Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Skoki temperatury i przedłużone przewody  (Przeczytany 31759 razy)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Sierpnia, 2013, 23:26:45 »
Ciąg dalszy mojego "użerania" się z tymi skokami temperatury:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1404.msg11618#msg11618

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Sierpnia, 2013, 23:26:45 »

Offline rafal19_74

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Typ stacji: WH1080
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Kwietnia, 2014, 18:54:24 »
Witam wszystkich użytkowników stacji pogodowych!
Chciałbym się podzielić z moimi doświadczeniami odnośnie problemów z stacją WH1080 a dokładnie skoków temperatury zewnętrznej i zaników transmisji czujników zewnętrznych.. Jak już koledzy zauważyli  problem skoków temp. jest powiązany z działaniem czujnika prędkości wiatru. Jednak moim zdaniem, usterka nie leży po stronie wiatromierza ani jego okablowania choć jest związane z jego działaniem lub nie, a konkretnie z wysyłaniem przez niego impulsów zwarć kontaktrona. Udało mi się to stwierdzić podpinając krótkie przewody bezpośrednio do punktów lutowniczych gniazda RJ (dwa środkowe piny) na płytce nadajnika zewnętrznego i symulując nimi działanie odłączonego wiatromierza. Niestety, skoki też występują. Dlatego wymiana kabli na ekranowane nie ma większego sensu (przynajmniej w moim przypadku). Moja stacja pracowała (bezawaryjnie) prawie trzy lata na oryginalnych kablach których spory nadmiar był zwinięty na kłębek pod samą stacją w kominie. Jeżeli uda mi się zlokalizować problem podzielę się informacjami.
             Następny częsty problem, czyli nie działający nadajnik zewnętrzny (termo-higro) z świecącą ciągle diodą udało mi się rozwiązać  ;). Transmisja zaczęła zanikać w czasie zwiększonej wilgotności powietrza aż w końcu ustała zupełnie. Po długim boju z problem okazało się, że winny był rezonator kwarcowy procesora głównego. Znajduje się pomiędzy gniazdami RJ a zaciskami baterii, to taki mały walec. Prawdopodobnie się rozszczelnił. Ten rezonator nie ma oznaczeń jednak metodą prób i błędów udało mi się ustalić że to kwarc 9.00Mhz.  (KDS9M). Mam nadzieję, że te informacje mogą się komuś przydać.

Rafal

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Maja, 2014, 09:40:29 »
@rafał
jakiś czas temu padł mi jeden czujnik zewnętrzny z objawami jakie opisujesz (ciągle świecąca się dioda). Znalazłeś tylko przyczynę tej awarii czy też sposób na jego rozwiązanie? Np jakieś dodatkowe uszczelnienie?

Offline rafal19_74

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Typ stacji: WH1080
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Maja, 2014, 20:00:31 »
Witaj,  w moim przypadku przyczyną awarii  okazał się rezonator kwarcowy. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście wymiana rezonatora na sprawny. Jeżeli stacja ruszy można ten rezonator np. polakierować.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Maja, 2014, 20:54:51 »
A mógłbyś wskazać w którym dokładnie miejscu on się znajduje?
tu pomocnicze foty (najlepiej gdybyś którąś z nich przerobił choćcby w paincie i wskazał miejsca które należy wylutowąć):
http://www.timetec.freeserve.co.uk/DCF/rear.jpg
http://www.timetec.freeserve.co.uk/DCF/top.jpg
Co do samego rezonatora, czy musi on być konkretnie 9MHz, czy próbowałeś np z 8MHz lub z 12 MHz? Bo z tego co widzę na allegro te 9MHz raczej słabo przypominają walec., no chyba, że ich kształt jest bez znaczenia, a szerokość nóżek zawsze standardowa?
http://allegro.pl/rezonator-kwarcowy-9814khz-9-814mhz-11-i4206782806.html

Gdyby taka solucja rzeczywiście często działała byłoby to naprawdę dużym sukcesem, bo jak wiadomo zakup samego czujnika to niemały problem, wszystko z uwagi na jego b. słabą dostępność na rynku.

