Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań  (Przeczytany 73172 razy)

Offline gustfront

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Października, 2012, 17:49:18 »
Planuje zakupy u Ryana -http://www.archertradingpost.com/atp/index.php?main_page=index&cPath=1_6_7&zenid=860he8210jg2c1ejualp5n6ad1

Mam na oku stację za 393$ tj. Davis 6152 //..... Co sądzicie o tej wersji ?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Października, 2012, 17:49:18 »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Października, 2012, 18:58:34 »
Cytuj
Co sądzicie o tej wersji ?

Pasywna osłona antyradiacyjna. W słoneczne dni będzie zawyżał Ci o około +2c. Jeżeli nie masz nic przeciwko temu to innych przeciwwskazań nie widzę. Oczywiście ta wersja nie ma także czujników Uv i promieniowania słonecznego. Bez czujnika promieniowania słonecznego nie będziesz miał wyświetlanego świetnego wg. mnie wskaźnika THSW. Najlepiej opłaca kupić się wersje full wtedy najwięcej oszczędzasz w porównaniu do polskich sprzedawców. 

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Października, 2012, 19:45:48 »
Planuje zakupy u Ryana -http://www.archertradingpost.com/atp/index.php?main_page=index&cPath=1_6_7&zenid=860he8210jg2c1ejualp5n6ad1

Mam na oku stację za 393$ tj. Davis 6152 //..... Co sądzicie o tej wersji ?

Na eBay w sklepie  Archer Trading Post jest taka informacja:

ONE YEAR INDEPENDENT INTERNATIONAL WARRANTY! The Davis Instruments manufacturer warranty becomes null and void if you use this item outside the USA.  We provide a hassle free independent  one year warranty for this item regardless of its location.

Czyli gwarancja producenta Davis Instruments staje się nieważna, jeśli używasz tego produktu poza USA. Masz tylko 1 rok gwarancji sklepu! Nie wiem, czy przy kupnie 6152 to się w ogóle opłaca - 1 rok gwarancji sklepu, inna częstotliwość (wszystko musisz później kupować na pasmo 902 - 928 MHz). Moim zdaniem lepiej kupić w Conrad za 2500zł - wyjdzie pewnie 600zł drożej, ale masz 2 lata normalnej gwarancji i legalną częstotliwość.
« Ostatnia zmiana: 11 Października, 2012, 20:01:48 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline davss

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Szukam
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Października, 2012, 23:13:50 »
Powiem krotko - jakosc stacji jest dobra ale jak juz cos sie walnie to koszta sa wielkie.

Najczesciej pada reed switch w anemometrze (ok 450-800zl wydatek bo cale ramie trzeba kupic).

Oprogramowanie jest beznadziejnie i niedopracowane. Sporo bledow z lub bez wyjasniajacego tekstu. Wywala sie czesto bez podowu.

Dataloger IP wysyla tylko do weatherunderground.com ir CWOP a duzych bo 15-25 min przedzialach czasowych. Nie ma mozliwosci ustawienia innego zewnetrzengo zrodla ani tez mniejszego odstepu tzn. logowanie co 1 minute. Dlatego tez potrzebny jest wlaczony komputer lub taki co sciagnie dane w przeciagu 2 dni inaczej sa nadpisane = stracone.

Jestem bardzo zawiedziony ta stacja a w szczegolnosci ograniczonymi mozliwosciami or niedopracowanym oprogramowaniem. Nie widac tez aktywnosci w uaktualnieniach na stronie davis. Po roku uzywania moge powiedziec ze nie warta jest pieniedzy i jezeli juz to chyba bym postawil tania Vue ciagle meczac sie z ich softem.

Dlatego nie dodali zewnetrzenej pamieci do konsoli albo datalogger'a?
Dlaczego nie ma logowania od razu w konsoli?
Dlatego nie mozna ustawic logerr'a zeby wysyal co 1 min na ich serwis?
Dlaczego nie mozna sie dostac do danych akumulowanych weatherlink.com i tylko na zewnetrznych serisach jak weatherunderground.com albo CWOP?
Dlaczego nie mozna wyslac danych bezposrednio z datalogger'a na serwer S/FTP z ta sama czestotliwoscia?

Takie proste sprawy ktore Davis skomplikowal niepotrzebnie.


