Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Conrad WS-0101 (WH2080), pierwsze wrażenia  (Przeczytany 23737 razy)

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 91
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Conrad WS-0101 (WH2080), pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Marzec, 2012, 15:37:11 »
Odchodzimy od tematu wątku, dyskusje o drogowych stacjach meteo GDDKiA proponuje prowadzić tutaj: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1078.0
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec, 2012, 14:06:39 wysłana przez Parasol »
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  http://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #15 dnia: 15 Marzec, 2012, 15:37:11 »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Marzec, 2012, 13:41:54 »
A jak wygląda synchronizacja czasu DCF. Czy też jest co godzinę jak w WH1080? Czy może już w tym modelu to poprawili, co sugerował jeden z użytkowników: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=959.msg6642#msg6642 .
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  http://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline marekwoj

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 5
  • Typ stacji: WH2080 (Conrad WS-0101)
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Marzec, 2012, 12:32:40 »
Nie testowałem jak często się odbywa synchronizacja, ale na pewno nie zawsze o równej godzinie.
Obserwowałem to kilka razy i bywało że wskazania się zatrzymały na te 5 minut, ale bywało też że nie było przerw.
Co ciekawe wskaźnik odbioru danych z czujnika pojawia się normalnie co 48s, nawet jeśli wskazania się nie zmieniały.

Jak znajdę trochę czasu to postaram się sprawdzić, czy faktycznie jest to 6 godzi, czy może inaczej.

Offline marekwoj

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Marzec, 2012, 07:41:06 »
No i zrobiłem test :) Wczoraj byłem cały dzień w domu, więc włączyłem sobie przypominajkę i co godzinę od 8:00 do 21:00 sprawdzałem czy są przerwy.
I okazuje się, że przerwa w transmisji występuje co 2 godziny o parzystej godzinie, czyli:

8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 - była przerwa
9, 11, 13, 15, 17, 19, 21 - brak

Moim zdaniem ilość odczytów jest na tyle duża, że nie ma mowy o jakiejś przypadkowości, tym bardziej że nie było żadnych wyjątków, zawsze o parzystej godzinie była przerwa, a o nie parzystej przerwy brak.

Czyli wychodzi że synchronizacja DCF w WH2080 (a przynajmniej w wersji Conrada) jest co 2 godziny. Zawsze to lepiej niż co godzinę :)
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2012, 07:45:12 wysłana przez marekwoj »

Offline Marcin

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 2
    • ikonka GG
  • Miejscowość: Śrem
  • Typ stacji: WH 2080
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Kwiecień, 2012, 14:09:00 »
Witam.
Mam kilka pytań.
1.Czy jest możliwość ustawienia wyświetlacza w ten sposób żeby pokazywał temperaturę odczuwalną na ekranie głównym?
2.Czy wyświetlacz jest przejrzysty, dobrze widoczne są odczyty? (co do 1080 są różne opinie)
3.Podświetlenie jest koloru zielonego?
4.W zestawie jest zasilacz sieciowy, czy w ogóle jest możliwość podłączenia zasilacza?

Offline Dador

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 47
    • Rybnik - Smolna
  • Miejscowość: Rybnik
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Oregon x3
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Kwiecień, 2012, 18:18:08 »
Na podstawie bliźniaczej stacji (różnią się zasadniczo tylko dotykowym ekranem), czyli 1090, odpowiadam:

1. Można ustawić, aby zamiast temp. zewnętrznej była widoczna wartość windchill lub dew point.
2. Subiektywnie mogę stwierdzić, że wyświetlacz jest bardzo przejrzysty. Posiada 8 stopniowy kontrast.
3. W mojej stacji podświetlenie jest niebieskie a widziałem także białe, więc całkiem prawdopodobne, że może też być zielone. Wszystko zależy od użytych diod smd.
4. Tak, w zestawie jest zasilacz sieciowy. Podłączając go, można zrezygnować z baterii. Przy zasilaczu podświetlenie ekranu jest na stałe.

Offline marekwoj

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Kwiecień, 2012, 07:42:56 »
W wersji Conrada zasilacza nie dają, a podświetlenie jest białe.

Ekran czytelny, dobrze widoczny. Z odległości około 1,5 - 2 metry (tyle mam od fotela do stacji na ścianie) wszystko widać bez potrzeby podchodzenia do stacji.