Offline rafal19_74

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Typ stacji: WH1080
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #50 dnia: 08 Maja, 2014, 12:33:09 »
Tak jak napisałem w pierwszym moim poście, znajduje się się pomiędzy zaciskami baterii (te dwie blaszki (+ -)) a gniazdami RJ (te czarne kostki gdzie podłączasz czujnik wiatru i opadów). Tam jest trochę mało miejsca więc trzeba się posłużyć pinsetą i mieć trochę wprawy w lutowaniu. Tego rezonatora na Twoich zdjęciach nie widać ale jest tam gdzie piszę. Na moim nie było oznaczeń więc wylutowałem  parę sztuk i po kolei próbowałem. Nadajnik ruszył tylko na 9.00Mhz.  A tak wygląda : http://r.twenga.pl/g3.php?pg=VDs2Mzk0MzY0NDM1Nzg5NDM3Njc1OzQwMDU1MjE7aHR0cDovL2FiYy1lbGVjdHJvbmljcy5jb20ucGwvcGwvcC9SZXpvbmF0b3Ita3dhcmNvd3ktVEMzOC0zMi43Njgta0h6LzY0NTs2MzYxYWJiOGY0ZGI1ZWVkMzQxNGQ5ZWY4NWIyOGRmOQ%3D%3D&dac=1
tylko że 9.00mhz.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Maja, 2014, 12:51:06 »
Czyli jak rozumiem, żaden z tych przykładowo na tej stronie by się nie nadawał ? Bo są tu m.in częstotliwości : 8.86MHz 9.21MHz, ale 9.00 nie ma. Możesz zdradzić gdzie takowe są do nabycia?

Offline rafal19_74

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Typ stacji: WH1080
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Maja, 2014, 11:47:40 »
Faktycznie ciężko taki kupić. Jeżeli masz mozliwość wylutuj parę sztuk z złomu elektronicznego i na chybił trafił próbuj, może trafisz. U mnie chyba na 5-6 sztuk 2 pracowały. Albo podaj adres na PW to Ci poślę w liście taki.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #53 dnia: 12 Maja, 2014, 20:49:21 »
Swoją drogą ciekawi mnie jak doszedłeś do tego co ulega uszkodzeniu w tym czujniku? Duże doświadczenie w elektronice czy tylko umiejętne operowanie jakimś miernikiem?

Offline rafal19_74

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Typ stacji: WH1080
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #54 dnia: 13 Maja, 2014, 22:06:08 »
Mam pewne doświadczenie w elektronice. A do uszkodzenia doszedłem w dość przypadkowy sposób: po dotknięciu obudowy rezonatora metalowym śrubokrętem czujnik ożył. List dzisiaj wysłałem, ciekawy jestem czy też to będzie to.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #55 dnia: 15 Maja, 2014, 01:25:43 »
U mnie objawy były takie: pewnej nocy przy wysokiej wilgotności (słabej mgle) czujnik ok 4 rano przestał przesyłać dane do bazy. Ok 10 rano zabrałem go do domu. Nie wiedziałem co z nim nie tak, więc bez specjalnego czekania postanowiłem wyjąc i włożyć baterie. Z początku nic to nie dawało - nie było reakcji czujnika na pierwsze dwie zmiany baterii. Odczekałem 20 minut, włożyłem baterie i dioda świeciła się tylko światłem ciągłym. Odczekiwanie i resetowanie powtarzałem potem jeszcze wielokrotnie. 2 lub 3 krotnie czujnik wystartował poprawnie - po czym nie dawał znaków życia (czytał sygnał DCF) - wtedy jednak nie wiedziałem, że może robić to aż do 11-12 minut bez połączenia z bazą. Ogłupiony przez instrukcję brak synchro przez ponad 7 minut traktowałem jako błąd ;/ i wtedy reset powtarzałem - najczęściej z zaświeceniem się diody na stałe. W końcu po kilku godzinach każdy reset kończył się zaświeceniem diody na stałe i jest tak zdaje się po dziś dzień (ostatnio sprawdzałem z 2 tygodnie temu). Więc objawy praktycznie te same co u Ciebie. Pojawia się też pytanie czy ten rezonator jest identyczny w czujnikach do wh1080 i mojej wh2080..