//Administrator: naruszenie regulaminu forum pkt. 10
« Ostatnia zmiana: 13 Października, 2012, 13:30:48 wysłana przez Parasol »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Października, 2012, 00:09:55 »
Dataloger IP wysyla tylko do weatherunderground.com ir CWOP a duzych bo 15-25 min przedzialach czasowych. Nie ma mozliwosci ustawienia innego zewnetrzengo zrodla ani tez mniejszego odstepu tzn. logowanie co 1 minute. Dlatego tez potrzebny jest wlaczony komputer lub taki co sciagnie dane w przeciagu 2 dni inaczej sa nadpisane = stracone.

Dlatego nie mozna ustawic logerr'a zeby wysyal co 1 min na ich serwis?

Na serwery Davisa (WeatherLink.com) dane są przesyłane co 60 sekund.

Cytuj
Data Logger Auto Uploads to WeatherLink.com
Current Conditions Upload Interval . . . . . . . . . . . . . . . . . Every 60 seconds
Archive Record Upload Interval . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Every 60 minutes
Website Archive Record Storage Capacity . . . . . . . . . . . 10240 archive records (4 times the storage capacity of the data logger)
« Ostatnia zmiana: 12 Października, 2012, 00:19:12 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Października, 2012, 11:14:30 »
Cytuj
Oprogramowanie jest beznadziejnie i niedopracowane. Sporo bledow z lub bez wyjasniajacego tekstu. Wywala sie czesto bez podowu.

Fakt. Oprogramowanie mogłoby być lepsze, ale na pewno nie można powiedzieć, że jest niestabilne. Jest bardzo stabilne. U mnie nic nie wywala. Musisz mieć coś nie tak z komputerem. Jesteś chyba pierwszym któremu "coś się wywala". Program jest tak prosty, że on  nawet nie jest  w stanie się zawiesić. :) Nigdy mi go nie wywaliło ani nie zawiesiło.

 Używam jeszcze WVS i Weather Display (WD) i z czasem doceniłem prostotę Weatherlinka. Przynajmniej nie ma bałaganu takiego jak w WD ( w przypadku WD zaleca się by działał 24h/dobę). W dodatku WD to koszmar jeżeli chodzi o setup. Gdybym miał wybierać to wybrałbym ten od Davisa. Może jest skromnie ,ale jest stabilnie i nie ma bałaganu.

Cytuj
Dlaczego nie ma logowania od razu w konsoli?
To akurat jest zaleta. W przypadku awarii wymieniasz sam loger i nie musisz wywalać całej konsoli na śmietnik.  W przypadku mojej starej WS gdzie zepsuła się pamięć Eprom mogę kupić sobie tylko nową konsolę (której nawet nie ma w sprzedaży pewno), lub próbować na własną rękę wymienić pamięć.
« Ostatnia zmiana: 12 Października, 2012, 11:16:05 wysłana przez Marcin D. »

Offline Biedny Miś

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 67
  • Otrzymał podziękowań: 6
    • www.bestpalm.pl
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 6163, Davis Vantage vue
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Października, 2012, 12:20:19 »
Rozumiem,że mozna nie wierzyc różnego rodzaju komorą klimatycznym i wzorcowym termometrom, ale przyrodzie chyba każdy uwierzy. Chciałem pokazać jak wygląda wg Davisa 1,6C na plusie.




Offline gustfront

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Października, 2012, 11:17:30 »
Czyli ta stacja nie jest warta swej ceny i nie warto kupować? Jakieś inne stacje polecacie ?

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Października, 2012, 11:36:04 »
Jak sobie czytam ten temat to aż się boję czekać na chłodniejsze temperatury i jak będzie z jej pomiarem przez moją stację WS 2080, która kosztuje teraz ok. 350 zł. Też myślałem, że jak kiedyś będzie mnie stać to Davis da mi pewność dokładniejszych pomiarów...
« Ostatnia zmiana: 13 Października, 2012, 11:39:18 wysłana przez Mark »
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Października, 2012, 11:45:11 »
Ja po roku użytkowania  nie narzekam  Mam wersje EUROPEJSKĄ nic się nie dzieje  .Jedynym problemem był czasami brak odświeżania danych na stronę wederlink.ip  ale wina leżała po stronie routera ;)
Tak to na razie jest OK

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Października, 2012, 15:08:06 »
Poniżej link do porównania VP2 z tradycyjnymi instrumentami meteorologicznymi. Badanie było prowadzone przez 12 miesięcy w Stratfield Mortimer, Berkshire, UK.



Cytuj
The Davis Instruments Vantage Pro2 wireless AWS – an independent evaluation against UK-standard meteorological instruments

Davis Instruments Automatic Weather Stations (AWSs) are the market leader in their category. But are the meteorological data obtained from them reliable and accurate, or are they simply gadgets?

