Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Nie mogę połączyć WS2801 z Cumulusem- co robić?  (Przeczytany 28462 razy)

Offline irek

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 5
  • Typ stacji: TFA Primus, WS 2300
Odp: Nie mogę połączyć WS2801 z Cumulusem- co robić?
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Czerwiec, 2012, 16:06:02 »
W linku od Dadora jest opisana instrukcja wyboru oprogramowania.

Mogę tylko w punktach opisać spostrzeżenia odnośnie synchronizacji mojej stacji (oprogramowanie V 1.5.4):

Po instalacji HVpro pojawia się w systemie proces HWservice.exe, który jest aktywny nawet, gdy USB nie jest podłączony (właśnie sprawdziłem).
Bez USB, w programie na pasku dolnym jest komunikat że program nie wykrywa USB.
USB podłączony - brak danych aktualnych - komunikat "no weather station detect" ale dane zapisane w stacji w określonych odstępach czasu są pobierane przez program HWservice co 30 min i wyświetlane są w formie tabelarycznej
USB podłączony - dane aktualne wyświetlone w programie - komunikat "ready"

Synchronizacja stacji:
Wszystkie dane wyświetlone na panelu stacji (gdzieś czytałem, ze musi być połączenie ze wszystkimi czujnikami), stacja niedaleko komputera, przytrzymuję przycisk strzałki skierowanej w dół (down) i słyszę dźwięk i pojawia sie na wyświetlaczu stacji napis Snc-PC. W programie W oknie dialogowym synchronizacji potwierdzam "synchronization" i po jakimś czasie słyszę dźwięk w stacji - nastąpiła synchronizacja.

I tu uwaga - nie zawsze pojawiały się aktualne dane na komputerze, lecz dopiero po kilku próbach. W oknie dialogowym synchronizacji jest informacja o kodzie synchronizacji i że stacja jest zsynchronizowana, ale czasami danych nie ma, co też mnie irytuje, bo stacja jest piętro niżej i jak chcę mieć natychmiast aktualne dane to muszę przemieszczać się między piętrami aby odświeżyć synchronizację. Na ogół po kilkunastu minutach od uruchomienia systemu bieżące dane i tak się pojawiają bez manualnej synchronizacji

Życzę powodzenia

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #15 dnia: 10 Czerwiec, 2012, 16:06:02 »

Offline StormChaser

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: La Crosse WS2801
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Czerwiec, 2012, 18:25:43 »
Udało mi się w końcu jakoś zsynchronizować stację, chociaż nadal nie mam w procesach WV5, ale wszystko jest dobrze przesyłane. Teraz dodałem tą stację na wunderground.com. Na razie nie ma jej na liście stacji i jest nieaktywna. Dostępna jest pod adresem : http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IMAU014215   jak ją aktywować?

Offline StormChaser

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: La Crosse WS2801
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Czerwiec, 2012, 22:25:43 »
Odpowiedziałby mi ktoś na to pytanie :(? To już będzie koniec moich zmagań ze stacją hehe

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 97
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Czerwiec, 2012, 22:35:17 »
Odpowiedziałby mi ktoś na to pytanie :(? To już będzie koniec moich zmagań ze stacją hehe

skorzystaj z wyszukiwarki forum -> wunderground
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline mati211p

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • ikonka GG
    • MeteoSerwis24
  • Miejscowość: Świdnik Duży Drugi
  • Typ stacji: WS3600 - 11
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Czerwiec, 2012, 17:14:21 »
Nie wiem jak to jest ale ja jak założyłem konto to tydzień później dopiero zacząłem wysyłać dane.Poszło bez problemów, a masz wpisane hasło i Login(nazwa stacji) w Cumulusie? bo albo jak zaczynasz wysyłać to zmienia sie status sam na Active albo po kilku dniach od rejesteracji , już nie pamiętam.

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 32
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Czerwiec, 2012, 10:19:17 »
Zrób tak jak Matii21p napisał,
ja miałem podobnie, dopiero po 2-3 dniach zauważyłem błąd, miałem inne wpisane hasło w cumulusie i na stronie.

