Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową  (Przeczytany 41313 razy)

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Witam. Na mojej stronie http://lgaska.fm.interia.pl/weather.html można pobrać prosty program Local Weather.
Służy mi do generowania tej prostej strony, ale może komuś też się przyda (np.: gdyby ktoś chciał mieć wersję "mobilną" strony).
Program działa jak prosty klient ftp, który wysyła wygenerowane przez siebie lub dodane do listy pliki na serwer.
Do generowania strony (weather.html) korzysta z plików realtime.txt i <miesiąc><rok>log.txt programu Cumulus. W obecnej wersji nie obsługuje szablonów. Można obejrzeć wykresy w programie. Program nie zbiera, ani nie wysyła żadnych innych danych do internetu, oprócz tych skonfigurowanych przez użytkownika w opcjach.
Będę wdzięczny, jeśli ktoś prześle mi jakieś uwagi (np.: zauważone błędy) dotyczące działania programu.
Poniżej kilka obrazów jego okienek.

Pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego, 2014, 16:12:24 wysłana przez geofinder »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lutego, 2014, 17:35:26 »
Program na bieżąco poprawiam i uzupełniam. W obecnej wersji 0.94 zastąpiłem pliki *.bmp plikami *.gif, co poprawia szybkość przesyłania i wyświetlania (mniejsze pliki). Dodałem standardowy baner (szablon "banerT.jpg") który jest modyfikowany (drukowany napis z pola Description) i może być zastępowany na inny obraz przez użytkownika. Jest możliwość wyboru czcionki dla napisu na banerze. To główne zmiany.
Wcześniej dodałem możliwość, wprowadzania komentarzy, coś w rodzaju pola "Current" w Cumulusie.

« Ostatnia zmiana: 13 Lutego, 2014, 17:42:53 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Lutego, 2014, 20:45:52 »
Kolejna wersja 0.95 programu jest już dostępna. Dodałem możliwość korzystania z szablonu "weatherT.html". Znaczniki (web tags) są w głównej mierze te same co w pliku "indexT.htm" programu Cumulus. Brakuje wschodów i zachodów słońca i księżyca itp. Usunąłem błąd po zapisaniu ustawień przyciskiem "Save". Zmieniły się niektóre pola w zakładce "Station". Wcześniej w nazwie pliku rar była spacja co chyba uniemożliwiało bezproblemowe pobranie programu. Teraz już powinno działać. Bezpośredni link do programu: http://lgaska.fm.interia.pl/LocalWeather.rar
Dodałem też wiecej informacji na banerze (data, czas, temperatura, ciśnienie, wilgotność i prędkość wiatru).
Poniżej zmieniona zakładka:
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego, 2014, 21:01:43 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lutego, 2014, 16:42:41 »
W wersji 0.96 są już wschody i zachody oraz fazy Księżyca (Słońca dodałem do poprzedniej wersji).
Program jest teraz minimalizowany do zasobnika (ikonka programu będzie tam cały czas działania programu).
W ustawieniach doszła nowa zakładka "Baner" pozwalająca na dodanie jednego z wybranych parametrów pogodowych do tytułu banera oraz dowolny wybór paramentów dla dolnej linii napisu. Poza tym jest dodany nowy baner, więc można używać dwóch różnych szablonów ("banerT.jpg" i "baner2T.jpg") oraz różnych czcionek, pozostałe ustawienia są wspólne. Prawdopodobnie dodam wiecej możliwych parametrów, na razie są te najbardziej podstawowe.
Link do programu jest ten sam. W załączniku okienko z nową zakładką.
« Ostatnia zmiana: 26 Lutego, 2014, 18:55:09 wysłana przez geofinder »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Lutego, 2014, 17:59:41 »
W podanym linku (pliku rar):  http://lgaska.fm.interia.pl/LocalWeather.rar nie ma tego programu. Są tylko programiki do obliczania wschodów i zachodów.

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Lutego, 2014, 18:16:23 »
W podanym linku (pliku rar):  http://lgaska.fm.interia.pl/LocalWeather.rar nie ma tego programu. Są tylko programiki do obliczania wschodów i zachodów.

