Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacje Pogody - hardware => Stacje Pogody => Wątek zaczęty przez: takijeden w 23 Grudzień, 2014, 19:13:21

Tytuł: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: takijeden w 23 Grudzień, 2014, 19:13:21
Witam, skonstruowałem własną (prostą) stację meteo w oparciu o Arduino i prosty algorytm prognozy.
Czujniki ze stacją wewnętrzną łączę za pomocą kabla (m. in w celu ominięcia zasilania bateriami stacji zewnętrznej) i chcę porównać czas pracy na baterii swojego sknoconego na kolanie rozwiązania z Waszymi profesjonalnymi (względem mojej ;D) stacjami meteo.

Prosiłbym o chwalenie się szczególnie tym ile wytrzymały wam baterie w stacjach zewnętrznych, z podkreśleniem jakie to baterie i w jakiej liczbie :)
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: miniomax w 23 Grudzień, 2014, 21:39:28
U mnie w WH2080 rok na duracell turbo max w liczbie 2 wytrzymały mniej wiecej rok, ale teraz na zime włożyłem te same i po miesiącu stacja mi pokazuje że baterie się rozładowują. Możliwe że to bardzie jest od temeratur chociaż przy +10 też mi pokazywało.
Teraz mam zamiar włożyć GP Lithium http://www.gpbatteries.com/pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=361&Itemid=495 (http://www.gpbatteries.com/pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=361&Itemid=495)
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: takijeden w 24 Grudzień, 2014, 11:31:47
Zapomniałem poprosić też o podawanie maksymalnej odległości czujniki-stacja bazowa na jakiej działa wam komunikacja
Z góry dziękuję za dzielenie się obserwacjami!
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: patyna w 24 Grudzień, 2014, 12:27:25
Stacja WH1090, w bazie i czujniku zewnętrznym baterie AA/LR6  Energizer Ultimate Lithium działają od 11/2013, odległość stacja - baza około 8m, po drodze jedna ściana.
Wesołych świąt
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: kriu w 24 Grudzień, 2014, 22:06:39
Z tym pokazywaniem przez stacje, że baterie są rozładowane i nadają się do wymiany jest tak, że w stacji pokazuje mi się to od ponad pół roku a wszystko nadal działa dobrze więc baterii nie wymieniam - czekam aż przestanie całkiem działać.
A bateryjki zakładam możliwie najtańsze ale alkaliczne - takie po 1 zł za sztukę (BP). Stacje działają przeważnie ponad rok.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: mati211p w 28 Grudzień, 2014, 20:41:27
Ja używam zwykłych Panasonic-ów za 1,5zł/szt. Czujnik oddalony od bazy około 25m przez 4 ściany i baza przy PC. Baterie trzymają około rok/półtora, chyba, że założę tymczasowy zapasowy wiatromierz, to on ma jakieś zwarcie gdzieś bo baterie z nim podłączonym działają 15 dni, natomiast z drugim identycznym około 30 razy dłużej.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: apek w 02 Luty, 2015, 12:38:19
Tak jak wyżej w temacie - Energizer Ultimate Lithium - w deszczomierzu ponad 3 czy 4 lata i nadal działają, w wiatromierzu wymiana po ponad 2 latach. W internecie zestaw 4 takich baterii do kupienia za ok. 23 zł.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: mati211p w 02 Luty, 2015, 14:20:55
A one nie mają czasem zbyt wysokiego napięcia na początku urzytkowania rzędu 1,8V zamiast 1,5V. Niektórzy mieli w związku z tym kłopoty z tego co pamiętam.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: Areecki w 02 Luty, 2015, 15:18:28
Zawsze możesz sprawdzić napięcie paluszków przed włożeniem do stacji, ale wątpię by producent ładował baterie do takiego poziomu. Podłączone szeregowo np. 4 sztuki dawały by już nie 4x1,5 V a 4x 1,8 więc ponad 1 V więcej.
Zapewne w elektronice stacji też występuje jakiś regulator napięcia który niweluje te skoki napięcia.
Moje baterie wytrzymały 2,5 roku i jestem z nich bardzo zadowolony.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: mati211p w 02 Luty, 2015, 16:15:50
Tutaj coś było podane 1,8V :
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=190.15
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: miniomax w 02 Luty, 2015, 17:29:18
GP Lithium mają 1,5V więc pewnie te Energizery też tyle mają;) Akumulatorki mają wyższe napięcie.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: karol w 03 Luty, 2015, 09:28:14
Ja osobiscie używam akumulatorów eneloop panasonic i jestem bardzo zadowolony ponieważ wytrzymują one do -20 stopni i ani razu nie musiałem ich wyrzucac .Odległość od stacji to jakieś 5m-10m  :)
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: mati211p w 03 Luty, 2015, 13:13:03
Nie wiem, czy wszystkie nie wytrzymują czasem. Ja używam najtańszych i na -25 szły, stacja od bazy o około 30m przez 3 ściany.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: Parasol w 03 Luty, 2015, 21:07:15
Może kogoś zainteresuje najnowszy artykuł o bateriach - Jakie baterie stosować w czujnikach zewnętrznych? (http://stacje-pogody.pl/artykul_jakie_baterie_stosowac_w_czujnikach_zewnetrznych,26.html)
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: kriu w 03 Luty, 2015, 23:13:42
GP Lithium mają 1,5V więc pewnie te Energizery też tyle mają;) Akumulatorki mają wyższe napięcie.
Właśnie nie - akumulatorki (typowe) mają niższe napięcie - rzędu 1,2V.  Ale mogą dać duży prąd.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: mati211p w 04 Luty, 2015, 10:42:28
Naładowane do pełna przy małym obciążeniu dojdą nawet do 1,4V.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: kriu w 04 Luty, 2015, 11:39:38
Naładowane do pełna przy małym obciążeniu dojdą nawet do 1,4V.
Tylko na początku. Później jest długie plato właśnie na poziomie 1,2V
Poniżej wykres napięcia pod obciążeniem.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: mati211p w 04 Luty, 2015, 11:53:22
Ten wykres jest chyba dla obciążenia rzędu 100mA, a czujnik pobiera mniej, także nieco więcej jest to 1,4 :) U mnie czujnik wariuje przy spadku do 2,67V na dwóch bateriach, co oznacza, że aku 1,2V się nie nadają w moim przypadku.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: kriu w 04 Luty, 2015, 12:35:41
Ale ludzie na prawdę wydziwiają z  tymi bateriami - założyć po prostu normalne alkaliczne i na pewno bardzo dobrze będą działały.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: Parasol w 04 Luty, 2015, 17:24:21
założyć po prostu normalne alkaliczne i na pewno bardzo dobrze będą działały.

