Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacje przewodowe - okablowanie  (Przeczytany 27447 razy)

Offline mirek118

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
Stacje przewodowe - okablowanie
« dnia: 26 Marca, 2014, 16:40:16 »
witam

chciałbym w domu jednorodzinnym zainstalować przewodową stację pogodową. W tym momencie elektryk kładzie przewody instalacji elektrycznej i przy okazji mógłby położyć przewody do czujników. Bardzo proszę o podpowiedź jakie przewody, ile przewodów wyprowadzić ze stacji do czujników. Dodam, że jest to moja pierwsza styczność ze stacjami pogodowymi :-)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacje przewodowe - okablowanie
« dnia: 26 Marca, 2014, 16:40:16 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Marca, 2014, 18:58:37 »
Przede wszystkim musisz napisać ile chcesz wydać na stacje pogodową, bo są produkty za 300 zł jaki i za 6000 zł.

Rozumiem, że chcesz przewodowo połączyć konsole z czujnikiem - takich stacji nie ma dużo.
 
Jak chcesz coś dobrego, to proponuje stacje Davisa (wpisz w Nazwa produktu przewodowa i kliknij szukaj) - pojawią się wszystkie VP2 w wersji kablowej. Najtańsza taka stacja to 2200 zł (6152C). Kabel łączący ISS (zintegrowany czujnik zewnętrzny) z konsolą ma długość 30m, ale jest możliwość przedłużenia do 300m. Kabel przedłużający (7876) można kupić tutaj: https://www.weathershop.co.uk/shop/brands/davis-instruments/spares/davis-sensor-cables

W specyfikacji wersji kablowej VP2 jest informacja o zastosowanym kablu:

Cytuj
Connectors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Modular RJ-11
Cable Type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-conductor, 26 AWG

Przewodowo konsole z czujnikiem możesz także połączyć w stacjach typu WS2300 (TechnoLine WS 2300).
« Ostatnia zmiana: 26 Marca, 2014, 20:27:46 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline szopler

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 197
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Radioaktywny
    • Brak...
  • Typ stacji: WS 2800 w rozsypce
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Marca, 2014, 20:04:32 »
Przykładowo: LiYCY N x 0.14
gdzie N - ilość żył
0.14 przekrój żyły w mm^2

Przewód ekranowany stosowany w przemysłówce, więc dobrej jakości.

Offline mirek118

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Marca, 2014, 20:56:19 »
Przede wszystkim musisz napisać ile chcesz wydać na stacje pogodową, bo są produkty za 300 zł jaki i za 6000 zł.

Rozumiem, że chcesz przewodowo połączyć konsole z czujnikiem - takich stacji nie ma dużo.
 
Jak chcesz coś dobrego, to proponuje stacje Davisa (wpisz w Nazwa produktu przewodowa i kliknij szukaj) - pojawią się wszystkie VP2 w wersji kablowej. Najtańsza taka stacja to 2200 zł (6152C). Kabel łączący ISS (zintegrowany czujnik zewnętrzny) z konsolą ma długość 30m, ale jest możliwość przedłużenia do 300m. Kabel przedłużający (7876) można kupić tutaj: https://www.weathershop.co.uk/shop/brands/davis-instruments/spares/davis-sensor-cables

W specyfikacji wersji kablowej VP2 jest informacja o zastosowanym kablu:

Przewodowo konsole z czujnikiem możesz także połączyć w stacjach typu WS2300 (TechnoLine WS 00).

raczej myślałem o czymś do 500 zl. chciałbym mierzyć:
temp zewn
wilgotność powietrza
ciśnienie atmosferyczne
siła i kierunek wiatru

Offline mirek118

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Marca, 2014, 21:05:32 »
Ten Technoline WS2300 wygląda nieźle. Wiesz jakim przewodem połączona jest wyświetlacz z czujnikami?

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Marca, 2014, 21:42:56 »
Ten Technoline WS2300 wygląda nieźle. Wiesz jakim przewodem połączona jest wyświetlacz z czujnikami?

Tylko nie wiem czy ją jeszcze kupisz bo jest bardzo długo w sprzedaży (co najmniej od 2006 roku, a może i dużo dłużej). Podobny jest model WS2355 - jest do kupienia w cenie nieco powyżej 500 zł. Zaletą tych stacji jest to, że gdy czujnik temperatury/wilgotności połączony jest ze stacją bazową przewodem, wszystkie czujniki zasilane są przez ten kabel i masz aktualizacje danych co 8 sekund, no i oczywiście nie masz problemów z łącznością radiową. Wady to złącze COM i mała pamięć. Co do przewodów, to zobacz w instrukcji (w linku co podałem jest), sądzę że jest to kabel typu telefonicznego.



