Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Dokładność czujników w tanich stacjach pogodowych / termometrach  (Przeczytany 1645 razy)

Offline Kwadrat

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Otrzymał podziękowań: 0
Witam.

Bardzo odpowiada mi ta stacja https://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=646277&rdeocl=1&rdetpl=desktop_productpage&rdebox=box1  ale nie mogę pozbyć się wrażenia, że te tanie stacje mają kilku stopniony rozrzut.
Potrzeba mi wiedzieć dokładną temperaturę w garażu i poza nim i czy taka stacja daje mi 100% pewność czy jednak lubi sobie zaokrąglić do 1 - 3 stopni ?

Z tego co wiem to jeden chińczyk to robi, a potem tylko idzie logo danej firmy na obudowę.   Czy mogę taką stację kupić bez obaw o nieprecyzyjny pomiar ?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Dokładność czujników w tanich stacjach pogodowych / termometrach
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Listopada, 2016, 07:14:29 »
Dokładność (nie mylić z rozdzielczością) tego typu czujników to +/- 1 stopnień. I tak deklaruje producent. Więc jeżeli jest rzeczywiście 20 stopni Celsjusza, to stacja ma prawo pokazywać od 19 do 21 stopni :)
Na dokładność rzędu 0.5 stopni to już trzeba wyłożyć kilka tysięcy złotych.

Cytuj
Czy mogę taką stację kupić bez obaw o nieprecyzyjny pomiar ?
Tu już musisz sobie sam odpowiedzieć, czy taka dokładność cię zadowala, czy może temperatura w garażu musi być zmierzona z mniejszym błędem.

Jeśli chodzi o stację, którą pokazałeś, to faktycznie różne loga - elektronika ta sama. Jeżeli nie trafisz na jakiś wadliwy egzemplarz to nie ma się co martwić na zapas. Te czujniki są wrażliwe na promieniowanie rozproszone, zatem bardziej niż o dokładność pomiarową samego czujnika pomartwiłbym się o prawidłowe jego umiejscowienie i odpowiednią osłonę :)