Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi  (Przeczytany 392150 razy)

Offline Julf

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP 1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #720 dnia: 14 Czerwca, 2017, 11:11:10 »
Cytuj
Czy standardowo masz przy UV - 1.0 i przy 1 w/m2 - 126,7 lux?
Tak, mam takie ustawienia.
Wykonane zmiany ustawień stacji:
- położenie geograficzne
- ciśnienie relatywne
- strefa czasowa
- dane WU
i wszystko - stacja prosta w konfiguracji  :)

Zastanawiałem się również czy nie mam dachu pokrytego jakąś farbą UV protect  ;)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #720 dnia: 14 Czerwca, 2017, 11:11:10 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #721 dnia: 14 Czerwca, 2017, 21:09:22 »
Stacja była nowa nieśmigana (...).
Chyba jeszcze jeden odczyt wydaje się nieprawidłowy: (...) UVI (...) Solar (...)
Po weekendzie wysyłam do reklamacji. (...)

Słuszna decyzja. Wypełniasz formularz reklamacyjny dzisiaj i dzwonisz do BOK w piątek (po dniu świątecznym) aby ustalić termin nieodpłatnego odbioru od Ciebie uszkodzonej stacji - na poniedziałek (19.06.2017). Do piątku 23.06.2017 nowa stacja powinna być już u Ciebie.

PS: soft 2.3.8 miałeś w otrzymanej stacji - czy sam go dogrywałeś ?   ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca, 2017, 21:22:14 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #722 dnia: 14 Czerwca, 2017, 22:09:41 »
(...) Chyba jeszcze jeden odczyt wydaje się nieprawidłowy:

Humidity   UV        Solar
  61 %   10   637.76 w/m²
  58 %    9     604.21 w/m²

Jeszcze taka uwaga. Wskaźnik UVI nie wzrasta wprost proporcjonalnie do wzrostu wartości nasłonecznienia (solar). Czynnikiem  bardzo mocno wpływającym na UVI jest wilgotność powietrza. To właśnie krople wody bardzo skutecznie pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe które przedarło się blisko powierzchni Ziemi.

Jak widać powyżej wilgotność była bardzo niska (61 i 58%) w czasie rejestracji wysokiego UVI - dla stosunkowo niskiego promieniowania solar. Więc te szczególne warunki jakie wystąpiły u Ciebie - niska wilgotność i niski solar mogły uzasadnić wysoki UVI.

Warto też sprawdzić w tabeli konsoli ile wynoszą wartości dawek UV dla Twoich "wysokich" UVI. Np dla UVI=7 dawka powinna wynosić ok. 2800 μW/cm2 dla UVI=6 --> 2290 a dla 5 ---> 2200 μW/cm2.

Założyłem w tym temacie wątek kilka lat temu ale jakoś nikt nie zainteresował się nieliniową zależnością UVI od nasłonecznienia i to Forum nie zanotowało żadnego komentarza w temacie.  :(

A odnośnie reklamowania stacji - jeżeli wyczuwasz jednak wyraźny opór kubełków wiatromierza oraz jeśli Twój stary wiatromierz rejestruje prędkość w okolicach 0,3 km/h a HP1001 nie - to warto zareklamować stację.  ;)

« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca, 2017, 22:19:35 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Mystic_Art

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Konstantynów Łódzki - stacja
  • Typ stacji: Conrad HP1001 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #723 dnia: 18 Czerwca, 2017, 11:47:04 »
Pojawiła sie nowa wersja firmware na nasze stacje o numerze 2.4.2. Pozwoliłem ja sobie spolszczyć, u kolegi griszki jeszcze nie ma tej wersji
do pobrania
https://drive.google.com/file/d/0B__GDxLAw88gSDdsLU0wNlNzWm8/view



« Ostatnia zmiana: 18 Czerwca, 2017, 12:20:09 wysłana przez Mystic_Art »

Offline Tatana

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #724 dnia: 19 Czerwca, 2017, 12:24:38 »
Witam.
Chciałem zrobić dzisiaj kalibracje swojego czujnika nasłonecznienia. Zauważyłem, że w menu kalibracja mam wartość 1W/m2= 126.7 lux.  Patrzyłem na przeliczniki w internecie i ta wartość chyba nie jest właściwa. Możecie koledzy sprawdzić u siebie i mi powiedzieć jaką macie wartość.
Pozdrawiam.

