Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Komputerek dla stacji z cumulusem  (Przeczytany 79861 razy)

Offline Gregi

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking 02047, SP-10, WS-7059
Komputerek dla stacji z cumulusem
« dnia: 30 Marca, 2012, 00:20:32 »
Jakby ktos poszukiwal rozwiazania komputerka o malym poborze pradu tylko do stacji pogodowej to zrobilem sobie takie cos:
- Terminal HP T5700 1.0/512/256 z allegro - koszt 107zł
- Kabelek do dysku 2,5" z allegro - 14zł
- Dysk 4,5 GB 2,5" z allegro - 44zł
- Oryginalny Windows XP - stary z nieczynnego kompa 0zł
256MB pamieci RAM to malo ale winda chodzi stabilnie jedynie odpalenie trwa dlugo.
Mozna wymienic pamiec na 512MB - ok 50zł nowka, na allegro pewnie mozna wyrwac taniej.

Komputer pobiera ok 10W (zasilacz 30W ledwie cieply).

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Komputerek dla stacji z cumulusem
« dnia: 30 Marca, 2012, 00:20:32 »

Offline Pogodomaniak

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2, WH1080
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Marca, 2012, 19:50:10 »
Ciekawe. Chyba będę musiał sobie coś takiego sprawić, bo obecnie laptop chodzi praktycznie 24/7. Od paru dni szczerze obawiam się rachunku za energię elektryczną, a ma on przyjść za ok. tydzień. Jak go dostanę to porównam z tym z poprzednich miesięcy i napewno napiszę coś na ten temat ;)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marca, 2012, 23:17:12 »
....
Komputer pobiera ok 10W (zasilacz 30W ledwie cieply).
Nie prawda - taki terminal pobiera ok. 15-17W mocy (tzn. z zasilaczem i dyskiem).
Zamiast dysku tradycyjnego polecam kartę Compakt Flash powiedzmy 4GB lub 8GB w tej samej cenie co dysk "kręcony" + przejściówka IDE-CF.
Mam cztery terminale różnych firm. Mierzyłem moce i są większe od tych podawanych.
Na jednym mam Windows 2003 Serwer, na drugim Windows XP CE, i dwa z linuxami.

Offline Pogodomaniak

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 25
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2, WH1080
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marca, 2012, 07:53:39 »
A wiecie może ile pobiera przeciętny laptop działający 12h na dobę?? W przybliżeniu chociaż, bo ja liczyłem, ale wyszły mi jakieś śmieszne liczby ;)

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Marca, 2012, 10:28:29 »
Myślę że ok 60-70W. Te terminale pobierają o około 85% mniej energii niż laptop. Ja zakupiłem WYSE Winterm 9150SE za 100zł. Ma około 200MB wolnej przestrzeni dyskowej i 4 porty USB oraz oryginalny Windows XP Embedded. Po zaniku zasilania sam się uruchamia i można stacje do niego zarówno poprzez com jak i USB wpiąć. Działa znakomicie po ustawieniu programu na autostart sam zaczyna wysyłać dalej dane. Można też dołożyc UPS i może działać bez energii elektrycznej dosyć długo w zależnośći od UPS-a.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Marca, 2012, 13:00:34 »
Myślę że ok 60-70W. Te terminale pobierają o około 85% mniej energii niż laptop. Ja zakupiłem WYSE Winterm 9150SE za 100zł. Ma około 200MB wolnej przestrzeni dyskowej i 4 porty USB oraz oryginalny Windows XP Embedded. Po zaniku zasilania sam się uruchamia i można stacje do niego zarówno poprzez com jak i USB wpiąć. Działa znakomicie po ustawieniu programu na autostart sam zaczyna wysyłać dalej dane. Można też dołożyc UPS i może działać bez energii elektrycznej dosyć długo w zależnośći od UPS-a.
Mam dokładnie taki sam terminal WYSE 256MB RAM. Pobiera on 6,5 wata razem z zasilaczem. Niestety ma troche słaby procek 366MHz ale daje radę z Easy Weather.
Mam jeszcze taki: http://allegro.pl/thinclient-futro-a250-amd-lx800-256mb-cf-7-8w-i2239803496.html
Procek 500MHz i dodatkowo w lepszej technologij, 512MB RAM i karta CF 16GB UDMA5. Windows 2003 Serwer śmiga na nim aż miło patrzeć. Te pobiera razem z zasilaczem tylko 7-7,5W. Jak na takie możliwości rewelacja. Oczywiście terminale pracują bez myszki, klawiatury i monitora. Łącze się do nich poprzez sieć LAN. korzystam z takiego programu - zdalny pulpit - tightvnc - dla mnie bomba.
Laptopy pobierają oczywiście więcej mocy i zależy to od tego jaki jest w nim procesor. Ale na pewno nie aż 60W !!! Mój IBM T60 (procek - Core 2 Duo 1666MHz) pobiera w stanie spoczynku ok. 25-30W (bez LCD 15-20W).  Bardzo stary laptop wcale nie będzie pobierał mniej - np.  IBM TP570 (procek Pentium II 266MHz) pobiera 24W (15W bez LCD). Nie mówimy tu oczywiście o jakimś graniu tylko o pracy z dwoma, trzema aplikacjami.

