Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Klatka meteo  (Przeczytany 50434 razy)

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Klatka meteo
« dnia: 13 Marca, 2012, 11:45:00 »
Jeszcze na tym forum nie widziałem tego tematu więc go zakładam, może komuś się przyda. :)


A więc tak, nie którzy pewnie wiedzą że próbowałem "skroić" coś na kształt klatki meteorologicznej, ale mi nie wychodziło,
więc postanowiłem na jesieni (zeszłego roku ) zbudować od podstaw mini klatkę meteo. Ale ostrzega nie jest to może zbyt piękna ale ważne że dość dobrze pełni role.
Więc zaczynamy:

1.) miejsce postawienia klatki
Nie miałem problemów z lokalizacją, gdzie by stała klatka. jest ona postawiona za budynkiem gospodarczym od strony północnej, gdzie słońce w  południe nie dociera, trochę gorzej jest po południu gdzie od strony zachodniej nie mam żadnego budynku,  ale lepsze to niż inne miejsce.  Więc jak wybierzecie strefę gdzie ma stanąć wasza klatka, to najlepiej w cieniu, ale też nie za blisko budynków, właśnie tu też kilka słów, ja mam w odległości na tyle ile pozwalają mi kable od stacji, czyli 3 metry ( bo reszta kabla idzie przez dach ) wiem że mało ale co zrobić.

2.) Szkicowanie projektu.

Co prawda ja rysowałem na szybkiego ( czas gonił ), ale można to zrobić spokojnie, bo przyda się wizualizacja jak to ma wyglądać, warto zaznaczyć wszystkie długości i szerokości klatki, by później nic się nie pomieszał.

3.) Materiały.


Mówiąc krótko co miałem pod ręką to brałem :)
a) cztery kołki o długości około 3 metrów.
b) cztery krótkie deski ( które przydadzą nam się do usztywnienia klatki )
c) 2-4 listewki. do usztywnienia klatki po bokach.
d) zawiasy szt.2
e) biała farba.

Ścianka klatki ( materiał )
Na jednej ściance jest  15 listewek o długości 410mm i szerokości ----20mm
Daszek zrobiony z od spodu szafki :)

Jak na razie konstrukcja spisuje się dobrze, chodź przy pełnym  słońcu  temp. zawyża o 1-2`C, ale lepsze to niż czujnik by miał wisieć na pełnym słońcu.
Dodatkowo od strony północnej drzwiczki są otwierane, żeby czujniki miały lepszy przewiew, a czy się sprawdzi zobaczymy w tym roku .

Mam jeszcze pomysł aby chociaż od strony zachodniej, dać dodatkową ściankę, tak jak to mają profesjonalne klatki. :)

Zdjęcia










Oraz film

http://www.youtube.com/watch?v=X-K9VZeBB5w&feature=youtu.be

Co sądzicie o moim projekcie ?
  ;)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Klatka meteo
« dnia: 13 Marca, 2012, 11:45:00 »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Marca, 2012, 14:05:35 »

[...]
Co sądzicie o moim projekcie ?[/b]  ;)

Beznadziejne  ;)
No nie... oczywiście żartowałem  :D
Całkiem przyzwoicie to wygląda  ;D 
Długo nad tym pracowałeś?
« Ostatnia zmiana: 13 Marca, 2012, 14:10:48 wysłana przez Serenator »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Marca, 2012, 15:32:58 »
Co sądzicie o moim projekcie ;)

Jeżeli takie rozwiązanie jest skuteczne, to znaczy że jest dobre. Jest już podobny wątek: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=155.0 .
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marca, 2012, 20:25:27 »
Beznadziejne  ;)
No nie... oczywiście żartowałem  :D
Całkiem przyzwoicie to wygląda  ;D 
Długo nad tym pracowałeś?

Żarty żartami może nogi i są krzywe  :o ale ważne że spełnia swoją funkcje, czas jaki poświęciłem to około 2 tyg. najdłużej mi szło zrobić listewki na ścianki boczne, każdą musiałem strugiem elektrycznym "przejechać" reszta to już zabawa. :)
« Ostatnia zmiana: 13 Marca, 2012, 23:26:58 wysłana przez wiatromen »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Kwietnia, 2012, 18:21:06 »
Wiatromen z całym szacunkiem dla twojej konstrukcji, ale klatka bez podłogi nigdy nie będzie spełniać swojej funkcji w 100%. Sam kiedyś popełniłem podobny błąd. Do momentu jak nie masz odniesienia do prawidłowego pomiaru to nie będziesz świadomy występujących błędów przy określonych warunkach środowiskowych. Oczywiście, że możesz odnieść wrażenie ,że konstrukcja spełnia swoją rolę bo masz wartości mniejsze jak bez zastosowanie owej klatki. Jednak "prawdziwej" temperatury w cieniu nie zmierzysz w tej konstrukcji. Wartości nadal będą obarczone błędem.

