Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Częstotliwość 433 MHZ  (Przeczytany 13326 razy)

Offline Brecht

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
Częstotliwość 433 MHZ
« dnia: 26 Listopada, 2012, 13:21:04 »
Pytanie do użytkowników związane z tą częstotliwością - jednak trochę z innej beczki. Planuję zakup klona WH2080 z Thermocenter i potwierdzili mi już, że mają teraz tylko 433 Mhz, chociaż zdarzały się im też modele z 868. Czy ktoś korzysta z dwóch stacji naraz pracujących na tej samej częstotliwości, tj. 433 Mhz? Czy jeżeli oba czujniki będą na tym samym balkonie, oddalone od siebie o 2-3 metry, do tego dwie stacje bazowe również znajdą się w tym samym pokoju, oddalone od siebie o 4-6 metrów - istnieje ryzyko wzajemnych zakłóceń? odległość stacji od czujników nie przekroczy 5 metrów. Nadmienię, że pierwsza stacja nie ma problemu z odnalezieniem sygnału czujnika w całym mieszkaniu, więc innych większych źródeł zakłóceń nie przewiduję ^^

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Częstotliwość 433 MHZ
« dnia: 26 Listopada, 2012, 13:21:04 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopada, 2012, 21:47:36 »
  Czy ktoś korzysta z dwóch stacji naraz pracujących na tej samej częstotliwości, tj. 433 Mhz?

 Chodzi Ci tylko o te konkretną stacje ??

   Tak ja korzystam aż z czterech stacji które pracują na 433 Mhz  ;D  , ale są to dość tanie stacje, no jedna ma powyżej 100 zł.
 U mnie jest to dobrze że czujniki  współpracują z bazą. więc nie zakłócają się nawzajem. Ale dziś z rana na Biotermie miałem same kreseczki :( , stacja Clarus chyba też  jest dość mocno zakłócana bo nie raz na niej  nie  ma danych.

Aha jeszcze mam stacje która nadaje na 868  Mhz. ( WH 1080 )

Offline Brecht

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Listopada, 2012, 22:33:20 »
Nie chodzi o konkretne stacje, tylko ogólnie o jednoczesne działanie w bliskim sąsiedztwie stacji na tych samych częstotliwościach. Więc nie potrafisz jednoznacznie stwierdzić, że kłopoty w działaniu niektórych z Twoich stacji są wynikiem wzajemnego zakłócania. Czy ktoś jeszcze ma doświadczenie na tym polu? ;)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopada, 2012, 23:14:42 »
Więc nie potrafisz jednoznacznie stwierdzić, że kłopoty w działaniu niektórych z Twoich stacji są wynikiem wzajemnego zakłócania.

Raczej na 100 % Ci nie odpowiem na to pytanie, ale mówię nie zdarza się to często.
  Mieszkam na wsi gdzie nie ma aż takich zakłóceń radiowych, u mnie w domu mam jeszcze  dzwonek na tą częstotliwość.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopada, 2012, 08:41:16 wysłana przez wiatromen »

Offline Brecht

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopada, 2012, 13:04:46 »
Tak więc teraz mam bolączkę nad wyborem stacji, tj. wybraniem mniejszego zła. Starsze modele WH1080/1090 mają częstotliwość 868, jednak były tam problemy z czytelnością wyświetlacza/zanikiem przesyłu danych w trakcie synchronizacji zegara. Jak rozumiem nie da się tej synchronizacji w tych modelach wyłączyć i przejść na ustawienia ręczne czasu? Conrad WS -0101 - niby wszystko pięknie ładnie ale deklarowany pomiar wilgotności max 90%, co prawda użytkownicy tej stacji wspominali już, że przekracza tą wartość, ale i tak zaniża rzeczywiste odczyty (wilgotność na poziomie 99% raz na dwa lata:P ). WH2080 - jak na złość jest tylko dostępna wersja 433 w Thermocenter. Wysłałem zapytanie - czekam na info o ewentualnej dostawie 868. Jak się zorientowałem - synchronizacja czasu DCF odbywa się tu znacznie rzadziej - czy w tej wersji można ją wyłączyć i nastawiać czas własnoręcznie? Thermocenter - gwarancja 12 miesięcy, Conrad - 24 i odbiera towar na swój koszt... Zabawki z Oregona w cenie WH najczęściej chodzą na 433 i mierzą temperaturę od -20 stopni, do tego jakoś nie przekonuje mnie kształt wiatromierza. Niby klimat się ociepla, ale u nas w tej dziczy nadal spada poniżej 20, te Oregony są chyba na Florydę :P Wybór stacji na polskim rynku - marny. Nic tylko się pochlastać ;)

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopada, 2012, 18:08:41 »
wilgotność na poziomie 99% raz na dwa lata:P
Ale te 95% już częściej, tylko, że z mojego dotychczasowego doświadczenia przy bardziej letnich temperaturach.