Offline Gregi

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking 02047, SP-10, WS-7059
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwietnia, 2012, 20:21:44 »
Ja podałem te 10W bez mierzenia, a opierając się na doświadczeniu. Widząc zainteresowanie dziś zmierzyłem pobór mocy i pobiera miedzy 11,5W a 15W podczas rozruchu windowsa i 11W po wczytaniu windowsa. Podejrzewam, ze jak zmienie pamięc z 256MB na 512MB pobór będzie mniejszy, bo teraz musi wiecej mielic dyskiem bo ma za malo pamieci. Jak bede mial juz nowa kosc to podam ile jest wtedy.
Co do zastosowania pamieci Flash to z normalnego pendriva jest jakis problem z odpaleniem windowsa. Kusilo mnie zainstalowanie pamieci flash bo zajmuje mniej miejsca ale obawiam sie korzystania z Flasha bo taka pamiec ma ograniczona ilosc zapisu (zwykle ok 100tys), a jak wiadomo Cumulus pobiera i nadpisuje dane w plikach czesto wiec zywotnosc takiej karty bedzie ograniczona. Mam nawet przelotke IDE-Compact Flash i wolne karty pamięci ale to są karty do aparatu a tam jak wiadomo ilosc zapisow nie jest duza. Zakladajac zapis co 1min to daje ok 70dni. Można szukać przemyslowych kart gdzie gwarantowana ilosc cykli jest rzedu 2mln to da nam kilka lat ale to bedzie zdecydowanie drozsze. Mozna jeszcze uzyc dysków SSD, ale ceny tez sa wysokie.
Dyski twarde sa stosunkowo tanie i niezawodne 
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia, 2012, 20:23:23 wysłana przez Gregi »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Kwietnia, 2012, 12:54:56 »
.... jak wiadomo Cumulus pobiera i nadpisuje dane w plikach czesto wiec zywotnosc takiej karty bedzie ograniczona. Mam nawet przelotke IDE-Compact Flash i wolne karty pamięci ale to są karty do aparatu a tam jak wiadomo ilosc zapisow nie jest duza. Zakladajac zapis co 1min to daje ok 70dni. Można szukać przemyslowych kart gdzie gwarantowana ilosc cykli jest rzedu 2mln to da nam kilka lat ale to bedzie zdecydowanie drozsze. Mozna jeszcze uzyc dysków SSD, ale ceny tez sa wysokie.
Dyski twarde sa stosunkowo tanie i niezawodne

Jest na to sposób. Ja zainstalowałem w systemie RAMDYSK (programik o takiej nazwie) o wielkości powiedzmy 64MB, 128MB i zapisuje tam wyniki. W pamięci RAM można zapisywać ile wlezie. Powiedzmy 2 razy dziennie robię kopie automatyczne (też programikiem: 1-abc.net Backup) wyników na kartę CF.  I gitara - gra i buczy  8)

Offline dandi

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • Prognozowanie Pogody dla miasta Choszczno i okolic.
  • Typ stacji: WH 2080

Offline Gregi

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking 02047, SP-10, WS-7059
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Kwietnia, 2012, 21:44:41 »
Ja mam ten drugi. Trzeci wyglada na ten sam. Pozostalych nie znam wiec nie polece.