Wnioski końcowe:

Cytuj
The Davis VP2 automatic weather station was evaluated alongside conventional climatological instrumentation at the author’s site in Berkshire over a 12 month period. Almost all sensors were found to provide data closely comparable with those from UK-standard climatological instruments. Systematic errors on air temperatures and barometric pressures were very small, while relative humidity/dew point and wind speed and direction data were mostly good. This system is let down by its raingauge, which provided somewhat erratic precipitation measurements (although indications of timing and intensity were excellent): this deficiency is easily rectified by installing a standard five-inch raingauge on the same site and using the latter for ‘climatological’ rainfall totals.
In the author’s opinion the Davis VP2 automatic weather station represents excellent value for money, and given reasonable care and occasional maintenance there should be no reason why it should not provide at least 10 years record in all but extreme climates.

http://www.weatherstations.co.uk/Prodata%20Expert%20Guide%20No.%201%20-%20Davis%20VP2%20AWS%20%28c%29%20Stephen%20Burt%202009.pdf
http://www.rmets.org/sites/default/files/pdf/presentation/20100904-burt.pdf

Gdzieś w powyższym porównaniu, było coś wspomniane o kalibracji czujnika temperatury, którą należy powtarzać co około 5 lat (zarówno w zimie jak i w lecie). Z tekstu by wynikało, że za dodatkową opłatą można kupić Davisa z certyfikatem kalibracji dla czujników temperatury.
« Ostatnia zmiana: 13 Października, 2012, 17:16:38 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Października, 2012, 19:29:16 »
Cytuj
Czyli ta stacja nie jest warta swej ceny i nie warto kupować? Jakieś inne stacje polecacie ?

Nic lepszego nie kupisz. Davis jest najlepszy w swojej klasie. Nigdy nie żałowałem zakupu, choć nieco straciłem zaufanie po przypadku Biednego Misia. Równie dobrze ja mogłem trafić na ten produkt. Nie powinno być takich sytuacji. Zobaczmy czy ktoś od Davisa zainteresuje się tematem. Ich wieczne tłumaczenie jest takie, że przedmioty mają niższą temperaturę jak powietrze, dlatego może tak być, że osłona jest zamarznięta a jest dodatnia temperatura. :) W takim razie mój zaniża bo w okolicach 0c pokrywa się szronem :).
Poniżej taka ciekawostka. Zielona linia to przebieg zwilżenia powierzchni. Ja używam tego jak detektor rosy lub mżawki, słabego deszczu. Suchy czujnik pokazuje 0. Gdy jest wilgotny pokazuje wartości w przedziale od 1do 15. Poranna rosa to często 15. Gdy rosa zamarza wartości gwałtownie spadają. Na wykresie widać dokładnie kiedy zamarzła rosa  a kiedy odmarzała. Oczywiście tak nie można kalibrować sprzętu bo występują pewne opóźnienia. Ale orientacyjnie można zobaczyć. Jeżeli czujnik rosy pokazał bym mi wartość, która wskazywałaby na zamrożenia a miałbym przykładowo ponad 1c to bym się martwił. Na szczęście nie jest źle.

Cytuj
Jak sobie czytam ten temat to aż się boję czekać na chłodniejsze temperatury i jak będzie z jej pomiarem przez moją stację WS 2080, która kosztuje teraz ok. 350 zł. Też myślałem, że jak kiedyś będzie mnie stać to Davis da mi pewność dokładniejszych pomiarów...

Niestety przypadek Biednego Misia pokazuje, że nie ma w firmie Davis jakieś wielkiej selekcji co jest dla mnie zaskoczeniem. Jak widać po prostu można trawić na gorszy, lub nawet uszkodzony czujnik, bo nie wiem jak to inaczej nazwać skoro wszystko jest skute lodem a Davis wyświetla prawie +2c. Tak wiem, że blacha szybciej się wychładza itp, ale bez przesady. Był mróz i koniec kropka. Stacja monitoringu zanotowała w centrum Dzierżoniowa -2c. W takim przypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek kalibracji gdyż błąd grubo przekracza normy określone w specyfikacji. 

Cytuj
Poniżej link do porównania VP2 z tradycyjnymi instrumentami meteorologicznymi. Badanie było prowadzone przez 12 miesięcy w Stratfield Mortimer, Berkshire, UK.