Offline Julf

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP 1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #725 dnia: 28 Czerwca, 2017, 14:56:40 »
Hi
Wczoraj stacja wróciła z reklamacji z firmy Conrad. Wymieniono na nową. Całkowity termin realizacji 4 dni robocze. Bardzo profesjonalnie.
Wydaje się, że działa prawidłowo. Zobaczymy.
Pytanie z innej beczki. Mieliście kontakt z twórcami softu do naszych stacji?
Pytam czy odpowiadają, czy są skłonni wprowadzić delikatne zmiany w celu ulepszenia produktu?
Mogę do nich napisać - tylko czy to ma sens.
Pozdrawiam

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #726 dnia: 29 Czerwca, 2017, 10:40:42 »
(...) Mieliście kontakt z twórcami softu do naszych stacji?
(...)

"Bliskie spotkanie trzeciego stopnia"  ;) - mailowe - miał @Grzes978  - poczytaj ten wątek .

Producent - Fine Offset    --->  Kontakt.

Np aktywni userzy znający soft WH2600 (WS1400IP) (spoza Polski - USA) utrzymują kontakt z autorami softu poprzez Ambient (u nas to byłby Conrad) i producent  - Fine Offset sprawnie wprowadza poprawki - tak np było w trakcie tegorocznej migracji serwerów na Amazon - i konieczności wprowadzenia pilnych poprawek.

Jednak na pośrednictwo Conrada nie ma co liczyć i trzeba celować wprost w Fine Offset.
=============

PS: podasz nam jaką wersję OS i Firmware otrzymałeś w stacji HP1001 po zwrocie reklamacyjnym ?
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwca, 2017, 00:31:06 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #727 dnia: 29 Czerwca, 2017, 10:57:27 »
(...)
Chciałem zrobić dzisiaj kalibracje swojego czujnika nasłonecznienia. Zauważyłem, że w menu kalibracja mam wartość 1W/m2= 126.7 lux.  Patrzyłem na przeliczniki w internecie i ta wartość chyba nie jest właściwa. Możecie koledzy sprawdzić u siebie i mi powiedzieć jaką macie wartość. (...)

W każdej nowej stacji producent wprowadza wartość 1W/m2= 126.7 lux. Dla swojego standardowego elementu solarnego jaki wyprodukowali taka wartość przelicznika zapewnia właściwy pomiar - dobrali go empirycznie ale jako standard. Jednak technika płata figle i parametry czujnika po zejściu z produkcji odbiegają od założonego standardu i niektóre czujniki wymagają korekty poprzez soft - w tym celu producent podstawia stosowne okienko z lux-ami  ;)

Zapis w panelu kalibracyjnym HP1001 1W/m2= xxx lux nie jest jednak szczęśliwy - ponieważ wprowadza w błąd user-ów. To powinien być raczej bezwymiarowy przelicznik a nie wymiarowana w [lux] wartość - podobnie jak to zrobiono dla opadów deszczu czy UVI.

Skoro jednak mamy [lux] to kolejnymi wprowadzanymi przybliżeniami możemy zgrać pomiary z inną - przyjętą za wzorcową - stacją.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwca, 2017, 11:03:00 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline darekk

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #728 dnia: 29 Czerwca, 2017, 23:41:00 »
Witam,
Jestem na forum nowym userem, choć w stacjach pogody mam już jakieś doświadczenie.
W związku z tym że stałem się szcześliwym posiadaczem HP1001 ostatnimi czasy mam pytania, które mnie dręczą:
- jak sobie poradzić z brakiem podtrzymania baterujnego - ja poprzemysleniach i konstruowaniu różnego rodzaju zasilaczy buforowych kupiłem zwykły UPS z demobilu
- do czego można wykorzystać gniazdo mini-USB - jakie oprogramowanie z nim współpracuję ?
Z ciekawostek, zakupiłem do drugiej lokalizacji EUROCHRON EFWS2900, po włączeniu bazy wykryła ona i podłączyła się świetnie do istniejących czujników zewnetrznych HP1001.
Jest co prawda inaczej zeskalowana i wartości troszkę się różnią - ale działa.

pozdrawiam

Darek

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #729 dnia: 30 Czerwca, 2017, 00:28:33 »
(...)  stałem się szcześliwym posiadaczem HP1001 (...)

... czy szczęśliwym to zobaczymy ?   ;)

(...) do czego można wykorzystać gniazdo mini-USB - jakie oprogramowanie z nim współpracuje ? (...)

do:
* dostępu do stacji jako pamięci masowej
* archiwizowania tabel pomiarowych zamiast wykorzystywania karty miniSD
* dogrywania tabel pomiarowych wcześniej zarchiwizowanych - gdy wymieniamy stację (np z powodu reklamowania jej) ---> dogrywamy "stare tabele" do nowej stacji
* modyfikowania softu
... więcej zadań USB nie pamiętam  ;)

(...) Z ciekawostek, zakupiłem do drugiej lokalizacji EUROCHRON EFWS2900, po włączeniu bazy wykryła ona i podłączyła się świetnie do istniejących czujników zewnetrznych HP1001.(...)