Offline LukaszH

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Otrzymał podziękowań: 19
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Łukowie
  • Typ stacji: Netatmo - Inteligentna Stacja Pogodowa
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Kwietnia, 2012, 21:52:20 »
Z własnego doświadczenia wiem, że im więcej ramu tym lepiej, procek oczywiście też jak najszybszy. No i ważne, żeby taki sprzęt miał koprocesor, ale prawdopodobnie wszystkie mają. Na moim eBoxie system (Windows XP) startuje z karty CF. Czasem muszę trochę poczekać na odpalenie jakiegokolwiek programu ale daje wszystko radę. Prawdopodobnie z dysku szło by to dużo szybciej - muszę znaleźć jakiś 2,5" ATA, do tego taśmę i sprawdzić. Narazie wszystko jest na jednej karcie CF 8GB.
EDIT
Co jeszcze mylącego zauważyłem w opisie aukcji: http://allegro.pl/terminal-hp-5700-1ghz-512mb-256-t5700-win-xp-pci-i2259462040.html
   Pojemność dysku (GB):    512.00
On raczej dysku nie ma, a pojemność pamięci FLASH to 512 (i MB a nie GB).
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia, 2012, 21:56:21 wysłana przez LukaszH »

Offline dandi

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • Prognozowanie Pogody dla miasta Choszczno i okolic.
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Kwietnia, 2012, 22:14:38 »
Ok właśnie zamówiłem ten 2 czyli
http://allegro.pl/terminal-hp-t5700-t5000-1-0-512-256-windows-xp-i2257023432.html
Mam nadzieję że dobry wybór.
Dzięki za pomoc.
Jak już będę to miał podłączone to napiszę czy było warto w to inwestować.
Pozdrawiam

Offline Szymik

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WMRS 200
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Kwietnia, 2012, 22:53:55 »
Ja swój serwer oparłem na Intel® Desktop Board D2500HN do tego dysk SSD 32GB i windows XP włącza się kilkanaście sekund. Do serwera będzie podłączona stacja WMRS 200.

Offline rad-t

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • Stacja Pogodowa Kampinos
  • Typ stacji: WH3080
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Kwietnia, 2012, 08:21:24 »
Od dawna zbierałem się na przeniesienie stacji z komputera na terminal. Od wczoraj stacja stoi na HP 5700 jak z powyższych linków. Wstawiłem dodatkowo dysk 20GB, który walał mi się po starym laptopie zamiast dysku flash i zainstalowałem XP z service packiem 3.

Póki co stacja pracuje stabilnie, mam tylko problem z podłączeniem kamerki Logitech Quickcam Pro która odpowiada u mnie za bieżące fotki. W trybie sterownika systemowego (windows image cam) działa normalnie, ale nie można wykorzystać jej potencjału HD, po instalacji sterownika Logitecha, przy próbie wyświetlenia obrazu od razu następuje niebieski ekran :(
W trakcie instalacji oprogramowania logitecha wyskakuje też komunikat braku zgodności procesora, ale z drugiej strony przecież jest to też architektura x86. Póki co szukam rozwiązania, a fotki na stronie są słabej jakości :(

Offline dandi

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • Prognozowanie Pogody dla miasta Choszczno i okolic.
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: Komputerek dla stacji z cumulusem
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Kwietnia, 2012, 18:22:23 »
No dobra mam już ten Terminal HP T5700 T5000 1.0/512/256 + Windows XP
Od 2 dni męczę się bo nie mogę go porządnie odpalić.
Uruchamiam terminal i wszystko jest ok ale mam okrojony menu start, panel administratora a na dodatek jak już dostanę się do mój komputer to mam tylko jedną jedyną partycję Z gdzie jest tylko 16 mega. Masakra nic nie mogę zrobić bo nie mam uprawnień administratora. Jak dostanę się do menadzera urządzeń to pokazuje że mam dysk 512 mb ale co z tego jak nie mogę tam wejść.
Czy mieliście też takie problemy z tym terminalem i jak to zrobić proszę o podpowiedz u dziadka google szukałem ale nic nie znalazłem.