Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED  (Przeczytany 9165 razy)

Offline abyss

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH1080
Czy ktoś już rozgryzł temat migającej ciągle czerwonej diody w module zewnętrznym?

STARA - kilkuletnia stacja pogodowa (model bez modułu DCF), przestała powoli komunikować się radiowo - najpierw spadł zasięg, potem totalnie zdechła. Okazało się, że baterie padły - jedna była lekko mokra.
Stacja używana w Irlandii - ciepło, wilgotny klimat - więc styki czujek i baterii czyszczone.

  Po włożeniu nowych baterii moduł przez pewien czas sprawia wrażenie martwego (czas różny - od kilkudziesięciu sekund do blisko 11 minut) po czym dioda zaczyna migać bez przerwy - jak na filmiku. W międzyczasie nie ma oczywiście mignięć co 48s i nie ma śladu komunikacji na stacji bazowej. Ta ma tylko odczyty lokalne.

Tak sam o dzieje się przy włożonych kablach do czujników. Baterie nowe, nieco ponad 1.5V każda, sprawdzałem 2 rożne typy.
W stacja bazowej także wymieniano baterie, a ta jest 2m od modułu, albo i bliżej jak trzeba - więc nie kwestia zasięgu.
Jakieś pomysły co może być przyczyną? Jeszcze nie rozbierałem obudowy, ale pewnie to zrobię jeżeli się nie poprawi.



Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marca, 2015, 10:20:58 »
Ja również miałem podobnie, wtedy stacja była jeszcze na gwarancji więc wysłałem do sklepu skąd kupowałem. Tam mi powiedzieli że odtworzyli obudowę czujnika i przeczyścili ją było sporo brudu.
Mogę tylko napisać że problemy pojawiły się gdy był niski stan baterii, i mój błąd przy wkładaniu baterii do czujnika to  jest włożyłem do czujnika a do bazy nie wyciągałem. trzeba w czujniku i w bazie odłączyć zasilanie i ponownie włożyć baterie minimum po 2 minutach. Najpierw czujnik później baza jak dobrze pamiętam.
Może wysusz czujnik połóż gdzieś blisko ciepła.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marca, 2015, 11:08:44 »
W co najmniej jednej instrukcji stacji Conrad wyczytałem, że podczas ponownej synchronizacji czujnika zewnętrznego z konsolą odległość ma być "10 feet".  Może zbyt mała odległość pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem powoduje typowe dla radia zakłócenia. Resynchronizacja powinna być poprzedzona całkowitym wyzerowaniem napięć w module zewn. piszą.

Piszą też że baterie/akumulatory wyjęte powinny być z modułu zewn. na co najmniej 1 min. Jeżeli moduł zewn. ma solar to go zakryć (u Ciebie nie ma). Jeżeli moduł zewn. ma przycisk reset to przytrzymaj go ok. 3 sek.  Odległość konsola - moduł zewn. 10 ft.

Może to jest właśnie taka prozaiczna sprawa ?

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marca, 2015, 12:10:34 »
Oczywistym jest, że po włożeniu baterii do czujnika, trzeba wyłączyć bazę od zasilania i po jej wyłączeniu się ponownie ją włączyć, gdy były nowe baterie do czujnika zewn założone. U mnie mam przynajmniej przycisk relearn tx, natomiast w tym modelu pewnie nie ma takiej opcji i trzeba zasilanie wyłączyć.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Marca, 2015, 21:08:48 »
abyss, możesz spróbować wymienić ten mały kwarc, który znajduje się w czujniku między blaszkami od baterii a portami RJ11 .. problem w tym, że ciężko znaleźć, taki na którym czujnik ruszy - trzeba by wymontowywać inne ze złomu elektronicznego i po kolei wlutowywać je w czujnik i sprawdzać... a miejsce to do lutowania jest mało przyjemne.
jako, że mieszkasz w Irlandii być może łatwiej będzie Ci poszukać na ebay'u zamiennika niż bawić się w lutowanie.
« Ostatnia zmiana: 14 Marca, 2015, 21:10:46 wysłana przez charly »

Offline abyss

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH1080
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Marca, 2015, 20:58:05 »
Temat niestety rozwiązany negatywnie.
Po otwarciu obudowy (była piekielnie silnie sklejona, plastik puszczał obok, nie na łączeniu) okazało się, że do wnętrza zaciekała woda i płytka skorodowała na tyle, że odpadły dwa lutowane powierzchniowo elementy w okolicy anteny/kondensatora. Ponieważ nie mam ich to niestety nie uda mi się naprawić  bo odpadły razem z rdzą, dopiero po oczyszczeniu pola zorientowałem się, że było tam coś innego niż śmieci i rdza. :(
No chyba że ktoś ma na zbyciu te konkretnie elementy - ale to mało prawdopodobne bo nie znam oznaczeń i nie za bardzo wierzę, że się je uda wlutować zwykłą lutownicą.
Woda dostawała się poprzez obszar pomiędzy gniazdami i obudową. warto by to pewnie zalać lekko jakimś silikonem. No i sama (poza wiatromierzem) stała przez jakiś czas zbyt nisko i nie była odpowiednio suszona przez wiatr. No ale to 4 lata - i tak jestem zadowolony z analiz. Kolejną kupię identyczną. Ciekawe, czy da się odbierać dane ze jednostki pomiarowej na raz przez dwie stacje? Czy też komunikacja jest dwustronna i tylko jedna będzie zbierała dane? ( edit: da się: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2027.0)