Czujnik rozgrzewa także promieniowanie rozproszone, które potrafi wejść od dołu. Zresztą nawet profesjonalna klatka meteo ma wady. Przyszłościowe rozwiązania to nowoczesne osłony indywidualne, które maja prawie idealne właściwości. Nie wprowadza się ich jednak dlatego aby uniknąć wstrząsu w klimatologii. Chodzi o ciągłość danych klimatologicznych. Zanim dojdzie do zmiany, trzeba opracować odpowiedni narzędzia  do korygowania danych historycznych.

Jako ciekawostkę podam wam ,że wentylowana osłona Davisa czy Vaisali ma znacznie lepsze właściwości jak duża klatka meteorologiczna na posterunku IMGW. Problemem w drewnianych klatkach jest zwłoka pomiaru, oraz spłaszczenie ekstremów w porównaniu do osłon indywidualnych.  Zwłoka w pomiarze przy słabej wentylacji może dochodzić nawet do 15 min!!! Czyli temperatura zarejestrowana w osłonie indywidualnej wystąpi dopiero po 15 min w klatce drewnianej!!! Mówiąc obrazowo drewniana klatka jakby uśrednia nam przebieg i nie pokazuje aktualnej temperatury. Mocno to się zaznacza podczas bezwietrznej, wyżowej pogody z gwałtownymi zmianami temperatury powietrza rano i wieczorem.

« Ostatnia zmiana: 18 Kwietnia, 2012, 18:25:34 wysłana przez Marcin D. »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Kwietnia, 2012, 10:33:30 »
Wygląd profesjonalnej klatki meteo:


Poniżej link do opisu i innych objaśnień:
http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/wiedza/ogolna/_pom_prog/przyrzady.html
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia, 2012, 10:38:41 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Kwietnia, 2012, 11:58:44 »
Wiatromen z całym szacunkiem dla twojej konstrukcji, ale klatka bez podłogi nigdy nie będzie spełniać swojej funkcji w 100%. Sam kiedyś popełniłem podobny błąd.

 Wiem właśnie miałem zamiar osłonić dół klatki.

Czujnik rozgrzewa także promieniowanie rozproszone, które potrafi wejść od dołu. Zresztą nawet profesjonalna klatka meteo ma wady. Przyszłościowe rozwiązania to nowoczesne osłony indywidualne
Wiesz chyba masz racje, wczoraj gdy słońce mocno operowało, to w klatce miałem jakieś +13,4`C, a w drugim czujniku w  osłonie z doniczek ( wiem że to nie osłona Davis-a ) miałem +12,7`C
Więc coś w tym jest

Wydaje mi się, że czujnik powinien być w okolicy środka klatki, a na filmie widać że jest przyczepiony w rogu do bocznej ścianki. To też może mieć wpływ na pomiar.

A konstrukcja całkiem nieźle wyszła :)

 To był tylko test, ostatecznie czujnik WH 1080 mam na środku klatki ( zaraz dam zdjęcie )
EDIT
 
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia, 2012, 12:56:42 wysłana przez wiatromen »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Kwietnia, 2012, 12:53:47 »
Wczoraj było bardzo ciepło temperatura maksymalna wzrosła do 20,9`C, ale nie o tym chciałem napisać. tylko o tym że klatkę meto którą zrobiłem dość dobrze chroni przed słońcem, poniżej wczorajszy wykres temp. maksymalnej.
Można na nim zauważyć że nie ma skoków temp. tylko "łagodnie" ona wzrasta. (czerwona linia )



Dziś jest jeszcze cieplej, w tej chwili według WH 1080 temp. wrosła do +25`C, natomiast w osłonie od podstawek jest trochę mniejsza +24,5`C