Pozaznaczaj  tak jak na  obrazku.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec, 2012, 10:22:03 wysłana przez wiatromen »

Offline Dextero

• Stratus
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • Pierwsza stacja w Kożuchowie
  • Miejscowość: Kożuchów, woj. lubuskie
  • Typ stacji: TFA Primus
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Luty, 2014, 19:48:50 »
Czy ktorys z kolegow moglby - bez odsylania do obcojezycznych forow - opisac jak podlaczyc TFA Dostmann Primus lub inne z serii 2800 do Cumulus (czytalem ze jest sposob tylko jak to zrobic) tak zeby dane ze stacji byly widziane np  w takim szablonie: http://kozuchow.stacjapogody.ct8.pl/index.htm i jak najczesciej sie odswiezaly?
pzdr
Dextero

Offline irek

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Luty, 2014, 00:41:39 »
Czy ktorys z kolegow moglby - bez odsylania do obcojezycznych forow - opisac jak podlaczyc TFA Dostmann Primus lub inne z serii 2800 do Cumulus

Ja mam taką konfigurację na systemie xp:

Heave weather pro obsługując TFA Primus tworzy plik currdat.lst  (C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji). Ten plik odczytuje WUHU (modyfikacja: pliki action.txt i WUHU_EW_CUMULUS.txt). Działanie WUHU generuje plik EasyWeather.dat dla Cumulusa (C:\Cumulus\data\EasyWeather.dat). A cumulus resztę, czyli generuje stronę html www.meteo.murzynko.pl i wysyła dane na Wounderground co 5min lub w trybie realtime.

Kilka uwag
1. Cumulus nie obsługuje tej stacji, stąd wszelkie przerwy w łączności ze stacją generują luki w cumulusie, dlatego należy w ustawieniach HWPro zaznaczyć "high speed connection mode". Lepiej archiwizować dane ze stacji co kilka dni.
2. W pliku currdat.lst nie ma danych o wind gust (porywie) Dostępne są dane tylko windspeed o niższej wartości (nawet do 15 km/h niższe od porywu). Porywy zapisywane są w historii HWpro (minimalny interwał 1min)

1. Instalujesz wymienione programy
2. Uruchamiasz HWPro i sprawdzasz lokalizację currdat.lst
3. Configuracja WUHU(jeśli dobrze pamiętam):
a) w oknie głównym zaznaczasz jakich jednostek używasz(metric)
b) w folderze WUHU utwórz plik Action.txt z tekstem: template:"C:\Program Files\WUHU\templates\WUHU_EW_CUMULUS.txt" "C:\Cumulus\data\EasyWeather.dat"
To są ścieżki dostępu do plików, więc sprawdź czy będzie tak samo u ciebie
c) w folderze templates w WUHU(utwórz go jeśli nie ma) umieść plik WUHU_EW_CUMULUS.txt (dodałem załącznik ale oryginalnie jest tu http://sandaysoft.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=4344 )Są tu zapisane wartości i jednostki jakich ma używać Cumulus
d) Z okna głównego WUHU wybierz setup i tam zaznacz ścieżkę dostępu do currdat.lst Ja mam też zaznaczone opcje historii (załącznik setup)
c) z okna głównego wybierz Actions i tam po lewej stronie zaznacz opcję "On weather update" i zaraz niżej co ile sekund mają być przetwarzane dane (co 12 sekund odświeża  stacja). Przy weather update jest menu Sound/Action, gdzie trzeba zaznaczyć ścieżkę do pliku Action.txt (załącznik)

Mam jeszcze kilka plików tekstowych w folderze wuhu ale nie wiem czy są wymagane a pobrałem je jako WUHU examples z tej lokalizacji http://www.lissproductions.org/wuhu_manual/the-wuhu-software-manual/wuhu-download-page/
Można uruchomić start w programie WUHU. Powinny pojawić się dane w oknie WUHU

4. Konfiguracja cumulusa
w ustawieniach stacji zaznacz to co w załączniku na czerwono

Jak nie działa to ponownie uruchom programy i sprawdź ścieżki dostępu. Jeśli działa to porównaj wskazania stacji, WUHU i cumulusa czy się zgadzają. Najwięcej problemów jest z wiatrem oraz ciśnieniem (ciśnienie przeliczane jest z cali i skokowo wykres wychodzi w cumulusie)

Przy większych problemach mogę przesłać cały folder WUHU, który można podmienić :)

Offline Dextero

• Stratus
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Luty, 2014, 08:55:38 »
Dzieki serdeczne @irek. Jaka masz stacje i jak sie sprawuje? Ja w zasadzie juz jestem jedna noga w sklepie po TFA Dostmann Primus lub TFA Dostmann Opus (35.1112.IT) - ktory model bardziej polecacie? Czy do tych stacji mozna dokupic dodatkowe czujniki jak np: do pomiaru indexu UV?