 Za podpowiedzi dziękuję, miło że ktoś się stara pomóc.
« Ostatnia zmiana: 15 Marca, 2015, 21:08:00 wysłana przez abyss »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Marca, 2015, 20:38:15 »
Gdyby ktoś dysponował z forum takowym czujnikiem, może pomierzyłby elementy. Widać raczej że to jakieś kondensatory SMD być może lub rezystory. W takim przypadku można by je zastąpić tradycyjnymi elementami, niekoniecznie SMD o odpowiednich parametrach. Może coś potrafi ktoś wywnioskować ze schematu połączeń na PCB jakie mogłyby to być wartości. W niektórych miejscach trzeba by lutować do pół lutowniczych do których te ścieżki urwane prowadzą, da się oczywiście lutownicą kolbową oporową to zrobić.

Offline glider33

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: 2measure 270108
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Kwietnia, 2015, 14:40:06 »
Witam wszystkich użytkowników forum  :)

trafiłem na to forum po perturbacjach jakie ostatnio przechodzę z moją stacją pogodową 2measure 270108.
http://stacje-pogody.pl/1039_stacja_pogody_2measure_270108.html

Piszę w tym wątku, ponieważ zauważyłem, że mój czujnik wygląda bardzo podobnie do czujnika kolegi @abyss, jednak po zdjęciu obudowy wygląda troszkę inaczej:

   

Mój problem polega na utracie łączności między czujnikiem a stacją bazową, który objawia się ciągłym mruganiem diody w nadajniku identycznie jak na filmiku w pierwszym poście.  Tyle, że u mnie po włożeniu baterii do czujnika, a następnie do bazy wszystko zaczyna działać prawidłowo, czyli stacja odbiera dane z czujnika zewnętrznego takie jak temperatura, prędkość wiatru, wilgotność i wielkość opadu. Dioda mruga co 48 sekund, także komunikacja jest prawidłowa, jednak po jakimś czasie (czasem kilka minut, a czasem kilka godzin) dioda w nadajniku mruga jak szalona, a po kilku minutach na ekranie stacji mam same kreski przy odczytach z czujników zewnętrznych.  Robiłem już kilkakrotnie reset, ale nic nie pomogło. Wczoraj wyciągnąłem baterie z czujnika oraz bazy i włożyłem ponownie dopiero po kilkunastu godzinach i jak na razie jest OK, ale nie nastawiam się optymistycznie, także dam znać czy to pomogło za kilka dni, albo wcześniej jak padnie. Ogólnie to mam wrażenie nie jest to na pewno kwestia zasięgu, bo stacja łapie sygnał z czujnika nawet z odległości 30 metrów, tyle że po jakimś czasie następuje błąd komunikacji.
Stację używam już ponad 2 lata, zarówno czujnik jak i baza są umieszczone w tym samym miejscu, a odległość wynosi około 10 metrów w linii prostej. Po drodze tylko jedna ściana pustaków ceramicznych, także na pewno sygnał przez nią przenika. 

Macie jakieś inny pomysły ? A może idzie gdzieś kupić nowy czujnik ?

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Kwietnia, 2015, 23:40:04 »
Reset robiłeś, a baterie sprawdziłeś? Może padają i jak napięcie spada po kilku godzinach to zaczyna czujnik wariować. Poniżej 1,35V na sztuce, 2,7V na obu, są one do wymiany.

Offline glider33

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: 2measure 270108
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Kwietnia, 2015, 00:30:46 »
Z tymi bateriami to trochę popłynąłeś ;) Takie rzeczy to się przecież sprawdza w pierwszej kolejności - baterie nowe 2 x 1,6V. Ja nawet wszystkie punkty lutownicze poprawiłem żeby wykluczyć zimne luty.
Poza tym tak jak pisałem powyżej czasem zasięg uciekał po kilku minutach, a czasem po kilku godzinach. Reset polegał na wyciągnięciu baterii nawet na godzinę, ale to nic nie dało.  Chyba jednak pomogło wyciągnięcie baterii na te kilkanaście godzin bo odpukać stacja nadal poprawnie komunikuje się z czujnikiem.
Czy to możliwe żeby przyczyną błędów komunikacji był zbyt krótki reset ? Bo jakoś wierzyć mi się nie chce, że przez godzinę bez baterii, czujnik jak i baza nie straciły wszystkich danych.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Kwietnia, 2015, 01:16:17 »
@glider
miałem praktycznie to samo - pomogła dopiero wymiana kwarcu o którym wspominałem wyżej. O zapasowy czujnik dzwoń i pytaj w Thermo Center z Radomia.

Offline glider33

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: 2measure 270108
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwietnia, 2015, 07:29:57 »
A wiesz może jaki konkretnie kwarc siedzi w tym czujniku ? Niestety z mojego nie da się odczytać parametrów.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: WH1081 - brak komunikacji modułu i ciągle migająca dioda LED
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Kwietnia, 2015, 08:41:38 »
9,000 MHz, ale musi być w tej wersji zegarkowej, bo na większym o tej samej częstotliwości nie działał. Najlepiej wylutować kilka tak wyglądających ze starego złomu elektronicznego i próbować na chybił trafił, sprawę dodatkowo utrudnia marne miejsce do lutowania.

Offline glider33

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: 2measure 270108