Bez specjalnego, teoretycznego przygotowania kupiłem stację Conrad WH1080.
Cena była atrakcyjna, sklep ma dobra opinię (szczególnie w kwestii egzekwowania gwarancji i reklamacji), więc bez specjalnego namysłu - kupiłem. 
Wybrałem akurat ten model z dwóch powodów - podłączenie USB do komputera i ogniwo słoneczne, które ładuje akumulatory w nadajniku.

Stacja dotarła na drugi dzień.

LOKALIZACJA CZUJNIKÓW
Dość długo szukałem optymalnych możliwości  instalacji czujników. Połączenie radiowe pomiędzy czujnikami, a stacją bazową jest bardzo wątłej mocy, więc musiałem brać to pod uwagę. 
Odległość pomiędzy dachem, a pokojem w którym umieściłem odbiornik to kilkanaście metrów (parter), ale w okolicy mam sporo źródeł zakłóceń elektromagnetycznych (transmiter sieci GSM, ścieżka podejścia do lotniska Okęcie, kilka domowych sieci wifi...)

Dach mojego domu ma kilka poziomów (różnica pomiędzy nimi to ok 70cm). Czujnik temperatury i wilgotności (na nim umieszczone jest ogniwo fotoelektryczne ładujące baterie) umieściłem poniżej załomu muru, na dołączonym do stacji wysięgniku tak, by fotoogniwo znajdowało się powyzej załomu dachu i skierowane było na południe. Sam czujnik zaś znajduje się poniżej, w cieniu i na północnej stronie domu. Tu poszedłem na kompromis - nie mocowałem czujnika temp i wilgotności zgodnie ze sztuką 2m nad ziemią, bo nie miałbym jak poprowadzić przewodów z czujnika opadów i anemomentru.
Maszt dostarczony ze stacją jest raczej symboliczny, więc umocowałem na dachu dodatkowy maszt długości 2m i usztywniłem go za pomocą trzech odciągów (linki stalowe fi 2mm na śrubach rzymskich).

Czujnik opadów umieściłem również na oryginalnym wysięgniku obok najwyższego okapu.

LOKALIZACJA STACJI BAZOWEJ
Po kilku próbach umieściłem stację na parapecie :) Różnica temp. wewnętrznej pomiędzy ścianą a parapetem to zaledwie 1 stopień, ale różnica w stabilności połączenia radiowego - ogromna!

PODŁĄCZENIE DO INTERNETU
Zdecydowałem się na bezpłatny program Cumulus. jest prosty w obsłudze, intuicyjny z przejrzystym menu.  Ze stacją pracuje na zasadzie plug-in-play. Program generuje skrypty i automatycznie wysyła je na wskazany serwer.

Niestety jest to program typu user-side, czyli to na komputerze użytkownika generowane są za każdym razem od nowa wszystkie strony internetowe i wykresy. To bardzo zwiększa upload.

Nie znalazłem żadnego rozwiązania server-side, więc na razie pogodziłem się z cumulusem.
Stację podłączyłem do starego netbooka (Asus eee), który od tej pory robi za serwer. na razie działa poprzez domową sieć wifi, ale docelowo zamierzam używać  modemu na kartę (Play ma taki 3G w ofercie za 109 złotych).

Asus podłączony jest do upsa, więc jeśli będzie działał przez modem gsm to razem ze swoją baterią powinien niezawodnie podawać wyniki do sieci.

A na informacjach on-line najbardziej mi zależy.

WH1080 - PIERWSZE WRAŻENIA UŻYTKOWNIKA

Stacja mnie nie rozczarowała, a wręcz kilka razy bardzo pozytywnie zaskoczyła.

Zalety:
-Czujniki są bardzo czułe. Anemometr rejestruje wiatr o prędkości już od 0.2 m/s (czyli praktycznie nieodczuwalny). Wahania ciśnienia,  temperatury i wilgotności również są precyzyjnie zapisywane.

-Czujnik opadów działa siłą rzeczy z opóźnieniem i nie rejestruje drobnych mżawek (co wynika z jego sprytnej, ale bardzo prostej konstrukcji), z drugiej strony ta prostota konstrukcji daje nadzieję niezawodności.

-łatwość montażu. Wszystko, co potrzebne do montażu jest dostarczone przez producenta. Jedyne, co warto dokupić to maszt do zamocowania anemometru i paczka plastikowych opasek (trytytki), żeby przymocować kable.

Ewidentnymi wadami tej stacji są:
- słaby zasięg nadajnika radiowego
- krótkie, oryginalne kable łączące czujniki (ok 3,5m każdy)
- brak informacji o sile sygnału nadajnika (wystarczyłoby dodać taką opcję na wyświetlaczu - choćby w miejscu animowanych pasków zmian ciśnienia).
Z czasem pojawią się na pewno jakieś kolejne wady, ale stacja działa dopiero tydzień i to bez opadów, ciekaw jestem jak opady i zaleganie śniegu wpłyną na zasięg nadajnika radiowego?)
- stacja bazowa ma duży, ale średnio praktyczny wyświetlacz. Przełączanie pomiędzy funkcjami i wyświetlanymi wynikami nie jest intuicyjne.  Chętnie oddałbym ten wyświetlacz za wbudowany moduł wifi, żeby móc podłączyć stację bezpośrednio do sieci.
Wyniki i tak oglądam na komputerze, telefonie, czy tablecie.
Po kilku dniach kompilowania kodów z kilku źródeł zbudowałem wreszcie stronę mojej stacji, która odpowiada mi funkcjonalnie i estetycznie.

link do mojej stacji tutaj:
http://chyliczki.cba.pl/

Teraz szukam bezpłatnego serwera bez reklam, żeby przenieś tam stronę stacji. jakieś sugestie?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

jarostacja pogodowa w Chylicach koło piaseczna
« dnia: 16 Października, 2013, 20:42:48 »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: jarostacja pogodowa w Chylicach koło piaseczna
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Października, 2013, 21:41:10 »
Cytuj
Teraz szukam bezpłatnego serwera bez reklam, żeby przenieś tam stronę stacji. jakieś sugestie?

Ja mam na .2ap.pl
Co prawda niedarmowy, ale ceny bardzo niskie i bez problemów.

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: jarostacja pogodowa w Chylicach koło piaseczna
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Października, 2013, 00:04:45 »
Zmieniłem serwer na bezpłatny i bez reklam  :D. teraz hostinguję stronę na http://www.hostinger.pl/

A nowy adres strony to
http://zielona10.zz.mu/

Offline jarostacja

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Otrzymał podziękowań: 6
  • Typ stacji: WH 1080
Odp: jarostacja pogodowa w Chylicach koło piaseczna
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Stycznia, 2014, 23:03:21 »
ostatecznie stacja działa pod adresem
http://zielona10.pl/

Offline blacha_mc

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: ws-0101usb
Odp: jarostacja pogodowa w Chylicach koło piaseczna
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Stycznia, 2014, 12:04:27 »
Jak masz ustawioną konfigurację przesyłania plików dla dla hostinger.
Już działa tylko coś się strona pod nowym adresem nie wyświetla ale chyba trzeba poczekać na aktywację.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia, 2014, 13:31:25 wysłana przez blacha_mc »
www.pogodawpulawach.cba.pl -strona mojej stacji

https://www.facebook.com/NOAAPulawy -zdjęcia z satelitów NOAA