Przepraszam za podwójny post, ale nie mogę go usunąć :(
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień, 2012, 07:45:45 wysłana przez marekwoj »

Offline Marcin

• Cirrocumulus
  • **
    • ikonka GG
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Kwiecień, 2012, 15:13:18 »
Dziękuję pięknie za odpowiedzi.
1. Można ustawić, aby zamiast temp. zewnętrznej była widoczna wartość windchill lub dew point.
Hmmm,no właśnie.Fajnie by było żeby obie temperatury były widzialne jednocześnie. Może by ktoś mógł podać model zbliżony możliwościami do 2080 i pokazywał obie jednocześnie? Dopuszczam też opcję że stacja pokazuje temp. odczuwalną zamiast mniej "ważnych" pomiarów,czyli np.: daty. Może 1080 jest pod tym względem lepsza?
4. Tak, w zestawie jest zasilacz sieciowy. Podłączając go, można zrezygnować z baterii. Przy zasilaczu podświetlenie ekranu jest na stałe.
Całkiem fajnie,ciekawe czy zbyt mocno nie świeci w nocy...

Ogólnie jestem bardzo mocno zdecydowany na 1080 ale boję się niewyraźnego wyświetlacza,stąd moje pytania o inne stacje. Pomyślałem że dołożę trochę i kupię 2080.
Wczoraj już prawie klikałem "kup teraz" ale zdecydowałem się jeszcze popytać.
Kolejne (może banalne) pytanie.
Czy wiatromierz hałasuje w jakimś stopniu? Chodzi mi o furkot łopatek,skrzypienia,piszczenia.
Czy możliwe jest przedłużenie kabli od czujników (dodatkowo ok. 7m) Docelowo mam zamiar wystawić wiatromierz/wskaz na dach bloku.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień, 2012, 17:49:14 wysłana przez Marcin »

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 32
    • ikonka GG
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Kwiecień, 2012, 20:40:29 »
Może 1080 jest pod tym względem lepsza?

Nie WH 1080 nie pokaże jednocześnie  temp. odczuwalnej i tej na 2 m.

Ogólnie jestem bardzo mocno zdecydowany na 1080 ale boję się niewyraźnego wyświetlacza,stąd moje pytania o inne stacje. Pomyślałem że dołożę trochę i kupię 2080.
Wczoraj już prawie klikałem "kup teraz" ale zdecydowałem się jeszcze popytać.
Kolejne (może banalne) pytanie.
Czy wiatromierz hałasuje w jakimś stopniu? Chodzi mi o furkot łopatek,skrzypienia,piszczenia.
Czy możliwe jest przedłużenie kabli od czujników (dodatkowo ok. 7m) Docelowo mam zamiar wystawić wiatromierz/wskaz na dach bloku.
Hmm mi tam aż tak bardzo nie przeszkadza ten kontrast, tym bardziej że ja mam w swojej regulowany,  mam jeszcze z tyłu stacji podstawione pudełko tak aby kontrast był jeszcze lepszy, można też zrobić podpórkę, ogólnie ja nie narzekam na kontrast.

Nie anemometr prawie nie wydaje dźwięków
Oczywiście jak porywy wiatru będą większe 60-70 km/h to może coś tam usłyszysz,( szelest łopatek ) ale bardziej szum drzew niż anemometru.

Możesz przedłużać śmiało ale nie więcej niż 20 m. bo może częstotliwość się zmniejszyć
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień, 2012, 20:47:39 wysłana przez wiatromen »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Kwiecień, 2012, 21:42:51 »

WH2080 to nowsza konstrukcja - pojawiła się po WH1080 i po WH1090. Niewykluczone, że są jakieś zmiany wewnętrzne (poza zewnętrznymi) niewidoczne na "pierwszy rzut oka". Takie jak np. wspomniana w recenzji aktualizacja DCF. W jednym z postów Dador pisał, że antena DCF w nowych sensorach (chodziło chyba o model 1090) jest lepiej umieszczona - zobacz: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=793.msg5469#msg5469. Tak więc, jak widzisz producent wprowadza jakieś zmiany wewnętrzne. Poza tym, różnica w cenie pomiędzy WH1080 a WH2080 jest niewielka. Rzeczywiście, na wyświetlacz w WH1080 sporo osób narzeka np. w tej recenzji: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=952.0 .