Ps spód klatki już zabezpieczyłem.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia, 2012, 12:59:46 wysłana przez wiatromen »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwietnia, 2012, 16:02:06 »
Oo to u Ciebie cieplej. W okolicach Lublina mam tylko 24,9 stopnia aktualnie. A może troszeczkę jest zawyzona ;). Co do promieniowania rozproszonego, to tak mało dni jest z wysokim zachmurzeniem że daruje sobie zabezpieczenie przed nim. Najważniejsze by temperatura nie była zawyżona o 7czy 8 stopni, bo od stacji WH czy WS nie ma co wymagać takiej dokładności jak na Davisie, a wiadomo że te stacje nie są profesjonalnymi stacjami i dodatkowo mają błędy pomiarowe, więc jak raz czy 2 dni w roku zawyży mi temp przez dużą ilość promieniowania rozproszonego to trudno. W środę miałem taki przypadek jak zawyżyła WS o 1 stopnień temperaturę maksymalną w stosunku do temperatury zanotowanej w Radawcu, a może tam było większe zachmurzenie ;) Super wiatromen, też bym sobie zbudował taka klatkę meteo( oryginalna to około 3000 tysiące wzwyż kosztuje) , oraz lepsza osłonę np. z podstawek od domiczek .

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Kwietnia, 2012, 20:09:18 »
Oo to u Ciebie cieplej. W okolicach Lublina mam tylko 24,9 stopnia aktualnie. A może troszeczkę jest zawyzona ;).


Hę dziś pokusiłem się ciekawy eksperyment, gdy temperatura na WH 1080 wzrosła do +30`C, polałem klatkę zimną wodą, przez co  oczywiście temp. zaczęła spadać, i nic by nie było w tym dziwnego gdy by nie fakt, że zatrzymała się na +27,6`C, to o 0,2 dziesiętne mniej niż była u mnie w pełnym cieniu, na innej stacji.

Czyli podsumowując klatka meteo spełnia jedynie przy dość ciepłym dniu do +24`C maksymalnie, później temp. wzrasta.
Ps. muszę też zaznaczyć że w tym czasie gdy było +30`C, klatka była otwarta z jednej strony.
Doskonale to widać na wykresie.

Super wiatromen, też bym sobie zbudował taka klatkę meteo( oryginalna to około 3000 tysiące wzwyż kosztuje) , oraz lepsza osłonę np. z podstawek od domiczek .

Dzięki mati2 :) a swój czujnik  jak chronisz przed słońcem ?

« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia, 2012, 20:13:26 wysłana przez wiatromen »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Kwietnia, 2012, 20:34:42 »
Naczytawszy się ostatnio, tutaj na forum, o promieniowaniu rozproszonym postanowiłem nieco zmodyfikować moją osłonę z podstawek pod doniczki, tak aby ww. promieniowanie miało minimalny wpływ na odczyty temperatury i wilgotności.

Tak wyglądała osłona przed modyfikacją:


Tak po przeróbce:


W tej chwili cały czujnik jest umieszczony wewnątrz osłony. Porównując dane z pobliskimi stacjami mogę stwierdzić, że osłona zdaje egzamin doskonale. Przykładowo dzisiejszy rozkład temperatury wygląda następująco:



Dzisiejsze maksimum wynoszące u mnie 28,5 st. C jest tylko o 0,5 st. C wyższe, niż na pobliskiej automatycznej stacji Śląskiego Monitoringu Powietrza.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Kwietnia, 2012, 09:17:12 »
Mój czujnik tylko w zacienionym miejscu stoi i dół osłonięty przed promieniowaniem rozproszonym. Kiedy przez godzinę po wschodzie słońca świeci na niego słońce to mam odczyt o 2-3 stopnie więcej maks a później idealnie ze stacją w Radawcu (-0,5- +0,5 stopnia różnicy), dlatego dobra byłaby lepsza osłona(grubsza i szersza niż obecnie).Jedynie co się nie zgadza między stacjami to opady deszczu najbardziej(raz pada tam a raz u mnie ;). Wczoraj bardzo ciekawie ciepło zrobiło sie na Lubelszczyźnie w nocy, o północy było nawet 18 stopni ;) Aktualnie ledwo 23;( Coś mi się zdaje że na Lubelszczyźnie może nie być dziś 28 nawet.

