Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Ikonka baterii.?  (Przeczytany 12049 razy)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Ikonka baterii.?
« dnia: 05 Czerwca, 2011, 09:23:20 »
Witam
Chyba już był podobny temat, ale jakoś nie mogę znaleźć.
Wczoraj wieczorem gdy spojrzałem  na wyświetlacz ukazała się, jakaś mrugająca ikonka, tam gdzie jest wilg. zewnętrzna. Szukałem w instrukcji ale tam nic nie znalazłem. Podejrzewam że to ikonka rozładowania baterii, ale czy to w  czujniku czy w stacji bazowej ?.
I jeszcze jedno, stacje włączyłem pod koniec marca, teraz mamy początek czerwca, i czy to normalne że baterie są już "puste" (mam zwykłe alkaliczne).
Tydzień temu zmieniłem miejsce czujnika termo-hydro, o 8 metrów dalej i do tego idzie jeszcze przez ściankę z pustaków. I oczywiście ściany domu. I wtedy pojawiły się zaniki w przesyłaniu danych, najgorzej było wieczorem i rano. I tak myślę  czy ma to jakiś wpływ na poziom baterii, im dalej czujnik tym większe zużycie ich,


Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Ikonka baterii.?
« dnia: 05 Czerwca, 2011, 09:23:20 »

Offline Piotrek_P

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Viking/Abatronic 02 047 (WH1090)
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwca, 2011, 09:50:53 »
Heh...  :)  Dwa tygodnie temu miałem to samo. Moja stacja pracuje od początku grudnia 2010 na bateriach litowych i teraz pierwszy raz zobaczyłem tą ikonkę aktywną (czyli po prawie półroku). Miałem resetować już stację, ale z braku czasu "wziąłem ją na przetrzymanie" i po około dwuch dniach problem ustąpił. Odczyty są OK.
 
Pozdrawiam
Piotrek
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwca, 2011, 09:52:29 wysłana przez Piotrek_P »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Czerwca, 2011, 10:48:34 »
A to ciekawe, co mówisz Piotrek, czyli co poczekać ? Jeżeli chodzi o baterie litowe to trochę  boję się je wkładać, po przeczytaniu w Wikipedii.

Cytat."Baterie te cechują się nominalnym napięciem 1,7 V lecz na początku pracy dostarczają nawet 1,8 V. Większość urządzeń elektrycznych zniesie taką różnicę lecz niektóre mogą ulec zniszczeniu szczególnie latarki z żarówkami i żarnikami oraz latarki posiadające diody LED zasilane bezpośrednio z baterii (tzw. Direct Drive)"
Źródło http://pl.wikipedia.org/

Wiem że czujnik ma małą diodę która mruga przy każdym wysyłaniu danych.
No i pisze w instrukcji baterie alkaliczne 1.5V

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwca, 2011, 08:08:37 »
Kiedy jakiekolwiek urządzenie zaczyna pracować nie tak, jak powinno, przeważnie mamy dylemat: albo baterie są na tyle słabe, że praca uległa zakłóceniu, albo też coś jest nie tak z samym urządzeniem. Nie ma nic prostszego, żeby się o tym przekonać  :)
Należy się zaopatrzyć w tester baterii/akumulatorków, dzięki któremu będziemy wiedzieli czy nasze ogniwa są sprawne. I właśnie jest ku temu okazja. W sklepach sieci LIDL, od 9 czerwca br. będzie można zakupić taki tester:
http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs.xsl/index_19327.htm
Sam używam podobnego testera i zawsze wiem czy ogniwa są dobre  :)
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca, 2011, 08:12:34 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwca, 2011, 08:54:46 »
Ciekawe urządzenie Serenator, tylko Ja w najbliższej okolicy nie mam sklepów Lidla :(
A co do tej ikonki która mrugała, już jej nie mam, zniknęła wczoraj równo o północy. (24H migała) Tak myślę że chyba miało to  za zadanie o przypomnieniu stanu baterii. Dziwna sprawa że nic nie piszą o tym w instrukcji.

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Czerwca, 2011, 09:17:54 »
Ciekawe urządzenie Serenator, tylko Ja w najbliższej okolicy nie mam sklepów Lidla :( [...]