Zgoda, ale czasami jest tak, że np. wiatromierz mamy umieszczony w trudno dostępnym miejscu, aby wymienić baterie musimy się wspinać jak na poniższym filmie.

http://youtu.be/aoM9Mw6pmbA

Wtedy warto stosować jak najlepsze np. litowe - aby w zimie nam nie "wysiadły".
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: miniomax w 04 Luty, 2015, 18:57:52
Zgadzam się lepiej założyć litowe i mieć problem z głowy w zimie:) sam tak zrobiłem i jestem zadowolony:D  teraz testuje jak długo pociągną. Zwykłe baterie po roku były już puste a stacja krzyczała jeść i zrywała sygnał co chwila.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: wiatromen w 05 Luty, 2015, 10:32:52
aby wymienić baterie musimy się wspinać jak na poniższym filmie.

Jak to stacja na tym filmie ?

Ja używam zwykłych alkalicznych i jest dobrze, nie ufam litowym.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: jarostacja w 05 Luty, 2015, 23:22:30
Stacja WH 1080. Baterie w bazie wymieniłem po 13 miesiącach. Akumulatorów w czujnikach nie wymieniłem nigdy (stacja ładuje się z ogniwa słonecznego).
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: Dextero w 06 Luty, 2015, 09:18:50
Ja w TFA wymienilem po 11 miesiacach bo juz stacja wariowala. Byly to jednak baterie ktore przyszly ze stacja. Teraz mam energaizery - zobaczymy ile pociagna. Reszta czujnikow  na aku ladowane ogniwami slonecznymi.
Pzdr
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: druciak w 09 Lipiec, 2016, 15:25:41
Witam wszystkich.

Ja mam taki problem z Velleman WS 1080, że po około 4 latach wzrosło drastycznie zużycie baterii. Do tej pory było w miarę normalnie - litowe baterie wystarczały na około rok. W zimie wymieniłem na nowy komplet (też litowe) i pochodziły około 3-mcy. Pomyślałem że może były jakieś felerne, więc wstawiłem zwykłe alkaliczne i zamówiłem nowe litowe. Alkaliczne pochodziły około tygodnia i też padły, więc wymieniłem na nowe litowe, które pochodziły około miesiąca i zdechły.

Na to chwilę wstawiłem nowy komplet i odłączyłem czujniki deszczu i wiatru. Wyczytałem że jakieś zwarcia w czujnikach mogą drenować baterie, więc zobaczymy ile teraz pochodzą.

Spotkał się ktoś z takim objawem może i wie jak na to zaradzić?
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: mati211p w 16 Lipiec, 2016, 09:36:47
U mnie to samo, 15 dni i zdychała. W moim przypadku problem leżał w wiatromierzu, wymieniłem na nowy i trzyma na zwykłych bateriach za 1,5zł rok czasu.
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: druciak w 19 Lipiec, 2016, 18:00:42
No to zobaczymy jak u mnie to będzie wyglądać po odłączeniu czujników. U mnie też wiatromierz jest podejrzany, kręci się tylko w jedną stronę i to z jakimiś oporami, a chyba na początku tak nie było. Może się poprzecierały styki, albo coś takiego.
A z ciekawości gdzie kupowałeś?
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: druciak w 18 Sierpień, 2016, 20:25:17
No i niestety pomimo odłączenia od modułu zewnętrznego czujników wiatru i deszczu, baterie gdzieś tydzień temu padły. Chyba trzeba będzie rozebrać ten moduł, albo kupić gdzieś nowy...
Tytuł: Odp: Trwałość baterii w Waszych stacjach meteo
Wiadomość wysłana przez: tomeh w 12 Styczeń, 2017, 18:52:59
U mnie na akumulatorach 2x2200 mAh prawie rok czasu sam wyświetlacz i tyle samo czujki. Natomiast od jakiegoś czas z powodu problemów z bateriami podłączyłem przedłużony zasilacz do samej stacji a czujki niestety nadal na baterie. Z czego z 4 jedna mi trwale się zepsuła i nic nie odbiera mimo nowych akumulatorów.