Dzięki za info. To był błąd programu, mieszał nazwy plików... Już umieściłem na stronie właściwe archiwum.
« Ostatnia zmiana: 26 Lutego, 2014, 18:32:24 wysłana przez geofinder »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Lutego, 2014, 21:34:06 »
Nie działa!
Po wybraniu opcji "Web update" pojawia się komunikat: '0.0' is not a valid floating point value - chodzi o ciśnienie. To samo po ręcznej zmianie z 0.0 na inną wartość. Ten sam komunikat po wybraniu przycisku "Draw"
Po wybraniu opcji Sun & Moon komunikat: '' is not a valid integer value.
Po wybraniu przycisku "Load" Program nie może znaleźć pliku "temperature.gif"

Poza tym okno graficzne nie mieści mi się na ekranie laptopa.

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lutego, 2014, 08:05:30 »
Po wybraniu opcji "Web update" pojawia się komunikat: '0.0' is not a valid floating point value - chodzi o ciśnienie. To samo po ręcznej zmianie z 0.0 na inną wartość.

 Spróbuj wpisać wartość całkowitą w pole różnicy ciśnienia. Może to problem z przecinkiem lub kropką. Ewentualnie możesz spróbować zmienić ustawienia regionalne dla separatora dziesiętnego w systemie Windows.

Po wybraniu opcji Sun & Moon komunikat: '' is not a valid integer value.

Miałem podobny komunikat jak wpisałem współrzędne (szerokość i długość) w innym formacie niż "K dd mm ss". Powinno zadziałać gdy będzie w formacie jak w tym przykładzie: N 51 13 21 i E 21 00 35, lub N 51° 13' 06" i E 21° 00' 35".

Po wybraniu przycisku "Load" Program nie może znaleźć pliku "temperature.gif"
Poza tym okno graficzne nie mieści mi się na ekranie laptopa.

Za pierwszym razem "Load" zadziała dopiero po poprawnym "Web update" lub "Draw".  Jest tam też inny błąd - po "Load" nie działa "Draw". Faktycznie to okno jest niedopracowane.

Dzięki za ten raport. Poprawię to w najbliższym czasie.
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego, 2014, 08:21:04 wysłana przez geofinder »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lutego, 2014, 09:35:44 »
Po wpisaniu współrzędnych tak jak podałeś (na początku miałem tylko całe stopnie) i ustawieniu ciśnienia na "0" zaczęły działać niektóre opcje np. przycisk Web Update działa jednak nie tworzy pliku html. Pojawiają się nowe błędy związane z wartościami dziesiętnymi - tymi odczytywanymi z pliku realtime.txt. Ja mam w Windowsie ustawiony polski standard z przecinkami (tak mi się wydaje). Po zmianie "kropek" na "przecinki" w pliku realtime.txt nic to nie dało.
Działa tylko jak są pełne wartości bez wartości dziesiętnych (integer) - zmieniłem ręcznie w pliku realtime.txt.

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lutego, 2014, 11:04:51 »
Po wpisaniu współrzędnych tak jak podałeś (na początku miałem tylko całe stopnie) i ustawieniu ciśnienia na "0" zaczęły działać niektóre opcje np. przycisk Web Update działa jednak nie tworzy pliku html. Pojawiają się nowe błędy związane z wartościami dziesiętnymi - tymi odczytywanymi z pliku realtime.txt. Ja mam w Windowsie ustawiony polski standard z przecinkami (tak mi się wydaje). Po zmianie "kropek" na "przecinki" w pliku realtime.txt nic to nie dało.
Działa tylko jak są pełne wartości bez wartości dziesiętnych (integer) - zmieniłem ręcznie w pliku realtime.txt.

W ustawieniach "Region i język" (Win7) "symbol dziesiętny" mam ustawiony na kropkę.

A czy program tworzy jakiekolwiek pliki? Gdzieś je tworzy? W tym samym folderze w którym się znajduje? Czy chodzi o pliki na serwerze?
Dla pewności lepiej jest wypełnić pole "Default Files Path" odpowiednią ścieżką (nawet tą samą w której jest program). I tam też powinny się znajdować szablony ("weatherT.html", "banerT.jpg" i "baner2T.jpg") oraz pliki anemometr_XX_X.gif W tym programie ścieżki do katalogów trzeba podawać z jednym "\" na końcu.
W przypadku kopiowania do wybranego katalogu na serwerze w pole "Directory" z zakładki "Internet" wpisujemy samą nazwę, bez "/" na początku czy końcu. Puste pole "Directory" oznacza katalog główny hosta.