Zawsze można sobie jakoś poradzić, np. poprosić o zakup, kogoś ze znajomych lub z rodziny...
 :)

Offline Mikey

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080, KRUPST SL-53035P
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Czerwca, 2011, 16:14:54 »
W mojej stacji ta ikonka pojawiła się jakieś 3 miesiące temu. ;)  Jako że nie za bardzo miałem czas kupić nowe baterie stacja jeszcze chodziła przez 2 tygodnie z tą ikonką. Dwa tygodnie na słabych bateriach a stacja nie wykazywała żadnych oznak nie doboru energii ( np. nie wysyłanie danych czy dziwne wartości )Ten komunikat dotyczy słabego stanu baterii w czujniku zewnętrznym, co można wywnioskować po tym, że ta "bateryjka" widnieje w dwóch miejscach, przy wilgotności zewnętrznej ( out ) i wewnętrznej ( in ). Analogicznie, jeśli zapali się ta przy wilgotności "in" to mamy słabe baterie w bazie, i na odwrót. U mnie zaczęły padać baterie w czujniku zewnętrznym. Warto też wspomnieć o tym, że u mnie ta ikonka pojawiła się po około roku użytkowania baterii, teraz wymieniłem i stacja dalej hula!

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Czerwca, 2011, 09:49:52 »
Chciałbym pokrótce opisać sytuację, jaka mi się przydarzyła. W piątek po południu, zauważyłem że dane na wyświetlaczu stacji, cyklicznie znikają i pojawiają się. Oho, myślę sobie, coś się dzieje. Zdemontowałem nadajnik, przeniosłem go do pomieszczenia i zacząłem obserwować. Odkryłem, że dzieje się tak w momencie wysłania impulsu (mignięcia diody) przez nadajnik do stacji bazowej. Obejrzałem zatem dokładnie nadajnik, dane na wyświetlaczu były kontrastowe, co sugerowało że baterie były dobre, tak więc na razie nie wzbudziło to u mnie niepokoju. Po mniej więcej godzinie, na wyświetlaczu stacji, w polu segmentu „indoor” (dane dot. powietrza - wewnętrzne) pojawiła się ikonka baterii. A więc wszystko już było jasne. Baterie zasilające stacje bazową należy wymienić. Z ciekawości nie zrobiłem tego od razu, tylko postanowiłem obserwować, co będzie się dalej działo. Po jakimś czasie ikonka baterii zniknęła a dane na wyświetlaczu w dalszym ciągu cyklicznie znikały i pojawiały się. Ponadto kontrast wyświetlacza wyraźnie się zmniejszył. Po następnej godzinie, ikonka baterii pojawiła się ponownie, wyświetlacz przestał mrugać ale kontrast wyświetlacza zmniejszył się na tyle, że dane były ledwie widoczne. Postanowiłem wówczas wymienić baterie. Od samego początku stacja zasilana była przez trzy baterie „Energizer Ultimate Lithium”, a więc pracowała blisko 1 rok (dokładnie 11 miesięcy). Zaciekawiony, przy pomocy testera, zmierzyłem napięcie baterii. Dwie z baterii miały dokładnie 1,58V, natomiast trzecia – i tu  :o – zaledwie 0,50V. I to właśnie ta bateria była przyczyną powstałego problemu. Nowe baterie, które teraz założyłem mają napięcie 1,79V a więc więcej, aniżeli deklaracja producenta. Ciekawe jest to, że dwie baterie straciły przez tyle miesięcy zaledwie 0,21V, natomiast napięcie trzeciej spadło aż tak drastycznie. Może było to jakieś wadliwe ogniwo (nie sprawdzałem napięcia baterii przed ich założeniem). Zobaczymy teraz, czy sytuacja się powtórzy ale na wyniki będę musiał poczekać dość długo  ;)
[...] Jeżeli chodzi o baterie litowe to trochę  boję się je wkładać, po przeczytaniu w Wikipedii.
Nie musisz się obawiać. Jak widzisz baterie te, nie zrobiły u mnie żadnej szkody  :)
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwca, 2011, 11:22:35 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Czerwca, 2011, 20:34:11 »
A czy to jest prawda że im dalej czujnik zewnętrzny, tym większe zużycie baterii. ? czy to nie ma znaczenia..