Tak znam to.  Z tego co czytałem to dostał offset na dzień dobry -0.5c. Czyli to potwierdza, że mają tendencje do zawyżania. Patrząc na tabele z minimami absolutnymi błąd potrafi dojść do 0.3c już po kalibracji. Czyli to by się zgadzało. +0.8c błędu średnio.

Ja bym na ich miejscu ten test przeprowadził w Irlandii, albo na Wyspach Scilly. Wtedy uzyskaliby jeszcze lepszy wynik. Czym mniejsze ekstrema i silniejszy wiatr tym lepiej wypada Davis na tle innych instrumentów.

Posumowanie:
Davis to dobry sprzęt , ale tylko przeciętne czujniki, które bez kalibracji nie dadzą gwarancji idealnego pomiaru. Nawet po kalibracji są odchyły. Jest niedosyt ponieważ na rynku są czujniki, które mógłby sprawić, że naprawdę lepiej by to działało. Zresztą sami popatrzcie ma mapę weatherlinka jak są mrozy. Widać na oko, że Davisom nie śpieszno do wyświetlania minusów.
« Ostatnia zmiana: 13 Października, 2012, 19:34:29 wysłana przez Marcin D. »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Października, 2012, 20:56:40 »
Jak sobie czytam ten temat to aż się boję czekać na chłodniejsze temperatury i jak będzie z jej pomiarem przez moją stację WS 2080, która kosztuje teraz ok. 350 zł. Też myślałem, że jak kiedyś będzie mnie stać to Davis da mi pewność dokładniejszych pomiarów...

 Ja też tak sobie czytam ten temat, i co raz to nowego dowiaduje się  o tej rzekomo "najlepszej stacji, hmm sam nie wiem co mam myśleć o tym.
Biedy Misiu może coś jest z tym czujnikiem,  rozkalibrował się ?  :o :(
 PS. nie czytałem najnowszych postów.

Niestety przypadek Biednego Misia pokazuje, że nie ma w firmie Davis jakieś wielkiej selekcji co jest dla mnie zaskoczeniem. Jak widać po prostu można trawić na gorszy, lub nawet uszkodzony czujnik, bo nie wiem jak to inaczej nazwać skoro wszystko jest skute lodem a Davis wyświetla prawie +2c.

Kurcze, tak nie powinno być, facet wyłożył sporą sumę a tu taka rozbieżność temperatury. To nie jest stacja  marketu.
« Ostatnia zmiana: 13 Października, 2012, 21:43:44 wysłana przez wiatromen »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Października, 2012, 23:07:38 »
To co piszecie na temat Davisa, Panowie, zaburza dość znacznie moje zapatrywanie na tę stację. Nie spodziewałbym się, że taki sprzęt może mierzyć w sposób tak nieprecyzyjny, jak to przedstawił Biedny Miś. Przyznam, że jestem zszokowany, bo obiekt moich meteorologicznych marzeń nagle znacząco stracił w moich oczach.
W związku z rozległymi przymrozkami panującymi w piątek w naszym kraju sprawdziłem, jakie temperatury notowały Davis'y na Górnym Śląsku dostępne na Weatherlink map. Okazało się, że tylko 2 z 6 stacji zanotowały mróz. Nawet mój czujnik znajdujący się na 9 m n.p.g. odnotował temperaturę minimalną rzędu -0.1 st. C, natomiast na 2 m n.p.g. było u mnie -1.0 st. C. (na stacji IMGW w Raciborzu było -1.6 st. C).
Dodatkowo obserwuję, że dużo Davis'ów ma problem z osiągnięciem poziomu wilgotności powietrza rzędu 99 i 100%. Z najbliższych mi stacji "setkę" notuje jedynie ta z Zabrza.

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Davis vantage pro 2 . Kilka pytań
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Października, 2012, 07:40:04 »
Panowie musimy rozgraniczyć to wszystko. Oceniamy czujnik temperatury i wilgotności w Davisie a nie cały produkt. Cały sprzęt nie jest zły. Niestety czujniki temperatury i wilgotności nie dorównują klasie innym elementom i wg mnie nie są godne stosowania w Davisie. Pic Davisa polega na tym, że zastosował świetne osłony dla swoich czujników dlatego uzyskano dobrą dokładność w upalne dni. Stąd ten mit dokładności Davisa (w zakresie od 15-37c jest bardzo dokładny to fakt). Patrząc na wundergruond i kosmiczne wartości nabite na NIEDavisach (ws'y jakies plastikowe)( to Davis faktycznie wypada  dużo lepiej, ale zaznaczam, że to jest kwestia osłony a nie samego czujnika. Gdyby np. firma tfa wstawiła swój czujnik ( mam na myśli sam element elektroniczny bez tej plastikowej budy) z jakiejś stacji za 400zł w taką osłonę Davisa. To prawdopodobnie uzyskalibyśmy bardzo zbliżone wyniki. Te najgorsze modele co pokazują we mgle 89% to może mają jeszcze gorsze czujniki typu sht 10. Cały efekt robi osłona. To działa tak. Świetny czujnik bez dobrej osłony jest nic nie warty, a badziewny czujnik  w dobrej osłonie jako tako będzie chodził. Davis wybrał to drugie rozwiązanie.  Żywotność czujników tanich stacji podejrzewam, że jest niska właśnie przez zastosowanie żałosnej osłony.