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #56 dnia: 19 Maja, 2014, 11:49:15 »
Otworzyłem ten czujnik. A dodać muszę, że nie było to zadaniem łatwym, mnóstwo kleju na bokach. Przy okazji otwierania chyba drasnąłem ten ferrytowy drucik na antenie dcf (w wh2080 znajduje się on u samej góry czujnika). Czujnik badawczo sprawdzałem kilkakrotnie podczas otwierania osłony i o dziwo tuż przed końcem całego procesu ruszył i zaczął działać prawidłowo! Nie trwało to jednak długo, bo raptem 2 dni. Teraz od czasu do czasu przestaje nadawać (nie zapala się kontrolka co 48 sek). Objawy są wówczas następujące: jeśli od razu przełoży się baterie to nie zaświeca się nic. Jeśli odczeka się jakiś czas - powiedzmy kwadrans lub 30 min (w zależności od tego jak długo były w czujniku baterie od kiedy przestał nadawać) to po ponownym włożeniu baterii zapala się na stałe czerwona kontrolka. Wówczas znów po wyjęciu baterii i odczekaniu jakiegoś czasu (kolejnych 15-30 minut) i przełożeniu baterii czujnik znów zaczyna normalnie działać - przynajmniej na jakiś czas (od 1 do nawet kilkudziesięciu godzin). Wracając do anteny dcf to prawdopodobnie to draśnięcie ją uszkodziło - choć nie widać aby drucik był przerwany to jednak czujnik nie łapie synchronizacji dcf - co jednak znając tego konsekwencje (pauzy w przesyłaniu danych) niespecjalnie mnie zmartwiło ;-)
Do lutowania jeszcze się nie zabierałem. Faktycznie - umiejscowienie tego rezonatora jest wielce problematyczne jeśli chodzi o jego przylutowanie (szczególnie dla kogoś mało doświadczonego w zabawach z płytkami pcb), a na dodatek ścieżki do jego podłączenia na laminacie dość blisko siebie. Nie wiem jak  to wygląda w wh1080, ale w mojej wh2080 osłona ów rezonatora jest dodatkowo połączona kabelkiem prawdopodobnie z masą.  Całość wygląda trochę inaczej niż na zdjęciach które wcześniej zamieściłem. Po stronie frontowej pod gniazdkami RJ11 znajduje się jeszcze jeden rezonator - ciekaw jestem za co on odpowiada i czy on też nie powoduje jakiś problemów. Później zamieszczę jakieś zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: 19 Maja, 2014, 11:53:17 wysłana przez charly »

Offline luc0as

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Otrzymał podziękowań: 0
    • Pogoda Skopanie
  • Typ stacji: ws 1080
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Maja, 2014, 23:13:19 »
Witajcie ja od kilku dni miałem wahania temperatury po przeczytaniu waszych wypowiedzi stwierdziłem ze to wina kabli zwłaszcza ze ostatnio u mnie wiało ze 2 dni ponad 60 km/h w porywach i lało a kabelki na 15 metrach podwieszone nad dachem to je tam ładnie bujało.
Dziś korzystając z pogody wziąłem co trzeba a dodam ze skrętki miałem z 10 metrów Kat 7 swiss made to sobie myślę a co tam :)
Po rozkręceniu wskaźnika wiatru kable praktycznie odpadły , plus gniazdo było zaśnieżałe .
Puki co narazie wszystko działa zobaczymy co się bedzie działo przez noc :)


Edit:Po zczytaniu danych z nocy wszystko gra brak skoków temp :)
« Ostatnia zmiana: 20 Maja, 2014, 10:04:43 wysłana przez luc0as »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #58 dnia: 22 Maja, 2014, 10:48:24 »
Czekaj, czekaj, czy ja dobrze widzę - na drugiej focie widać, że czujnik temperatury-wilgotności są umieszczone zaraz przy wylocie wentylacji?!?!?!?!
Przecież to będzie strasznie oszukiwać wskazania zarówno temperatury jak i wilgotności.

Offline luc0as

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Otrzymał podziękowań: 0
    • Pogoda Skopanie
  • Typ stacji: ws 1080
Odp: Skoki temperatury i przedłużone przewody
« Odpowiedź #59 dnia: 22 Maja, 2014, 10:51:48 »
Mam inne czujniki temp w okolicy i niema większej różnicy niż 1 stopien , a niestety to jedyne miejsce skąd czujnik komunikuje się ze stacją plus na tyle oddalone od anteny CB radia ze ta go niezakłuca jedynie co widać różnice to wilgotnośc w sobote skacze bo to kominy z łazienki :)