Prosze rowniez o wskazanie sklepu gdzie najtaniej mozna kupic - teren Polski
pzdr
Dextero
« Ostatnia zmiana: 14 Luty, 2014, 09:47:57 wysłana przez Dextero »

Offline irek

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Luty, 2014, 09:15:41 »
Postaram się do wieczora zamieścić w odpowiednim wątku lub na http://stacje-pogody.pl/ swoją opinię o tej stacji.

Wybrałem tą stację ze względu na bezprzewodową łączność miedzy wszystkimi elementami.

Offline Dextero

• Stratus
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Luty, 2014, 09:45:23 »
La Crosse Technology WS2800, TechnoLine WS 2800-IT, TFA Dostmann Opus (35.1112.IT, TFA Dostmann Primus - to stacje o tych samych parametrach odpowiadajace modelowi 2800 i teraz pytanie juz o firme - ktory model jesli chodzi o wykonanie, bezproblemowosc pracy, prawdziwosc pomiarow, awaryjnosc - polecacie?

irek - przeczytalem Twoja obszerna opinie. Czy stacja posiada okreslanie faz ksiezyca, wschodow i zachodow slonca - nie doczytalem tego w pdf.

Czy jesli faz ksiezyca nie wskazuje na wyswietlaczu to moze wysyla te dane na strone www?

Czy jest mozliwosc opcjonalnie dolaczenie czujnika indexu UV?

Czytalem tez wiele opini na temat samego zasilania solarnego i akumulatorow w tym systemie i nie napawa to optymizmem. Jak z Twojej autopsji sprawuje sie zasilanie wiatromierza i czujnika opadow? Czy np w zimowe krotkie pochmurne dni niema przerw w zasilaniu?

Czy jest mozliwosc ustawienia wyswietlacza aby byl stale podswietlony? Jaki jest kolor podswietlenia?

Czy nie zastanawiales sie nad budowa malego adaptera 4,5Volt zasilanego napieciem z sieci lub trafo i montowanego w miejsce baterii w stacji? (bo rozumie ze niema mozliwosci podpiac zasilacza). W moim przypadku jest tak ze w domku mam wyprowadzone przewody na sciane w miejscu w ktorym chce zamontowac stacje - przewody te to skretka tel. kat.5 ktora wychodzi ze strychu z centrali alarmowej. Z tamtad moge podac napiecie ok 12V AC i adapter w stacji zalatwilby reszte.
pzdr
Dextero
« Ostatnia zmiana: 14 Luty, 2014, 22:04:28 wysłana przez Dextero »

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 97
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
« Odpowiedź #26 dnia: 14 Luty, 2014, 22:18:17 »

1. Czy jeśli faz księżyca nie wskazuje na wyświetlaczu to może wysyła te dane na stronę www?

2. Czy jest możliwość opcjonalnie dołączenie czujnika indexu UV?

Odp. 1. Nie trzeba wysyłać informacji o fazie księżyca, można w PHP obliczyć, wystarczy do tego data.

Odp. 2. Nie. Jeżeli chcesz koniecznie UV to lepiej wybrać coś innego np. Oregon Scientific Anywhere Weather (LW301_UV kupisz aktualnie nieco powyżej 900zł)
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline Dextero

• Stratus
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Luty, 2014, 23:38:12 »
Ten model odpada bo domownicy chca korzystac z panela. WWW to raczej dla mnie zabawa. UV nie jest az tak konieczne priorytetem jest bezprzewodowosc bo miemam mozliwosci juz ulozenia kabli (dom nowo zbudowany).
Pzdr
Dextero

Offline irek

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Luty, 2014, 23:51:06 »
irek - przeczytalem Twoja obszerna opinie. Czy stacja posiada okreslanie faz ksiezyca, wschodow i zachodow slonca - nie doczytalem tego w pdf.

Czy jesli faz ksiezyca nie wskazuje na wyswietlaczu to moze wysyla te dane na strone www?

Czy jest mozliwosc opcjonalnie dolaczenie czujnika indexu UV?

Czytalem tez wiele opini na temat samego zasilania solarnego i akumulatorow w tym systemie i nie napawa to optymizmem. Jak z Twojej autopsji sprawuje sie zasilanie wiatromierza i czujnika opadow? Czy np w zimowe krotkie pochmurne dni niema przerw w zasilaniu?

Czy jest mozliwosc ustawienia wyswietlacza aby byl stale podswietlony? Jaki jest kolor podswietlenia?

