Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station  (Przeczytany 43158 razy)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Grudnia, 2015, 13:54:01 »
W innym wątku został poruszony temat czujnika temperatury i wilgotności Davisa. Żeby nie zaśmiecać, więcej tamtego wątku odpisuję tutaj.

Cytuj
600zł za sam czujnik? Tak z ciekawości, własnoręcznie wykonany upgrade nie naruszy gwarancji? Chyba że nie jest to sam scalak, ale kompletny czujnik...

Jest to kompletny czujnik i wymiana jest banalnie prosta, ponieważ dostajemy taki zestaw jak na obrazku tylko zamiast sht11 jest zainstalowany fabrycznie sht15, więc nie musimy sami lutować. Wsuwamy tylko czujnik w odpowiednie miejsce i podłączamy do nadajnika. Oczywiście możemy sobie kupić sam element sht w hurtowni elektronicznej i sami kombinować, ale mając jedną płytkę jest to ryzykowne. Sam element sht ( w tym przypadku na zdjęciu sht 11) kosztuje  około 70zł sht11 i 130zł sht15.

Na zdjęciu jest mój stary czujnik. Po 5 latach pracy, wymagał kalibracji ( -0,5c w 0c). Wilgotność działała gorzej po takim czasie. Podczas mgły max 95% ( na początku 99%) oraz słabo też pokazywał niską wilgotność o czym pisałem wcześniej (słabo jak na Davisa).  Więc spokojnie mogłem używać jeszcze ten czujnik przez kolejne lata, ale chciałem koniecznie przetestować sht15.

Ws 3600 po 2 latach pokazywała mi 86% we mgle.




Polecam wszystkim Dt-2 i termio. Tak kontrolowałem wskazania jeszcze starego czujnika, więc ta kalibracja nie była z kosmosu. Do kontroli najlepsza jest noc z pogodą wietrzną i pochmurną gdy temperatura jest stabilna.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia, 2015, 14:08:03 wysłana przez Marcin D. »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Grudnia, 2015, 13:54:01 »

Offline radio

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2 Plus Aktiv Agro + Davis Vantage Vue
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Kwietnia, 2016, 20:41:25 »
Marcin, w niektórych postach nie wyświetlają się zdjęcia, nie wiem czy je usunąłeś, czy tylko ja ich nie widzę, konkretnie chodzi o odpowiedzi z dnia:
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Grudzień, 2012, 10:18:36 »
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Styczeń, 2013, 14:25:19 »
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Lipiec, 2013, 23:54:39 »
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Sierpień, 2013, 16:16:52 »
Pozdrawiam
Mariusz

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Kwietnia, 2016, 17:42:22 »
A moja WS 3600 pokazuje po 3,5 roku 98% we mgle i 99% maksymalnie. Czujnik wymieniony w sierpniu 2012. Poprzedni po 6,5 roku pokazywał we mgle 91% i 93% maksymalnie

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #48 dnia: 28 Kwietnia, 2016, 09:11:16 »
Marcin, w niektórych postach nie wyświetlają się zdjęcia, nie wiem czy je usunąłeś, czy tylko ja ich nie widzę, konkretnie chodzi o odpowiedzi z dnia:
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Grudzień, 2012, 10:18:36 »
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Styczeń, 2013, 14:25:19 »
« Odpowiedź #35 dnia: 27 Lipiec, 2013, 23:54:39 »
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Sierpień, 2013, 16:16:52 »c

Dlaczego miałbym je usuwać? Kiedyś zmieniałem hosting zdjęć i to pewno przez to. Być może na jesień napiszę recenzje po 6 latach użytkowania Davisa. Z pewnością pojawią się tam te obrazki, które obecnie nie wyświetlają się.