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maja, 2012, 22:52:36 »
Optymalnym miejscem na stację meteo jest północna ściana altanki. Spójrzcie tutaj: http://www.wunderground.com/webcams/Tomym/1/video.html?month=05&year=2012&filename=2012051.mp4 Na tej altance na jej lewej ściance zamontowany jest czujnik temperatury w osłonie. Natomiast maszt wiatromierza jest wypuszczony około 1 metra nad dach altanki. Deszczomierz jest zmontowany na dachu altanki i wypoziomowany perforowanymi blaszkami takimi jak do montażu radia samochodowego itp. Na filmie widać jak wstaje słońce, poranne słońce przebijające się przez drzewa nie jest w stanie zafałszować odczytów temperatury termometru w osłonie, natomiast po około 9:30 termometr już jest w cieniu. Altanka nie jest oczywiście ogrzewana więc zimą pomiar też jest dokładny. Oczywiście stacja jest w dolinie, na nizinach może być problem z porannym słońcem więc dobrze byłoby znaleźć miejsce będące w cieniu również porankiem. Zastanawia mnie zawsze dlaczego ludzie instalują np. miernik temperatury na dachu?!  Nie wiem jak w urządzeniach innych firm ale np. w OREGONIE każdy czujnik można zamontować w zupełnie innym miejscu, nie ma potrzeby aby wszystko było w kupie np. na maszcie od anteny. Co to w ogóle za pomiar na dachu 10 metrów nad ziemią?! Czemu ma służyć taki pomiar? Chyba tylko dla gołębiarzy będzie istotna temperatura na tej wysokości.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja, 2012, 22:57:19 wysłana przez Tomy M. »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Maja, 2012, 11:19:18 »
Tomy M. tak jak piszesz taki pomiar jest bez sensu. Nawet nie zmierzy ktoś temperatury 10 m nad ziemia bo słońce mu podwyższy o 10 - 15 stopni jak stacja którą używa to nie davis. Przy 30 będzie już 45 pokazywać albo i więcej , a jak na zachodzie Polski zdarza się 35 i więcej to lepiej nie mówić co pokaże czujnik.
P.S. Na wunderground widziałem juz czujniki pokazujące 50(czujnik w słońcu) a nawet 60 stopni(tu już błąd odczytu) a a przy błędzie pomiarowym i 85 stopni( tu też błąd odczytu).Niektóre stacje właśnie nabijaja opady , pokazują silny poryw wiatru jak nie wieje np 100km\h, zaniżają nagle punkt rosy do -17 przy punkcie rosy 16 stopni , pokazują nagle temperature 85 stopni przy 27 itd. Ale tak to już jest, jaka cena taka jakość :) 

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Klatka meteo
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Maja, 2012, 16:44:23 »
Cytuj
Zastanawia mnie zawsze dlaczego ludzie instalują np. miernik temperatury na dachu?!

Otóż odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie jest zasadniczo bardzo prosta i możliwa do wydedukowania bez najmniejszych kłopotów. Mianowicie (myślę, że wypowiem się poniekąd za ogół użytkowników z termometrem na dachu) nie mam(y) innego wyboru :) Nie wszędzie i nie zawsze jest możliwość, aby dokonywać pomiarów zgodnie "ze sztuką". Nie uważam swojej stacji za posterunek IMGW, stąd pozwoliłem sobie na montaż wszystkiego na dachu. Po prostu był to najbardziej rozsądny kompromis.

Cytuj
Co to w ogóle za pomiar na dachu 10 metrów nad ziemią?! Czemu ma służyć taki pomiar?

Może wielu wydaje się, że na wys. załóżmy tych 10 metrów temperatura będzie osiągała nie wiadomo jakie wartości, które oczywiście będą diametralnie różnić się od tych na 2 metrach. Niestety jest to nieco błędne podejście, ale nie do końca. Otóż w ciągu słonecznego czy też pochmurnego dnia temp. na 2 i 10 metrach są praktycznie identyczne (nakładający się błąd urządzeń pomiarowych powodować może odchyłki do 2 st. C). Różnica pojawia się po zachodzi słońca i nocą. Ten na 2 m. szybciej reaguje na wychładzanie się powierzchni ziemi niż ten wyżej usytuowany. Jednak z biegiem godzin różnica ta się niweluje. Oczywiście takie zjawisko ma miejsce, gdy na niebie jest brak chmur lub występują spore przejaśnienia. Przy całkowitym zachmurzeniu temp. są porównywalne. Twierdzenie, że pomiar na dachu jest pozbawiony celowości, jest trochę krzywdzące ;D Swoje wyniki porównuję nieraz z tymi, które zanotowały pobliskie stacje METAR (Katowice, Racibórz, Ostrava) i naprawdę, wierz lub nie, różnice zamykają się w błędzie pomiarowym  przyrządów.

A tak a propos pomiarów, to umieszczanie czujnika na północnej stronie, praktycznie w ciągłym cieniu, nie jest prawidłową praktyką. Aby być już a la IMGW, to trzeba by do tego nieco inaczej podejść.