Czy nie zastanawiales sie nad budowa malego adaptera 4,5Volt zasilanego napieciem z sieci lub trafo i montowanego w miejsce baterii w stacji? (bo rozumie ze niema mozliwosci podpiac zasilacza). W moim przypadku jest tak ze w domku mam wyprowadzone przewody na sciane w miejscu w ktorym chce zamontowac stacje - przewody te to skretka tel. kat.5 ktora wychodzi ze strychu z centrali alarmowej. Z tamtad moge podac napiecie ok 12V AC i adapter w stacji zalatwilby reszte.
pzdr
Dextero
1. Stacja nie posiada funkcji określania faz ani godzin wschodów czy zachodów. Dane te generuje Cumulus (skrypt szablonu strony)  po wcześniejszym ustawieniu współrzędnych stacji.

2. Na Kujawach  w porównaniu do większej części kraju występuje mniej długotrwałych mgieł oraz chyba  mniej dni pochmurnych z uwagi na mniejsze sumy opadów, dlatego przypuszczam, że z tego powodu nie miałem większych problemów z akumulatorami ładowanymi przez panele. Wiatromierz stracił zasięg chyba tylko w jednym okresie przez dwie noce. Również temperatura ma wpływ na akumulatory i jak pisałem w opisie stacji podgrzewałem zimą deszczomierz, wiec to też mogło wpływać na dobre ładowanie akumulatorów.

3. Wyświetlacz nie ma podświetlenia. Regulowany jest tylko kontrast

4. Myślałem o stałym zasilaniu. W WS2300 są baterie i jest zasilacz. Jak wszystko podpięte przewodami to zasilanie płynęło z zasilacza. Brak prądu - zasilanie z baterii. Stałe napięcie warunkuje dokładność pomiarów. Jednym z wzorcowanych elektronicznych termometrów sprawdzałem temperaturę topniejącego lodu. Na świadectwie wzorcowania 0,0 a na termometrze to samo. Po miesiącu eksploatacji w zimowych warunkach na termometrze 0,4st. Sprawdziłem stan baterii i miały 1,38V. Dałem litową o napięciu 1,8V i termometr wskazał -0,2st. Zamiana na baterię 1,56V i było 0,0. Dlatego nie dziwię się, że dali takie pojemnościowe baterie do czujnika temperatury i stacji zachowujące swoje właściwości do -20st(wg karty produktu)

Pytasz o dokładność i prawdziwość pomiarów. Dla mnie jest dokładna i stabilna, lecz ja dokonuje ciągłej kontroli wskazań i staram się eliminować wpływ czynników zaburzających poprawne pomiary elementów meteorologicznych.
Mógłbym kupić profesjonalną stację za kilka, kilkanaście tysięcy. I szczycił bym się pomiarami o wzorcowej dokładności. Ale jeśli np. czujnik temperatury będzie narażony na promieniowanie słoneczne(bezpośrednie/rozproszone) to czy będzie taka dokładność komuś potrzebna? Albo zimowe spadki temperatury. Temperatura koło domu może być nawet o 3 st wyższa niż 50m dalej. Kolejny przykład z opadami. Porównywałem opady deszczomierzy 3 stacji: za 300zł, 700zł oraz 3200zł. Te dwa pierwsze wolnostojące, trzeci na maszcie. Okazało się, ze ten "droższy=lepszy" czasami zawyżał albo zaniżał opady w stosunku do tańszych. Wyjaśnienie dały pomiary wiatru, jak silnie wiało na słupek od deszczomierza to opady były wyższe, jak wiało od słupka  to niższe. Ewidentny wpływ masztu przy silniejszym wietrze.

Najpierw sprawdź czy wykorzystasz wymaganą przez siebie dokładność.

Offline geofinder

• Stratus
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • Stacja meteo - Rososz
  • Miejscowość: Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Luty, 2014, 00:04:34 »
Odp. 1. Nie trzeba wysyłać informacji o fazie księżyca, można w PHP obliczyć, wystarczy do tego data.

Jeśli chce się mieć wschody i zachody z dokładnością do minuty trzeba też podać współrzędne geograficzne miejsca.
Różnice miedzy oddalonymi od siebie miastami mogą być znaczne (miedzy Szczecinem a Rzeszowem wschód słońca może się różnić ponad 45min). Standardowe obliczanie dla Warszawy ma sens tylko gdy ktoś mieszka w woj. mazowieckim.