Tylko zastanawiam się, dlaczego na powyższym filmie w czujniku termo/hygro, nie ma środkowego złącza (do konsoli), a może w środku jest zaślepka, albo jakiś nowy model czujnika bez możliwości podłączenia do konsoli.
« Ostatnia zmiana: 26 Marca, 2014, 22:00:56 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline maro25w

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Marca, 2015, 10:54:50 »
Witam poszukuję stacji pogodowej max do 600 zł, główny moim kryterium jest to żeby była przewodowa i można było wysyłać dane na serwer (bez udziału komputera) i miała w miarę dobry wiatromierz. Myślę o stacji ws2355 tylko nie wiem gdzie ją można kupić. Poza tym nie wiem jak rozwiązać kwestię wysyłania danych na serwer bez udziału komputera,znalazłem to rozwiązanie: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1184.0 tylko nie wiem jaki jest koszt tej przejściówki i gdzie jest dostępna. Jestem również otwarty na propozycje innych modeli stacji. Głównie chodzi mi brak konieczności wymiany baterii. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Marca, 2015, 12:52:56 »
WS2355, WS 2350 chyba z tego co mi wiadomo jest bezprzewodowa pomiędzy czujnikiem zewn a bazą jedynie, nie to co WS 2300. Sam mam jeszcze WS3600 - stacja super, ale te resety czasami co są są dobijające, ale też mam połączenie kablowe. Tak samo nowszy model WS3650 już tylko bezprzewodowy. Można pytać na Heavyweather.de ale chyba już nie mają i można nabyć tylko tanio używane na tablicy czy allegro. Czujniki jakby coś nie grało powinny być do nabycia na Heavyweather.de trzeba sprawdzić, bo wczesnym 2014 lub w końcówce 2013 mogłem do WS3600 nabyć jeszcze a w grudniu już nie było w sprzedaży wszystkich.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Marca, 2015, 19:56:01 »
@maro
Komunikacja przewodowa nie zwiększa żywotności pracy na baterii, gdyż brak używania modułu radiowego kompensowany jest przez częstsze przesyły sygnału po kablu. Poza tym, wbrew temu co mogłoby się wydawać, to stacje meteo działające radiowo działają bezobsługowo całkiem długo - ok. roku na tradycyjnych bateriach alkalicznych i nawet do 3 lat na bateriach litowych.  Co więcej - jeśli stacja posiada moduł solarny to w takowych w użyciu są akumulatorki, które ładowane są energią słoneczną i mogą tak działać wiele lat.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Marca, 2015, 20:09:45 »
Nie rozumiem, co kolega rozumie poprzez zużywanie się baterii. Przykładowo czujnik WS 2300 i WS 3600 może pracować na kablu bez włożonych baterii. Mam jeszcze pytanie do kolegi, czy kolega może orientuje się, czy są przypadku zaniku sygnału na stacjach typu WH1080/WH1090/WS-0101 podczas ulewy?

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Marca, 2015, 20:46:05 »
@Mati
Zaniku sygnału nigdy w takich sytuacjach nie spotkałem. Parę razy zdarzyło się jednak, że przy b. silnych opadach lub b. silnych porywach wiatru dane były przekazywane niepełne - tzn np przez 2 minuty nie było aktualizacji sumy opadu (mimo naliczania) i została ona przesłana prawidłowo dopiero w kolejnym raporcie. Podobnie zdarzało się z pomiarem wiatru, tzn jak przesłał się deszcz to nie było wiatru, a w kolejnym raporcie przykładowo na odwrót. Przez 12 miesięcy takich przypadków było w sumie 3-4.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Marca, 2015, 20:50:39 »
Ok, dzięki.

Offline maro25w

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Marca, 2015, 21:52:52 »
W sieci jest w sprzedaży stacja  WS 2307 i z tego co czytam w instrukcji to jest w całości przewodowa http://www.technoline-berlin.de/manual/English%20WS-2307%20Main%20Book-3.pdf ,jeżeli jest tak faktycznie to jaką zastosować przejściówkę żeby była możliwość wysyłania danych na serwer bez udziału komputera. A jaką zaproponowalibyście stacje z modułem solarnym?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Marca, 2015, 23:20:53 »
(...) to jaką zastosować przejściówkę żeby była możliwość wysyłania danych na serwer bez udziału komputera. A jaką zaproponowalibyście stacje z modułem solarnym?

 ;D  oczywiście

HP1001  ;)  masz 3 in 1   -> brak kabli + solar + on-line Internet via konsola stacji - czyli:

* zasilanie modułu zewnętrznego solarne
* brak jakichkolwiek kabli i przejściówek ponieważ:
*** konsola w mieszkaniu komunikuje się po WiFi z ruterem
*** konsola w mieszkaniu komunikuje się po wireless 868MHz - a nie po WiFi 868MHz, na co mi zwrócono uwagę, dziękuję  ;D  - z modułem zewnętrznym
*** konsola w mieszkaniu komunikuje się po wireless 868MHz z czujnikiem wewnętrznym.

Jedyny kabel to "kabelek" od zasilacza do konsoli stojącej na biurku lub wiszącej na ścianie.  ;)

Tylko ta cena...  :(   ale to dobra cena jeżeli upolujesz cykliczną promocję 10% lub 15% oraz odliczysz inwestycje w przejściówki i inne "duperele". Nie musisz kupować laptopa   :D - ponieważ to co generuje stacja plus statystyki i grafiki obejrzysz w stacji (ma spory monitorek) oraz w smartfonie z Androidem czy w innym tablecie  ;)

Strumień pomiarowy ze stacji można przekierować pod dowolny, jeden adres - wpisując to w stosowne okienko w konsoli.
« Ostatnia zmiana: 13 Marca, 2015, 23:57:08 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline maro25w

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Stacje przewodowe - okablowanie
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Marca, 2015, 08:05:51 »
No właśnie ta cena ,która jest prawie dwukrotnie wyższa od mojego budżetu.A jak często pojawiają się te promocje -15% ?, bo w tym momencie jest tylko darmowa dostawa. A wracając do stacji WS 2307 jest możliwość wysyłania danych na serwer bez udziału komputera?