Wprowadziłem dziś do programu trochę zmian:
- Dodałem opcję włączenia/wyłączenia dla różnicy ciśnienia.
- Część elementów z okna "Graphs" przeniosłem do nowego "Current measurements", więc są teraz 2 mniejsze okna.
- Poprawiłem działanie przycisków "Load" i "Draw".
- Zmieniłem sposób wprowadzania współrzędnych (Latitude, Longitude) na mniej narażony na błędy.
- Dla nowego okna jest oddzielny przycisk ("Current meas") na głównym panelu (również nieco zmienionym).
- Zmieniłem funkcję zamieniającą tekst na liczby zmiennoprzecinkowe (z częścią dziesiętną).
- W zakładce "Internet" dodałem funkcję "FTP Passive Mode". Wcześniej była wyłączona.
- Naprawiłem brak kopiowania do wybranego katalogu na serwerze (działało dla głównego katalogu).

Mam nadzieję że te zmiany pomogą.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego, 2014, 13:40:26 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Marca, 2014, 13:11:46 »
W aktualnej wersji 0.97 są dodatkowe wykresy miesięczne (dane z pliku <miesiąc><rok>log.txt). Można wybierać konkretny miesiąc i rok. Wykresy jak na razie dotyczą podstawowych "parametrów stanu" czyli temperatury, ciśnienia i wilgotności. Zmieniłem tu jednostki na bardziej dogodne do obliczeń. Są też wykresy "specjalistyczne" jak Objętość 1 mola powietrza w litrach czy Liczba moli w 1 m. sześciennym powietrza, oraz Poprawka atmosferyczna dla pomiarów długości dalmierzami elektrooptycznymi a także Troposferyczne opóźnienie sygnału GPS w zenicie.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na wykres, który jest funkcją parametrów mierzonych przez stację pogody, proszę o podzielenie się nim.
Jest też Kalkulator ciśnienia. Przy zadanej wysokości można obliczyć ciśnienie względne lub bezwzględne.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 10 Marca, 2014, 13:28:20 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marca, 2014, 18:20:15 »
Witam ponownie. Udostępniam nową wersję 0.98 programu. Nowe elementy to:
- Okno "Sun & Moon Calendar" zastępujące wcześniejsze najprostsze okno dialogowe. Teraz jest możliwość wyboru dowolnego dnia dla wschodów, zachodów słońca i księżyca i pozostałych.
- Funkcja "Stations Map" (pomysł wcześniej zrealizowany w mobilnej wersji programu, tutaj nieco rozwinięty), która umożliwia tworzenie mapy sieci stacji. Do wyboru są różne parametry pogodowe oraz opisowe (patrz na załączone rysunki). W oknie "Stations Map" oprócz wyświetlenia mapy, można uaktualnić dane z internetu oraz zapisać obraz ("stations.gif").
- Nowa zakładka "Map" w opcjach. Znajdują się tu ustawienia dla generowanego obrazu mapy stacji. Domyślnie ustawione jest dla pojedynczego obrazu Gif. Można ustawić rozmiar obrazu i elementy widoczne na mapie (główne miasta, nazwę stacji, etykietki parametrów,wyświetlanie jednostek), a także czcionki dla nazw stacji i etykiet. Dla animowanego pliku można zaznaczyć na liście wybrane ramki (frames) oraz określić opóźnienie (1-60 sek).
- W zakładce Files jest opcja "stations.gif" po wybraniu której możliwa jest automatyczna aktualizacja obrazu łącznie z przesyłaniem pliku na serwer.
- W zakładce Internet jest teraz dodatkowy interwał (Second Interval) dla mniej częstej aktualizacji (1-168h) wraz z oddzielnym polem opóźnienia (w minutach). Ta rzadsza aktualizacja dotyczy opcji "MonthLogFile" i "stations.gif" z zakładki Files.

