Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Nasłonecznienie vs. UVI vs. UV_dawki vs. usłonecznienie  (Przeczytany 2380 razy)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Nasłonecznienie vs. UVI vs. UV_dawki vs. usłonecznienie
« dnia: 22 Marca, 2015, 14:48:19 »

Przeniesiono z wątku  “Zaćmienie Słoneczne 20 marzec a pomiary stacji meteo”


Przeniosłem z powyższego wątku ponieważ temat wydaje się ciekawy i rozwojowy w świetle oferowanych usług przez kolejne generacje stacji.

Odnośnie relacji: poziom nasłonecznienia vs. poziom usłonecznienia vs. wskaźnik UVI...

Zauważyliście, że relacje te nie są wcale liniowe ? To, że mocno świeci Słońce nie oznacza, że w tym czasie do powierzchni Ziemi dochodzi zwiększona dawka UV, jak również gdy jest zachmurzenie to niekoniecznie UV spada ? Można to prześledzić na tygodniowych i dziennych wykresach nasłonecznienia i UVI prezentowanych przez moją stację na WU.

Bardzo dużo promieniowania UV (tego docierającego do powierzchni Ziemi) pochłania końcowa część atmosfery wypełnionej H2O i CO2. Wydaje mi się, że to są główne czynniki - a w szczególności poziom wilgotności - które obniżają wskaźnik UV - pomimo,ze słońce w danym dniu coraz mocniej przygrzewa  ;)

Co o tym myślicie ?
« Ostatnia zmiana: 22 Marca, 2015, 15:02:14 wysłana przez Rychu_Świbno »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Nasłonecznienie vs. UVI vs. UV_dawki vs. usłonecznienie
« dnia: 22 Marca, 2015, 14:48:19 »