Teraz gdybym miał fabrykę stacji meteo. To zbudowałbym coś co bazowałoby na osłonach takich jak te od Davisa. Sukces murowany. Dziwie się, że przez tyle lat nie ma konkurencji dla Davisa. Chińczycy podrabiają Mercedesy a Davisa nie mogą?;)
Widać brak konkurencji negatywnie wpływa na Davisa. Brak konkurencji nie daje im bodźców do rozwoju i poprawiania jakości.

Dla wszystkich co chcą mieć dokładne odczyty to zostaje niestety termometr meteorologiczny + świadectwo wzorcowania + klatka meteo.Inaczej nie ma mowy, żeby za sensowne pieniądze coś kupić.

Ja najpierw planuje kupić coś takiego:
http://thermoplus.pl/katalog/regulatory/regulatory-temperatury/esm-3710.html

Kosztuje tylko 200zł i mamy czujnik PT100 prawie taki jak w profesjonalnym meteo. Piszę prawię ponieważ ten czujnik to klasa B czyli błąd +/- 0.3c. Klasa A ma błąd ok 0.15C. Z tego co wiem to Pt100 ma idealnie liniową charakterystykę, czyli kalibrowany w jednym punkcie będzie chodził dobrze w całym zakresie. Czujkę wsadzę do osłony od Davisa i zobaczymy. Wg mnie powinno być dobrze.
Wady takiego czegoś są takie, że nie mamy pamięci max/min oraz nie ma mowy o podpięciu do komputera. To nie są wady urządzenia bo ono służy do innych celów, ale wady z naszego punktu widzenia. Szkoda, że na rynku mało jest tego typu produktów. Dodać pamięć max i min do tego urządzania i wg. mnie świetna sprawa. A w nocy jak pięknie widać :) do Davisa muszę podejść i zapalić światło na konsoli, a tu wystarczy, że oko otworze jedno :).

Cytuj
W związku z rozległymi przymrozkami panującymi w piątek w naszym kraju sprawdziłem, jakie temperatury notowały Davis'y na Górnym Śląsku dostępne na Weatherlink map. Okazało się, że tylko 2 z 6 stacji zanotowały mróz. Nawet mój czujnik znajdujący się na 9 m n.p.g. odnotował temperaturę minimalną rzędu -0.1 st. C, natomiast na 2 m n.p.g. było u mnie -1.0 st. C. (na stacji IMGW w Raciborzu było -1.6 st. C).

Dokładnie to o czym pisałem. Bardzo oporne są aby wyświetlić -. Zawsze to wszyscy zganiają na urbanizację. Ale chyba nie do końca ona jest winna.

Cytuj
Dodatkowo obserwuję, że dużo Davis'ów ma problem z osiągnięciem poziomu wilgotności powietrza rzędu 99 i 100%. Z najbliższych mi stacji "setkę" notuje jedynie ta z Zabrza.

Davis w Zabrzu jest na 100% z offsetowany (tzn +np2%), lub w programie Weather Display ma oznaczoną funkcję show 100% if humidity =97% lub 98,99%.  Mój pokazuje we mgle 97%-98%. Kilka razy pokazał 99% ale mgła z 3 dni wisiała chyba. Jestem wrogiem offsetowania. Jak dodam 3% to w całym zakresie mam+3%.  Także wyobrażałem sobie w Davisie, że jak będzie mgła to ładnie 100% będzie wskakiwać. Niestety. To było pierwsze takie moje małe rozczarowanie. Ale z wilgotnością tak już jest nawet w drogich czujnikach. także wybaczam im to. Co innego z temperaturą.

« Ostatnia zmiana: 14 Października, 2012, 08:32:12 wysłana przez Marcin D. »