Dodatkowe uwagi:
    W oknie "Stations Map" jest opcja "Image preview" służy tylko do podglądu jak będzie wyglądał zapisany plik "stations.gif" (zmieni się rozmiar mapy).  Opcja "Reset stations visible" ponownie włącza widoczność automatycznie wyłączonych stacji (takich które nie odpowiadały). Gdy zauważysz, że z mapy zniknęły niektóre stacje, możesz spróbować je przywrócić, bo być może już działają. Wyłączone stacje ponownie zostaną sprawdzone po użyciu funkcji Update from Internet z zaznaczoną opcją resetowania.
     Po zaznaczeniu opcji "Stations" (Show on Map) w zakładce "Map" w oknie "Settings" na mapie pojawią się również nazwy stacji wraz z wybranym parametrem-etykietką. Gdy chcemy wyświetlić tylko nazwy stacji (bez innych danych) należy wybrać po prostu "Station Name".
« Ostatnia zmiana: 23 Marca, 2014, 23:01:45 wysłana przez geofinder »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Lutego, 2015, 16:35:58 »
Witam po dłuższej przerwie.
Program przeszedł szereg drobnych zmian. Obecna wersja to 0.99.6.

Ważniejsze zmiany:
- W zakładce "Station" w opcjach usunąłem pole "Other link" a dodałem "Main html file", można w nim teraz zmienić nazwę głównego (i jedynego) pliku html. Wcześniej nazwą było "weather.html" której nie można było zmienić.
- W zakładce "Files" doszły opcje "Get Isobar" i "Get Isotherm". Służą do automatycznego pobierania mapek ciśnienia i  temperatury z portalu pogodynka.pl. Pobierane są z częstotliwością ustawioną w opcji "Second interval" (zakładka Internet) do lokalnych folderów Isobar i Isotherm. Na liście jest jeszcze dodatkowy plik "realtime.xml", który zawiera te same dane co "realtime.txt". Może być jakoś wykorzystywany. Ja używam go w mobilnych aplikacjach.
- Nowy wykres "windchart.gif" przedstawiający prędkość wiatru (średnią) i poryw.
- W zakładce "Baner" trochę wiecej możliwości konfigurowania napisów (odstęp, kolor oraz rozmiar czcionki górnego i dolnego napisu).
- Na głównym panelu jest opcja "Second update". Dotyczy ona tylko manualnej aktualizacji przyciskiem "Web update". Zaznaczenie jej i wciśniecie przycisku "Web update" aktualizuje łącznie dane związane z podstawowym interwałem (Main interval) oraz drugim interwałem (Second interval).
- W oknie "Stations Map" dodałem opcję "Visible only current" oznaczającą, że wyświetlane będą tylko stacje z aktualną datą. W tym oknie działa ona po przyciśnięciu przycisku "Update from Internet". Dla automatycznej aktualizacji ta opcja jest włączona na stałe.
- Polskie nazwy parametrów pogodowych wyświetlane na mapie stacji "stations.gif"
- Poprawiłem błąd, który wprowadzał niedokładność wykresów.
- Dodałem podpis programu z numerem wersji w większości rysunków.
- Poprawiłem błąd nie działającego wiatraczka "anemometr.gif" dla innych typów stacji niż Fine Offset.

Nowa strona z której można pobrać program Local Weather:
http://pogodawrososzy.republika.pl/archive.html
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego, 2015, 20:38:34 wysłana przez geofinder »

Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Lutego, 2015, 19:59:51 »
Wszystko super ale jest jakiś problem z mapą http://www.tomaszko0.republika.pl/

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Local Weather - program na PC do wysyłania danych na stronę internetową
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Lutego, 2015, 20:49:52 »
Wygląda na to, że wyświetla się tylko jedna ramka (Trend ciśnienia). Sprawdź w opcjach (zakładka Map) czy masz zaznaczone inne ramki na liście "Animated GIF frames" i czy opcja "Gif image kind" jest ustawiona na wartość "Animated". Jeśli jest "Single" to będzie tylko jedna ramka się wyświetlała (brak animacji). Jeśli chcesz tylko jeden ale inny parametr na mapie, to wybierz go w oknie "Stations Map" z pola wyboru "Label parameters".

Ta funkcja mapy działa z innym interwałem uaktualniania (min. 1 godzina) niż podstawowe dane. Żeby w ogóle działało musi być włączona opcja "stations.gif" w zakadce "Files".
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego, 2015, 21:16:04 wysłana przez geofinder »