Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Ogólne => Dyskusja ogólna => Wątek zaczęty przez: felix w 16 Listopad, 2019, 11:28:57

Tytuł: Budżetowa stacja a IMGW.
Wiadomość wysłana przez: felix w 16 Listopad, 2019, 11:28:57
Niektórzy userzy tego forum chcieliby aby ich stacja za 1k, 2k PLN pokazywały lepsze dane niż stacje IMGW za 20k PLN i więcej.
Niestety tak to nie działa. Budżetowa stacja zawsze będzie obarczona większym błędem niż te IMGW. One niestety też potrafią pokazywać głupoty.
Chcesz mieć dokładniejsze pomiary, to niestety ale musisz liczyć się z większymi wydatkami i to dużo większymi.
Dla mnie jest to zabawa w pomiary meteo, przy czym staram się aby moje dane były w miarę wiarygodne.
Patrząc na różne strony z danymi ze stacji pogodowych, widać, że sporo posiadaczy PWS olewa te sprawy i publikuje dziwne dane.
Czy Wy porównujecie wskazania do okolicznych stacji, czy też uważacie, że Wasza stacja jest OK a inni powinni się dostosować.

To moja kolejna prowokacja, aby rozruszać to forum.
Tytuł: Odp: Budżetowa stacja a IMGW.
Wiadomość wysłana przez: pernaczy w 24 Listopad, 2019, 20:14:26
Regularnie porównuję dane ze stacją z Gołubia: http://www.golubie-pogoda.kaszuby.pl/ , to podobna stacja więc trudno mówić o weryfikacji.
Okresowo porównuję też moje dane z danymi stacji Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie: https://klimat.ug.edu.pl/?page_id=3261 (ostatnio brak danych bo strona w przebudowie)
ale to jednak kilkanaście kilometrów więc chodzi raczej o kontrolę "rzędu wielkości" wyników pomiarów.
Piotr
Tytuł: Odp: Budżetowa stacja a IMGW.
Wiadomość wysłana przez: Mark w 24 Listopad, 2019, 21:55:50
Oczywiście porównuję do dwóch pobliskich stacji - Słupcy i Koła. Wiadomo, że panuje lokalnie zróżnicowanie wpływające na pomiary, ale zazwyczaj np. temperatury maksymalne powinny być zbliżone, albo w obecnych warunkach, gdzie dość mocno wieje chłodem ze wschodu i temperatury są zbliżone na dużej powierzchni. Tym bardziej, że region jest płaski.

I tak wczoraj w Kole było max. 1,9*C (z tamtego kierunku teraz wieje, wczoraj nawet ponad 50 km/h), u mnie na stacji 1,9*C, dzisiaj ok. 2.8*C w Kole, u mnie 2,9*C.
Wynik naprawdę pozytywnie zaskakuje podobieństwem. To dowód na to, że czujnik jest wystarczający do dokładnych pomiarów w dodatnich temperaturach. Najważniejsza jest dobra lokalizacja przyrządu.
Tytuł: Odp: Budżetowa stacja a IMGW.
Wiadomość wysłana przez: Kowal457 w 30 Listopad, 2019, 18:57:25
Ja swoją porównuje do http://meteo.gig.eu/ ale to jest koło 30km dalej, więc różnice też duże, niedaleko na budynku szkoły jest czujnik Airly który pokazuje wartości temperatury, ciśnienia i wilgotności, pomiary porównywalne.
Tytuł: Odp: Budżetowa stacja a IMGW.
Wiadomość wysłana przez: felix w 01 Luty, 2020, 15:27:09
Ciekawą opcję porównywania danych ze stacji oferuje Awekas.at .
Szkoda, że tak mało stacji z naszego kraju przesyła tam dane.