Ja takie "myki" robię pomiędzy HP1001 a WH2600 - pisałem o tym na tym forum... pomiary i zobrazowanie w moim przypadku identyczne dla obu stacji - pomimo wymuszonego krzyżowania transmiterów WH24 i WH24A oraz WH25 i WH25A...

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #730 dnia: 30 Czerwca, 2017, 09:13:39 »

- jak sobie poradzić z brakiem podtrzymania baterujnego - ja poprzemysleniach i konstruowaniu różnego rodzaju zasilaczy buforowych kupiłem zwykły UPS z demobilu


Ja przez jakiś czas miałem stację podłączoną w następujący sposób: Znalazłem identyczną wtyczkę jaka ta, która służy do zasilania stacji i połączyłem ją z kablem USB, który wpiąłem do powerbanku. Owy powerbank został na stałe podłączony do zasilania sieciowego. W ten sposób otrzymałem prosty i tani UPS (zasilanie z powerbanku jest równe zasilaniu stacji czyli 5V). Nie wiem jak z trwałością i niezawodnością tego połączenia, ale przez dwa tygodnie testów podczas przerw w dostawie prądu spisywało się to bez zarzutu i taki powerbank dawał radę prze kilka godzin (dłużej nie miałem okazji sprawdzić).
Jednak aby przesyłać dane do WU potrzebujesz także zasilać router podczas przerw w dostawie prądu, więc mimo wszystko standardowy UPS będzie lepszym rozwiązaniem :)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #731 dnia: 30 Czerwca, 2017, 10:18:20 »
Z ciekawostek, zakupiłem do drugiej lokalizacji EUROCHRON EFWS2900, po włączeniu bazy wykryła ona i podłączyła się świetnie do istniejących czujników zewnetrznych HP1001.

Tak, ponieważ EUROCHRON EFWS2900 to stacja typu WH2900, która jest dostępna także w wersji z czujnikiem od modelu HP 1001 Wi-Fi, wtedy ma oznaczenie WH2950. Tak jak pisałem w newsie o EFWS2900 (na stacje-pogody.pl), ten nowy czujnik typu Y może okazać się lepszy od tego z HP 1001 Wi-Fi.

Czy byłbyś w stanie sprawdzić jaki sensor temperatury/wilgotności został wykorzystany w czujniku zewnętrznym EFWS2900? Czy też jest to SHT30 jak w HP1001?
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1751.msg17979#msg17979
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline darekk

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #732 dnia: 30 Czerwca, 2017, 13:04:00 »
Dziekuję za odpowiedzi,
- co do USB w HP1001 po podłaczeniu komputer nie widzi jej jako dysk flash, Win10x64 Prof. Czy aby nie jest potrzebny jakiś driver aby działało to prawidłowo ?
- czujnik sprawdzę jutro jak będę instalował stację EFWS2900 na wsi i dam znać.

Tak z luźnych przemysleń ciekawy jestem czy jest stacja gdzie baza posiada oprócz opcji WiFi możliwość włożenia karty SIM i bezpośredniego dostępu do internetu ?

pozdrawiam

Offline Julf

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP 1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #733 dnia: 30 Czerwca, 2017, 13:53:52 »
podasz nam jaką wersję OS i Firmware otrzymałeś w stacji HP1001 po zwrocie reklamacyjnym ?

Taka sama jak wcześniej:
hardw... :2.0
OS ver... :5.0.8
firmw...  : 2.3.8

W Piekarach Śląskich UVI czasem wynosi 8.
Po rekalmacji niestety dalej wskazania UVI wielce nieprawdopodobne.


Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #734 dnia: 30 Czerwca, 2017, 13:55:36 »
(...)  co do USB w HP1001 po podłączeniu komputer nie widzi jej jako dysk flash, Win10x64 Prof. Czy aby nie jest potrzebny jakiś driver aby działało to prawidłowo ?(...)

HP1001 nie ma na wyposażeniu kabla USB - co mnie dziwi.  Ja stosuję zamiennie kabelki od GPS lub od urządzenia PR7. Po podłączeniu kabla USB zanika łączność WiFi  stacji z ruterem  - niestety - ale w panelu sterowania PC pojawia się katalog "Compact" a w nim:
* Network - pusty
* Katalog bezimienny a w nim różne narzędzia
* NAND (3,6 GB) a w nim:
** EasyWeather - podaję istotne katalogi i pliki:
*** Database - pliki z danymi pomiarowymi
*** Themes - dane do zmiany np wyglądu konsoli
*** Main.ini - plik konfiguracyjny
*** Update. ini

Gdy przeciągnę np plik .jpg z PC do NAND to bezproblemowo ten plik jest odtwarzany... tak więc nie jest wymagany dodatkowy zestaw sterowników - chyba, że chodzi jeszcze o coś innego ...  ;)