Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Gdzie umiejscowić stacje pogody?  (Przeczytany 21811 razy)

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Września, 2012, 20:51:53 »
Nie wiem gdzie teraz masz sensor temperatury, ale jak patrzę na wykres to wygląda jakby ten domek powoli oddawał ciepło, albo czujnik znalazł się w cieniu po 16:00. U mnie po 18:00 spadek temperatury jest większy, ale może to wpływ innych warunków lokalnych :)



Widzę, że we Wrocławiu było dziś max 16,7 stopnia, więc masz przynajmniej o 4 stopnie za dużo w najcieplejszym momencie dnia.
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Września, 2012, 20:51:53 »

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Września, 2012, 18:32:06 »
Nie no koło 16 to się zdenerwowałem i przeniosłem czujnik tam gdzie był czyli na maszt. Wiec może dlatego temperatura zaczęła spadać. Dzisiaj już były normalne odczyty ale też nie było chyba takiego słońca chociaż momentami świeciło mocno.


Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Września, 2012, 20:57:05 »
A nie da się umieścić czujnika p północnej części (ścianie) tego domku? Wydaje mi się, że tam może być najlepiej. Może na jakimś małym półmetrowym odstępniku od ściany.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Września, 2012, 23:24:48 »
A nie da się umieścić czujnika p północnej części (ścianie) tego domku? Wydaje mi się, że tam może być najlepiej. Może na jakimś małym półmetrowym odstępniku od ściany.

No właśnie już tak koledze  Miniomax proponowałem.  8)
Cytat.

.
  Patrząc na twoje zdjęcia, to wg . mnie nie ma zbytnio dużego przewiewu, może jak byś go przeniósł za dach, ale od strony północnej.


 Niestety słońce będzie docierało ale tylko w godzinach wieczornych.




Ewentualnie czujnik termo-hydro mógłbyś umieścić na N-E za daszkiem tam byłby lepszy przewiew.
« Ostatnia zmiana: 22 Września, 2012, 23:26:30 wysłana przez wiatromen »

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Września, 2012, 10:58:53 »
Północna strona wyglada tak :

Jest tam przestrzeń od domku do płotu i drzewek i to sporych jakieś 30-40 cm.
I tam może być duża wilgotność dlatego też unikałem tego miejsca.


Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Września, 2012, 11:37:17 »
Ja bym nadajnika tutaj nie montował, bo jest ta bariera i zaburzony przepływ powietrza. Wydaje mi się, że najlepiej zrobić własną osłonę na czujnik i zamontować go na maszcie, nie za blisko dachu, bo może promieniować od niego ciepło.

A propos widzę, że blisko Ciebie jest stacja synoptyczna - Wrocław EPWR. Dobry punkt odniesienia dla Twoich pomiarów :)
« Ostatnia zmiana: 23 Września, 2012, 11:42:46 wysłana przez Mark »
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Września, 2012, 17:19:05 »
Tak - za blisko są te tuje i przez to jest mało miejsca. Chyba najlepszym kompromisem będzie umieszczenie jednak czujników na maszcie - czyli tak jak miałeś kiedyś i dorobienie osłony termicznej. Maszt nie może być za niski bo ten gont bitumiczny na dachu strasznie się nagrzewa - wiem bo mam bardzo podobny domek pokryty gontem.
Na albo jakiś dodatkowy maszt wolnostojący w ogrodzie, ale to już jest dodatkowy problem np. z przewodami. Ja bym zostawił na maszcie.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Września, 2012, 21:51:09 »
Tak jak koledzy wyżej, faktycznie miejsca jest mało, żeby chociaż tych świerków nie było.

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Września, 2012, 22:12:51 »
tak wiec sami widzicie że lipa i nic się tu chyba nie da wymyśleć lepszego niż ten maszt i dodatkowa osłona.
Jeszcze kolega Mark miał dobry pomysł żeby umieścić na płocie tyle że to nie moj płot tylko sasiada i jest słabo osadzony w ziemi bo nie ma żadnej wylewki tylko jest lekko wkopany w ziemie i jak sie o niego opiera to się kładzie. A po drugie to mają dzieciaki i bałbym się że mogliby zabardzo się bawić i zniszczyć coś.


Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Października, 2012, 13:10:29 »
Witam!
Zrobiłem już osłonę z podstawek od doniczek bo chyba tylko tyle mogę z tym problemem zrobić ale tak się teraz zastanowiłem bo idzie zima śniegi itp. i tak myślę sobie że jak śnieg napada na tą osłonę z doniczek to też bedzie czujnik łapał nie taką temperatura jaka powinna być...

Pozdrawiam


Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Października, 2012, 17:39:19 »
Śnieg ma właściwości izolacyjne, ale jak napada na wierzch osłony to chyba aż tak wiele się nie zmieni. Boczna strona nie będzie przecież zaśnieżona.
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline miniomax

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Smolcu
  • Typ stacji: WH-2080
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Października, 2012, 21:28:05 »
W sumie możliwe sprawdzimy to jak napada mam tylko nadzieje że nie bedą jakieś dziwaczne pomiary.


Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Gdzie umiejscowić stacjie pogody?
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Października, 2012, 14:57:07 »
W sumie możliwe sprawdzimy to jak napada mam tylko nadzieje że nie bedą jakieś dziwaczne pomiary.
Co się łamiesz! Jak napada śniegu to wyskoczysz sobie z miotełką, cyk cyk i pozamiatane  8)