Offline yacenty

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Davis Vantage PRO2 - 6163
Panowie,
bardzo ciekawy wątek. wielkie dzięki.
Dziś zamówiłem jako upgrade do ws-1080 - davisa 6153.
Chciałbym go doposażyc w czujnik nasłonecznienia.
Przeglądam intenet i nie do końca rozumiem nomenklaturę.
W opisie do 6162 jest napisane ze są czujniki nasłonecznienia i insolacji - jak rozumiem są 2 i tak to widać choćby po zdjęciu powyżej.
W condradzie jest czujnik naśłonecznienia 6450
czy 6152 plus 6450 staje się 6163 czy potrzebuję coś jeszcze?
W opisie 6450 condrada jest napisane ze brak uchwytu. Dokładnie tak:"W celu montażu, oprócz miernika opadów, należy zamontować dodatkowo uchwyt czujnika (nie jest zawarty w zestawie)."
Gdzie to kupić? ewentualnie jak zrobić?

Teraz druga kwestia, na razie system będzie działał w jednym miejscu, docelowo będę chciał rozdzielić czujnik temperatury od czujnika wiatru.
Na jakiej rozsądnej wysokośći mogę umieścić czujnik temperatury? Mam dość fajne miejsce z punktu widzenia nasłonecznienia i róźnych przeszkód terenowo/budowlanych w którym czujnik byłby na wysokości ok 3m - czy to duży problem dla naszych pomiarów?

Jeszcze raz dzięki za ciekawy wątek,
Pozdrawiam
YacentY

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Na szybko odpowiem ponieważ  mam ograniczony czas.
Wysokość 3m będzie ok. Standardowo jest to 2m. Jeżeli masz osłonę pasywna to nawet lepiej ponieważ zapewnisz jej lepszy przewiew.
Jest  czujnik nasłonecznienia i czujnik UV.  Wyglądają podobnie. Czujnik uv jest dużo droższy.

Offline yacenty

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Davis Vantage PRO2 - 6163
dzięki
praktycznie jak można wykorzystać oba czujniki?

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Trochę nie rozumiem  pytania.

UV to po prostu UV wyrażone w UV Index.
Natomiast promieniowanie słoneczne to po prostu  promieniowanie słoneczne wyrażone w watach na metr kwadratowy.
http://materialy.wb.pb.edu.pl/mariawalery/files/2013/01/Meteo-i-klima_promieniowanie-sloneczne.pdf


Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #53 dnia: 10 Listopada, 2016, 10:51:40 »
Wygląda na to, że nowy czujnik SHT 31 działa całkiem nieźle w niskich temperaturach. Dziś Dt-2 wyświetlił -7.9c A Davis -7.8c. Jestem zadowolony. Wreszcie jest tak jak powinno być.

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Chciałem tylko napisać, że stacja nadal działa i ma się dobrze. Jak ten czas leci...
Stacja kupiona w 2010 roku. Wiatromierz i deszczomierz nigdy nie były czyszczone i serwisowane. Moja rola ogranicza się tylko do udrożnienia otworu w deszczomierzu jeżeli zostanie zapchany.
Dwa razy w roku czyszczę osłony radiacyjne.
Czujnik wymieniłem na sht 31, ale nie dlatego, że stary się zepsuł. Po prostu z ciekawości.
Wentylator w osłonie aspiracyjnej działa ten sam mimo, że producent zaleca wymianę po trzech latach. Nie wymieniam bo działa.

Offline Lasowy

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #55 dnia: 03 Stycznia, 2020, 20:48:43 »
Marcin D. jak czytam opis twoich doświadczeń z DV Pro2 to mam wrażenie, że nie tylko nie zawiodłeś się, ale jesteś zadowolony z niego. Jako, że rzeczowo opisujesz te doświadczenia mam prośbę. Gdybyś miał dziś kupić albo wydać ok 2500 - 3000 zł to do użytku amatorskiego (od dom, najbliższe otoczenie z możliwością rozbudowy) ale z możliwością analizy danych na kompie jaki zestaw i gdzie byś zakupił?