Raczej nie można wyłączyć wyszukiwania czasu DCF, ale ręcznie można jak najbardziej ustawić czas, podobnie jak datę, a nawet trzeba to zrobić gdy na początku od uruchomienia stacji brakuje synchronizacji.

Cytuj
Conrad - 24 i odbiera towar na swój koszt
Dostarczyć też może za darmo, tylko trzeba poczekać na odpowiedni dzień z promocją :)

Cytuj
u nas w tej dziczy nadal spada poniżej 20
Parę dni w roku zawsze temperatura ociera się o te - 20*C. Szkoda by było wtedy mieć trzy kreski :) ale z drugiej strony dokładność przy takiej niskiej temperaturze nie jest już taka jak przy dodatnich... Sam nie wiem czy moja stacja będzie poniżej - 10*C zawyżać czy zaniżać...? A taka temperatura na pewno się trafi.
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopada, 2012, 19:53:00 »
Faktycznie, w specyfikacji czujników firmy Oregon jest z reguły napisane, że mierzą od -20 lub -30 st. C. Jednakże nie jest to do końca prawdą. Sam się przekonałem, że czujnik THGN 132N dołączony do stacji 208HG (notabene też ją posiadasz) pokazuje dane z poza zakresu podanego przez producenta.

Temperatura: zakres od -20 do +60 - najniższa zarejestrowana wartość to -22,8 st. C w lutym tego roku.
Wilgotność: zakres 25-95% - najwyższa zarejestrowana wartość to 98% również w lutym tego roku.

Jak dla mnie stacje firmy Oregon są dość dobre. Prezentują naprawdę dobrą jakość za przystępną cenę. Jedynie co mi w nich nie pasuje to zasięg. Czujniki muszą być naprawdę blisko bazy, aby nie było problemów z transmisją.

PS. W czujniku THN 132 mam od początku jedną i tą samą baterię alkaliczną Panasonic, która pracuje nieprzerwanie już 3 lata.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Listopada, 2012, 23:43:28 »
Tak więc teraz mam bolączkę nad wyborem stacji, tj. wybraniem mniejszego zła. Starsze modele WH1080/1090 mają częstotliwość 868, jednak były tam problemy z czytelnością wyświetlacza

Ja w WH 1080 mam regulowany kontrast, aby jeszcze zwiększyć  z tyłu stacji postawiłem pudełko i jest o wiele lepiej.  Więc ja nie narzekam na   Z tego co wiem w WH 1090 jest nieco lepszy wyświetlacz od Wh 1080 ale ikonki są mniejsze. Zgadza się DCF aktualizuje się co godzinę.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopada, 2012, 00:06:08 wysłana przez wiatromen »

Offline Brecht

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Listopada, 2012, 12:38:32 »
Zgadza się, czujniki Oregona, chyba jak czujniki wszystkich firm potrafią pokazać wartości poza deklarowanym zakresem, jednak skoro ten zakres jest gwarantowany tylko określonymi odchyleniami od normy pomiaru, to poza tym zakresem nie mamy już gwarancji, że pomiar jest wiarygodny, a różnica mniejsza niż te +/- 1 stopień celcjusza czy procent wilgotności ;) Mój również raz pokazał -22, jednak nie mamy przy tym gwarancji, że nie było -25, ponieważ nie mieścił się w deklarowanej skali :D Tak samo jest z tą wilgotnością w WS-0101 - deklarowane tylko do 90%, z obserwacji użytkowników przy rzeczywistej 100% wilgotności czujnik wskazuje w granicach 95%. Troche rozjazdu jest, a co za tym idzie - rozczarowanie. Wiem, nie możemy oczekiwać cudów od sprzętu za 400 zł , ale skoro można dobrać na rynku stację, która może spełniać wszystkie wymagania, to trzeba marudzić :)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Częstotliwość 433 MHZ
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Listopada, 2012, 20:29:23 »
Zgadza się, czujniki Oregona, chyba jak czujniki wszystkich firm potrafią pokazać wartości poza deklarowanym zakresem, jednak skoro ten zakres jest gwarantowany tylko określonymi odchyleniami od normy pomiaru, to poza tym zakresem nie mamy już gwarancji, że pomiar jest wiarygodny, a różnica mniejsza niż te +/- 1 stopień celcjusza czy procent wilgotności ;) Mój również raz pokazał -22, jednak nie mamy przy tym gwarancji, że nie było -25, ponieważ nie mieścił się w deklarowanej skali :D

U mnie było inaczej, temperatura która spadła poniżej zakresu stacji była prawidłowa. A skąd to wiem ? bo na stacji WS 9162 IT gdzie zakres jest aż do -39,9 `C  pokazywała tak samo.
 W lutym tego roku temp. spadła do -29`C, na stacji z marketu zakres pomiaru jest do -20`C a pokazała ~ -28`5`C. Różnica jest niewielka.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopada, 2012, 10:45:53 wysłana przez wiatromen »