Offline Marcin

• Cirrocumulus
  • **
    • ikonka GG
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Kwiecień, 2012, 13:27:51 »
[Dzięki] Panowie za podpowiedzi  ;)
Padło na 2080 z Thermo Center. Cena jest serio niewiele różniąca się od 1080 więc kupiłem nowszy model.
Różnica na <NIE> była jedynie taka że 2080 pracuje na 433MHz ale w moim przypadku odległość nadajnik-odbiornik będzie nie większa niż 2 metry (tyle co przez szybę) więc odpuściłem.
Musiałem coś postanowić bo im dłużej się zastanawiałem ,tym większą kwotę dopuszczałem do wydania  ::)

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 13
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Miejscowość: Ślesin k. Konina
  • Typ stacji: Conrad WS-0101 (WH 2080)
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Sierpień, 2012, 20:31:59 »
We worek przyszła stacja

Długo czekałeś na przesyłkę z Niemiec? Zrobiłeś może jakąś dodatkową osłonę na termo-higrometr?
Znalazłem na strychu stare okna z takimi aluminiowymi żaluzjami i zacząłem się zastanawiać czy może z nich czegoś nie stworzyć...

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 32
    • ikonka GG
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Sierpień, 2012, 21:04:27 »

Znalazłem na strychu stare okna z takimi aluminiowymi żaluzjami i zacząłem się zastanawiać czy może z nich czegoś nie stworzyć...

Z żaluzjami możesz stworzyć mini klatkę meteo. ;)

Offline kriu

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 21
    • Moja stacja na Wunderground
  • Miejscowość: Rzeszów
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Sierpień, 2012, 22:20:53 »
Do "marekwoj":
Jeżeli czujnik termo-higro masz dalej w tym miejscu jak na zdjęciu to proponuję obniżyć go na poziom równy dolnej części dachu. Pod takim okapem gromadzi się ciepłe powietrze i wskazania mogą być zawyżane.
A i jeszcze jedno psiknij jaka farbą to mocowanie na dachu - za 2 lata będzie to ohydnie wyglądać - korozja. A i śrub możesz nie odkręcić w razie czego.

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 13
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Miejscowość: Ślesin k. Konina
  • Typ stacji: Conrad WS-0101 (WH 2080)
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Sierpień, 2012, 11:23:29 »
Na razie mam całą stację na balkonie i sprawdzam czy wszystko chodzi ok. Jedyne co mnie martwi to synchronizacja DCF - po pierwszym uruchomieniu gdzieś po północy stacja pokazała ikonę nadajnika. Potem rano już tej ikony nie było i do dziś (drugi dzień) też nie ma synchronizacji DCF. W instrukcji jest opisana ręczna synchronizacja, ale nie wiem czy to kwestia zbyt dużej odległości od stacji? To kwestia max. 10 m. Z samym odbiorem danych meteo nie ma żadnych problemów.

Czujnik termo-higro na pewno nie będzie pod szczytem dachu. Producent dostarcza przewody 2,5 metrowe. Kupiłem dodatkowo 10 m i złączki. Podłączyłem i wszystko działa tak jak przy 2,5 m. Dach lekko wychodzi poza ścianę, więc tam, gdzie będą szły przewody (zwłaszcza złączki) będzie sucho. A dlatego właśnie zrobiłem przedłużenie, żeby termo-higrometr umieścić ok. 2 metry nad ziemią przy wschodniej krawędzi północnej ściany. Testowałem termometrem elektronicznym jak się mają wskazania w różnych miejscach i tu chyba jest najlepiej. Na balkonie czyli 2 m wyżej temp. była wyższa o ok. 0,2 st, taka powtarzalna prawidłowość :)
Porównanie z dokładnym termometrem elektronicznym świadczy o dokładności samego termometru w urządzeniu.

Ściana jest ocieplana, pod tynkiem jest styropian, więc wydaje mi się, że izolacja jest zapewniona. Jednak osłona na słońce jest konieczna, jeśli choć przez chwile sięga czujnika, bo szybko podnosi to temp. o parę stopni. Trochę irytujące jest to że producent od razu takiej nie dostarcza...

Deszczomierz chcę umieścić bezpośrednio nad dachem, bo zimą grzeje tam tak, że topi się śnieg to i pluwiometrowi pomoże :) Tylko nie wiem czy jakoś nie ustabilizować go i nie zabezpieczyć przed odpryskami wody.
I tu pytanie - w instrukcji jest sugestia, by zamocować deszczomierz prostopadle do wysięgnika, co zapobiegnie spływaniu wody. Ja widzę, na zdjęciach, że większość osób zainstalowało ten element równolegle, wzdłuż ramienia. Czy to ma wpływ na zbieranie opadów? Czy jest preferencja do kierunku ustawienia wysięgnika ze względu na dominację wiatrów zachodnich?
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień, 2012, 11:34:24 wysłana przez Mark »