Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Sygnalizowanie burzy zimą  (Przeczytany 3511 razy)

Offline Rols

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Otrzymał podziękowań: 0
Sygnalizowanie burzy zimą
« dnia: 09 Maja, 2011, 20:48:26 »
Witam!

Czy to jest normalne zjawisko, że latem, kiedy są/były naprawdę intensywne burze to stacja sygnalizowała jedynie opady deszczu, natomiast zimą wielokrotnie pokazywały się ikonki burzy?
Posiadam co prawda "ekonomiczną-lidlową" stację pogody Auriol, ale jestem ciekaw jak to jest w bardziej profesjonalnych stacjach  ::)
Interesują mnie oczywiście pojawiające się symbole graficzne w postaci chmurek etc. jak również może są inne ostrzeżenia o nadchodzącej burzy.  :)

Dzięki za odpowiedzi.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Sygnalizowanie burzy zimą
« dnia: 09 Maja, 2011, 20:48:26 »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Sygnalizowanie burzy zimą
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maja, 2011, 08:46:53 »
Witam!

Czy to jest normalne zjawisko, że latem, kiedy są/były naprawdę intensywne burze to stacja sygnalizowała jedynie opady deszczu, natomiast zimą wielokrotnie pokazywały się ikonki burzy?
Posiadam co prawda "ekonomiczną-lidlową" stację pogody Auriol, ale jestem ciekaw jak to jest w bardziej profesjonalnych stacjach  ::)
Interesują mnie oczywiście pojawiające się symbole graficzne w postaci chmurek etc. jak również może są inne ostrzeżenia o nadchodzącej burzy.  :)

Dzięki za odpowiedzi.

Wbrew pozorom zjawisko burzy może występować również w zimie:
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/100952,podczas-sniezycy-niebo-moze-sie-blyskac
W szeregu stacjach pogody ikonki symbolizujące aurę, zmieniają się na skutek obniżenia się ciśnienia atmosferycznego. W stacjach referencyjnych brana jest pod uwagę również temperatura powietrza. Jeśli mamy np. ikonkę słońca i obniży się ciśnienie o pewien ustalony próg, ikonka zmieni się na chmury, jeśli ciśnienie będzie miało nadal tendencję zniżkową, pojawi się ikonka symbolizująca deszcz, w końcu może to być ikonka burzy. Nie zawsze ikonki odzwierciedlają rzeczywistą pogodę za oknem. Prawdopodobieństwo prognozy zazwyczaj określone jest na ok. 75%. Powołując się na artykuł - być może były w Twoim miejscu zamieszkania jakieś intensywne śnieżyce i stacja oceniła to jako burzę. Dlaczego nie było tak latem, niestety trudno mi się do tego ustosunkować.
« Ostatnia zmiana: 10 Maja, 2011, 08:49:20 wysłana przez Serenator »

Offline Rols

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Sygnalizowanie burzy zimą
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maja, 2011, 14:34:32 »
Dziękuję Serenator  :)

Bardzo ciekawy link, rzeczywiście nie wiedziałem o zimowych burzach z wyładowaniami, sądziłem że to typowe "letnie zjawisko".
Na pewno się temu dokładniej przyjrzę podczas kolejnej zimy  :D