Offline Mikey

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080, KRUPST SL-53035P
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Czerwca, 2011, 21:54:32 »
Wydaje mi się, że to nie ma różnicy. Czujnik cały czas wysyła dane, ale to czy "dolecą" one do bazy to zależy od odległości. Przecież sensor zewnętrzny nie dostosowuje siły sygnału do odległości, siła sygnału jest chyba stała. Takie jest moje zdanie. ;)

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwca, 2011, 22:33:55 »
Z góry przepraszam za mały off topic, ale czytając powyższe posty chciałem podzielić się pewnym spostrzeżeniem, którego niedawno dokonałem. Chodzi tu o moc i jakość sygnału pochodzącego z czujników zewnętrznych ze stacji Oregon i im pokrewnych (ponoć stacje made in Lidl mają bardzo podobne czujniki, stąd też wiedza ta może przydać się użytkownikom tychże). Mianowicie odkryłem ostatnio, że czujnik ten sprawdza się najlepiej, gdy zostanie umieszczony bokiem do stacji głównej a nie frontem, jak większość sądzi. Bierze się to stąd, że w miejscu zaznaczonym na czerwono (zdjęcie) jest antena nadająca sygnał do bazy (jest po przeciwnej stronie miejsca na baterię). Myślę, że dzięki temu prostemu zabiegowi, jak obrócenie czujnika o 90 stopni, wiele osób może sobie poprawić jakość sygnału.


Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Czerwca, 2011, 07:54:40 »
A czy to jest prawda że im dalej czujnik zewnętrzny, tym większe zużycie baterii. ? czy to nie ma znaczenia..

Na szybsze zużycie baterii z pewnością wpływ ma ustawienie kontrastu wyświetlacza stacji bazowej. Im większy kontrast, tym większy pobór energii. Najlepiej więc zastosować pewien kompromis, tj. środkowe ustawienie  :)
Co do odległości, to jednak miałbym wątpliwości. Nie wiem czy mój tok myślenia jest poprawny ale moim zdaniem, im słabszy sygnał, tym większy pobór energii przez stację bazową. To tak, jak w telefonii komórkowej. Im większa odległość aparatu od BTS-u, tym większy pobór energii z akumulatorka.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca, 2011, 08:08:43 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Czerwca, 2011, 08:44:35 »
Na szybsze zużycie baterii z pewnością wpływ ma ustawienie kontrastu wyświetlacza stacji bazowej. Im większy kontrast, tym większy pobór energii.

Co do kontrastu to od samego początku, właśnie ustawiłem prawie jak na najmniejszy z 0-8 do 2 może nie jest tak ostry ale i tak na niego patrze z góry, a baterie zużywają się wolniej (chyba).
Co do czujnika zewnętrznego to chciałbym go bliżej zamontować ale nie pozwalają  na to promienie słoneczne. :-\

Wczoraj wieczorem miałem istny wysyp braku danych i naliczenie przez deszczomierz rekordowego deszczu ;(  Co zauważyłem to przytrafia się to tylko wieczorem, lub rano ( 22-23:00) - (4-7:00)
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca, 2011, 08:49:20 wysłana przez wiatromen »

Offline Mikey

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080, KRUPST SL-53035P
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Lipca, 2011, 10:42:03 »
Dziś pojawiła się u mnie ikonka baterii informująca o ich wyczerpaniu w bazie. Pojawiła się ona koło wartości wilgotności wewnętrznej więc czas wymienić ogniwa w wyświetlaczu danych. Na wyświetlaczu ta ikona o niskim stanie baterii u mnie nie mruga, pojawiła się i świeci.  :)

P.S.- Bardziej mnie martwi, że zapis danych zatrzymał się na 6 lipca a dziś jest 17. :-\ Wyjmę baterie i włożę jeszcze raz może coś się zacięło.  :D

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Ikonka baterii.?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lipca, 2011, 20:58:54 »
Dziś pojawiła się u mnie ikonka baterii informująca o ich wyczerpaniu w bazie. Pojawiła się ona koło wartości wilgotności wewnętrznej więc czas wymienić ogniwa w wyświetlaczu danych.


Mikey, a wymieniałeś już baterie w bazie.

P.S.- Bardziej mnie martwi, że zapis danych zatrzymał się na 6 lipca a dziś jest 17. :-\ Wyjmę baterie i włożę jeszcze raz może coś się zacięło.  :D
I jak są wszystkie dane ??


Co do czujnika zewnętrznego to chciałbym go bliżej zamontować ale nie pozwalają  na to promienie słoneczne. :-\


Jednak przestawiłem czujnik bliżej bazy. Nawet po włożeniu nowych baterii litowych miałem braki w danych. Więc powiedziałem.. dość. Czujnik przenoszę, razem z klatką.
Po miesiącu odkąd przeniosłem czujnik nie mam problemu ( jak na razie ) z zasięgiem ;)) I co też istotne przestało pokazywać jakieś ekstremalne dane  ( np. prędkości wiatru )
« Ostatnia zmiana: 22 Lipca, 2011, 21:37:26 wysłana przez wiatromen »